Cestovanie zo Spanielska na Slovensko

Španielsko sa aktuálne nachádza na cestovateľskom semafore SR v zelenej zóne a teda je priradené medzi menej rizikové krajiny. Znamená to, že pri návrate na Slovensko som sa nemusela prihlásiť na príslušný Úrad verejného zdravotníctva SR, absolvovať test na Covid-19, ani zostať v karanténe. Pri prílete do Viedne (Schwechatu) taktiež nebolo potrebné preukázať sa negatívnym testom, keďže som krajinou iba prechádzala a ďalej smerovala na Slovensko.

Zo Zaragozy do Madridu autom

V nedeľu ráno sme vyštartovali zo španielskej Zaragozy do Madridu na letisko Barajas. Napriek tomu, že región Aragónsko sa minulý týždeň vrátilo do 2. fázy a bolo vydané odporúčanie necestovať zo Zaragozy, pri východe z mesta na diaľnicu nás polícia nezastavila. Ak by tak urobila, mohla by si vyžadovať doklad u nutnom vycestovaní z mesta. Keďže Zaragoza je od hlavného mesta Španielska vzdialené cez 300 km, cesta autom aj s jednou prestávkou nám trvala 3 hodiny.

Na letisku v Madride

Vstup na letisko v Madride je povolený iba osobám, ktoré majú zakúpený let. Môj partner Víctor so mnou teda nemohol ísť do letiskovej haly. Nosenie rúšok v interiéri letiska je samozrejmosťou. Dvojmetrové odstupy sa však dodržujú iba pri bezpečnostnej kontrole. Pri bráne (gate) pred vstupom do lietadla sa však tvorila rada ako kedysi pred vstupom do pekárne na teplé rožky. Cestujúci stáli v tesnej blízkosti, akoby zrazu pozabudli na bezpečnostnú vzdialenosť.

V lietadle spoločnosti Ryanair do Viedne

Letecká spoločnosť Ryanair pred vstupom do lietadla neponúka svojim pasažierom dezinfekčný gél. Neposkytuje ani časopisy a tak, ak si chcete niečo objednať, môžete si pred odletom stiahnuť aplikáciu do vášho mobilu, aby ste vedeli ich ponuku. Bezpečnostná vzdialenosť sa veľmi nedodržiava ani v lietadle. Ryanair priraďuje miesta na sedenie vedľa seba, žiadne voľné miesto v strede sedadiel, ako bolo ešte pred niekoľkými týždňami avizované. Ja som mala šťastie, že som nedostala priradenú žiadnu osobu v mojom rade vľavo. Tak isto aj pasažieri za mnou už od radu 22, sedeli poväčšine sami alebo dvaja.

Lietadlo spolocnosti Ryanair Madrid Vieden
V nedeľu 19. júla som odlietala z Madridu do Viedne leteckou spoločnosťou Ryanair.

Na letisku vo Viedni

Letisko vo Schwechate má novú letiskovú halu. Je v nej okolo 37 brán (gates) a preto pri východe z lietadla treba sledovať východ (exit), ktorý sa nachádza v strede dlhej letiskovej haly. Po prechode do jej druhej časti prebiehala pravdepodobne vizuálna kontrola pasažierov pracovníkom letiska a príslušníkom rakúskej armády. O pár krokov ďalej nám kamerou bola meraná teplota. Tu som bez problémov prešla a išla si vyzdvihnúť batožinu. Na letisku nebolo potrebné preukázať sa negatívnym testom na Covid-19, keďže som cez Rakúsko iba prechádzala. Tak ako v letiskovej hale v Madride, tak aj Schwechate je povinnosť nosiť rúška.

Cestovanie v case koronakrizy Andreita Miklas
Cestovanie v čase koronakrízy vyzerá takto. S rúškom po celý čas v lietadle, ako aj v letiskových halách v Madride a vo Viedni.

Z Viedne do Bratislavy autom

Mojej sesternici Dagi a jej kamoške Denise vďačím za to, že ma prišli vyzdvihnúť na letisko vo Schwechate a okrem odvozu až priamo domov som mala tú najlepšiu spoločnosť na cestovanie. Najväčší šok som hádam mala z počasia. Prišla som z Madridu, kde pálilo letné slnko s teplotou 34 stupňov Celzia a mne sa skôr chcelo ísť na pláž, ako nastúpiť do lietadla. Vo Viedni ma pre zmenu čakalo zamračené chladné počasie. Čo bolo však najdôležitejšie, pri prechode cez rakúsko-slovenský hraničný prechod Berg neboli žiadne kontroly. Jediné privítanie pri prechode hraníc som však mala v podobe obrovského lejaku.

Cestovatelsky semafor SR
Cestovateľský semafor SR platný od 20. júla 2020. Zdroj: Martin Klus (FB)

Test na Covid-19

Aj keď sa Španielsko od 6. júla nachádza na cestovateľskom semafore SR v zelenej zóne (teda menej rizikový štát) a teda pri vstupe nie je potrebné preukázať sa negatívnym testom na koronavírus, pre istotu som si tieto informácie overila telefonicky na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave (uvz.sk) ešte pred cestou na Slovensko. Potvrdili mi, že sa nemusím nikde nahlasovať, ani absolvovať test alebo zostať v karanténe.

Test som sa však rozhodla absolvovať dobrovoľne pre ochranu mojej rodiny, kamarátov a kvôli všetkým, s ktorými prídem do kontaktu. Cez internet som sa v nedeľu večer objednala na PCR test do laboratórneho centra Alphamedical. Zaplatila som za neho 49 eur + 5 eur manipulačný poplatok. Najbližší voľný termín mali až na stredu ráno. Preto, ak viete, že sa budete chcieť dať otestovať po návrate zo Španielska alebo inej krajiny, objednajte sa 2 až 3 dni dopredu. Ďalšou spoločnosťou, ktorá vykonáva PCR testy je Medirex. V ich laboratóriu stojí test 70 eur a zároveň si môžeme dať spraviť test na protilátky (informácia o tom, či ste už koronavírus prekonali) v hodnote 30 alebo 50 eur podľa výberu balíka.

Možno vás zaujmú aj informácie pri cestovaní do Španielska. Pred cestou si nezabudnite stiahnuť aplikáciu Sp Th (Spain Travel Health), v ktorej vyplníte údaje o vašom zdravotnom stave a pracovníkom letiska v Španielsku sa po prílete preukážete QR kódom. Bližší postup uvádzam v doleuvedenom článku.

Španielsko sa vrátilo do normálneho stavu, ale s obmedzeniami

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.