Koronavírus a Španielsko

AKTUALIZOVANÉ 2. apríla 2020. Aká je situácia v Španielsku ohľadom koronavírusu? V tomto článku vám priblížim situáciu v meste, v ktorom žijem – Zaragoze, ako aj v ďalších španielskych mestách (Madrid, Valencia, Logroño). Som za to, aby sme sa správali zodpovedne. Zodpovednosť by mala prichádzať zhora, od nariadených, šéfov, vlády. Tá sa ďalej prenáša na zamestnávateľov a z nich na bežných občanov. Španieli už mali podľa môjho názoru dávno reagovať na situáciu s koronavírusom a nenechať ju zájsť až tak ďaleko. Od pondelka 16. marca však už v celom Španielsku máme zákaz vychádzania z domu. Situácia sa každým dňom vyvíja.

Zaragoza (región Aragónsko)

Ešte v stredu minulý týždeň (4. marca) som cestovala na Slovensko. V tom čase sa v Zaragoze hovorilo o prvom možnom prípade nakazenej mladej dievčiny, ktorá priletela z Bergama v Taliansku do Zaragozy. Neskôr však koronavírus nebol potvrdený. Prvý oficiálny prípad zaznamenali v regióne Aragónsko až o deň neskôr (5. marca). Bol ním 79-ročný pán. Vráťme sa však k môjmu cestovaniu.

Keďže sa v médiách spomínalo, že ide o vážnejšiu chrípku, nebála som sa cestovať. Preventívne som však dodržiavala hygienické pokyny. Je pravda, že rúško som nemala, ale umývala som si ruky tak často ako to bolo možné a používala dezinfekčný gél. Snažila som sa vyhýbať aj ľuďom. Nuž v lietadle to však nebolo možné. V nedeľu (8. marca) som sa vrátila naspäť letom z Viedne do Barcelony a odtiaľ rýchlovlakom AVE do Zaragozy. Situácia v tom čase nebola tak vážna, ako sa začala vyvíjať a naberať na obrátkach od pondelka, respektíve utorka (10. marca) tohto týždňa.

9. – 15. marec

Aktuálne udalosti 11. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.

Utorok (10. 3.)

V Aragónsku sa počet nakazených osôb koronavírusom vyšplhal na 39 a 3 mŕtvych. V tento deň som začala mať vážne obavy. Sledovala som vývoj situácie na Slovensku. Po sobotňajšom oznámení prvého potvrdeného prípadu koronavírusom sa od pondelka začali zatvárať škôlky, školy a univerzity. V pondelok bolo na Slovensku potvrdených už 5 prípadov a tak som logicky čakala, že k tomuto kroku príde aj v regióne Aragónsko v Španielsku. Nestalo sa tak.

Namiesto toho mi prišlo iba oznámenie od 2 agentúr, pre ktoré učím tanečné hodiny pre deti, aby sme dodržiavali základné hygienické návyky a že do jednotlivých centier a škôl bude rozdistribuované mydlo a dezinfekčné gély. Máme dodržiavať bezpečnostnú vzdialenosť medzi deťmi, nedotýkať sa a umývať si ruky pred a po hodine. Nuž reálna situácia bola taká, že deti som o situácii oboznámila, ale aj tak bolo veľmi ťažké zabezpečiť, aby sa medzi sebou nebláznili a nevešali sa mi na krk. Pozitívum tohto dňa bolo, že sa zrušilo veľké tanečné podujatie pre deti „Festival de baile“, na ktorom mali vystúpiť všetky deti z jednotlivých kurzov po celej Zaragoze a okolí.

V utorok som odučila 3 tanečné hodiny, v stredu 1 hodinu a vo štvrtok ďalšie 2 hodiny. Už vo štvrtok som písala agentúre, či sa hodiny nerušia, ale všetci akoby čakali nie na zásah vyššej moci ale na oficiálne oznámenie Aragónskeho parlamentu. Mala som pocit, že jednotlivec a teda ako zamestnanec nič nezmôžem. Mohla som zakročiť a nesúhlasiť s odučením hodín. Tým pádom by som ich nemala zaplatené. Vedenie agentúry nezakročilo. Čakalo na oficiálne stanovisko svojich nadriadených, v tomto prípade mestskú radnicu „Ayuntamiento“. Zo sledovania okolia mám doteraz pocit, že situáciu berú na ľahkú váhu. Osobne sa snažím k veciam pristupovať zodpovedne a tak som aspoň zasiahla tam, kam som mohla. Ešte v utorok som mojim kamarátkam zo Slovenska navrhla zrušiť plánový výlet do Valencie na konci marca. Súhlasili.

Piatok (13. 3.)

80 nakazených ľudí koronavírusom a 7 mŕtvych v Aragónsku. V piatok ráno som držala v ruke telefón, aby som agentúre oznámila, že v záujme môjho zdravia a zdravia ostatných „vstupujem“ dobrovoľne do domácej karantény. Chvalabohu ma však môj zamestnávateľ v danej sekunde predbehol a poslal všetkým učiteľom správu, že od piatkového poobedia sa rušia voľnočasové aktivity pre deti až do odvolania. Od pondelka (16. marca) sa v Zaragoze po dobu dvoch týždňov zatvárajú škôlky, školy aj univerzity. Ale aká je však reálna situácia? Dá sa mať šírenie koronavírusu pod kontrolou, keď sa niektorí jedinci nesprávajú zodpovedne?

