Čo sa dá vidieť v Barcelone počas jedného dňa, tak aby ste spoznali príťažlivého „ducha“ tohto hlavného mesta Katalánska? Máme 16 hodín na to, aby sme nahliadli do života známeho katalánskeho architekta Antónia Gaudího, prešli najrušnejšou ulicou La Rambla, obzreli si zblízka víťazný oblúk Arc de Triomf a poprechádzali sa po barcelonskej umelo vybudovanej pláži Barceloneta. Verím, že sa vám hodí aj pár tipov, ako ušetriť na cestovaní, či vstupoch do jednotlivých turistických atrakcií.
Do španielskej metropoly sme sa vybrali v strede týždňa ešte začiatkom roka, kedy ceny leteniek boli výrazne nižšie. Na samotnú Barcelonu sme tak mali celý jeden deň a pár hodín z ďalšieho dňa, pokiaľ nám nešlo lietadlo. Hlavnou misiou tohto krátkeho výletu bolo stať sa súčasťou histórie, ktorú vytvoril inšpiratívny katalánsky architekt Antoni Gaudí.
TIP: Z letiska odporúčam vybrať sa do centra mesta vlakom „cercanías“. Pred vstupom do vlakovej stanice sa nachádzajú automaty, kde si môžete kúpiť lístok T-familiar (TMB Ticket) na 8 jázd za 10,70 eur , platný 30 dní. Lístok je prenosný, to znamená, že ho môžu použiť aj viacerí členovia rodiny. Pozor však, lístok neplatí na metro z terminálov T1 a T2 z letiska na linku L9 Sud.
1. Sagrada Família a veža stvorenia
Cena lístka: 36 eur/1 dospelá osoba
Keď vojdete do chrámu Sagrada Família, akoby ste sa ocitli v rozprávkovom lese plnom farieb a malých zázrakov. Dokonca môžete vystúpiť (výťahom) aj na jednu z vežičiek. My sme si vybrali východnú stranu, ktorej fasáda symbolizuje život a stvorenie. Západná strana zas odráža Kristovo utrpenie a ukrižovanie. Bazilika Sagrada Família je ikonickou stavbou Barcelony. Dodnes však nie je dokončená. V roku 1886 ju začal stavať architekt Antoni Gaudí, ktorý posledných 15 rokov svojho života zasvätil tejto unikátnej stavbe, s nádherne zdobenou fasádou rôznymi symbolmi a prírodnými motívmi. Dokončená by mala byť údajne na sté výročie Gaudího smrti, v roku 2026.
TIP: Lístky do Baziliky Sagrada Família odporúčam kúpiť dopredu cez internet a priamo od oficiálneho predajcu vstupeniek. Ak sa vám však nechce strácať čas nad kúpou samostatných lístkov, existujú rôzne agentúry, ktoré vám ponúkajú balík vstupov do viacerých Gaudího stavieb alebo na iné turistické atrakcie. Cenovo sa však oplatí kupovať lístky samostatne od Official ticket vendors.
Po návšteve barcelónskej katedrály sa ešte pomotajte uličkami v okolí gotickej štvrte „Barrio Gótico“. Nachádzajú sa tu úzke stredoveké ulice so štýlovými obchodíkmi, barmi a reštauráciami. Ak by ste mali viac času, určite navštívte Historické múzeum Barcelony „Museu d´História“.
2. Park Güell
Cena lístka: 10 eur/1 dospelá osoba
Hneď pri vstupe do parku vás určite očaria schody, ktorými môžete vystúpiť do Siene stých stĺpov „Sala de las Cien Columnas“. Je ich však 86 a majú pripomínať stalagnáty v obrovskej jaskyni. V skutočnosti však podopierajú obrovskú terasu s vlnovkovým zábradlím, ktoré je vytvorené z mozaiky a je najväčšou dominantou celého parku. Vstup na terasu je korigovaný kvôli maximálne kapacite.
Park Güell sa nachádza v pokojnej štvrti Barcelony na svahu hory Turó del Carmeli a pôvodne tu malo byť vybudované záhradné mesto podľa anglického vzoru, ktoré navrhoval architekt Antonio Gaudí. Avšak na realizáciu 60 rodinných domov, sa na ich výstavbu vyzbierali iba 2 ľudia – medzi nimi priemyselný magnát a politik Eusebi Güell a samotný Gaudí. Boli to jediní obyvatelia parku, ktorí v ňom žili v samostatných domoch. Dnes sa v dome Gaudího nachádza múzeum a za poplatok je možné do neho nahliadnuť.
