Aljafería v Zaragoze Andreita Miklas

Vitajte v paláci Aljafería v Zaragoze. V unikátnom mieste, ktoré dokumentuje pôsobenie moslimov a kresťanov na území Španielska. Je to jedno z miest, kde sa zachoval unikátny mudejarský štýl a palác sa pýši titulom Svetového dedičstva UNESCO. Pozývam na virtuálnu prehliadku tohto nádherného miesta, ktoré dýcha históriou, rozsiahlymi prestavbami a bojmi.

1. Aljafería v Zozname svetového dedičstva

Mohutná stavba posadená medzi moderné obytné domy v blízkosti centra španielskej Zaragozy pôsobí na prvý pohľad nenápadne. Nápadné sú azda jej mohutné kamenné steny a veže valcového tvaru. Taký je palác Aljafería, ktorý postavili podľa modelu jordánskeho púštneho paláca. Zvonka (skoro) menej zdobený, zvnútra prekvapujúco dekorovaný. Každé storočie mu niečo ubralo i pridalo. Ničili ho vojny a zveľaďovali viaceré prestavby. V roku 2001 ho dokonca zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Aljafería v Zozname svetového dedičstva
Jedna z najdôležitejších súčastí paláca. Aljafería je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

2. Historické premeny paláca Aljaféria

Je neskutočné, ako sa menila funkcia palácov španielskej Zaragoze v jednotlivých etapách života. V 11. storočí slúžil monarchovi ako islamský palác na voľnočasové aktivity. Nástupom katolíckych kráľov na trón v 14. storočí bol prestavaný na palác kráľov. O dve storočia neskôr už palác slúžil na vojenské účely. Najprv ako väznica počas inkvizície a do 20. storočia plnil funkciu vojenských kasární. Dnes v 21. storočí je Aljafería sídlom Aragónskeho parlamentu.

Historické premeny paláca Aljafería
Premeny paláca Aljafería sa menili s dobou. Španielski králi si ho prestavali na svoje potreby.

3. Palác radosti

Palác Aljafería dal v druhej polovici 11. storočia postaviť kalif Al-Muqtadir a nazval ho Palác radosti. Možno aj preto, že mu slúžil na rekreačné účely a zábavu. Ja mu môžem dať za pravdu v tom, že v deň návštevy tohto paláca som sa cítila radostne. Veď sme sa tu zišli moja celá najbližšia rodina (až z ďalekej Bratislavy).

Palác radosti Aljafería
Kalif Al-Muqtadir nazval Aljaferíu Palác radosti.

4. Mešita smerujúca k Mekke

Najdôležitejšou súčasťou arabského paláca bola Zlatá sieň „El Salón Dorado“, Trónna sieň „Salón del Trono“ a malá súkromná mešita s výklenkom v stene, ktorá smeruje k pútnickému miestu moslimov Mekke. Podlahy v týchto miestnostiach boli pokryté tým najlepším materiálom, mramorom a alabastrom.

Mešita smerujúca k Mekke
Malá súkromná mešita s výklenkom v stene smerujúca k Mekke.

5. Rekonštrukčné práce

Nebyť rozsiahlej rekonštrukcie v roku 1947, ktorá trvala až do roku 1985, z palácu Aljafería by bola pravdepodobne opustená pamätihodnosť. Pri jej vstupe si môžete všimnúť doplnené časti tehál na hlavnom portáli a na vežiach paláca.

6. Iba prírodné motívy a jedno zviera

Na priečeliach, ani na stenách paláca Aljafería nenájdete motívy ľudí a zvierat (s výnimkou jedného). Palác zdobia iba prírodné dekoratívne motívy (palmy, kvety, ananásy, granátové jablká), pretože moslimovia verili, že iba boh môže vyobraziť bytosti s dušou. Ale aj napriek tomu sa tu nájde jedna výnimka. Keď zaostríte bližšie na dekoratívne zdobenie na priečelí (nad vnútorným stĺpom), rozoznáte tu jedno zviera. Už ho vidíte? Je to bažant.

7. Trubadúrova veža

Súčasťou paláca Aljafería je veža štvorcového pôdorysu, známa pod názvom Trubadúrova veža „La torre del Trovador“. Nachádza sa na jeho pravej strane a pomenovali ju po romanticko-dramatickom príbehu Antonia García Gutiérreza z roku 1836. Skladateľ Giuseppe Verdi ju v roku 1853 spracoval a napísal libreto pre operu Il Trovatore. V 18. a 19. storočí v Trubadúrovej veži väznili väzňov, čoho dôkazom sú početné rytiny na stenách veže. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia plnila funkciu strážnej veže a obrannej bašty.

Trubadúrova veža
Trubadúrova veža alebo Il Trovatore je známa z opery skladateľa Giuseppe Verdiho. (vpravo na obrázku)

8. Palác v mudejarskom štýle

Po vyhnaní Maurov z pyrenejského polostrova katolíkmi, chceli španielski králi naďalej využívať palác Aljafería a tak si ho prispôsobili svojim potrebám. Spojením dvoch kultúr, islamskej a kresťanskej vznikol jedinečný štýl. Mudejarský štýl má svoje zastúpenie na území Španielska vo viacerých mestách. Zaragoza sa môže pýšiť napríklad Kostolom San Pablo, Katedrálou La Seo, alebo Bazilikou El Pilar a aragónské mesto Teruel, kde sa nachádzajú 2 identické veže opradené príbehom lásky: Rómeo a Júla v Španielsku.

Palác Aljafería v mudejarskom štýle

Spojením moslimskej a kresťanskej kultúry vznikol mudejarský štýl na území Španielska.

9. Sídlo Aragónskeho parlamentu

Palác Aljafería trpel nielen neustálymi rekonštrukciami počas niekoľkých storočí, ale asi najviac ho poznačili dve obliehania napoleonskými vojakmi počas Španielskej vojny o nezávislosť „Los Sitios“. Neustále premeny paláca viedli od jeho zničenia, až po úplné opustenie na začiatku 20. storočia. Do paláca sa nakoniec vrátil život v roku 1987, ktorý mu vniesli poslanci z Aragónskeho parlamentu „Cortes de Aragón“.

Sídlo Aragónskeho parlamentu
Dnes je Aljafería sídlom Aragónskeho parlamentu.

10. Prehliadky paláca Aljafería zdarma

Virtuálnu prehliadku môžete bez problémov vymeniť za prehliadku reálnu. Každú nedeľu je v paláci Aljafería vstup zdarma. Komentované hodinové prehliadky počas novembra až marca sú v týchto časoch: 10:30, 11:30 a 12:30 hod. V mesiacoch apríl až október sú to časy: 10:30, 11:30, 12:30, 16:30, 17:30 a 18:30 hod.

Prehliadky paláca Aljafería zdarma
Každú nedeľu je do paláca Aljafería vstup zdarma.

Keď prídete do Zaragozy, napíšte mi email alebo zavolajte a spravím vám prehliadku mesta Cézara Augusta. Kontaktovať ma môžete aj cez Facebook: Life is a Journey.sk.

Historické premeny paláca Aljafería
Premeny paláca Aljafería sa menili s dobou. Španielski králi si ho prestavali na svoje potreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.