Sintra Kráľovský palác Palacio de la Pena

Počas pobytu v Lisabone sme si odskočili do rozprávkovo-kráľovského mesta v horách, do mesta Sintra. Nachádza sa tu niekoľko palácov a hradov rozmiestnených po celom kopci. My sme si z nich vybrali ten, ktorý sa už z diaľky vynímal odlišnou architektúrou a červeno-žltou fasádou – Palácio da Pena. Ovplyvnená španielskou kultúrou mi nenápadne pripomínal Gaudího architektonický štýl. Pôvod architektov však siaha bližšie k Slovensku. Sadáme na vlak a vyrážame do portugalského mesta pri pobreží Sintra.

Kráľovský palác, ktorý dal v roku 1838 pre svoju manželku Máriu postaviť portugalský kráľ nemeckého pôvodu František II., nesie názov „Palácio de la Pena“ (po portugalsky). Do španielskej vety zapadne jeho názov veľmi vtipne a tak sa mi núka hra zo slovíčkami: „Sería una pena no visitar el Palácio da Pena.“ V preklade však stráca na vtipe: „Bolo by škoda nenavštíviť palác škody.“ Tak sme sa piatkové ráno vybrali zo stanice Rossio v Lisabone vlakom do mesta Sintra, vzdialeného okolo 30 km a 40 minút cesty na konečnú stanicu.

Vlakom do mesta Sintra

Keďže sme už mali zakúpenú dobíjateľnú kartu na verejnú dopravu „Viva Viagem“, v automate na vlakovej stanici Rossio sme si dobili obojsmerný lístok, ktorý nás vyšiel 4,50 eur na osobu. Pôvodný zámer bol vyštartovať čo najskôr, aby sme mohli otvárať brány kráľovského paláca o desiatej hodine ráno. Myslím si však, že iba o tejto hodine sme smerovali na vlak a to sme ešte netušili, že vystúpime v turistickom kúte Portugalska, kde sa o nás budú trhať predavači zájazdov a taxikári, ktorí nám ponúkali odvoz do paláca Palácio da Pena.

Prečítajte si: 10 vecí, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť v Lisabone

Vlaková stanica Rossio Lisabon
Vlaková stanica Rossio v Lisabone, odkiaľ premáva vlak do mesta Sintra.

Vstupenky do paláca online

Vstupenky do kráľovského paláca „Palácio da Pena“ a do jeho kráľovskej záhrady „Parque da Pena“ sme si zakúpili deň vopred cez stránku Parques de Sintra. Chceli sme sa vyhnúť náporu turistov (čo nám však vo februári nehrozilo) a lístky sme mali zakúpené s menšou zľavou. Vyšli nás 13,30 eur na osobu. V ponuke bola aj kúpa lístkov s označením „Transfer Palácio da Pena“ za 3 eurá. Omylom sme si mysleli, že ak si ho zakúpime dostaneme sa z vlakovej stanice v Sintra do paláca. Nuž, tak to veru nebolo.

Pohľad z parku Paque da Pena na palác Palácio da Pena
Pohľad z parku Parque da Pena na palác Palácio da Pena.

Autobusom Hop on Hop off do paláca

Vo vystúpení z vlakovej stanice v Sintra treba prejsť pár metrov až k budove stanice, odkiaľ premávajú Hop on Hop off autobusy. Tieto „naskakovacie/vyskakovacie“ autobusy vás odvezú ku všetkým hradom a palácom v meste Sintra. Ak máte zakúpený lístok tam aj späť, môžete ho v daný deň niekoľkokrát použiť. Obojsmerný lístok za 6,90 eur sme si museli kúpiť priamo pred nastúpením do autobusu. Nepokúšajte sa ísť ani pešo, pretože pri výstupe na strmý svah pohoria Sintra mal čo robiť aj autobus, aby to utiahol. Dosť sa nachodíte v kráľovských záhradách.

Autobusový transfer v paláci

Zakúpený autobusový transfer cez internet slúži iba na odvoz z vchodovej brány až pod palác „Palácio da Pena“. Tento menej ako 1-kilometrový úsek sme však prešli pešo. Podľa môjho názoru nie je potrebné dokúpiť si lístok „Transfer Palácio da Pena“. Pár metrov hore kopcom je možné prejsť pešo po asfaltovej ceste. Pre starších ľudí a malé deti sa však možno oplatí. Nechám teda na zváženie každého z vás.

Vstup do paláca Palácio da Pena
Od vstupnej brány areálu do paláca Palácio da Pena je potrebné vyjsť pešo okolo 800 metrov.

Kráľovský palác zvonka

Kráľovský palác dal na mieste niekdajšieho kláštora postaviť František II. z dynastie Sasko-Kobursko-Gothajskej pre svoju manželku, portugalskú kráľovnú Máriu. Bol to veľký romantik, ktorý na stavbu paláca oslovil vychýrených nemeckých architektov. Ich úlohou bolo postaviť palác ako z rozprávky inšpirovaný bavorskými palácmi. Na jeho návrhu sa však podieľal aj sám František II.

Klenby, islamské prvky, zdobené vežičky cimburínkami, ovocie na fasádach palácu, či charakteristické žlto-červené steny je možné obdivovať z každého kúta paláca. Fotoaparát mi nestačil cvakať z každej strany a myslela som si, že dovnútra paláca sa ani nedostanem. Ak sem zavítate, zadívajte sa na výrazne zdobené okno na hlavnej fasáde. Navrhol ho sám kráľ František II., ktorý si prisvojil aj okolité pozemky. Výhľad je napríklad na maurský hrad „Castillo de los Moros“ zo zadnej strany paláca.