Mám ešte jedného zamestnávateľa. Robím babysitterku malej Španielke. Jej rodičia sú učitelia, mamina je univerzitná profesorka a otec učiteľ telesnej výchovy na základnej škole. Dnes (teda piatok) mi oznámili, že nemusím prísť starať sa o malú, ale cez víkend mi dajú vedieť, ako sa vyvinie situácia a či v pondelok budem musieť nastúpiť. Univerzitní profesori majú povinnosť odučiť hodiny online. Hodiny si môžu pripraviť z domu, ale dať z domu prednášku, aj za asistencie 2,5 ročného dieťaťa, nie je vôbec ľahké. Keby bol však aj druhý rodič s dieťaťom doma, bola by situácia zľahčujúca. To by však nemohol mať príkaz od riaditeľa základnej školy, že aj napriek zrušenej výučbe musia všetci učitelia prísť do práce a pripravovať si hodiny. Prosíííím? To myslíte vážne? Takto sa neakceptuje nariadenie vlády a kašle na celú karanténu?

A ja tiež momentálne stojím pred otázkou. Čo v prípade, ak mi zamestnávateľ nakáže nastúpiť do práce? V záujme zodpovedného správania som prípade príkazu ochotná riskovať a zostať v domácej karanténe. Je však možné, že sa budem musieť ísť nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná, aby za mňa štát platil sociálne poistenie.

Snažím sa na celú vec pozerať pozitívne. Najbližšie 2 týždne (a možno aj viac) nezarobím ani cent, keďže som platená od počtu odpracovaných hodín, ale uvedomila som si, že zdravie mám len jedno a to si kúpiť nemôžem. Viem, že veľa ľudí nemá ľahkú situáciu, ale ak je to len možné, prosím BUĎME ZODPOVEDNÍ VOČI SEBE A SVOJMU OKOLIU. Máme možnosť voľby. Prídeme o peniaze (možné zisky), ale na druhej strane nie je vôbec na škodu veci, ak zostaneme doma. Konečne sa môžeme venovať sebe, svojim blízkym, a dať do poriadku veci, ktoré sme doma dlho odkladali. A hlavne necestujme!

Situácia, ktorá bola pred týždňom a pol na Slovensku, dorazila až teraz do Španielska. Opatrenia sa začínajú zavádzať neskoro. Problémom je, že územie Španielska spravuje 17 autonómnych spoločenstiev, ktoré samostatne prijímajú rozhodnutia a v niektorých sú závislí od španielskej vlády. Doteraz sa čakalo na vyjadrenia vlády a neskôr každý región vydal vlastné rozhodnutie. O vývoji situácie v 5. najväčšom meste Španielska – Zaragoze vás budem informovať a tento článok aktualizovať.

Sobota (14. 3.)

121 nakazených koronavírusom, 7 mŕtvych v Aragónsku. V sobotu ráno sme sa vybrali na prechádzku do prírody. Detské ihriská v parku už boli uzatvorené. Prechádzali sme cez kanál, až na koniec mesta Zaragoza. Domácich obyvateľov, ktorí zvyčajne húfne vykračujú po tejto ceste, dnes bolo veľmi málo, skoro nikde nikoho. To sme však ešte netušili, že v čase našej prechádzky bolo vydané ďalšie nariadenie španielskej vlády. Od pondelka (16. 3.) ôsmej hodiny ráno vstupuje do platnosti zákaz vychádzania z domu. Možnosť vyjsť z domu je povelené iba na nákupy potravín, do lekárne, trafiky, na pracovisko, k lekárovi a v mimoriadnych situáciách. O desiatej hodine večer sme ešte potleskom z okna vyjadrili vďaku a obdiv všetkých zdravotníckym pracovníkov za ich obetavosť a záchranu ľudských životov. Ďakujeme!

Nedeľa (15. 3.)

147 nakazených koronavírusom, 7 mŕtvych v Aragónsku. Dnes ráno môj partner Victor využil možnosť voľného pohybu ôsob na nákup potravín. Počet ľudí v obchodoch v Zaragoze bol už limitovaný na 40. Po ceste vyhodil do smetiakov separovaný odpad a to bola jeho posledná „voľná“ prechádzka. Veľa krokov síce nespravil, keďže obchod máme rovno pod nosom. Celý deň sme zostali doma, dezinfikovali každú jednu kľúčku, vyčistili povrchy a dlážky. Od pondelka nás čaká ťažká skúška. Od ôsmej hodiny ráno začína platiť oficiálny zákaz vychádzania z domu. Chvalabohu to platí aj pre mňa (minimálne na týždeň). Dostala som informáciu od môjho zamestnávateľa (babysitting), že celý týždeň nemusím ísť varovať malú Španielsku.

16. – 22. marec

Aktuálne udalosti 12. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.

Pondelok (16. 3.)

