Bologna Taliansko

Bologna je mesto, kde sa uchovávajú kulinárske tradície v podobe parmezánu a parmskej šunky, či história spojená s významnými menami vo svete umenia a vedy, ako bol napríklad Gugliermo Marconi. Bologna je zapamätateľné aj vďaka nekonečne dlhým arkádam a kolonádam, či vežiam, ktoré vykúkajú spoza striech domov s tehlovým nádychom. Vitajte v hlavnom meste regiónu Emilia Romagna, ktoré doteraz „neobsadili“ davy turistov.

Bologna, mesto s pravou talianskou atmosférou. Čas tu plynie odlišne ako doma. Nemusíte sa nikam ponáhľať a užívať si život v malých uličkách v centre mesta preplnených iba veľkým množstvom palácov a kostolov. Pred nepriaznivým počasím vás ochráni sieť niekoľko kilometrov dlhých arkád a keď z nich prejdete na chodník, jedinou vašou úlohou bude dvíhať hlavu naklonenú k smerom k historickým budovám. Nechajte sa unášať uličkami mesta a pomaly plynúcim životom aj vďaka tradičnému talianskemu jedlu, vynikajúcim vínam, drinkom, či preslávenej zmrzline z miestnej „zmrzlinovej univerzity“. Prinášam vám tipy, ako stráviť 2-3 dni, v poradí, v akom nasledujú jednotlivé tipy.

1. Due Torri a výstup na naklonenú vežu Asinelli

Talianska Bologna mala v období stredoveku prívlastok stovežatá. Nad mestom sa vynímala viac ako stovka veží, ktoré si nechala stavať miestna šľachta ako symbol moci a sociálneho statusu. Merali od 20 do 60 metrov. Avšak kvôli možnému vzniku požiarov a ich nestabilite sa postupne začali búrať a nastúpila éra stavania palácov. Symbolom Bologne však aj naďalej zostávajú dve veže „Le Due Torri“ na námestí „Piaza di Porta Ravegnana“. Na tú najvyššiu „Asinelli“, ktorá meria 97 metrov, môžete vyjsť až na samotný vrchol. Nezľaknite sa však, veža je naklonená o 2,23 metra smerom na západ. Ešte si nezabudnite dopredu rezervovať lístky (na konkrétny čas) cez oficiálnu stránku Le Bologna Welcome a môžete vyšľapať na 498 schodov. Mesto vám doslova bude ležať pod nohami.

Máte však aj druhú možnosť, výstup na nižšiu vežu Torre di Prendiparte (59,5 m), z ktorej si môžete odfotiť dve veže „Due Torri“. Čaká vás 12 poschodí, ale vstup je tu možný iba po zakúpení karty Prendiparte Sky Experience Card. Prístup je z ulice Piazzetta Prendiparte 5. Výstup na obidve veže stojí 5 eur a je potrebné prísť na rezervovaný čas.

2. La Piccola Venezia

Bologna ukrýva pod spletitými ulicami mesta sieť vodných kanálov, ktoré merajú až 60 km. V stredoveku bola voda využívaná v domácnostiach, pri preprave tovaru, či v priemysle. Časť kanálu Reno si môžete ísť pozrieť na vlastné oči a možno budete mať aspoň na minútu pocit, že sa nachádzate v Benátkach. Odporúčam však prísť na ulicu Via Piella zavčas rána, kedy sa tu nebude tvoriť dlhý rad čakajúci na nakuknutie cez okienko do ulice s vodným kanálom. Výhľad na kanál je však možný aj oproti okienku alebo z druhej ulice Via Guglielmo Oberdan (viď. fotografia nižšie – Canale di Reno).

3. Fontana Dell Nettuno

Neptúnovú fontánu „Fontana del Nettuno“ od Giambologniho si nemôžete nevšimnúť po ceste od dvoch veží k Bazilike di San Petronio. Nachádza sa na námestí „Piazza del Nettuno“, kde sa pozorne zapozerajte na neptúnov trojzubec. Elegantná značka vozidiel Maserati ho má vo svojom logu. Ak sa však pozriete pod správnym uhlom, uvidíte impozantné mužstvo svalnatého Neptúna a sirény jazdiace na delfínoch, ktorým z bradaviek strieka voda.

Fontána Dell Nettuno v Bologna
Neptúnova fontána na námestí námestí Piazza del Nettuno.

4. Bazilika „Basilica di San Petronio“ na námestí Piazza Maggiore

Bazilika di San Petronio mala byť pôvodne väčšia, než Bazilika sv. Petra v Ríme. Pápež Pius IV. však pozastavil jej dokončenie a financie presunul na výstavbu novej univerzity Palazzo dell´Archiginnasio (bod č. 5). Priečelie baziliky, ktorá je zasvätená patrónovi mesta sv. Petroniovi, vyzerá, akoby bola napoly dokončená. Jediná obložená časť ružovým veronským mramorom je iba jej spodná polovica na priečelí. Vstup do Basilica di San Petronio je zdarma a po vstupe v nej hneď môžete obdivovať niekoľko „divov sveta“. Pôvodné stĺpy za éry vládnutia rímskeho vládu Cisára Augusta (mimochodom založil španielske mesto Zaragoza), údajne najväčšie kostolné slnečné hodiny na svete merajúce 60 metrov (sú posadené do zeme, kde je znázornený poludník) a Foucalultovo kyvadlo (stroj dokazujúci otáčanie Zeme).

