Často som rozmýšľala nad tým, aké úžasné možnosti majú dnešné deti na zábavu. Môžu chodiť do rôznych zábavných parkov, vstúpiť do rozprávky Pavla Dobšinského (Habakuky), navštíviť detské mesto (Donovalkovo), kde sa odvezú na miniautách, ale aj na somárikovi, či skákať na trampolíne od rána do večera. Ale čo zábava pre dospelých, ktorí sa chcú vrátiť do detského sveta?
Možno niektorí budú namietať, že zábavy pre dospelých je neúrekom. To je pravda. V dnešnej dobe môžeme chodiť liezť na lezeckú stenu, do 3D kina, jazdiť na motokárach a vyskúšať mnoho ďalších dospeláckych aktivít. Ale predsa len, čo tak sa aspoň na hodinu stať opäť deťmi a vstúpiť (aj s deťmi) napríklad do Galérie optických ilúzií a klamov Tripland alebo do Galérie priestor a zrkadlá Multium v Bratislave?
Galéria optických ilúzií a klamov Tripland
Ak ste odpovedali aspoň jeden krát áno, prostredníctvom článku na blogu Life is a Journey vás pozývam do inšpiratívneho sveta. Do sveta, v ktorom sa ako dospelá osoba s detskou hravou dušou osobne cítim ako doma. Na srandičky a rozumné bláznovstvá to ma je, a preto som aj môjmu partnerovi Víctorovi pripravila malé prekvapenie počas návštevy v Bratislave. Nič netušiaceho som ho zobrala do Galérie optických ilúzií a klamov Tripland, kde sme popustili uzdu našej fantázii.
Vesmír to zariadil tak, že sme sa v galérii ocitli úplne sami a mohli sa bezprostredne odovzdať prostrediu nádherných graffitov. Virtuálne sme si pocestovali viaceré kontinenty, zasurfovali sme si v Sydney, levitovali pod vesmírnou loďou, brodili sa džungľou, kde nás skoro zjedli opice, vošli do Ázie, kde sme si vyskúšali bojové umenie, či boxovali s kengurami.
V galérii Tripland sme sa nechali unášať v časopriestore a pred 3D graffitmi sme pózovali, ako sa nám v tej chvíli zapáčilo. Potrebovali sme k tomu iba mobil (alebo fotoaparát s rozlíšením 4:3), farebné ponožky (to žartujem, ale určite na tom záleží, pretože po miestnostiach beháte bez topánok) a dobrú náladu. Pri niektorých graffitoch bolo možné použiť rekvizity a na ďalších sme sa váľali po zemi, skákali, či imitovali útek alebo pád. Myslím si, že lepšie za mňa porozprávajú naše fotografie.
Mňa však okrem zábavy, zaujala aj myšlienka, ako tento projekt vznikol a keďže sme v Triplande stretli jej veľmi otvorenú spolumajiteľku Luciu Jergušovú, hneď som ju aj vyspovedala. Na otázky odpovedal aj jej partner Christian Schoepf, ktorý doleuvedený rozhovor doplnil vetou:
„Galéria pre nás znamená spájať rodiny, vidieť ľudí zabudnúť na chvíľu na starosti, vidieť ich smiať sa . To je to, čo nás hreje na srdci.“
Ako vznikol nápad založiť Galériu optických ilúzií a klamov v Bratislave – Tripland?
Cestovali sme trochu po Európe a náhodou sme navštívili 3D múzeum v Hamburgu. Boli sme veľmi fascinovaní a tak sme potom zámerne navštívili ďalšie 3D múzeá. Veľmi nás očarilo, že takéto múzeá priťahujú hostí bez ohľadu na vek, pohlavie, turistov, no taktiež si na tomto mieste dokáže firma zrealizovať teambuilding. Rozhodli sme sa preto poukázať na to, ako sa dá umenie spojiť so zábavou. A Bratislavu sme zvolili z logistického hľadiska. Je tu totižto vhodný mix domácich a turistov.
