Nájdete učiteľku v tejto medzinárodnej skupinke B1

Nezáleží koľko máš rokov, ani akú máš úroveň španielčiny. Ak nemáš predsudky, že budeš sedieť v lavici s Japoncom, Izraelčanom, či Rumunom, tak nemáš čo ďalej váhať. Požiadaj o štipendium (beca) a študuj španielčinu dva týždne zdarma v oblasti, v ktorej sa rozpráva čistou kastílčinou, vo Valladolide.

Môj príbeh študentky španielčiny, ktorá vyrazila do sveta, začal pred troma rokmi, keď som po preskúmaní situácie o možnosti štúdia zdarma, vypísala vstupný online formulár na jednej z jazykových škôl v Španielsku, pripojila pár viet o mne a mojom štúdiu španielčiny na Slovensku, a odoslala email. Potom som už len netrpezlivo čakala na spätnú väzbu z Valladolidu. Tá prišla asi do týždňa. Obdržala som kód štipendia (beca), ktorý som zadala do kalkulačky na výpočet ceny dvojtýždňového pobytu španielčiny priamo na stránke školy (código descuento – zľavový kód).

Požiadaj o štipendium a študuj zdarma!

Pravdupovediac, učeniu španielčiny som počas mojich viacerých rokov štúdia nevenovala veľkú pozornosť. So španielčinou som koketovala, ale môj vzťah sa menil v závislosti od životných udalostí. Na hodiny do 1. jazykovej školy na Palisádach v Bratislave som chodila ako na hodiny klavíra. To bolo však všetko, čo som obetovala „učeniu“. Potom som to zabalila na niekoľko rokov, a do španielčiny sa ani nepozrela. Až prišla zmena…

„Life is a journey,“ povedala som si, keď som zmenila zamestnanie a konečne prvýkrát v mojom pracovnom živote som mohla odísť na dvojtýždňovú dovolenku bez pribalenia notebooku na prácu. V januári 2016 som oslovila bývalého učiteľa Štefana, ktorý mi dal viacero tipov na štúdium španielčiny v jazykových školách v Španielsku. Nakoniec som si vybrala školu, ktorá ponúkala dvojtýždňové štúdium zdarmaFundación de la Lengua Española (tu nájdete aj kalkulačku na výpočet ceny).

A tak vám toto odporúčanie posúvam ďalej. Štúdium španielčiny, ktoré bez požiadania o štipendium stojí 510 eur na dva týždne, je zdarma, ale ostatné poplatky si platíte sami. Škole sa uhrádza vstupný poplatok alebo zápisné (matrícula), 100 eur. Toto je v Španielsku úplne bežná prax. Pri akomkoľvek zápise do kurzu platíte zápisné.

Aby som však neodbočila od témy. Do ďalších výdavkov je potrebné započítať náklady na ubytovanie, letenku a vlak (AVE). Ak sa vám nechce hľadať ubytovanie, škola vám ponúka viacero možností. Či už chcete bývať v študentskom dome, apartmáne, alebo priamo v rodine. Ja som sa rozhodla pre lacnejšiu verziu, ubytovanie cez Airbnb a vlastné stravovanie (potraviny Mercadona a sem tam nejaký ten tapas v bare).

Múzeum Casa de Cervantes Valladolid
Múzeum Casa de Cervantes vo Valladolide.

Na čo sa treba pripraviť vo Valladolide?

 1. Budeš študovať 4 hodiny denne, po dobu dvoch týždňov. Zas to nie je tak veľa drieť lavicu 🙂
 2. Vyučovanie prebieha od 9:30 do 11:30 hod. a od 12:00 do 14:00 hod. Počas prestávky odporúčam vybehnúť do baru pred školou a dať si café con leche (kávu s mliekom) a akýkoľvek tapas (jednohubku).
 3. Prvý deň výučby prebieha zaradenie do skupín formou vstupného testu a potom po ňom sa ide na prehliadku mesta s jedným z učiteľov. Ak vám nevyhovuje zaradenie do skupiny kvôli úrovni jazyka, môžete požiadať o preloženie do inej skupiny.
 4. Výučba gramatiky je veľmi rýchla, ale za to určite oceníte profesionálny prístup učiteliek, ktoré sa vo výučbe striedajú.
 5. Raz týždenne je možné „odskočiť“ si na výlet. Stredy alebo štvrtky organizuje škola fakultatívne výlety do Segovie (Segovia) a Salamanky (Salamanca). Pozor! Sú dobrovoľné, pretože sa platí poplatok 45 eur za jeden výlet. Tí študenti, ktorí sa rozhodnú nezúčastniť, majú voľný program. Ja som tieto dni zašla za kultúrou a relaxom. Odporúčam navštíviť múzeum a dom (Museo Casa de Cervantes), v ktorom žil spisovateľ Miguel Cervantes (napísal román Don Quijote de la Mancha) a interaktívne múzeum Casa Museo Colón. Počas letných mesiacov odporúčam ovlažiť sa na miestnej valladolidskej „pláži“ pri rieke Pisuerga (Playa de Valladolid).
 6. Niektoré dni v týždni organizuje škola vo večerných hodinách ďalšie podujatia, ako je napríklad škola varenia alebo návšteva zrekonštruovaného kláštora pri Valladolide, spojená s ochutnávkou miestnych vín a syrov. Osobne odporúčam poslednú akciu, ktorá stála okolo 10 eur.

Návšteva kláštora mimo mesta Valladolid

Čo získaš vďaka kurzu vo Valladolide?