5. Palazzo dell‘Archinnasio

Palác „Palazzo dell´Archinnasio“ na ulici „Via dell‘Archinnnasio“ sa nachádza po ľavej strane od Baziliky di San Petronio. Bolo to prvé sídlo najstaršej európskej univerzity „Università di Bologna“, ktorá tu sídlila do roku 1803. Dnes sa na toto miesto dostanete vďaka vstupu do mestskej knižnice „Biblioteca Comunale“. Jej súčasťou je aj sála anatómie „Teatro Anatomico“, jedna z prvých pitevných sál v Európe, do ktorej počas vykonávania pitiev mala prístup aj verejnosť.

Palazzo dell‘Archinnasio Bologna
Palazzo dell‘Archinnasio bolo sídlo najstaršej európskej univerzity Università di Bologna.

6. Basilica della Madonna di San Luca

Baziliku na kopci v Bologni odporúčam ponechať na druhý deň. Najlepšie spravíte, ak sa na poldenný „výlet“ respektíve skôr výstup a zostup vyberiete hneď ráno, aby ste plní síl „vybehli“ 3,8 km schovaní pod 666 arkádami. Talianske mesto Bologna je známe svojimi portikusmi (kryté stĺporadia zapísané do zoznamu UNESCO), ktoré chránia domácich a turistov počas leta proti silnému slnku alebo počas daždivých dní. My sme sa do baziliky vybrali pešo z centra mesta, ale ak privítate pohodlnejšiu cestu, nastúpiť môžete na mestský vláčik priamo z Baziliky di San Petronio. Na samom vrchole uzriete nádherný výhľad na Apeniny a bolonské kopce. Pre mňa bolo celú cestu záhadou, prečo sa od španielskej školy „Reale Collegio di Spagna“ tiahne ulica Via Zaragozza a brána s rovnomenným názov. Zaragoza je španielske mesto, v ktorom som žila 3 roky a tento fakt ma celkom zaujal. Ak preto budete vedieť viac informácií, určite mi napíšte.

Basilica della Madonna di San Luca Bologna
Basilica della Madonna di San Luca sa týči nad mestom Bologna na malom kopci.

7. Bolonská gastronómia

Hovorí sa, že Bologna je mekkou talianskej gastronómie. Prezývajú ju aj „la grassa“, teda tučná. V regióne Emilia-Romagna prišli na svet gastronomické lahôdky ako je parmská šunka „crodo di parma“, parmezán „parmigiano reggiano“, či balzamikový ocot „aceto balsamico“. Legendárna je aj šunka „mortadele“, mäsová omáčka ragú a tortelliny. Podľa jednej legendy tieto vaječné cestoviny vymyslel mladý kuchár bohatého bolonského obchodníka, ktorý sa inšpiroval dokonale tvarovaným pupkom jeho manželky. Kamkoľvek sa v Bologni vyberiete, naservírujú vám len to najlepšie domáce jedlo. Domáci Taliani si síce zakladajú na jednoduchej kuchyni, ale zato na kvalitných ingredenciách. My sme počas 3 dní v Bologni vyskúšali jedlá na týchto miestach:

Mercato del Mezzo

Adresa: Via Clavature 12, Bologna

Miestny vnútorný „trh“, kde nájdete stánky viacerých stravovacích jednotiek. Na poschodí nájdete reštauráciu, kde sme si objednali pravé bolonské cestoviny „tagliatelle al ragu alla bolognese“ (viď obrázok vyššie).

Mercado delle Erbe (štvrť Quadrilatero)

Adresa: Via Ugo Bassi 25, Bologna

Počas veľkonočného pondelka, kedy sme Taliansko navštívili, bola tržnica zatvorená (inak je otvorená každý deň okrem nedele), ale nakoniec sme sa naobedovali v reštaurácii (z ulice Via S. Gervasio), ktorá je jej súčasťou. Vyskúšali sme vynikajúce polievkové torteliny „tortellini in brodo“ s vývarom a domáce bolonské lasagne „lasagne alla bolognese“.

Trattoría dal Biassanot

Adresa: Via Piella 16, Bologna

Odporúčanú reštauráciu v centre mesta Bologna sa nám nepodarilo navštíviť, pretože bola taktiež počas Veľkonočného pondelka zatvorená, každopádne ju vyskúšajte a keď nebudete mať tiež šťastie na otvorenie, hneď vedľa nej sa nachádza výhľad na „benátsky kanál“ – La piccola Venezia (bod č. 2).

