Za 3 dni v Lisabone sa toho dá zažiť toľko, ako za celý mesiac strávený v domovine. Kachličky azulejos na fasádach domoch, stará kamenná dlažba za čias kráľov, žlté historické električky, most podobajúci sa na ten v San Francisco, kopcovitý terén v centre mesta, nádherné výhľady z výšky na celé mesto, sardinky v konzerve na každom rohu, portské víno, čerešňový likér Ginja, či tradičný koláč Pastel de Belém. Všetky tieto pojmy sa mi spájajú s hlavným mestom Portugalska. V najväčšom meste Portugalska sme sa nenaháňali za tým, aby sme videli každú jednu pamiatku, ale chceli sme si z Lisabonu odniesť čo najviac zážitkov. Veď pamiatky rýchlo vyfučia z hlavy, ale zážitky zostanú. Verím preto, že vás inšpirujem.
Počas troch dní v portugalskom hlavnom meste Lisabone sme samozrejme nevynechali ani hlavné pamiatky, aby sme sa takpovediac nadýchali atmosféry mesta. Ale zároveň som túžila (schválne píšem v jednotnom čísle) po zážitku, ktorý by som si mohla odniesť z tohto európskeho veľkomesta. Vyhľadala som si kurz maľovania keramickej kachličky azulejos, zašli sme do divadla Teatro Politeama na muzikál a bohužiaľ nám náhoda nedopriala futbalový zápas domácich SL Benfica, ktorý v čase nášho pobytu hrali zápas vonku s Portom. Inak by boli všetky zúčastnené strany na tomto výlete spokojné.
Obsah článku
Odporúčanie na úvod
Hneď po prílete do Lisabonu sme si pred vstupom do metra kúpili dobijateľnú kartu „Viva viagem“ na mestskú hromadnú dopravu. Stojí 50 centov a nabiť je možné 1 jazdu (1,50 eur) alebo dopravu na 24 hodín (6,20 eur) a viac. Ak sa chystáte mimo Lisabon, napríklad do rozprávkového mesta kráľov Sintra, cez automat na stanici Rossio si môžete cez túto kartu kúpiť lístok na vlak za 4,50 eur/obojsmerný lístok. Ceny sú uvedené z februára 2020.
Čo všetko je možné vidieť za 3 dni v Lisabone som spísala do nasledujúcich desiatich bodov. Prvý deň (bod č. 1 až č. 5.) sme venovali historickému centru Lisabonu a promenáde popri rieke Tajo. Druhý deň (bod č. 6 až č. 9) bol viac o zážitku a spoznávaniu štvrte Belém a na tretí odchodový deň (bod. č. 10) sme si dopriali jazdu žltou historickou električkou č. 28. Na konci článku nájdete aj ďalšie odporúčania na kúpu leteniek, ubytovanie, krátky slovník a čo ešte vidieť v Lisabone (čo sme nestihli).
1. Návšteva hradu Castelo de Sao Jorge v historickej štvrti Alfama
Maurský hrad „Castelo de São Jorge“ z 11. storočia, ktorý bol dlhé roky sídlom kráľovskej rodiny, sa oplatí navštíviť minimálne kvôli nádherným výhľadom z každej jeho strany na celý Lisabon a rieku Tajo. Ušetríte čas hľadaním vhodných terás s výhľadmi a zároveň zabijete dve muchy jednou ranou. Mimo hlavnú sezónu je možné kúpiť si lístok pred vstupom do hradu bez čakania. Ak sa však chcete vyhnúť dlhej rade, kúpte si lístok online. V prípade, že sa do hradu Castelo de Sao Jorge nedostanete z rôznych dôvodov, nádherný výhľad na Lisabon sa oplatí pozrieť z vyhliadky „Miradouro da Graça“.
2. Cez centrum mesta Alfama k námestiu Praça do Comércio
Cez historickú časť mesta Alfama sme sa pustili dole brehom z hradného kopca a natrafili na pozostatky rímskeho divadla „Teatro Romano“. Ďalej sme už pokračovali po trase historických žltých električiek, ktorá nás doviedla k veľkolepej lisabonskej katedrále Sé a popri nej pokračovali do centra mesta, až k ulici Rua Augusta. Tá nás doviedla k očarujúcemu farebnému námestiu „Praça do Comércio“, kde sa nachádza víťazný oblúk „Arco do Triunfo da Rua Augusta“.
