Vylet Toledo

Mesto troch kultúr Toledo sa nachádza kúsok od Madridu. Aby som bola presná, tak 70 km, ktoré sa s ľahkosťou dajú precestovať vlakom za 50 minút alebo autom po neplatenej diaľnici (A-42) za 58 minút. Návšteva mesta, cez ktoré kedysi prechádzal aj slávny „rytier“ Don Quijote de la Mancha, je vynikajúcou možnosťou, ako uniknúť na jeden deň z Madridu a pokochať sa španielskym „vidiekom“ a hlavným mestom provincie Castilla la Mancha.

Výlet do Toleda

Výlet do Toleda sme si naplánovali z druhého konca Španielska, z juhu. Po letnej dovolenke v Andalúzii na pobreží Costa de la Luz, sme strávili jeden deň v meste Toledo. Mesto troch kultúr sme mali na polceste do španielskej Zaragozy. Ráno sme sa zobudili ako španielski králi s nádherným výhľadom na mesto a už o niekoľko minút sme cez kamennú bránu vstúpili do jeho srdca. Tu začala moja cesta po netradičných atrakciách.

(Ne)tradičné atrakcie v Tolede

Toledo je mesto, v ktorom sa kĺby európska, židovská a arabská kultúra. Ak ste sa vybrali na návštevu metropoly Madrid, odporúčam vám navštíviť mesto ako taký únik z hlavného mesta. Pobudnúť tu môžete aj dlhšie a vybrať si jednu z tradičných alebo aj netradičných atrakcií Toleda.

Ak prídete do Toleda zavčas rána, doprajte si kráľovské raňajky. Z kaviarne mestskej knižnice „Cafetería de la Biblioteca del Alcázar“, nachádzajúcej sa v bývalej vojenskej pevnosti Alcazar, je nádherný výhľad na celé Toledo. Ponúkajú tu klasické španielske raňajky: croissant s marmeládou, španielsku klasiku tortilla de patata, pomarančový džús a kávu. Za vstup do kaviarne sa neplatí, ani keď si chcete iba spraviť fotografiu s impozantným výhľadom (ako som to spravila aj ja).

Toledo vyhlad z mestskej kniznice
Výhľad z kaviarne mestskej knižnice v Tolede.

1. Cesta Dona Quijota

Vydať sa môžete po miestach, ktoré navštívil sám šľachetný rytier Don Quijote de la Mancha. Či už na bicykli, na koni alebo pešo. Cez Toledo vedie turistická trasa vyhlásená Radou Európy a spája najvýznamnejšie miesta, ktoré spomína autor Miguel de Cervantes vo svojom diele. Legendou opradený príbeh môžete zažiť na vlastnej koži a spoznať opísané miesta, ako je napríklad Sigüenza, Ossa de Montiel, Almagro, Ruidera, El Toboso alebo Alcaraz. Cesta Dona Quijota je označená zelenou značkou s nápisom „Ruta de Don Quijote“.

Cesta Dona Quijota
Cesta Dona Quijota „Ruta de Don Quijote“, Toledo

2. Tirolína v centre mesta Toledo

V Tolede si môžete zalietať ponad rieku Tajo a obdivovať obdivovať mesto z inej perspektívy. Priamo v centre mesta sa nachádza najdlhšia mestská tirolína v Európe Fly Toledo. Začiatok tirolíny je na moste „Puente de San Martín“ a podľa informácií na webe stojí tento „skok“ 10 eur a atrakciu prevádzkujú každý deň od 11:00 do 20:00 hod. po celý rok.

Tirolina Toledo
Tirolína v Tolede začína na moste Puente de San Martín.

3. Škola umenia v Tolede

Škola umenia „Escuela de Arte Toledo“ ponúka program Erasmus +. Keby som ja na tie prijímačky na ŠUP-ku (Škola úžitkového výtvarníctva) išla, možno by som sa dostala aj na štúdium do Toleda. Ale keďže moja cesta bola iná, tak dávam možnosť ostatným študentom, ktorí by tu chceli študovať jeden z týchto odborov: dekorácia keramiky, ilustrácia, reklamná grafika a sochárska technika.