Ristorante Pizzeria Pinterre

Adresa: Via Mazzini 170, Bologna

Túto reštauráciu sme mali hneď vedľa nášho apartmánu Little House (bod č. 9) a odporučil nám ju náš hostiteľ z Boookingu. Je to reštaurácia, kde sa s domácimi Talianmi potlačíte skoro ako doma v obývačke a nebudete si počuť vlastné slovo, ale zato si na jedle pochutnáte aj za dvoch. My sme si objednali „spaghetti alla vongole“ – na tanier mi okrem mušlí naservírovali aj ďalšie morské plody a „rizotto pinterre“ – rizoto „podniku“ s morskými plodmi. Ako dezert sme si objednali neapolský veľkonočný koláč „pastiera napoletana“ s ricotta syrom.

Zaujímavosťou v Bologni je, že medzi 18:00 až 20:00 hod. (niekde aj do 21:00 hod.) sa vo viacerých podnikoch podáva aperitív. Objednáte si drink (najčastejšie som videla na stoloch Aperol Spritz) a k tomu dostanete malý tapas. Chuťovka sa samozrejme líši od podniku. Na stôl vám môžu naservívrovať tanier so šunkami a syrmi, či za misku chipsov. V niektorých reštauráciách dokonca ponúkajú „all you can eat“.

8. Zmrzlináreň Cremeria la Vecchia Stalla

Aké by to bolo túlanie po meste bez zmrzliny v ruke. Do Bologne sa chodí učiť od majstrov kuchárov, ale aj na zmrzlinovú univerzitu. Domáca zmrzlina je tu naozaj najlepšia na svete. Dvakrát sme zavítali do Cremeria La Vecchia Stalla, kde som jedla najlepšiu krémovú pistáciovú zmrzlinu na svete (podobnú slovenskému pistáciovému dezertu v tube Kolatch). Ak sa vám nechce čakať v dlhej rade na zmrzlinu, vkročte dovnútra a v automate si kúpte zmrzlinu (platí sa aj platobnou kartou) a s vytlačeným lístkom príďte priamo za zmrzlinárkou, ktorá vám naloží kopček zmrzliny do kornútka, či do kelímku.

9. Ubytovanie cez Booking

V Bologni sme boli ubytovaní v apartmáne Little House cez Booking (hodnotenie 9). Od centra mesta (Piazza Maggiore) je vzdialené 2,6 km a cesta pešo nám trvala do 30 minút. Na hlavnej ceste Via Mazzini však premávajú autobusy (najbližšia zastávka je Fermi/Laura Bassi). K dispozícii sme tu mali všetko, čo sme potrebovali k prespatiu a k príprave raňajok (k dispozícii boli aj uteráky a sprchový gél/šampón). Píšem to kvôli tomu, pretože ak cestujete iba s malým batohom, je to veľká výhoda, nebrať „zbytočnosti“ so sebou.

Adresa: Via Mazzini 105, Bologna

10. Cestovanie z letiska a po meste

Gugliermo Marconi bol priekopníkom diaľkovej bezdrátovej komunikácie, po ktorom je pomenované bolonské letisko „Aeroporto G. Marconi di Bologna“. Taktiež je po ňom pomenový jednokoľajový vlak Marconi Express. Expresne rýchlo sa ním dostanete z letiska (a na letisko). Jednosmerný lístok stojí 11 eur a dovedie vás na vlakovú stanicu Stazione Centrale Bologna. V prípade potreby prestupu na autobusovú stanicu „Stazione“, prejdete z jednej stanice k druhej do 10 minút. Odtiaľto napríklad premávajú pravidelné linky do perly Toskánska – Florencie, kam sme si „odskočili“ na 1 deň (cena obojsmerného lístka vyšla na 20 eur so spoločnosťou Flixbus).

Florencia Taliansko
Do Florencie sme si „odskočili“ z Bologne. Flixbusom sme tu boli za 1,5 hodiny.

Lístky na mestskú hromadnú dopravu dostanete kúpiť v trafikách alebo priamo v autobusoch, kde sa nachádzajú automaty na mince (lístok stojí 2 eurá). Taktiež ich môžete kúpiť v niektorých dopravných prostriedkoch, kde nájdete sa nachádzajú automaty na kúpu lístkov platobnou kartou. V Bologni sa do autobusov nastupuje prvými alebo zadnými dverami a vystupuje strednými. Časový harmonogram nájdete na zastávkach a taktiež cez Google Mapy, kde si iba kliknete na ikonu autobusu.

Mesto Bologna má vybudovanú cestnú komunikáciu pre bicykle. Elektrické bicykle si môžete „odomknúť“ cez aplikáciu Ridemovi.

Čo ešte vidieť?

Santo Stefano – komplex stredovekých kostolov
Via Zamboni – univerzitná štvrť s palácmi
FICO Bologna – gastronomický park

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.