174 nakazených koronavírusom, 11 mŕtvych v Aragónsku. Dnes v celom Španielsku vstúpil do platnosti oficiálny zákaz vychádzania. Na niektorých miestach v uliciach Zaragozy boli údajne nasadení príslušníci armády, ale popravde ani neviem, ako to vyzerá vonku. Z okna vidím maximálne susedom do bytu a do vnútorného bloku. Mojim „oknom“ do sveta je môj počítač, na ktorom pripravujem veselý článok o zaujímavostiach španielskeho jazyka a slovných hračkách. Obmedzenia prichádzajú aj v doprave, ktorá bude vyťažená iba na 50 %. Najdôležitejšou informáciou dnešného dňa je, že Španielsko kvôli koronavírusu o polnoci zatvára svoje pozemné hranice. Vstúpiť na územie krajiny môžu iba španielski občania, rezidenti, obyvatelia žijúci na pohraničí, diplomatickí pracovníci a občania, ktorí preukážu zásah vyššej moci.

Utorok (17. 3.)

207 nakazených koronavírusom, 12 mŕvych v Aragónsku. Sedíme doma na zadku v Zaragoze a ani nás nenapadne vykročiť z prahu bytu. Polícia už začala s pokutami na ulici. Ak niekto nemá potvrdenie z práce, dostáva pokutu. Tá sa môže vyšplhať od 100 eur až do 30-tisíc eur, v závislosti od priestuku. Čas strávený doma efektívne využívam na prácu na mojom blogu. Rozposlala som historicky 1. newsletter a budem rada, ak sa prihlásite k odberu aj vy. Nájdete ho na hlavnej stránke Life is a Journey.sk. Keby ma tak niekto doma videl. V rámci každodennej prechádzky si na seba „oblečiem“ hodinky a na chodbe prejdem 2000 krokov. Po práci si večer pustím v telke cvičenie a striedam si rôzne hodiny (Pilates, Yoga, cvičenie na ruky, nohy, zadok) a takto pekne každý deň.

Streda (18. 3.)

226 nakazených koronavírusom, 13 mŕtvych v Aragónsku. Mám pocit, že tento stav (zákaz vychádzania), aký máme v celom Španielsku, nebude trvať iba 15 dní, t.j. do 30. marca, ale minimálne mesiac alebo dva. Jeden zamestnávateľ mi už vypovedal zmluvu a momentálne čakám na reakcie ďalších dvoch. Údajne budú mať všetci ľudia nahlásení na úrad práce „INAEM“ nárok na dávku v nezamestnanosti, aj napriek tomu, že nemajú dostatočný počet odpracovaných dní na vznik dávky. Uvidíme. Všetko je zatiaľ neoficiálne.

Štvrtok (19. 3.)

281 nakazených koronavírusom, 15 mŕtvych v Aragónsku. Priemerný vek ľudí nakazených ochorením COVID 19 je 61 rokov a 79,7 % prípadov pochádza z hlavného mesta autonómneho spoločenstva a z mesta v ktorom žijem, zo Zaragozy. Čím ďalej tým viac sa začína skloňovať slovo kríza a dopad na celkovú ekonomiku Španielska. Podľa španielskeho denníka El País, vláda na čele s premiérom Pedrom Sanchézom vyčlenila 200-tisíc miliónov eur na boj proti ekonomickému a sociálnemu dopadu koronavírusu. Hovorí sa aj o podpore živnostníkov a podnikateľov „autónomos“, ktorým by mala vláda odpustiť platenie mesačných odvodov a podpore vo výške 700 eur.

Piatok (20. 3.)

360 nakazených koronavírusom, 17 mŕtvych v Aragónsku. Sme týždeň doma a čísla majú neustále stúpajúcu tendenciu. Neoficiálne správy hovoria o tom, že školské zariadenia v celom Španielsku otvoria najskôr až po Veľkej noci, t.j. 20. apríla. Takže ešte mesiac si pobudneme doma, aj so zákazom vychádzania. K dnešnému dňu mi vypovedali ďalší 2 zamestnávatelia pracovnú zmluvu. Takže som oficiálne nezamestnaná. Samozrejme, ak sa všetko vráti do starých koľají, pracovné zmluvy sa opätovne obnovia. Ešte šťastie, že v Španielsku nie je potrebné hlásiť sa osobne (a to nielen v čase koronavírusu) na úrad práce ako nezamestnaná. Automaticky sa stávam poistencom štátu.

Sobota (21. 3.)

424 nakazených koronavírusom, 22 mŕtvych v Aragónsku. Po týždni sme dnes „vyzbrojení“ šatkou cez ústa a nos, a s rukavicami na rukách, vyšli von na nákupy. Neuveriteľné, ale uvidela som slnko a spravila pár krokov po zemi. Paradoxne, ale bol to úžasný pocit. Keďže sa jednej rodine neodporúča ísť spolu nakúpiť, úlohy sme si s mojim partnerom prerozdelili. Victor zašiel do potravín rovno pod domom a ja som spravila o niečo viac krokov. Vyhodila som triedený odpad (plasty a papier) a zašla do zelovocu. Na piatich metroch som stretla každého deviateho s rúškom, ostatní sa „tvárili“ ako nesmrteľní. V zelovoci sme mali našťastie všetci natiahnuté rukavice, ale z dvoch predavačov sa rúškom chránil iba jeden. Ach jaj, prečo všetci nedodržiavame povinné opatrenia? Dokedy budeme ešte doma kvôli nedisciplinovanosti ostatných?

