Playa de Sancti Petri

Láka ma dovolenka (v Andalúzii), ktorá je iná, netradičná. Každý deň na inom mieste, každý deň iný výhľad, iná pláž, odlišný kúsok Atlantiku, rozmanitý tapas a nový pocit z okolia. Presne takúto dovolenku som zažila s priateľom na svetelnom pobreží Costa de la Luz v Andalúzii. Zo všetkých navštívených pláži vám vyberám tie najkrajšie, aby ste ich mohli spoznať aj vy, od Tarify, až po Cádiz.

Vybrať sa zo Zaragozy autom k moru do Andalúzie, je ako ísť z Bratislavy na Makarskú riviéru. Túto 950 km dlhú cestu z domu sme si rozdelili na dve časti, aby sme neboli zmorení z dlhého cestovania a extrémnych horúčav, ktoré boli tento rok naozaj historické. Teplomer sa miestami šplhal cez 40 stupňov Celzia. Keď sme zastavili v polovici našej cesty v historickom meste Trujillo, okolo polnoci bolo krásnych 33 stupňov. O rodisku španielskeho dobyvateľa a ríše Inkov Francisca Pizzaru vám však porozprávam v inom článku.

Naša preddovolenková atmosféra sa niesla v podivnom móde. Zrušili nám 2 ubytovania v blízkosti pobrežia Costa de la Luz, v mestečku Vejer de la Frontera. Jedno cez  ubytovaciu stránku Airbnb a druhé cez stránku HomeAway. Nakoniec sme si povedali, že do tretice neoslovíme nájomníka apartmánu, ale vsadíme na istotu v podobe hotela. Paradoxom bolo, že hotel vychádzal o polovicu menej. Nenachádzal sa síce v blízkosti pobrežia, ale v tomto prípade nám vzdialenosť vykompenzovala nízka cena hotela Tugasa Medina Sidonia, v rovnomennom názve obce Medina Sidonia.

Tugasa Medina Sidonia

Dovolenka v Andalúzii

Dovolenka v Andalúzii nie je lacná záležitosť. Ak ešte k tomu pripočítate najfrekventovanejší mesiac august (väčšina Španielov si berie dovolenku) a drahé ubytovanie, rozmyslíte si kam sa vyberiete. Vynikajúcou alternatívou je preto automobil, ktorým sa dostanete kamkoľvek a vzdialenejšie ubytovanie vám nebude prekážať. Má to totiž aj svoje výhody. Vyhnete sa náporu turistov, ktorí sú ubytovaní v prímorských mestečkách, ako je napríklad Tarifa alebo Conil.

Kalkulácia nákladov: ubytovanie + strava

Ubytovanie Medina de Sidonia: 480 eur/8 nocí/2 osoby (60 eur/noc)

Strava/deň:
4,5 eur raňajky v hoteli (2x kava s mliekom, 2x toast s džemom)
12 eur obed/2 osoby (nákup v supermarkete Mercadona)
25 eur večera/2 osoby (reštaurácia/tapas bar)

8 najkrajších pláží Costa de la Luz

Svetelné pobrežie alebo Costa de la Luz je preslávené vďaka najznámejšej pláži Tarifa, kam prúdia masy dovolenkárov, surferov a nadšencov akýchkoľvek vodných športov. Pobrežie, ktoré sa tiahne od Tarify, až po hlavné mesto Andalúzie Cadiz však ponúka aj ďalšie pláže s nádhernými výhľadmi a liečivými západmi slnka. Niektoré pláže na pobreží sú otvorené a fúka v nich silný vietor, prezývaný „levante“. Ak tento názov započujete od domácich, dajte na ich rady a v daný deň sa pláži radšej vyhnite. Pravidelne totižto sledujú, odkiaľ vietor fúka a podľa toho si vyberajú pláž s vhodnými podmienkami.

Pri horúčavách, ktoré sú bežné hlavne v auguste, je vetrík akousi odmenou. Jedinou nevýhodou je, že do vody kvôli nárazovým vlnám vleziete veľmi opatrne a hneď aj vyleziete. Atlantik je naozaj chladný. Má to však aj svoje výhody. Vo vyjdení z vody je vám stále teplo. Aspoň ja som mala tento pocit. Ak sa chystáte surfovať na pobrežie Costa de la Luz v Andalúzii, sledujte taktiež poveternostné podmienky. Každý deň je na pobreží iný.

