Spanielsko trochu inak

…po 1 mesiaci v Španielsku:

Áno, vedela som, že Španieli sú iní, ale že budú úplne iní ma prekvapilo hneď po prvom týždni v Zaragoze. Je polnoc a deti sa plné života hrajú na námestí s loptou, zatiaľ čo ich rodičia zanietene debatujú s kamarátmi v bare po dobrej večeri. Na jednej strane si hovorím, veď to je super, že sa rodičia neobmedzujú v spoločenskom živote a nezostávajú doma, keď ich dieťa zaspí o ôsmej hodine večer. Na druhej strane prehodnocujem, či to predsa len trochu nepreháňajú a či by ich dieťa nemalo ísť spať aspoň o trochu skôr. To je bežný obraz španielskej kultúry.

5 odlišností v Španielsku

Je viac kultúrnych odlišností a zvyklostí Španielov, ktoré som ani po viacerých krátkodobých návštevách v tejto krajine nevedela. Vedeli ste napríklad, že nie sú pomaranče ako pomaranče alebo po desiatej hodine večer zaplatíte v potravinách večernú prirážku? O týchto odlišnostiach som napísala v druhej časti Španielsko trochu inak.

1. V byte sa chodí v topánkach

Papuče na doma nie sú bežnou výbavou obyčajnej španielskej rodiny. V byte sú parkety, ktoré znesú čokoľvek, aj tenisky z behania. A ak chcete dobre spať po príchode z nočnej zábavy, rovno sa šupnete do postele. Topánky vám už samé odpadnú pred posteľou.

2. V obchodoch sa nepredáva alkohol po desiatej hodine večer

Zistili ste, že k večeri by ste si dali dobré vínko alebo pivko? Zbehnete do supermarketu a tu narazíte na problém. Alkohol vám po desiatej hodine večer v štátnych obchodoch nepredajú. Pýtate sa však, že prečo by ste mali večerať tak neskoro? V Španielsku totižto nie je zvykom sadať k stolu na večeru skôr ako o desiatej hodine.

3. Jedlo sa zdieľa. Súkromné vlastníctvo jedného taniera neexistuje

Pri večeri ešte zostaneme. Ak váš žalúdok pochopil, že o desiatej sa ešte nespí, tak potom ste pripravení na poriadnu kráľovskú večeru s kamarátmi pri jednom stole. Viaceré druhy jedál sa rozložia do stredu stola a každý prísediaci si z jednotlivých jedál naberie po kúsku na svoj tanier. Aj divne vyzerajúce morské príšerky. To isté platí aj o dezerte po jedle. Jediným vašim súkromným vlastníctvom je pohár na vodu a víno.

Tapas v bare Taskería, Zaragoza
Najlepší tapas v bare Taskería v Zaragoze

4. Smeti sa nechávajú pred vchodom do bytu

Väčšina bytov v centre mesta má svojho vrátnika-domovníka. Jednou z jeho povinností je starať sa o smeti bytových nájomníkov každý deň okrem soboty. Vašou úlohou je ponechať zabalené vrecúško na smeti pred vchodom do bytu. Na každom poschodí sa tak o deviatej večer stretnú pytlíky so zmiešaným odpadom a rozprávajú sa o tom, kto zo susedov mal čo dobrého počas dňa. Vrecia smetí potom zozbiera domovník a vynesie ich do veľkého smetného koša pred bytovým domom. V noci ich už potom odvezie smetiarske auto. Samozrejme, že v bočných uličkách nájdete špecializované smetné koše na plasty, papier, či sklo. Ak ste ekologicky založený človek, o separovaný odpad sa staráte sám.

5. Topánky v šatníku majú svoje miesto

Ešte jedna súkromná záležitosť, ktorú by som nemala vyťahovať, keďže je súkromná. Ale nedá mi to. Každý sme iný, každý máme iné zvyklosti, ale podľa mňa topánky do skrine s odevmi jednoducho nepatria. Ani do spodnej poličky. Aký máte vy názor?

Nestačilo vám odlišností medzi Slovenskom a Španielsko? Je tu aj tretia časť Španielsko trochu inak.

Výstava maliara Natalio Bayo v Zaragoze
Výstava maliara Natalio Bayo v La Lonja v Zaragoze
Výstava Natalio Bayo v Zaragoze
Andreita Miklas (ja) kontra umeleckému dielu od maliara Natalio Bayo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.