Nedeľa (22. 3.)

532 nakazených koronavírusom, 24 mŕtvych v Aragónsku. Španielska vláda v nedeľu (22. 3.) oznámila predĺženie stavu núdze „estado de alarma“ do 11. apríla, čo znamená zákaz vychádzania z domu. Povolený je iba nákup v potravinách, lekárni, chovateľských potrebách, trafike, ako aj povinnosť ísť do práce v nevyhnutných prípadoch. Polícia, ktorá kontroluje pohyb občanov v uliciach však môže vyžadovať dokument o povolení ísť do práce od zamestnávateľa. V prípade nedodržania hrozí každému, kto poruší zákaz, pokuta.

Španielska vláda naďalej obmedzuje cestovanie osôb do tretích krajín. Vojenské zložky prítomné na pozemných komunikáciách, ako aj v kritických oblastiach, budú pomáhať s prevozom chorých a zdravotníckeho materiálu na pevnine, a medzi ostrovmi. Ako oznámil španielsky premiér Pedro Sanchéz na tlačovej konferencii pred novinármi, pre ľudí, ktorí patria do rizikovej skupiny je zriadená služba rozvozu potravín a lekárenských produktov priamo do ich domovov.

23. – 29. marec

Aktuálne udalosti 13. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.

Pondelok (23. 3.)

638 nakazených koronavírusom, 32 mŕtvych v Aragónsku. Situácia je veľmi kritická hlavne v Madride. Aktuálnu štatistiku koronavírusu v celom Španielsku uvádzam nižšie. Pohrebné služby nestíhajú spaľovať telá mŕvych ľudí nakazených vírusom Covid-19. Pre účel ich uskladnenia boli ich telá prenesené do krasokorčuliarskej haly Palacio de Hielo v Madride.

Utorok (24. 3.)

758 nakazených koronavírusom, 37 mŕtvych v Aragónsku. Po iniciatíve autonómneho spoločenstva v Andalúzii, Aragónsko sa rozhodlo s vykonávaním autotestov na identifikovanie ochorenia Covid-19. V prvom rade je potrebné stiahnutie aplikácie Salud Informa a odpovedať na 9 otázok. V prípade, ak zdravotnícky personál identifikuje všetky symptómy koronavírusu o žiadateľa, pozve ho na absolvovanie autotestu na miesto (napríklad parkovisko) pri zdravotnom stredisku alebo nemocnici. Rýchly test na prítomnosť koronavírusu sa vykonáva priamo v aute. Odobratie vzorky trvá 3 až 5 minút a do 20-tich minút by mali byť známe výsledky. V prípade pozitívneho nálezu bude pacient okamžite izolovaný.

Streda (25. 3.)

907 nakazených koronavírusom, 40 mŕtvych v Aragónsku. Zaragoza otvorila vzdušný priestor, aby v hlavnom meste Aragónska mohli v utorok pristáť 4 lietadlá spoločnosti Inditex z Číny a Kataru, ktoré doviezli zdravotnícke pomôcky pre všetky autonómne spoločenstvá. Hovorí sa o tom, že pandémia šírenia vírusu môže trvať až do 1. júna a jej kulminácia bude na konci apríla. Jednou z ďalších diskutovaných tém španielskej vlády je ukončenie školského roka 2019/2020, ktorý môže pripadať až na koniec septembra.

Štvrtok (26. 3.)

1 116 nakazených koronavírusom, 48 mŕtvych v Aragónsku. Minulý týždeň bol španielskou vládou schválený balík opatrení na tlmenie sociálnych a ekonomických účinkov koronavírusu. Tento balík zahŕňa pomoc pre najzraniteľnejšie rodiny. Začalo sa hypotekárne moratórium a v prípade neplatenia sa zakazuje prerušenie dodávok elektriny, plynu, vody a telekomunikačných služieb do týchto domácností.

Piatok (27. 3.)

1 338 nakazených koronavírusom, 58 mŕtvych v Aragónsku. Až 90 % hospitalizovaných pacientov v tomto autonómnom spoločenstve má nad 50 rokov a 94 % zosnulých je nad 70 rokov. Dnes nemám veľkú chuť rozpisovať sa, keďže táto epidémia sa priblížila do našej španielskej rodiny nečakane a omnoho viac sa ma to dotýka, ako by som chcela. Je možné, že Španielsko predbehne onedlho v smutných štatistikách Taliansko. Očakáva sa, že vrchol pandémie budeme mať v polovici apríla.

Sobota (28. 3.)

1 592 nakazených koronavírusom, 93 mŕtvych v Aragónsku. V Zaragoze sa zatvorili parky, aby ľudia nechodili venčiť svojich švornohých miláčikov na dlhé prechádzky.

Nedeľa (29. 3.)

