Dôvodov, prečo by ste mali navštíviť španielske mesto Zaragoza je viacero. Jeden z nich je ten, že vám spravím miestneho sprievodcu. Stačí, ak si odbehnete z krátkej dovolenky v Barcelone alebo Madride. Okrem dobrých tapasov a kvalitného vína zablúdime do historického centra, vydáme sa po stopách rímskeho cisára Cézara Augusta a stratíme sa v meste duchov, v areáli EXPO 2008.

 1. Do Zaragozy sa dostanete z Barcelony aj Madridu

  Ak zavítate do hlavného mesta Madridu alebo katalánskeho hlavného mesta Barcelony na viac ako 4 dni, môžete si odskočiť na jeden deň do Zaragozy. Za 1,5 hodiny a približne 300 kilometrovou rýchlosťou, vás sem odvezie rýchlovlak AVE Madrid – Barcelona (renfe.es). Nezabudnite však vystúpiť na zastávke Zaragoza Delicias.

 2. Mesto, ktoré má najviac rímskych pamiatok

  Vďaka návšteve rímskych pamiatok v Zaragoze (síce trochu menej zachovalých ako napríklad v Ríme) spoznáte život za čias vládnutia rímskeho cisára Cézara Augusta, ktorý pomenoval mesto podľa seba Caesaraugusta, alebo v arabskom jazyku Saragusta.

  Rimania síce zanechali v meste veľa stôp, ale bohužiaľ kvôli nedbanlivosti Španielov, veľa pamiatok stratilo svoju pôvodnú podobu. Za návštevu stojí určite Rímske divadlo. V prípade viac času aj ďalšie:

  Rímske fórum (Foro Romano) – Bolo to miesto stretávania, kde sa rozvíjal politický, ekonomický a kultúrny život Rimanov.

  Riečny prístav (Puerto Fluvial) – Cez rieku Ebro sa dovážali potraviny a rôzne produkty až do tretieho najdôležitejšieho prístavu v Hispánskej ríši.

  Rímske divadlo (Teatro Romano) – Divadlo, ktoré bolo jedno z najstarších v celej Hispánskej ríši zostalo zapadnuté prachom niekoľko storočí. Až počas rekonštrukčných prác v roku 1972 bolo znovuobjavené a iba v roku 2003 predstavené verejnosti.

  Kúpele (Termas) – Miesto stretávania plebsu, ktoré slúžilo ako centrum oddychu a menšieho vzdelávania.

 3. Má nevybuchnuté bomby v Bazilike El Pilar

  Bazilika El Pilar nesie oficiálny názov Basílica de Nuestra señora del Pilar  alebo v preklade Bazilika Panny Márie na stĺpe. Je to miesto, ktoré nemôžete vynechať pri návšteve Zaragozy a okrem svojej mohutnosti vás určite zaujme dekorácia na streche, ktorá je zdobená v mudejarskom štýle. V interiéri baziliky sa nachádzajú dve nevybuchnuté bomby. Tie boli na baziliku zhodené počas občianskej vojny v roku 1936. Jedni hovoria, že nevybuchli vďaka patrónke mesta Panny Márii, ktorá ochraňovala mesto. Druhí tvrdia, že bomby neexplodovali údajne kvôli nízkej letovej hladine.

 4. Máte mesto ako na dlani

  Za výhľad sa platí, ale keďže už budete v Bazilike El Pilar, v jej vnútornej časti vzadu neprehliadnite „tajné“ dvere, ktoré smerujú k výťahu. Ten vás vyvezie (skoro) až do neba. Keď nie tam, tak aspoň na jednu z veží baziliky. A môžete sa kochať nádherným výhľadom na celé mesto.

 5. Uniknete z mesta do strateného EXPO-a

  Na druhej strane rieky Ebro sa nachádza park, ktorý kedysi vystavali kvôli svetovej výstave Expo 2008. Jej ústrednou témou bola voda. Dnes už trochu pripomína mesto duchov. Pavilóny sa premenili na administratívne budovy, ale veža v tvare kvapky vody „Torre del agua“, zostala opustená. Po potulkách v areáli môžete hľadať stopy po ultramodernej lanovke, ktorá prevážala ľudí zo stanice Delicias, až do areálu Expo. A ak máte viac času, pustite sa do hľadania názvu Slovensko na jednom z tienidiel proti slnku. Ak by sa vám Slovensko nedarilo dlho nájsť, tak skúste španielsky názov Eslovaquia.

Ďalších 5 dôvodov, prečo navštíviť Zaragozu + praktický príklad kúpy leteniek sa dozviete v ďalšom článku.