Playa de Sancti Petri

Láka ma dovolenka (v Andalúzii), ktorá je iná, netradičná. Každý deň na inom mieste, každý deň iný výhľad, iná pláž, odlišný kúsok Atlantiku, rozmanitý tapas a nový pocit z okolia. Presne takúto dovolenku som zažila s priateľom na svetelnom pobreží Costa de la Luz v Andalúzii. Zo všetkých navštívených pláži vám vyberám tie najkrajšie, aby ste ich mohli spoznať aj vy, od Tarify, až po Cádiz.

Vybrať sa zo Zaragozy autom k moru do Andalúzie, je ako ísť z Bratislavy na Makarskú riviéru do Chorvátska. Túto 950 km dlhú cestu z domu sme si rozdelili na dve časti, aby nás nezmordovalo dlhé cestovanie a extrémne horúčavy, ktoré boli tento rok naozaj historické. Teplomer sa miestami šplhal cez 40 stupňov Celzia cez deň. Keď sme zastavili v polovici našej cesty v historickom meste Trujillo, ručička teplomera ukazovala krásnych 33 stupňov Celzia uprostred noci. Trujillo je známe tým, že je rodiskom španielskeho dobyvateľa ríše Inkov Francisca Pizzaru.

Trujillo Andreita Miklas
Mesto Trujillo – rodisko dobyvateľa ríše Inkov a na jednu noc aj mojou zastávkou na ceste do Andalúzie

Vyhrala Medina Sidonia

Naša preddovolenková atmosféra sa niesla v podivnom móde. Zrušili nám dve ubytovania v blízkosti pobrežia Costa de la Luz, v mestečku Vejer de la Frontera. Jedno cez  ubytovaciu stránku Airbnb a druhé cez stránku HomeAway. Nakoniec sme si povedali, že do tretice neoslovíme žiadneho nájomníka apartmánu, ale vsadíme na istotu v podobe hotela. Paradoxom bolo, že hotel vychádzal nakoniec o polovicu lacnejšie. Nenachádzal sa síce v blízkosti pobrežia, ale v tomto prípade nám vzdialenosť vykompenzovala nízka cena hotela Tugasa Medina Sidonia, ktorá sa nachádza v obci Medina Sidonia.

Tugasa Medina Sidonia

Dovolenka v Andalúzii

Dovolenka v Andalúzii nie je lacná záležitosť. Ak ešte k tomu pripočítate najfrekventovanejší mesiac august (väčšina Španielov si berie dovolenky) a drahé ubytovanie, rozmyslíte si kam sa vyberiete. Vynikajúcou alternatívou je preto automobil, ktorým sa dostanete kamkoľvek a vzdialenejšie ubytovanie vám nebude prekážať. Má to totiž aj svoje výhody. Vyhnete sa náporu turistov, ktorí sú ubytovaní v prímorských mestečkách, ako je napríklad v obciach Tarifa alebo Conil.

Kalkulácia nákladov: ubytovanie + strava

Ubytovanie Medina de Sidonia: 480 eur/8 nocí/2 osoby (60 eur/noc)

Strava/deň:
4,5 eur raňajky v hoteli (2x kava s mliekom, 2x toast s džemom)
12 eur obed/2 osoby (nákup v supermarkete Mercadona)
25 eur večera/2 osoby (reštaurácia/tapas bar)

8 najkrajších pláží Costa de la Luz

Svetelné pobrežie alebo Costa de la Luz je preslávené vďaka najznámejšej pláži Tarifa, kam prúdia masy dovolenkárov, surferov a nadšencov akýchkoľvek vodných športov. Pobrežie, ktoré sa tiahne od Tarify, až po hlavné mesto provincie Cádiz (v regióne Andalúzia), však ponúka aj ďalšie pláže s nádhernými výhľadmi a liečivými západmi slnka. Niektoré pláže na pobreží sú otvorené a fúka v nich silný vietor, prezývaný „levante“. Ak tento názov započujete od domácich, dajte na ich rady a v daný deň sa pláži radšej vyhnite. Pravidelne totižto sledujú, odkiaľ vietor fúka a podľa toho si vyberajú pláž s vhodnými podmienkami.

Pri horúčavách, ktoré sú bežné hlavne v auguste, je vetrík akousi odmenou. Jedinou nevýhodou je, že do vody kvôli nárazovým vlnám vleziete veľmi opatrne a hneď aj vyleziete. Atlantický oceán je naozaj chladný, čo na druhej strane prináša aj svoje výhody. Po vyjdení z vody je vám stále teplo. Ak sa chystáte surfovať na pobrežie Costa de la Luz v Andalúzii, sledujte taktiež poveternostné podmienky. Každý deň na pobreží je iný.