1 858 nakazených koronavírusom, 104 mŕtvych v Aragónsku. Ako tak pozerám na štatistiku úmrtí za posledné 2 dni, vyzerá to tak, že sa nárast spomaľuje. Oficiálne čísla z denníka El País hovoria o počte mŕvych 832 (28. marca) a 836 (29. marca). Od pondelka 30. marca začne v celom Španielsku platiť ďalšie nariadenie, ktoré hovorí o zákaze činnosti, ktorá nie je nevyhnutná alebo prvoradá „actividades no esenciales“ a platiť bude do 9. apríla. Presne ktoré sú to, španielsky premiér Pedro Sánchez na tlačovej konferencii nespomenul. Ide o tie činnosti, ktoré sú uvedené v kráľovskom dekréte „real decreto“.

30. marec – 5. apríl

Aktuálne udalosti 13. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.

Pondelok (30. 3.)

2 078 nakazených koronavírusom, 106 mŕtvych v Aragónsku. Ide o prvý deň, kedy v celom Španielsku klesol počet mŕvych (812 ľudí) na koronavírus oproti predchádzajúcemu dňu (838 ľudí). Od dnes začína platiť nové nariadenie španielskej vlády, ktoré zakazuje činnosť všetkým odvetviam, ktorých činnosť nie je nevyhnutná. Obmedzenie sa netýka zdravotníckeho personálu, zamestnancov bánk a telekomunikácií, ľudí pracujúcich pre donáškové služby a distribučné spoločnosti, pracovníkov v doprave, ako aj zamestnancov potravín. Všetci títo musia naďalej vykonávať svoju prácu. Ďalej ide o právnikov, advokátov, prekladateľov, tlmočníkov, ako aj advokátske kancelárie, ktoré poskytujú právnu podporu pre firmy a jednotlivcov v súvislosti s koronavírusom.

Utorok (31. 3.)

2 272 nakazených koronavírusom, 138 mŕtvych v Aragónsku. Živnostníci a malé a stredné firmy „pymes“ v Španielsku musia naďalej platiť odvody do sociálneho systému „Seguridad Social“, aj napriek tomu, že v týchto mesiacoch nemajú žiaden príjem. Asociácia životníkov ATA „Asociación de Trabajadore Autónomos“ už podala žiadosť o pozastavenie platieb, ale španielska vláda im zatiaľ v tejto veci nevyhovela. Rada ministrov tvrdí, že nie je vylúčené, že schváli moratórium na platenie odvodov do sociálneho systému pre živnostníkov a firmy na obdobie 6 mesiacov. Uvádza to dnes aragónsky denník Heraldo. Pre informáciu uvádzam, že živnostníci po 3 rokoch činnosti platia minimálne odvody štátu 286 eur, a to aj v prípade, ak nemajú žiaden zisk v danom mesiaci.

Streda (1. 4.)

2 491 nakazených koronavírusom, 169 mŕtvych v Aragónsku. Napriek zvyšujúcemu sa počtu úmrtí na koronavírus v celom Španielsku, vám dnes prinášam jednu pozitívnu správu. Prvú pacientu s koronavírusom, ktorú hospitalizovali v provincii Huesca, včera prepustili z nemocnice. Vyliečená pani Encarna Buísan v nemocnici „oslávila“ 101 rokov. Takže aj zázraky sa dejú v týchto neľahkých časoch.

Štvrtok (2. 4.)

2 700 nakazených koronavírusom, 200 mŕtvych v Aragónsku. Počet nezamestnaných v Španielsku sa (oproti februáru 2020) v marci zvýšil o viac ako 302-tisíc a dosiahol tak rekord 3,54 miliónov nezamestnaných, uvádza v dnešnom článku denník El País. Do počtu nezamestnaných však neboli započítaní tí zamestnanci, s ktorými firmy prerušili pracovnú zmluvu kvôli aktuálnej situácii ohľadom koronavírusu, tzv. ERTE (Expediente de Regulación Temporal de Empleo).

Najväčší prepad pracovných miest bol zaznamenaný v oblasti hotelierstva, v stavebníctve a v oblasti organizovania voľnočasových aktivít. Banky, ktoré spolupracujú s úradom práce, sa budú snažiť o skoršie vyplatenie dávok v nezamestnanosti a sociálnych dávok. Namiesto avizovaného termínu 9. apríla, by mali odísť už tento piatok 3. apríla.

Aktuálna štatistika koronavírusu v Španielsku (ku dňu 2. 4. 2020)

110 238 prípadov infikovaných koronavírusom

10 003 mŕtvych

Zdroj: El País.com

Aké máme v Aragónsku opatrenia?

 • Od piatka (13. 3.) sa rušia všetky voľnočasové aktivity. Od tohto dňa platí zákaz sedenia na terasách, hranie sa na detských ihriskách a cvičiskách.
 • Od soboty (14. 3.) sa zatvárajú lyžiarske strediská v Pyrenejach (Astún, Candanchú).
 • Od pondelka (16. 3.) je zrušená výučba v škôlkach, školách a univerzitách po celom Španielsku. Od tohto dňa platí nielen v Aragónsku, ale aj celom Španielsku zákaz vychádzania z domu. Počet ľudí v obchodoch sa limitoval na 40.

Aká je situácia v celom Španielsku?

