Epizoda podcastu Papierovacky v Spanielsku

Po príchode do Španielska sa nevyhnete viacerým papierovačkám. Najdôležitejší dokument, aby ste v Španielsku mohli žiť a pracovať je identifikačná rezidenčná karta cudzinca, na ktorej je priradené číslo cudzinca NIE „Número de Identidad de Extranjero“. Po ňom sa musíte prihlásiť do sociálneho systému „Seguridad Social“, kde získate číslo „número de afiliación“. V tých lepších prípadoch to za vás vybaví zamestnávateľ, avšak vy sa ďalej musíte prihlásiť k pobytu „Empadronamiento“ a vo vašom najbližšom zdravotnom stredisku „Centro de salud“, požiadať o zdravotnú kartu poistenca a vybrať si lekára.

Ak ste všetky tieto papierovačky zvládli, pustite sa do ďalších, aby ste v Španielsku mohli plnohodnotne fungovať. Španielske telefónne číslo budete potrebovať, aby vás domáci Španieli mohli zavolať na pohovor. Na bankový účet vám bude chodiť automaticky výplata od zamestnávateľa. Vďaka elektronickému certifikátu si môžete požiadať o schôdzku dopredu „cita previa“ v rôznych inštitúciách, ako je napríklad daňový úrad alebo stiahnuť výpis o dĺžke zamestnaní „vida laboral“. V prípade, ak si budete chcieť nájsť prácu vo svojom odbore, zamestnávateľ môže od vás vyžadovať homologáciu univerzitného titulu.

Podcast Life is a Journey si môžete vypočuť aj v ďalších službách, ako je:

Spotify

Apple Podcasty

Google Podcasty

Vypočujte si aj predchádzajúcu epizódu podcastu o cestovaní po slnečnej Andalúzii:

Epizóda 6: Andalúzia a jej nádherné zákutia s Mišou a Marianou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.