Vďaka viacerým nádherne namaľovaným graffitom sme sa ocitli vo viacerých kontinentoch. Boli sme v Ázii, Austrálii, či Afrike. Bol to zámer, aby ste návštevníkov povodili po týchto atraktívnych miestach sveta?
Áno, bol to zámer. Vyvinuli sme koncept, ktorý je zaujímavý pre mnohých návštevníkov. Môžu virtuálne cestovať po svete. Navštíviť Grand Canyon, Antarktídu, Austráliu, vojsť do džungle, a zaletieť si do kozmu. Taktiež môžu premýšľať o dobrodružstvách, ktoré opísal vo svojej knihe Jules Verne „Cesta okolo sveta za 80 dní“.
Kto vám namaľoval graffiti?
Zamerali sme sa len na slovenských umelcov, chceli sme prezentovať čo dokážu naši umelci.
Nám sa s partnerom podarilo prísť k vám po siedmej hodine večer. Kedy je ideálny čas (alebo deň) na návštevu Triplandu, kedy je v galérii menej ľudí a je možné užiť si návštevu a spraviť si dokonalé fotografie?
Rodiny s deťmi prichádzajú zvyčajne v dopoludňajších hodinách, vo večerných hodinách od 17.00 do 20:00 hod. je návštevnosť nižšia.
Aké rady by ste dali návštevníkom, ktorí najbližšie zavítajú k vám po zážitok?
Najlepšie oblečenie je pestré. Odporúčam pastelové farby, pretože v tmavom oblečení niektoré fotky nevynikajú. Čo sa týka fotenia, tak každému návštevníkovi vysvetlíme , že je potrebné si nadstaviť pomer fotografií 4:3 alebo 3:4. Každý obraz má svoj fotopoint, ktorý ukazuje smer a či fotíte na šírku, alebo na výšku. Zo všetkého je najdôležitejšia dobrá nálada, radosť z fotenia a spolupráca tých, čo sa fotia. V neposlednom rade kreativita návštevníka a aj fotografa.
Galéria optických ilúzií a klamov v Bratislave Tripland
Adresa: Nám. SNP 15, 811 06 Bratislava
Telefónne číslo: +421 911 342 462
Email: recepcia@tripland.sk
Odporúčanie: rezervovať si vstup dopredu telefonicky alebo emailom
Otváracie hodiny: Po-Ne, 10:15 – 20:15 hod.
Galéria Tripland bohužiaľ začiatkom roka 2021 oznámila na sociálnej sieti Instagram ukončenie svojej činnosti.
Galéria priestor a zrkadlá Multium
Rada by som sa s vami podelila aj o ďalší zážitok, za ktorým, keď sa vyberiete, môžete svoje ratolesti zobrať so sebou. Pred vyše dvoma rokmi sme aj s mojimi rodičmi vstúpili do nekonečného priestoru, či kaleidoskopických obrazcov vytvorených zrkadlami. Bolo fascinujúce pozorovať, ako sa s našimi vnemami pohrávajú zrkadlá alebo viac zrkadiel stojacích oproti sebe.
Osobne ma fascinovala miestnosť, v ktorej som sa sama ocitla ako vo filme Matrix alebo pri pozorovaní veľkej zemegule, ktorá vo mne vyvolávala spomienky na detstvo, kedy som s radosťou pozorovala farebnosť meniacich sa kamienkov v kaleidoskope. V každom návštevníkovi ilúzia zrkadiel v priestora vyvolá iné dojmy a tak som zvedavá na tie vaše. Budem rada, ak sa o svoje skúsenosti podelíte do komentára pod článkom.
Galérie priestor a zrkadlá Multium
Adresa: Zámocká 26, 811 01 Bratislava
Telefónne číslo: +421 908 507 696
Email: gallery@multium.sk
Odporúčanie: rezervovať si vstup cez rezervačný systém na stránke Multium
Otváracie hodiny: Po-Ne, 10:00 – 20:00 hod.