 • Od štvrtka (12. 3.) prerušujú na 2 týždne španielsku futbalovú ligu „La Liga“.
 • Španielska vláda v piatok (13. 3.) poobede oznámila mimoriadnu situáciu v celej krajine.
 • Od soboty (14. 3.) spoločnosť Inditex, ktorá vlastní sieť obchodov (Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius, atď.) a ďalšie veľké značky a obchodné domy (El Corte Inglés) zatvárajú svoje brány.
 • Od pondelka (16. 3.) platí v celom Španielsku prísny zákaz vychádzania z domu. Vyjsť je možné iba do potravín, lekárne, trafiky, do práce, k lekárovi a v prípade mimoriadnej situácie, ktorá si to vyžaduje.

Čo sa deje v mojom okolí?

 • Ľudia, začínajú pracovať z domu. Aspoň tí, ktorí môžu a ich pracovným nástrojom je počítač. Majú povinný home office 2 týždne.
 • Ľuďom pracujúcim v oblasti poskytovania služieb, ktorí majú zmluvu na dobu určitú „contrato temporal“, vypovedajú zamestnávatelia zmluvy a sú povinní sa registrovať na úrad práce „INAEM“. Tí, ktorým vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti, môžu požiadať o dávku „prestación“. Po opätovnom nastúpení ich zamestnávatelia znova prihlásia do sociálneho systému „Seguridad Social“ a obnovia pracovnú zmluvu.
 • Lekári, ktorí pred rokom odišli do dôchodku, sú opäť povolaní, aby prišli pracovať do nemocníc na výpomoc.
 • Španieli v Zaragoze začínajú vykupovať obchody. Už vo štvrtok v regáloch chýbalo veľa potravín a nehovorím o tom, ako dlho sa čakalo v rade na zaplatenie tovaru. Počet ľudí, ktorí môzu vstúpiť do obchodu (od 16. marca) je 40.
Logrono Policia
Zákaz vstupu. Tak ako po celom Španielsku, aj v meste Logroño platí prísny zákaz vychádzania z domu. Za nedodržanie hrozí pokuta.

Logroño (región La Rioja)

Ďakujem za opísanie situácie s koronavírusom v meste Logroño, v ktorom žije grafická dizajnérka a šperkárka Anna Deáková.

Koniec februára – začiatok marca

Prvý krát sa dozvedám, že koronavírus dorazil do Európy a Taliansko hlási stovky nakazených. Dovtedy som sa len vysmievala manželovi, ktorý to celé sledoval už od januára a referoval mi o situácií v Číne.

2. – 8. marca

Zbystrujem pozornosť, sledujem španielske, anglické, slovenské aj talianske médiá a snažím si utriediť myšlienky. Stále sa neviem rozhodnúť, čo je reálna hrozba a čo panika a senzácia. Smejem sa na srandovných obrázkoch, zľahčujem, čaká nás búrlivý víkend. Najprv narodeninová oslava kamošov o sile 200 ľudí, potom lokálny pochod mestom za práva žien. Neviem si predstaviť, že by teraz ľudia začali nosiť rúška, veď je to smiešne! Okrem toho to pred nákazou aj tak neochráni, no nie?

9. marca

Slovenské VÚC zatvárajú prvé školy, zatiaľ čo v Taliansku kolabujú nemocnice. Vo vedľajšom mestečku sa nákaza rozšírila na rómskom pohrebe, nakazení nespolupracujú a odmietajú karanténu. Čísla náš región vytlačili na druhý najpočetnejšie nakazený v celom Španielsku. Začína mi stískať zvierač, nechápem čo sa to za posledné tri dni zomlelo. Spísala som si nákupný zoznam na dva týždne. Moja 3 ročná dcéra ide normálne do školy. Nikto nehovorí o žiadnych opatreniach, všetci si idú ranné kávičky na terasách, abrazo beso beso a kultúra v plnom prúde.

10. marca

Školy a škôlky stále v plnom prúde, ale mesto Vitoria-Gasteiz (región Baskicko) už školy zavrelo. Nákaza sa rozšírila aj do oblasti v obci Haro, odkiaľ dochádza veľa ľudí denne za prácou do nášho mesta Logroño. Keďže som grafická dizajnérka a pracujem z domu, stále nechápem čo sa deje. Postupne si prechádzam všetkými fázami, bagatelizujem, zisťujem si informácie o víruse z rôznych zdrojov, najmä slovenských a dochádza mi, že tu asi končí sranda.

11. marca

Neverím – zavreli škôlku! Šéf môjho manžela je v Madride a dostal koronavírus. Všetci zamestnanci v jeho firme majú home office, ale je to skôr miestna výnimka. Deti síce nejdú do školy, ale zostávajú v opatere starých rodičov, takže všetky ihriská sú plné dôchodcov s vnúčatami, zatiaľ čo ich rodičia sú v práci.