1. Playa de Sancti Petri (Španielsko)

 • Miesto: Chiclana de la Frontera
 • Počet km od Medina Sidonia: 32 km
 • Parkovanie: pri pláži sa nachádza parkovisko

Pláž Playa de Sancti Petri sa nachádza v obci Chiclana de la Frontera. Je to pokojná a turistami nepreplnená pláž ponúkajúca množstvo vodných športov, od surfovania, stand upp paddle, kitingu, až po windsurfing a kanoe. Na pláži sa nachádza aj niekoľko chiringuitov, malých plážových barov.

Surfovať sa dá najlepšie na malom ostrove oproti pláži Playa de Sancti Petri, na ktorú vás prevezie motorový čln. Od neho vľavo sa nachádza aj druhý ostrov s kamenným hradom Castillo de Sancti Petri. Ak ste milovníkom hudby, rovno z pláže si odskočíte na jeden z koncertov, ktoré sa tu  konajú počas celého týždňa.

Playa de Sancti Petri
Playa de Sancti Petri: na ostrov oproti sa chodí surfovať

2. Caños de Meca (Španielsko)

 • Miesto: Faro de Trafalgar
 • Počet km od Medina Sidonia: 41 km
 • Parkovanie: pri pláži, ak zaplatíte 4 eurá miestnemu správcovi

Pláž Caños de Meca sa nachádza pri majáku Faro de Trafalgar. Z hlavnej cesty vás naviguje dopravná tabuľa s označením Faro de Trafalgar. Cestu z parkoviska na pláž lemujú pouličné stánky a miestny trh s plážovým oblečením, náramkami a doplnkami, pripomínajúci atmosféru na Ibize. Pláž nie je preplnená turistami, ale je živá aj vďaka mobilnej požičovni stand up paddle.

Odporúčam vám zostať na pláži Caños de Meca aj večer a vychutnať si západ slnka pri majáku Faro de Trafalgar a po návrate späť vypočuť koncert v miestnom bare Ohana.Lc. Na večernú prechádzku k majáku je to asi 15 min. peši, ale určite si so sebou zoberte repelent. V podniku si potom objednajte osviežujúci drink „tinto de verano“, čo je mix červeného vína so sódou „con blanca“ alebo s citronádou „con limón“.

Caños nos de Meca
Caños nos de Meca, s výhľadom na maják Faro de Trafalgar

3. Playa de Bolonia (Španielsko)

 • Miesto: Bolonia, smer Tarifa
 • Počet km od Medina Sidonia: 66 km
 • Parkovanie: pri pláži

Pláž Playa de Bolonia je klasická pláž s množstvom turistov, silným vetrom a ľadovým Atlantikom. Všimla som si, že sem chodí veľa rodín s deťmi a aj psičkári. Aj napriek značke zákazu vstupu so psom, tu majú štvornohí miláčikovia svoje miesto. Čo však robí pláž Playa de Bolonia zaujímavou, je jedna z najväčších dún v Európe Duna de Bolonia, ktorá sa nachádza na jej konci. My sme si po dni vylihovania spravili malú „turistiku“ a vyšli na pieskovú dunu. Meria 30 metrov a kontrast medzi 2 vegetačnými pásmami je ohromujúci.

Playa de Bolonia
Playa de Bolonia: s výhľadom na pieskovú dunu Duna de Bolonia

4. Playa de Hierbabuena (Španielsko)

 • Miesto: Barbate
 • Počet km od Medina Sidonia: 36 km
 • Parkovanie: pri ceste

Pláž Playa de Hierbabuena je pláž, na ktorej sa netlačíte s ostatnými. Máte svoj vlastný osobný priestor v chránenej zóne. Na pláži nefúka silný vietor, more je pokojné a vy sa môžete hojdať na vlnách Atlantického oceánu. Pláž Playa de Hierbabuena sa nachádza asi 2 km za obcou Barbate, po ľavej strane. Aj toto prímorské mestečko má svoju pláž, kam chodia všetci turisti. Volá sa Playa de Nuestra señora de Carmen, ktorá je patrónkou rybárov.

Playa de Hierbabuena
Playa de Hierbabuena, Costa de la Luz

5. Playa Zahara de los Atunes (Španielsko)

 • Miesto: Zahara de los Atunes + urb. Atlanttera
 • Počet km od Medina Sidonia: 47 km
 • Parkovanie: pri ceste

Pláž Playa Zahara de los Atunes je dlhá pláž pri obci Zahara de los Atunes. My sme si však našli svoju malú pláž v pláži. Nachádza sa pred samotnou obcou, pri národnej ceste A-2231, kde stoja zaparkované autá. Do Atlantiku sa na tomto mieste vlieva rieka Río del Cachón. Ak v daný deň veľmi fúka, slnečník si na pláž ani nenoste. Odfúklo by vám ho možno až do Afriky. My sme sa aj napriek varovaniu v daný deň vybrali na pláž Playa Zahara de los Atunes, keďže to bol náš posledný deň. Ošľahaní pieskom sme však boli nútení presunúť sa na druhú časť pláže, pri urbanizácii Atlanttera. Pláž bola skrytá v zátoke a pokojná, kde vetrík iba jemne pofukoval.