3. Obed v tržnici Mercado de Ribeira
Od námestia „Praça do Comércio“ sme vychádzkovým tempom popri promenáde „Avenida de Ribeira das Naus“ pokračovali popri najdlhšej rieke Iberského polostrova Tajo až k miestnej hipsterskej tržnici „Mercado de Ribeira“ známej aj pod názvom „Time Out Market Lisboa“. Obrovská tržnica s rôznymi gastro stánkami ma zaskočila svojim multifunkčným využitím. Počas niekoľkých dní v mesiaci sa toto miesto premení na centrum kultúry. Začiatkom februára 2020 sa tu konal koncert na počesť 75. výročia narodenia Boba Marleyho.
Aké tradičné jedlo sme ochutnali?
Tresku „Bacalhau“
Surovú rybu v limetkovej šťave „Ceviche“
Ryža s chobotnicou „Arroz en polvo“ sme mali v zálohe ochutnať
Tradičný lisabonský koláčik „Pastel de Nata“
Portské víno „Vinho do Porto“ (väčšinou sa pije spolu s dezertom, je veľmi sladké)
4. Prechádzka okolo lodeníc k „sanfranciskému“ mostu
Prechádzka na promenáde „Rua da Cintura do Porto de Lisboa“ okolo dokov a štýlových klubov musí byť veľkým zážitkom počas hlavnej sezóny, keď sa z každej strany reštaurácií a barov ozýva hlasná hudba a vrav ľudí. Počas zimy sme si túto vychádzku vychutnali v trochu inom, pokojnom duchu od tržnice „Mercado de Ribeira“ až k Mostu 25. apríla. Viac ako 2 km dlhý most „Puente de 25 de abril“, sa nápadne podobá na sanfranciský most Golden Gate Bridge aj kvôli tomu, že ho skonštruovali rovnakí americkí stavitelia.
Späť do centra mesta sme sa vrátili Uber kolobežkou. Uchodení po celom dni nám padlo vhod odviesť sa 11 minút na dvoch kolesách. Zážitok bol o to väčší, keďže sme sa viezli dvaja na jednej kolobežke. Každý hrbolček na chodníku bol cítiť pod nohami a pri zmene smeru aj menšie zaknísanie kolobežky do strán. Za túto parádu sme platili 2,20 eur. Veľkou výhodou je, že kolobežky aj od iných prevádzkovateľov nájdete rozmiestnené po celom Lisabone a hlavne popri promenáde. Stačí si teda nainštalovať aplikáciu Uber do mobilu a zistíte, na ktorých miestach v meste sú dostupné.
5. Pohár vína vo štvrti Bairro Alto
Zakončiť prvý deň sme sa rozhodli večerou v povestnej štvrti s reštauráciami na kopci „Bairro Alto“. Prešli sme si 3 alebo 4 paralelné ulice, v ktorých sa nachádzajú iba gastronomické podniky. Okolo ôsmej hodiny večer táto štvrť skôr zívala prázdnotou ako opisovanou vynikajúcou atmosférou z rôznych webových stránok. Bolo to možno spôsobené aj ročným obdobím, ale pravdu povediac, táto štvrť nás veľmi nenadchla. Hľadali sme autentické miesto, kam chodia domáci a nie turisti.
Zastavili sme sa však aspoň v podniku The Old Pharmacy Wine Inn v Bairro Alto, kde mali neskutočný výber vín a z nich sme neodolali červenému vínu Fonte das Mocas. K nemu sme si objednali sardinky v konzerve, ktoré ponúkajú hádam v každej reštaurácii a dokonca existuje niekoľko „konzervových“ obchodov rozmiestnených po celom Lisabone.
Zo štvrte Bairro Alto sme po ceste na Airbnb ubytovanie náhodne natrafili na miestny trh „Mercado da Baixa“ na námestí „Praça da Figueira“, kde sme ochutnali tanier domácich mäsových špecialít a prvý deň v Lisabone ukončili typickým čerešňovým likérom „Ginja“ v pouličnom bare Ginjinha Sem Rival na ulici Rua das Portas de Santo Antão 7.
6. Kurz maľovania portugalskej kachličky
Po predchádzajúcom dni prejdenom okolo 22 km som sa druhý deň vybrala na 2-hodinový kurz maľovania portugalskej keramickej kachličky „Azulejos“. Nebyť tejto aktivity, tak do odľahlej časti mesta Benfica, kde sa mimochodom nachádza futbalový štadión „Estádio da Luz“, sa ani nedostaneme. Tento lisabonský zážitok som našla na stránke Airbnb medzi kategóriou Zážitky. Annin ateliér Casa do Azulejo sa nachádzal na ulici Rua Ernesto da Silva 52B.
Kurz maľovania portugalskej kachličky je vhodný pre všetkých. Aj pre tých, ktorí nemajú predchádzajúce výtvarné skúsenosti. Anna mi každý jeden krok zrozumiteľne vysvetlila anglickým jazykom. Ak máte námet na maľovanie kachličky, pokojne si ho prineste so sebou. Ja som sa rozhodla zreprodukovať jeden z motívov, ktoré mala umelkyňa vo svojej katalógovej zbierke.