1. Playa de Sancti Petri 

 • Miesto: Chiclana de la Frontera
 • Počet km od Medina Sidonia: 32 km
 • Parkovanie: pri pláži sa nachádza parkovisko

Pláž Playa de Sancti Petri sa nachádza v obci Chiclana de la Frontera. Je to pokojná a turistami nepreplnená pláž s veľkou možnosťou vodných športov, od surfovania, stand upp paddle, kitingu, až po windsurfing a kanoe. Na pláži sa nachádza aj niekoľko chiringuitov, malých plážových barov. Surfovať sa dá najlepšie na malom ostrove oproti pláže Playa de Sancti Petri, na ktorú vás prevezie motorový čln. Od neho vľavo sa nachádza aj druhý ostrov s kamenným hradom Castillo de Sancti Petri. Z pláže si to môžete zamieriť rovno na koncert, keďže sa tu počas týždňa a víkendov konajú koncerty rôznych umelcov.

Playa de Sancti Petri
Playa de Sancti Petri: na ostrov oproti sa chodí surfovať

2. Caños de Meca

 • Miesto: Faro de Trafalgar
 • Počet km od Medina Sidonia: 41 km
 • Parkovanie: pri pláži, ak zaplatíte 4 eurá miestnemu správcovi

Pláž Caños de Meca sa nachádza pri majáku Faro de Trafalgar. Z hlavnej cesty vás naviguje dopravná tabuľa s označením Faro de Trafalgar. Cestu z parkoviska na pláž lemujú pouličné stánky a miestny trh s plážovým oblečením, náramkami a doplnkami, pripomínajúci atmosféru na Ibize. Pláž nie je preplnená, ale je živá aj vďaka mobilnej požičovni stand up paddle. Odporúčam vám zostať na pláži aj večer a vychutnať si západ slnka pri majáku Faro de Trafalgar a po návrate späť vychutnať koncert v miestnom bare Ohana.Lc. Na večernú prechádzku k majáku je to asi 15 min. peši, ale určite si so sebou zoberte repelent. V podniku si potom objednajte letný drink „tinto de verano“, čo je mix červeného vína so sódou (con blanca“ alebo s citronádou „con limón“.

Caños nos de Meca
Caños nos de Meca, s výhľadom na maják Faro de Trafalgar

3. Playa de Bolonia

 • Miesto: Bolonia, smer Tarifa
 • Počet km od Medina Sidonia: 66 km
 • Parkovanie: pri pláži

Pláž Playa de Bolonia je klasická pláž s množstvom turistov, silným vetrom a ľadovým Atlantikom. Všimla som si, že sem chodí veľa rodín s deťmi a aj psičkári. Aj napriek značke zákazu vstupu so psom, tu majú štvornohí miláčikovia svoje miesto. Čo však robí pláž Playa de Bolonia zaujímavou, je jedna z najväčších dún v Európe Duna de Bolonia, ktorá sa nachádza na jej konci. My sme si po dni vylihovania spravili malú „turistiku“ a vyšli na pieskovú dunu. Meria 30 metrov a kontrast medzi 2 vegetačnými pásmami je ohromujúci.

Playa de Bolonia
Playa de Bolonia: s výhľadom na pieskovú dunu Duna de Bolonia

4. Playa de Hierbabuena

 • Miesto: Barbate
 • Počet km od Medina Sidonia: 36 km
 • Parkovanie: pri ceste

Pláž Playa de Hierbabuena je pláž, na ktorej sa netlačíte s ostatnými. Máte svoj vlastný osobný priestor v chránenej zóne. Na pláži nefúka silný vietor, more je pokojné a vy sa môžete hojdať na vlnách Atlantického oceánu. Pláž Playa de Hierbabuena sa nachádza asi 2 km za obcou Barbate, po ľavej strane. Aj toto prímorské mestečko má svoju pláž, kam chodia všetci turisti. Volá sa Playa de Nuestra señora de Carmen, ktorá je patrónkou rybárov.

Playa de Hierbabuena
Playa de Hierbabuena, Costa de la Luz

5. Playa Zahara de los Atunes

 • Miesto: Zahara de los Atunes + urb. Atlanttera
 • Počet km od Medina Sidonia: 47 km
 • Parkovanie: pri ceste

Pláž Playa Zahara de los Atunes je dlhá pláž pri obci Zahara de los Atunes. My sme si však našli svoju malú pláž v pláži. Nachádza sa pred samotnou obcou, pri národnej ceste A-2231, kde stoja zaparkované autá. Do Atlantiku sa na tomto mieste vlieva rieka Río del Cachón. Ak v daný deň veľmi fúka, slnečník si na pláž ani nenoste. Odfúklo by vám ho možno až do Afriky. My sme sa aj napriek varovaniu v daný deň vybrali na pláž Playa Zahara de los Atunes, keďže to bol náš posledný deň. Ošľahaní pieskom sme však boli nútení presunúť sa na druhú časť pláže, pri urbanizácii Atlanttera. Pláž bola skrytá v zátoke a pokojná, kde vetrík iba jemne pofukoval.