12. – 14. marca

Chodíme s dcérou von, lebo je fakt pekne. Snažíme sa naskočiť do auta a odviesť priamo do lesa, ale cestou sa zastavíme v lekárni po lieky, lebo tie doma normálne nemáme. Pýtala som sa aj na rúška, zjavne som nebola prvá. Majú poradovník a tovar dostanú najskôr o 11 dní. Ihriská a ulice sú stále plné detí a starších, zjavne nikto nechápe čo sa deje. Videla som párik ľudí v ochranných rúškach, ale boli to čínski turisti. Všetci ostatní na nich len divne zazerali, alebo sa uškŕňali… ja už nie. Vyhrabala som nejaký starý dettol z domácich zásob a začínam dezinfikovať a používať na von silikonové rukavice.

15. marca

Vláda oznamuje pritvrdenie opatrení, zákaz vychádzania z domu. Rúška stále nikto nenosí, počasie sa zhoršilo a teplota klesla na krásnych koronoidných 9 stupňov Celzia. Padlo mi zopár jobov, ktoré boli orientované na eventy. Tie sa zrušili, takže moji klienti tiež prišli o prácu. Ľudia začali večer o ôsmej naraz tlieskať z okien na znak podpory všetkým zdravotníkom a záchranným zložkám, je to čarovné, tlieskame aj my.

16. marca

Tak dnes sme zložkám tiež zatlieskali, aj keď sa mi nepáči že v uliciach sú vojaci so samopalmi a kontrolujú ľudí aj autá, pýtajú sa ich prečo sú vonku a kam idú. Mrazivé. Podporujem celú karanténu, ale asi mám kultúrny šok z tejto demonštrácie silovej armády. Ako tak sledujem cez okno ľudí chodiacich po ulici, začínajú nosiť rúška… tak dvaja z desiatich. Veľa času trávim na internete – hľadám rôzne aktivity pre deti, recepty na varenie, zabudnuté filmy. Oprášila som šijací stroj a zvrtla 9 textilných rúšok pre nás doma, aj pre tety z lekárne v dome oproti… Môj manžel začal po dvoch rokoch znova fajčiť.

Alexandra Madridčanka
Alexandra Madridčanka už 6 rokov žije v španielskej metropole.

Madrid (13. marca)

Za nasledujúci text ďakujem sprievodkyni Alexandre, ktorá o pandémii v krajine slnka, spoločenských stretnutí a kreatívnych ľudí napísala na svojej stránke – Koronavírus v Madride.

Čoskoro bude celý Madrid v karanténe. Pred týždňom kolovali medzi Madridčanmi cez internet fóriky o tom, ako sa ľudia v Číne chránia pred vírusom plastovými fľašami na hlave.

 • Minulú sobotu povzbudzovalo 65 000 divákov Atletico na štadióne Wanda Metropolitano. Medzi nimi aj môj priateľ Luis.
 • Minulú nedeľu sa feministickej manifestácie #8m v Madride zúčastnilo 120 000 žien a predvčerom sa potvrdilo, že ministerka rovnosti Irene Montero je nakazená.
 • Nakazení sú tiež hlavní predstavitelia extremistickej nacionalistickej strany VOX, Santiago Abascal a Javier Ortega Smith, ktorí v ten istý deň viedli stranícky meeting s viac ako 9000 účastníkmi.

V piatok (13.3.) sú už v Madride zatvorené všetky školy, športoviská, knižnice, múzeá, diskotéky, divadlá, kiná a zrušené boli aj verejné udalosti pre viac ako 1000 ľudí, ako napríklad pouličné trhy Rastro alebo zápasy španielskej futbalovej ligy. Ja len čakám, kedy zatvoria aj všetky bary a reštaurácie, metro a obchody a príde správa o karanténe pre celé mesto Madrid. Myslím si, že toto by bolo pre všetkých najlepšie.

Február bol pre moje podnikanie vynikajúci mesiac. Takmer každý deň mi prichádzali nové rezervácie na sprevádzanie po Madride a môj kalendár na marec, apríl a máj sa plnil takou rýchlosťou, že som začala cítiť potrebu moje podnikanie posunúť na ďalší level. Verila som, že Madridčanka sa čoskoro zmení na Madridčanky. V priebehu niekoľkých dní sa môj kalendár na marec vyprázdnil a ja neviem, dokedy budem bez roboty.

Netuším, aké následky bude táto pandémia mať. Kedy začnú ľudia opäť cestovať? Ako to ovplyvní Španielsko? Zvýšia nám dane? Čo sa stane s globálnou ekonomikou? Rozumiem, že je ťažké akceptovať v priebehu tak krátkeho času tak veľké zmeny v našich životoch, ale čím dlhšie budeme situáciu zamietať, tým horšie následky to bude mať do budúcnosti. Prosím vás ostaňte doma!

P.S. Ak ste aj vy v karanténe a máte veľa voľného času, s radosťou vám poskytnem hodiny španielčiny.

Petra Nagyová Valencia
Petra Nagyová, PR manažérka a autorka knihy Margaréta biela

Valencia (13. marca)

Ďakujem za text Petre Nagyovej, ktorej sa Valencia stala jej druhým domovom.

Čakám až Valencia stíchne

Žijem vo Valencii. V meste, o ktorom sa hovorí, že je jedným z najlepších miest pre život. Človek v nej nájde všetko. Umenie a galérie, zábavu, more, bicykle, krásnych ľudí a veľa zelených parkov. Dodnes do polnoci v meste mohol nájsť aj naďalej otvorené kaviarne, bary a reštaurácie, v ktorých sa Španieli húfne stretávajú. A potom. Všetko stíchne.