Playa Zahara de los Atunes
Playa Zahara de los Atunes, Costa de la Luz

6. Playa Fuente del Gallo (Španielsko)

 • Miesto: Fuente del Gallo, smer Conil
 • Počet km od Medina Sidonia: 41 km
 • Parkovanie: pri pláži

Na pláž pri obci Conil, Fuente del Gallo, sme sa vydali na 2-hodinový rýchlokurz surfovania, ktorý som dopredu objednala cez Airbnb. Ako som vyššie spomínala. Atlantik je nevyspytateľný a dopredu je potrebné pozrieť si poveternostné podmienky. My sme v tento deň mali také pokojné more, že nás inštruktor musel posúvať smerom k brehu. Potom som dvakrát zabrala rukami a šup na surf. Namiesto postavenia na nohy som sa postavila na zadok. Tak verím, že to bol iba začiatok a na to pravé surfovanie to chce viac hodín tréningu.

Pláž Fuente del Gallo je veľmi kamenistá, preto ju viac odporúčam na surfovanie, ako  vylihovanie na pláži. Od deviatej do dvanástej hodiny sa surfuje a potom sem už začínajú prúdiť húfy turistov.

Fuente de Gallo

7. Playa de los Bateles (Španielsko)

 • Miesto: Conil (2 km od Playa Fuente del Gallo)
 • Parkovanie: platené parkovacie miesto

Z pláže Playa Fuente del Gallo sme si to namierili na pláž Playa de los Bateles, ktorá na mňa pôsobila, akoby tu vypustili všetkých dovolenkárov. Typická pláž s plážovými barmi „chiringuitos“,  slnečníkmi a šantiacimi sa dovolenkármi. Atlantik tu bol veľmi pokojný a vlny bubnovali iba sporadicky, takže sa dalo vynikajúco plávať. Skoro by som zabudla na nádherný západ slnka. Ohnivá červená guľa sa pomaličky strácala z dohľadu vodnej hladiny a takto som sa rozlúčila s končiacim sa dňom.

Playa de los Bateles
Playa de los Bateles, Costa de la Luz

8. Playa de Santa María del Mar (Španielsko)

 • Miesto: Cadiz
 • Počet km od Medina Sidonia: 44 km
 • Parkovanie: ulica Calle Acacias, v centre mesta (víkendy a sviatky zdarma)

Našou poslednou zastávkou pred odchodom z pobrežia Costa de la Luz v Andalúzii bola klasická mestská pláž Playa de Santa María del Mar na polostrove, kde leží mesto Cádiz. Nebola to síce predstava mojej najkrajšej pláže, ale predsa len mala svoje čaro. To čaro bolo v tom, že sa nachádzala priamo v meste, len kúsok od známej Cádizskej katedrály a množstva úzkych uličiek, v ktorých domoch kedysi žili známi andalúzski umelci a toreadori. Z pláže je to iba na skok ku katedrále, okolo ktorej sa nachádza množstvo tapas barov. Z nich vám odporúčam navštíviť podnik s názvom Taberna la Carbonera, založený v roku 1910.

Playa Santa María del Mar
Playa Santa María del Mar, Cádiz

Viac zaujímavostí z našej cesty po Andalúzii nájdete na facebookovej stránke Life is a Journey a na Instagrame. Fotografie z dovolenky vyhľadáte aj pod hastagom #dovolenkavandaluzii.

2 thoughts on “Dovolenka v Andalúzii: 8 najkrajších pláží Costa de la Luz”

 1. Ahoj Andrejka, ktorá z plazí by bola najvhodnejšia pre rodinu s dvomi malými deťmi – teda ubytko – apartmány a teraskou a záhradou, reštiky v dobrej cene čo najbližšie k moru? Pozdravujem ?????

  1. Hola Mati! Odporučila by som vám ubytovať sa v obci Bolonia (pláž Playa de Bolonia) alebo Conil (pláž Playa de los Bateles). Obidve pláže sa nachádzajú priamo v prímorských mestečkách. Na dovolenku môžete ísť aj do Barbate, kde sa nachádza pláž taktiež v centre. Volá sa Playa de Barbate a kúsok od nej je pláž Playa de Hierbabuena. V Barbate je vynikajúca „Taberna Abelardo“. Nie je to žiadna reštaurácia, ale ponúkajú tu vynikajúce domáce rybičky a morské príšerky. Pre túto oblasť Costa de la Luz je typický tuniak, ktorý pripravujú na 100 spôsobov. Ten naozaj odporúčam ochutnať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.