Playa Zahara de los Atunes
Playa Zahara de los Atunes, Costa de la Luz

6. Playa Fuente del Gallo

 • Miesto: Fuente del Gallo, smer Conil
 • Počet km od Medina Sidonia: 41 km
 • Parkovanie: pri pláži

Na pláž pri obci Conil, Fuente del Gallo, sme sa vydali za surfovaním. Cez Airbnb som objednala 2,5 hodinový rýchlo kurz. Opäť to dopadlo, ako som vyššie spomínala. Ak chcete ísť surfovať, pozrite si poveternostné podmienky. My sme v tento deň mali také pokojné more, že nás inštruktor musel posúvať smerom k brehu. Potom som dvakrát zabrala rukami a šup na surf. Namiesto postaveniu na nohy som sa postavila na zadok. Tak verím, že to bol iba začiatok a na to pravé surfovanie to chce viac hodín tréningu.

Pláž Fuente del Gallo je veľmi kamenistá, preto ju viac odporúčam na surfovanie, ako na vylihovanie  na pláži. Od deviatej do dvanástej hodiny sa surfuje a potom už začínajú prúdiť húfy turistov.

Fuente de Gallo

7. Playa de los Bateles

 • Miesto: Conil (2 km od Playa Fuente del Gallo)
 • Parkovanie: platené parkovacie miesto

Z pláže Playa Fuente del Gallo sme si to namierili na pláž Playa de los Bateles, ktorá na mňa pôsobila, akoby tu vypustili všetkých dovolenkárov. Typická pláž s plážovými barmi „chiringuitos“,  slnečníkmi a šantiacimi sa dovolenkármi. Atlantik tu bol veľmi pokojný a vlny bubnovali iba sporadicky, takže sa dalo vynikajúco plávať. Skoro by som zabudla na západ slnka. Ohnivá červená guľa sa pomaličky strácala z dohľadu vodnej hladiny a vy sa tu môžete rozlúčiť s končiacim sa dňom.

Playa de los Bateles
Playa de los Bateles, Costa de la Luz

8. Playa de Santa María del Mar

 • Miesto: Cadiz
 • Počet km od Medina Sidonia: 44 km
 • Parkovanie: ulica Calle Acacias, v centre mesta (víkendy a sviatky zdarma)

Našou poslednou zastávkou pred odchodom z pobrežia Costa de la Luz v Andalúzii bola klasická mestská pláž Playa de Santa María del Mar na polostrove, kde leží mesto Cádiz. Nebola to síce predstava mojej najkrajšej pláže, ale predsa len mala svoje čaro. To čaro bolo v tom, že sa nachádzala priamo v meste, len kúsok od známej Cádizskej katedrály a množstva úzkych uličiek, v ktorých domoch kedysi žili známi andalúzski umelci a toreadori. Z pláže si to zamierte rovno smerom ku katedrále, kde natrafíte na množstvo tapas barov. Odporúčam podnik s názvom Taberna la Carbonera, založený v roku 1910.

Playa Santa María del Mar
Playa Santa María del Mar, Cádiz

Viac zaujímavostí z našej cesty po Andalúzii nájdete na facebookovej stránke Life is a JourneyInstagrame #dovolenkavandaluzii.

2 thoughts on “Dovolenka v Andalúzii: 8 najkrajších pláží Costa de la Luz”

 1. Ahoj Andrejka, ktorá z plazí by bola najvhodnejšia pre rodinu s dvomi malými deťmi – teda ubytko – apartmány a teraskou a záhradou, reštiky v dobrej cene čo najbližšie k moru? Pozdravujem ?????

  1. Hola Mati! Odporučila by som vám ubytovať sa v obci Bolonia (pláž Playa de Bolonia) alebo Conil (pláž Playa de los Bateles). Obidve pláže sa nachádzajú priamo v prímorských mestečkách. Na dovolenku môžete ísť aj do Barbate, kde sa nachádza pláž taktiež v centre. Volá sa Playa de Barbate a kúsok od nej je pláž Playa de Hierbabuena. V Barbate je vynikajúca „Taberna Abelardo“. Nie je to žiadna reštaurácia, ale ponúkajú tu vynikajúce domáce rybičky a morské príšerky. Pre túto oblasť Costa de la Luz je typický tuniak, ktorý pripravujú na 100 spôsobov. Ten naozaj odporúčam ochutnať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.