Neprehliadnuteľná vstupná brána do palácu v Sintre
Neprehliadnuteľná vstupná brána do paláca v Sintre.
Palacio da Pena Sintra obdiv
Obdivujem majstrovské dielo architektov a portugalského kráľa Františka II.
Cvak fotoaparátom ešte z tejto strany
Cvak fotoaparátom ešte z tejto strany. Keby som fotila na film, už dávno by mi došiel materiál.
Tritonov obluk Arco del Triton Palac Sintra
Tritónov oblúk Arco del Triton v paláci Palácio da Pena v Sintre.
Viac času sme strávili v okolí hradu, ako v jeho interiéri
Viac času sme strávili obdivovaním exteriéru hradu, ako v jeho interiéri
Výhľad na Castillo de los Moros
Výhľad na zrúcaninu hradu Castelo dos Mouros.

Kráľovský palác zvnútra

Kráľovský palác „Palacio da Pena“, ktorý je na Zozname svetového dedičstva UNESCO a zároveň jedným zo siedmich divov Portugalska ponúka k nahliadnutiu život na zámku s dvoma poschodiami. Jeho vnútornú časť tvorí nádvorie, okolo ktorého sa rozprestierajú jednotlivé kráľovské komnaty. Kráľovská spálňa, jedáleň, pracovný kútik, či šľachtická sieň. Všetko to môžete vidieť na vlastné oči, ale bohužiaľ fotografovať som nemohla.

Interiér paláca Palacio da Pena v Sintre Portugalsko
Nádvorie paláca Palácio da Pena v Sintre (Portugalsko).
Nádvorie paláca Palacio da Pena v Sintre
Po obvode nádvoria paláca sa nachádzajú komnaty pre kráľovskú rodinu a služobníctvo.

Kráľovská záhrada

Súčasťou paláca je aj veľký park s jazierkami, záhonom begónii či altánkom. V jeho najvzdialenejších časti sa nachádza letné sídlo a záhrada „Chalet e Jardim da Condessa d´Edla“, ktoré bolo v čase nášho príchodu nedávno zrekonštruované. Po ceste sme míňali zamknutý záhradníkov dom, stajňu koní (robia aj prechádzky na koníkoch) a pastviny pre kozičky „Abegoaria e Quinta da Pena“.

Na konci parku sme už boli tak unavení, že sme nasadli na miniautobus (rovnaký autobus ako na transfer) a nechali sa odviesť až pod vchod do paláca Palacio da Pena. Z informačnej tabule sme pochopili, že by sme mali platiť 3,50 eur. Vodič si však od nás nepýtal ani cent a tak sme si povedali, že možno nám platí zakúpený transfer cez internet. Vyskúšajte ho aj vy a dajte mi vedieť, či ste sa mohli odviesť zdarma.

Otváracie hodiny

Od 10:00 do 18:00 hod. (do 27. marca) – palác aj park
Od 09:30 do 20:00 hod. (od 28. marca do 30. októbra) – palác
Od 09:30 do 19:00 od. (od 28. marca do 30. októbra) – park

Kráľovské záhrady v Sintre
Vstup do kráľovskej záhrady pod palácom „Parque da Pena“.
Park Parque da Pena
Zelená je jednoducho pastva pre oči a v tomto parku som nespustila oči. Kam pohľad, tam zelená.
Prejdeme okolo jazierka a potom smer k letnému sídlu
Prejdeme okolo jazierka a potom smer ku kráľovskému letnému sídlu.
Záhradníkov dom. Nebol doma. Sintra
Zaklopala som, aby som zistila, či je kráľovský záhradník doma.

Ďalšie hrady a zámky v meste Sintra

Zrúcanina hradu „Castelo dos Mouros“
Kláštor „Convento dos Capuchos“
Národný palác „Palácio Nacional de Sintra“
Národný palác a záhrady „Palácio Nacional e Jardins de Queluz“
Park a palác „Parque e Palácio de Monserrate“

Centrum mesta Sintra a výhľad na zrúcaninu hradu Castillo de los MOros
Z centra mesta Sintra je výhľad na zrúcaninu hradu Castelo dos Mouros.
V tejto uličke v Sintre je možné pomotať sa
Po návšteve kráľovského palácu a záhrad sme zablúdili aj do malebných uličiek centra mesta Sintra.
Turistická informačná kancelária v Sintre
Turistická informačná kancelária v Sintre.

Zo Sintry na Cabo da Roca

Najzápadnejšie mesto Portugalska a zároveň najzápadnejší bod kontinentálnej Európy „Cabo de Roca“ sa nachádza iba necelých 20 km od mesta Sintra. Je to miesto ako stvorené na snívanie. Pri pohľade do diaľok Atlantického oceánu a rozbúrené vlny narážajúce do skál vysokého pobrežia zatúžite spoznať každý kúsok portugalského pobrežia. Návštevu Cabo de Roca som absolvovala ešte v roku 2012 a tak pridávam pár starších fotografií z tohto kúzelného miesta.

Cabo da Roca Portugalsko
Mys Cabo da Roca sa nachádza iba 20 km od mesta Sintra.
Najzápadnejší bod Cabo da Roco
Najzápadnejší bod kontinentálnej Európy „Cabo de Roca“ v Portugalsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.