 1. Dva týždne španielčiny v prostredí, kde všetci hovoria španielsky.
 2. 40 hodín výučby jazyka.
 3. Certifikát o absolvovaní kurzu.
 4. Úžasný pocit, že môžeš spoznávať miestny jazyk, kultúru a gastronómiu.
 5. Kamarátov z rôznych kútov sveta.

Kto môže získať štipendium?

 1. Kto má viac ako 18 rokov.
 2. Na úrovni jazyka nezáleží, od začiatočníkov, až po pokročilých (aj učitelia španielčiny môžu získať štipendium).
 3. Každá krajina má pridelený určitý počet štipendií, tak neváhaj a prihlás sa čo najskôr.
Centrum mesta Valladolid
Centrum mesta vo Valladolide

Moje odporúčania: Ubytovanie vo Valladolide a doprava

Ubytovanie u Sary Isabel cez Airbnb

Ubytovanie u Španielky Sary sa nachádza v centre Valladolidu. Do školy som to mala asi 20 minút pešo. Pamätám si, ako som ráno prechádzala cez mesto a videla ľudí náhliacich sa do práce. V mysli som si hovorila, že super, ja nemusím do práce, ale do školy. Konečne prvýkrát vo svojom pracovnom živote mám dva týždne dovolenky.

Letenky + vlak

Najrýchlejšie, ako sa dostanete do Valladolidu je letieť z Bratislavy do Madridu (letisko Barajas). Ja som letela spoločnosťou Ryanair. Dopredu je tiež potrebné, zakúpiť si lístok na rýchlovlak AVE od spoločnosti Renfe (AVE Madrid-León: 1. zastávka Valladolid). V jeho cene máte aj lístok na vlak Cercanías (spája vzdialenejšie časti s centrom  mesta). Na cestovnom lístku nájdete kód (Localizador), ktorý vyťukáte do automatu na lístky na vlakovej zastávke (platí iba v deň odchodu vlaku AVE). Ten vám potom vytlačí lístok na vlak Cercanías. Dostanete sa ním z letiska v Madride do stanice Atocha a tu nasadnete na vlak do Valladolidu.

Požiadať o štipendium môžete priamo na stránke školy v časti Beca – Fundación de la lengua Española.  Nájdete tu aj kalkulačku na výpočet ceny vášho pobytu podľa vami zvolených kritérií.

6 thoughts on “Študuj španielčinu zdarma vo Valladolide!”

 1. Dobrý deň Andreita, musím podotknúť, že celý Váš blog je jednoducho skvelý! 🙂 Tento konkrétny článok ma veľmi zaujal, nakoľko zbožňujem španielsky jazyk, ktorý som sa učila na strednej škole, ale bohužiaľ veľa som zabudla. Rada by som španielsko navštívila a takýto kurz môže byť skvelý. Ešte stále som študentka a preto je môj rozpočet obmedzený, navštívila som stránku jazykovej školy v Barcelone, na ktorú sa pýtal pán Ján, avšak bohužiaľ nenašla som žiadne informácie o štipendiu. Preto by som sa Vás chcela opýtať, či viete aj o inej jazykovej škole, ktorá by poskytovala takýto kurz a štipendium, najlepšie čo najbližšie Barcelony. Vopred Vám veľmi pekne Ďakujem!

  1. Hola Mirka! Bohužiaľ neviem o žiadnej inej škole (ani v okolí Barcelony), ktorá by poskytovala štipendium. Výhodou štúdia španielskeho jazyka vo Valladolide je, že sa tu rozpráva čistou španielčinou (kastílčinou), preto by som vám určite odporučila túto jazykovú školu. Ak si teda môžete dovoliť mať 2 týždne dovolenky. Z Valladolidu odporúčam spraviť si výlet do Segovie, Salamanky alebo Bilbaa.

 2. Dobrý deň,

  neviete, či je možné získať štipendium na štúdium španielčiny aj v Barcelone (prípadne v inom ďalšom meste)?

  Ďakujem, Ján.

  1. Buenas tardes Ján! Bohužiaľ, o možnosti získania štipendia na štúdium španielčiny v Barcelone neviem. Existuje tu oficiálna jazyková škola, v ktorej sa platí minimálne školné. Zápis väčšinou prebieha v júni alebo septembri, keďže sa študuje od októbra do mája. Pozrite sa na ich webstránku (https://www.eoibd.cat/es/), či náhodou nebudú organizovať letné kurzy.

 3. Super článok a vďaka za tip 🙂 Chcem sa spýtať koľko ťa to cca vyšlo (náklady na ubytko, letenku, život atď..). Boli tam potom potrebné nejaké projekty vypracovať poprípade niečo v tom zmysle, keď je hradené celé štipendium?? Ďakujem!

  1. Hola Viki! Som veľmi rada, že ťa článok zaujal 🙂 Spravila som si teda rekapituláciu mojich nákladov a zistila, že pobyt ma vyšiel cca 526 eur + vreckové. Ja som toho veľa neminula, keďže som sa stravovala úsporne a sem tam si zašla so spolužiakmi do baru na tapas alebo vínko. Žiadne projekty nie je potrebné vypracovať. Stačí, ak vypíšeš formulár, ktorý má škola na stránke (viď článok vyššie).

   134 eur – spiatočná letenka Ryanair Bratislava-Madrid
   35 eur – spiatočný lístok na vlak AVE (Madrid-Valladolid)
   272 eur – ubytovanie cez Airbnb
   85 eur – zápisné škole Fundación de la lengua Española
   ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
   526 eur spolu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.