Skola umenia Toledo
Škola umenia „Escuela de Arte Toledo“

4. Arabské kúpele

Jednu z trochu toledských kultúr môžete zažiť na vlastnej koži. V centre Toleda sa nachádzajú arabské kúpele Medina Mudéjar, kde ponúkajú hodinová relaxáciu v troch fázach: spa, vodný kúpeľ a oddych. K tomu všetkému si môžete dopriať aj masáž. Hammam kúpele zaviedli Arabi, ktorí oddychovali v bazénoch s troma odlišnými teplotami vody.

Arabske kupele Toledo
Arabské kúpele „Baños Arabes“ Medina Mudéjar, Toledo

5. Turistický náramok

Ak si predsa len poviete, že ste sa vybrali do Toleda za historickými pamiatkami troch kultúr, nemôžete spraviť lepšie, ako kúpiť si turistický náramok za 9 eur. Vkročiť môžete do 7 nádherných budov. Spomeniem napríklad kostol Iglesia de los Jesuitas, starobylá mešita Cristo de la Luz, synagóga Santa Daria la Blanca, kláštor San Juan de lo Reyes, či kráľovská škola Doncellas Nobles. Turistický náramok dostanete kúpiť pred vstupom do jednej z uvedených pamätihodností a navštíviť ich môžete pokojne aj trikrát. Pod podmienkou, že budete mať náramok stále na ruke.

Turisticky naramok
Turistický náramok „Pulsera Turística“ vám slúži ako vstupenka do 7 pamätihodností v Tolede

6. Španielsky jazyk

Mesto kultúry Toledo ponúka štúdium španielskeho jazyka. Castilla la Mancha je oblasť Španielska, kde sa rozpráva najčistejšou španielčinou. Mne to potvrdili na jazykovom pobyte vo Valladolide, kde som študovala španielčinu zdarma. Inštitúcia Aula Toledo poskytuje akreditové a intenzívne kurzy španielčiny pod záštitou Cervantesovho inštitútu „Instituto Cervantes“. Minimálna dĺžka kurzu je jeden týždeň.

Spanielsky jazyk
Španielsky jazyk môžete študovať aj v Tolede.

7. Výroba marcipánu

V každom obchodíku so suvenírmi v Tolede nájdete ručne vyrábané marcipány. Od tých klasických z veľkovýroby sa líšia, že sú balené v škatuliach a majú rozličné tvary. Mne sa na potulkách uličkami Toleda podarilo nájsť obchod, kde vyrábajú vlastný marcipán, pri ktorom im môžete asistovať. Obchodík sa volá La Alecena Manchega a nachádza sa na ulici Calle de los Reyes Católicos 14, Toledo.

Vyroba marcipanu
Výroba marcipánu „Talleres de Mazapán“ v jednom z obchodov v Tolede.

8. Herkulesove jaskyne

Pod samotným mestom Toledo sa ukývajú Herkulesove jaskyne „Cuevas de Hercules“, ktoré sú opradené množstvom legiend. Jedna z nich hovorí, že podzemné klenby (slúžiace aj ako nádrž vody) vytesal Herkules a mala mu slúžiť ako tajná katedra na okultné vedy. Hovorilo sa, že pred príchodom Arabov tu ukrývali obrazy a ľudí, ktorých odhalenie by prinieslo veľké nešťastie. V týchto jaskyniach sa údajne nachádzalo aj množstvo pokladov. Možno jeden z nich objavíte, ak navštívite Herkulesove jaskyne od utorka do piatka. Vstup je zdarma.

Herkulesove jaskyne
Herkulesove jaskyňe „Cuevas de Hercules“, Toledo

Ktorú z uvedených atrakcií v Tolede by ste si bez váhania vybrali?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.