TIP: Do Parku Güell sa údajne môžeme dostať aj zdarma. Ráno, pred samotným otvorením parku (o 9:30 hod.) ho zvyknú upratovať a keď sem zavítate pred týmto časom, nikto po vás nebude chcieť skontrolovať lístky. My sme nakoniec tento hack neskúšali, pretože cena 10 eur/osobu mi nepríde vysoká suma a pred návštevou parku sme sa nachádzali v Sagrade Família. Užitočné to môže byť pre ľudí, ktorí bývajú v blízkosti parku a ráno majú chuť sa poprechádzať v príjemnom prostredí.
3. Casa Batlló
Cena lístka: od 31 eur/1 dospelá osoba
Históriu je možné tvoriť veľkými skutkami alebo sa na nej zúčastňovať. A tak sa stalo, že sme zanechali svoju stopu v unikátnej gaudího stavbe, v ktorej ani jedna stena nie je rovná alebo symetrická, a miestami sa nachádzate akoby v ponorke, či na chrbte draka (stačí vyjsť na strechu domu). Casa Batlló bol obyčajný obytný dom, ktorý Antonio Gaudí na žiadosť textilného magnáta Josepa Batlló i Casanovase prerobil podľa svojho rukopisu, jemu tak veľmi podobnému.
TIP: Vstupné do Casa Batlló stojí v závislosti od vybraného času a dispozícii lístkov. My sme si kupovali lístok za 35 eur na 1 osobu. Ak ste však rezidentom Španielska a vlastníte rezidenčnú kartu NIE (Número de Identidad de Extranjero), tak vás cena vstupného vyjde na polovici, t.j. za 17,50 eur.
4. La Rambla a pláž Barceloneta
La Rambla je najznámejšia obchodná ulica v Barcelone, cez ktorú sa dostanete na umelo vytvorenú barcelonskú pláž „Playa de la Barceloneta“. Vedeli ste však o tom, že obyvatelia tohto mesta nemali pláž do roku 1990? Blížilo sa otvorenie letných Olympijských hier v Barcelone v roku 1992 sa mesto pokúsilo o výrazný zásah. Na mieste, kde sa nachádzal prístav a sklady bola vytvorená pláž Barceloneta, ktorá sa stala jedným z lákadiel pre turistov. Zaujímavosťou je, že pod najdlhšou plážou v Barcelone (má 1100 m) sa nachádza protilietadlový bunker, ktorý slúžil domácemu obyvateľstvu na ochranu pred bombardovaním počas niekoľkých rokov konfliktu počas španielskej občianskej vojny.
TIP: Hneď vedľa pláže Barceloneta sa nachádza pokojná pláž „Playa de Sant Miquel“ s množstvo malých barov „chiringuitos“, kam chodievajú domáci obyvatelia.
5. Víťazný oblúk „Arc de Triomf“
Víťazný oblúk „Arc de Triomf“ bol postavený pre svetovú výstavu v roku 1888 a bol vstupom do areálu výstaviska. Nebol teda postavený na oslavu vojenského víťazstva, ale ako symbol pokroku a spolupráce medzi národmi. Jeho stavbu navrhol o niečo menej známy katalánsky architekt Josep Vilaseca i Casanovas. Postavený je v neomudéjarskom štýle, ktorý je zmesou 3 kultúr – kresťanskej, židovskej a arabskej. Častokrát som tento architektonický sloh spomínala v mojich článkoch na blogu, pretože mudéjarský štýl je typický pre hlavné mesto Argónska – Zaragozu, v ktorej som žila 3 roky. Vrcholnou ukážkou tohto štýlu je mudéjarská stena „Muro de la Parroquieta“ zboku Katedrály La Seo v Zaragoze.
Na záver ešte pridávam 1 aktivitu, ktorú sme už nestihli:
Tibidabo
Názov Tibidabo nesie nielen zábavný park, ale aj kopec, ktorého najvyšší vrchol meria 512 m. Užijete si tu nádherné výhľady na Barcelonu a more. Na samom vrchole stojí nádherný kostol Sagrat Cor, postavený v neogotickom slohu. Podľa legendy na vrchole kopca bol Ježiš prvýkrát pokúšaný samotným diablom. Dostanete sa sem pešo, mestskou dopravou alebo lanovkou (v španielčine „funícular“).
Možno sa vám na dovolenku zíde Praktický slovník: Španielčina na dovolenku