7. Obed s pravými Lisabončanmi
Možno sa budem opakovať, ale hovorím to už dávno, že ak chcete spoznať domácich a mesto, treba byť v kontakte s miestnymi ľuďmi, ktorí vám dajú tie najlepšie odporúčania. Aj tu v Lisabone sa mi to potvrdilo. Umelkyňa Anna nám poradila reštauráciu v štvrti Benfica, kam chodí aj s rodinou na obedy počas víkendov a sviatkov.
Tak sme sa dostali do neďalekej reštaurácie Bitoque Real na ulici Rua María Lalande n. 4 Loja C v Lisabone. Interiér podniku pôsobil naozaj domácky. Stoly rozložené vedľa seba vytvárali rodinnú atmosféru, vďaka ktorej sme si boli všetci hostia bližší. Dokonca aj čašník vedel po španielsky, takže sme mali všetko dokonale naservírované.
Čo sme si dali?
Predjedlo ovčí syr
Krémovú zeleninovú polievku „Sopa verde“ (zelená polievka)
Slepačí vývar
Rybu s ryžou (v ryži bola primiešaná kapusta)
Tradičný dezert mliečnu ryžu
Kávu s trochou mlieka Pingado (po španielsky cortado)
8. Návšteva preslávenej štvrte Belém
Hovorí sa o tom, že štvrť Belém v Lisabone sa rozrástla vďaka zámorským objavom v 16. storočí. Niečo na tom pravdy musí byť, pretože tak nádherné pamätihodnosti by nemohli vyčarovať bez peňazí. Nachádza sa tu známa veža „Torre de Belém“ (často zobrazovaná ako symbol Lisabonu), Pamätník venovaný zámorským objavom „Padrão dos Descobrimentos“, kláštor Hieronymitov „Monasterio de Jerónimos“, či preslávená cukráreň „Pastéis de Belém“.
Veža Torre de Belém
Obranná veža „Torre de Belém“ na rieke Tajo pochádza zo 16. storočia a spolu s kláštorom je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Má 4 poschodia, ktoré sa tiahnu do výšky 35 metrov, a z jej hornej terasy je výhľad na kláštor, pamätník zámorských objavov „Padrão dos Descobrimentos“, ako aj Most 25. apríla. My sme vstup na vežu oželali (platí sa vstupné), ako aj výhľad z pamätníka objaviteľov (kde sa mimochodom nachádza aj múzeum) a vybrali sa ku kláštoru.
Kláštor Hieronymitov Monasterio de Jerónimos
Kláštor, v goticko-renesančnom štýle, bol postavený na znak úcty k výprave moreplavca Vasca de Gamu do Indie v 16. storočí. Od roku 1983 je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO a vstup do jeho interiéru je zdarma. Hneď zvonka vám vyrazí dych svojou majestátnosťou. V jeho nádvorí sa dnes nachádza aj niekoľko múzeí.
Cukráreň Pastéis de Belém
Chýr o pečení koláčikov v kláštore „Monasterio de los Jerónimos“ v štvrti Belém sa tak rýchlo rozšíril do celého Lisabonu, že vlastná kuchyňa na ich prípravu im už nestačila a tak si mnísi museli otvoriť malú cukráreň. Od roku 1837 tu predávajú jediné koláče, ktoré môžu niesť licencovaný názov „Pastéis de Belém“. Ich tajnú receptúru doposiaľ neprezradili a ja môžem iba prehlásiť, že chutia odlišne od výzorovo rovnakých koláčov „Pastéis de Nata“ predávané po celom Lisabone a Portugalsku. Lístkové cesto je po zahryznutí dokonale chrumkavé a vanilková plnka veľmi jemná. V cukrárni „Pastéis de Belém“ ich dokonca predávajú za prekvapivo nízku cenu v celom Lisabone. Za 1,15 eur/ks (v roku 2023 už cenu zvýšili na 1,30 eur/ks).
9. Návšteva divadla Teatro Politeama
Keďže sa druhý deň v Lisabone niesol v znamení umenia, tento deň sme zavŕšili návštevou divadla Teatro Politeama (Rua das Portas de Santo Antão 109), kde sme nahliadli do vzniku folklórnej hudby fado počas muzikálu Severa. Príbeh hlavnej hrdinky odzrkadľuje vznik tohto hudobného štýlu, ktorého témou je nešťastná láska, sociálna nerovnosť, ťažká práca rybárov a robotníkov, ale aj viera v lepšiu budúcnosť.