Ešte uplynulú sobotu vo Valencii všetci oslavovali Fallastradičné dvojtýždňové oslavy plné hudby a zábavy, na ktoré sa zbiehajú ľudia z celého sveta. Akoby nič nenasvedčovalo tomu, že nejaký vírus visí vo vzduchu. V nedeľu som si uvedomila, že niečo je zle. Všetky autority mlčali a ak aj niekto v diskusiách na sociálnych sieťach namietal, aby sa masívna fiesta zrušila, u mnohých to vyvoláva hnev. Akoby si kompetentní odovzdávali loptičku zodpovednosti. Vláda na lokálne autonómne celky a tie sa zasa odvolávali na vyjadrenie vlády a ministerstiev.

Od nedele som zostala doma. Čakala som, čo sa bude diať. A nedialo sa vôbec nič. Pomaly tomu už bude týždeň, čo vychádzam jedine do obchodu a na našu strechu, ktorá je oddelená od okolitého sveta. Vydezinfikovala som byt, vyprala, nakúpila všetko potrebné a rozhodla som sa ostať v domácej izolácii a pracovať. Aj za cenu, že ma miestni alebo tunajší známi nepochopia. Impulzom bol môj kamarát Gábor, ktorý dlhé roky žije v Číne a už tento stav zažil. Vie, čo bude nasledovať. Každý deň sa o mňa zaujíma, dáva mi rady, ako postupovať a učí ma, ako informovať ďalších známych. Viem, že tomu mnohí ešte nerozumejú. Situácia naháňa mnohým strach.

Navyše, vonku svieti slnko, šéfovia nútia chodiť ľudí do práce a niektorí dokonca uverili konšpiráciám, že vírus vyrobili Američania, aby Európu dohnali do krízy. „Nikam nechoď. Nevymýšľaj, zostaň doma,“ píše mi Gábor. Keď sa pýtam, že neviem, čo urobiť, upokojí ma. „Bude dobre,“ povie. Nechce, aby som sa „mrvila“ medzi ľuďmi. Nebozkávam sa, neobjímam. V utorok konečne zrušili Fallas. Konečne. Dovtedy sa ulicami hmýrili stovky ľudí. Následne uzavreli všetky školy. Lenže, mnohí Madridčania si povyrazili z rizikovej oblasti do valenciánskej komunity na pláž. Vyhnať ich musela až polícia.

Dnes vyzerá situácia zasa o niečo inak. Niežeby sa to nedalo čakať, ale opatrenia prichádzajú pomaly. Hoci. Mnohí manažéri dnes v práci plakali, pretože museli zavrieť hotely alebo svoje prevádzky a dať výpovede ľuďom. Horšie je, že vonku pred úradom práce stoja ľudia a húfne čakajú, aby sa mohli zaregistrovať o podporu. Ďalší netušia, čo s nimi bude. A to všetko v čase pandémie. Akoby tu bolo všetko naopak. Akoby ekonomická kríza spred mnohých rokov vydesila Španielov natoľko, že si neuvedomujú hrozbu nákazy alebo jej prenášania na svojich blízkych.

Vláda zainvestovala, ale zabudla na to, že treba čím skôr konať. Že je dôležité ľudí včas informovať a prinášať núdzové opatrenia, aj keď sa nie všetkým budú páčiť. Premiér Španielska dnes vyhlásil núdzový stav. Predpovedá sa, že už na budúci týždeň by počet ľudí nakazených vírusom mohol narásť na viac ako 10 000 prípadov. Hovorí sa o tom, že do ulíc by mala vyjsť armáda. Napriek tomu sú ľudia stále v uliciach. Napriek tomu mnohí naďalej riskujú a napriek tomu čakám, kedy všetko stíchne.

Čo ma na tomto stave hnevá najviac? Že ani chorí ľudia, ktorí majú obyčajnú chrípku nezostávajú doma. Pobehujú a kašlú medzi ostatnými, akoby sa nič nedialo. Navyše majú mnohí blízko svojich starších rodinných príslušníkov. Na druhej strane ma teší, že tento týždeň dostávam veľa správ, skype callov a vediem tie najúprimnejšie rozhovory s mojimi priateľmi a blízkymi. Všetci si prajeme len to najlepšie. Medzitým píšem z domu články a informujem ľudí na Facebooku. Uvedomila som si, že hranice toho, čo považujem v súčasnosti za bezpečné a normálne, si nastavujem už len ja. Nech máme druhých akokoľvek radi. Každý z nás má na výber.

Zatiaľ budem vo svojom tichu a budem pomaly sledovať, ako sa Valencia stišuje. Budem informovať svojich známych, aby nepodceňovali svoje zdravie, ani zdravie svojich blízkych a ovplyvňovali ďalších.

Držte nám palce!

Ak bývate v iných španielskych mestách, budem rada, ak napíšete komentár pod článok a informujete ostatných o vašej situácii. Ďakujem pekne!

One thought on “Zo života v Španielsku: Koronavírus, bežný život a reakcia vlády”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.