Andreita Miklas v Španielsku

Aj po roku a pol v Španielsku sa zamýšľam nad odlišnosťami medzi touto krajinou a Slovenskom. Niekto si možno pomyslí, že prečo riešim také malichernosti. V podstate ich neriešim, iba sa nad nimi zamýšľam. Pretože, keď vyrastáte v jednom systéme dlhé roky, ste s ním doslova vžití. Ale ak prídete do konfrontácie so systémom v cudzej krajine, začnete porovnávať. Aké sú v Španielsku odlišnosti ohľadom práce, štúdia, ošetrenia u lekára alebo verejnej dopravy?

Tak ako má každý človek odlišný pohľad a názory, tak každému vyhovuje niečo iné. V mojom živote v Španielsku som si všimla viaceré odlišnosti z oblasti života, práce a štúdia v porovnaní so Slovenskom. V Španielsku existuje odlišný systém získavania práce úradníckych pozícií, za odlišných podmienok poskytuje štát podporu v nezamestnanosti. Rozdielne funguje objednanie k odbornému lekárovi, alebo rodičovská dovolenka. Nechám už teda na vás, aký obraz si spravíte o španielskom systéme. Vaše postrehy môžete napísať do komentára pod článkom.

1. Práca v Španielsku

Byť funkcionárom alebo štátnym úradníkom v Španielsku znamená spraviť skúšky „oposiciones“. Pripravujú sa na ne všetci, ktorí majú záujem získať celoživotnú prácu a niekoľko výhod k tomu. Ako je napríklad súkromné zdravotné poistenie (znamená to menšie čakacie lehoty), pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, či ďalšie benefity. Do tejto kategórie patria lekári, veterinári, právnici, učitelia, úradníci v štátnej správe a ďalší pracovníci.

Na skúšky z každého odboru je vypísaný termín skúšky „convocatoria“ a väčšinou sa na ne pripravujú celý rok. Čím lepšie spravia skúšky, teda vyšší počet bodov dosiahnu, tým lepšie sa umiestnia v poradovníku na získanie pracovného miesta. Pracujúci ľudia získavajú body aj za odpracované roky. Ak sa teda umiestnia na prvých priečkach, majú možnosť si vybrať prácu v meste/regióne/firme. V prípade horšieho umiestnenia ich jednoducho šupnú na miesto, kde potrebujú úradníkov. A to môže byť aj na druhý koniec monarchie.

Prečo veľa Španielov robí oposiciones? Aby si jednoducho zabezpečili dobrú prácu na dobu neurčitú a v blízkosti svojho domova. Poznám veľa zdravotných sestričiek v Zaragoze, ktoré nemali dobré umiestnenie na skúške a tak pendlujú z oddelenia na oddelenie, kde potrebujú výpomoc. Tri mesiace na jednom oddelení, mesiac na druhom a takto to chodí, až pokiaľ im nie je pridelené trvalé miesto.

Praca v Spanielsku

2. Výplata v Zaragoze

Na čo sa dá zvyknúť veľmi rýchlo je, že výplata za odpracovaný mesiac mi príde na účet posledný deň v mesiaci. Žiadne čakanie do 15. alebo 20. dňa v nasledujúcom mesiaci. Ani žiadne čakanie na splatnosť faktúry. Ale rovno na účet 28., 30. alebo 31., podľa počtu dní v mesiaci.

3. Podpora v nezamestnanosti v Španielsku

Veľa pracovných zmlúv sa v Španielsku uzatvára na dobu určitú s možnosťou predĺženia. Tejto téme sa budem venovať v samostatnom článku. Čo ma však prekvapilo, je fakt, že v prípade odchodu z práce (teda výpoveďou zo strany zamestnanca), nemám nárok na podporu v nezamestnanosti. Museli by ma vyhodiť (a mala by som mať odpracovaný min. 1 rok) a vtedy na podporu mám nárok.