Predstavenie muzikálu Severa odohrali v portugalskom jazyku. Titulky nad pódiom síce bežali v angličtine a španielčine, ale keďže sme sedeli na najvyššom poschodí – na balkóne, svetlá nám znemožňovali vidieť celé znenie titulkov. Ale aj napriek tejto skutočnosti sme si divadlo užili.
10. Vyhliadková trasa žltou električkou č. 28
Historická žltá električka č. 28 začína svoju vyhliadkovú trasu na námestí Martim Moniz. Je to asi najznámejšia turistická električka, pričom tento spoj je aj pre domácich. Cesta cez známe lisabonské pamiatky až po konečnú zastávku trvá 45 minút. My sme mali zakúpený celodenný lístok na dopravu, s ktorým sme mohli nastúpiť na električku. Pozor, ak ho nemáte, priamo pri vodičovi zaplatíte okolo 12 eur.
Na nástup do električky sme čakali okolo 50 minút, ale pokojne sme mohli nastúpiť na akejkoľvek inej zastávke, kde stojí slávna električka a to bez čakania. Trasu električky nájdete na Google Maps. Zastávky sú vyznačené modrou ikonou so symbolom električky. Ak vám nevadí, že nebudete sedieť, najlepší výhľad je z jej zadnej časti, kde sa dá vynikajúco fotografovať aj filmovať.
Odporúčania na cestu do Lisabonu
Kde kúpiť letenky?
Akciové letenky do Lisabonu si môžete kúpiť cez stránku Pelikan. Odlety sú z Viedne alebo z Budapešti a obojsmerná letenka vás vyjde okolo 60 eur. My sme leteli zo Zaragozy (kde bývame) priamo do hlavného mesta so spoločnosťou Ryanair. Obojsmerná letenka nás stála 60 eur na osobu. Keď priletíte do Lisabonu, nezabudnite, že je o hodinu menej.
Kedy vycestovať?
Vyhnite sa návalu turistov v hlavnej sezóne od júna do septembra. Hovorí sa, že v zimných mesiacoch je väčšia pravdepodobnosť dažďa. My sme zo 4 dní vychytili jeden zamračený deň s občasným mrholením. Ak si chcete byť istí krásnym slnečným počasím počas celého pobytu, navštívte Lisabon v mesiacoch marec, apríl, máj alebo október.
Kde sa ubytovať?
My sme volili ubytovanie v blízkosti centra (štvrť Mouraria) cez Airbnb. Nenáročné ubytovanie za prijateľnú cenu. Celý byt sme mali pre seba, kuchyňa bola tiež vybavená na varenie a všetko čisté, ale staré domy v Lisabone sú tak vlhké a nevyhrievané, že nám byt slúžil iba na spanie. Ak vám takéto podmienky vyhovujú, odporúčam vám ubytovanie s názvom Pleasant city center apartment na ulici Rua Capitão Renato Baptista 38 v Lisabone (zastávka metra Intendente – zelené metro).
Zaregistrujte sa na stránke Airbnb a získate zľavu 34 eur na svoju prvú cestu: Chcem získať kredit.
Ako komunikovať?
V Lisabone som mala vážny problém rozhodnúť sa, či komunikovať v angličtine alebo v španielčine. Nakoniec som sa snažila aspoň pozdraviť a poďakovať v rodnej reči – portugalčine a ďalej pokračovať v jednom alebo druhom jazyku. Na moje prekvapenie na viacerých miestach predavači ovládali anglický jazyk a dokonca sme natrafili aj na španielsky hovoriaceho čašníka (spomínam ho v bode č. 7). Týchto pár slovíčok som používala:
Ahoj – Olá!
Dobrý deň – Dom dia! (dopoludnia)/Boa tarde! (popoludní)
Dobrý večer/Dobrú noc – Boa noite!
Dovidenia – Adeus!
Ahoj – Tchau!
Ďakujem – Obrigado/Obrigada
Prosím – Por favor
Prepáč – Disculpa
Áno – Sim
Nie – Não
Čo ešte navštíviť v Lisabone?
Cristo Rei – socha Ježiša Krista v Lisabone nachádzajúca sa na druhej strane mesta za Mostom 25. apríla
Oceanário de Lisboa – najväčší podmorský svet v Európe
Estádio de la Luz alebo Estádio Sport Lisboa e Benfica – futbalový štadión klubu SL Benfica (pred štadiónom sa nachádza socha futbalovej legendy Eusébia)
Výťah Santa Justa – výťah uprostred dvoch domov v centre mesta bol inšpirovaný slávnou Eiffelovou vežou a poskytuje nádherné výhľady do okolia a na pobrežie
Jardim da Estrela – mestský park pred konečnou zastávkou žltej električky č. 28