Zivot v Spanielsku

4. Štúdium v Španielsku

Na vysokých škôl v Španielsku je možné študovať magisterské štúdium „máster“, avšak štúdium nie je bezplatné. V závislosti od odboru sa študuje 1 alebo 2 roky. Na začiatku života v Španielsku som sa rozhodovala študovať „máster“ z odboru marketing. Avšak po zistení podmienok som od tohto štúdia opustila a naďalej pracujem na diaľku ako copywriterka pre slovenských klientov.

Keby som sa rozhodla pre štúdium marketingu, môj deň by vyzeral nasledovne. Od 9:00 do 16:30 hod. by som pracovala zadarmo pre jednu spoločnosť na oddelení marketingu a od 17:00 do 21:00 hod. by som študovala na univerzite. Firma, v ktorej by som pracovala by mi z časti zaplatila štúdium, t.j. cca 3000 eur a zvyšných 4000 eur by som musela zaplatiť zo svojho. To som si nemohla dovoliť. Od začiatku života v Španielsku som potrebovala zarábať.

5. Lekárske ošetrenie v Španielsku

Chcete ísť k odbornému lekárovi? Najprv musíte navštíviť obvodného lekára, ktorý vašu žiadosť priradí do systému a čakáte, kedy dostanete termín k špecialistovi. Takto čakám od augusta na vyšetrenie k alergológovi. Keď som povedala, že najhoršie obdobie budem mať na jar, keď všetko kvitne, lekárka len skonštatovala, že keď to príde, tak mi niečo nasadí. Jupííí, vyriešené.

Materska dovolenka v Spanielsku

6. Gastronomický zvyk v Španielsku

Na túto príhodu som skoro zabudla. Asi pred rokom aj niečo sme mali stretnutie Slovákov a jedného Čecha v Zaragoze. Stretli sme sa v reštaurácii bez rezervovaného miesta (normálne piatky býva v reštauráciách plno a preto sa miesto rezervuje). Po vstupe do podniku sa nás čašník spýtal, či budeme jesť a keď sme ako „správni“ Slováci odmietli (veď sme večerali doma), vysvetlil nám, že ak nemáme záujem večerať, musíme sedieť pri bare. Takže sadnúť si na pohárik vínka sa vo frekventovanom čase večere nedá. K stolu vás môžu usadiť, až keď všetci dovečerajú a to je okolo pol dvanástej až dvanástej hodiny večer.

7. Verejná doprava v Zaragoze

Neviem, či tak, ako funguje verejná doprava v Zaragoze, funguje aj v iných mestách Španielska. V meste, v ktorom bývam sa „električenky“ nekupujú. Kartu na dopravu je možné dobiť a keď vstúpite do električky alebo autobusu, tak si ju označíte v zariadení pri nástupe. V prípade, že s hrôzou zistíte, že nemáte na karte žiaden kredit, môžete sa upokojiť. V električke sa nachádza automat na dobitie kreditu a v autobuse môžete pri nástupe zaplatiť v hotovosti. V prípade neoznačenej karty hrozí pokuta 50 eur.

Spanielska mentalita

8. Materská v Španielsku

V porovnaní so Slovenskom je v Španielsku veľmi krátka materská dovolenka „baja maternidad“. A to 4 mesiace (16 týždňov) od narodenia dieťaťa. Mesiac pred pôrodom môže žena prestať pracovať a poberať sociálnu dávku – materské. Matka s dieťaťom zostáva doma maximálne pol roka. Aj to za prípadu, že má nárok na nevyčerpanú dovolenku zo zamestnania. Otec dieťaťa má taktiež možnosť zobrať si otcovskú dovolenku „baja paternidad“, avšak iba jeden mesiac. Nárok na rodičovskú dávku vzniká po odpracovaní min. 180 dní v priebehu posledných 7 rokov.

Vyhraj satku Desigual
Zúčastni sa súťaže na Facebooku a vyhraj šatku Desigual.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.