Spanielsko trochu inak

…po 3 mesiacoch v Španielsku:

Nečakala som, že odlišností medzi Slovenskom a Španielskom stále pribúda. Ak by som si ich nezapisovala, pravdepodobne by som na ne postupom času aj zabudla. Dnes vás zavediem na miestny trh, takú malú Miletičku v centre Zaragozy a vysvetlím zvyklosti s nakupovaním morských príšeriek a netradičných kúskov zeleniny. Čo je teda iné, okrem toho, že pomaranče v Španielsku nie sú pomaranče?

Ďalšie 4 odlišnosti v Španielsku

1. Divne vyzerajúca zelenina

Na Slovensku nie sme zvyknutí kupovať neznámu zeleninu a preto nižšie spomenutéd ruhy boli pre mňa výzvou, aby som ich kúpila a pripravila z nich chutné jedlo. Mangold (aselga španielsky) bola kedysi veľmi obľúbená zelenina zo Stredomoria, ktorú vytlačil špenát. V Španielsku nechýba v žiadnej predajni ovocia a zeleniny. Nadrobno nakrájané listy sa hodia do horúcej vody na 10 minút a na malej panvici sa do zlatista usmaží cibuľka a cesnak, poprípade aj kúsky šunky jamon serrano. Scedený mangold sa následne poleje touto zmesou. A môže sa konzumovať. Buen provecho!

Medzi ďalšiu netradičnú zeleninu patrí nepochybne borák a artičoka.

Boraja = borák
Pre mňa ďalšia neznáma. Je to zelenina, ktorá je údajne veľmi zdravá, avšak jej čistenie vám zaberie hodinu. Konzumujú sa stonky, ktoré treba očistiť od jemných chĺpkov, miestami až bodavých. Ale ak sa vám to nechce absolvovať, borák kúpite aj očistený.

Alcachofa = artičoka
Táto zelenina nie je až taká neznáma v slovenskej zemi. Avšak málokde ju nájdete ležiacu pri ostatnej zelenine, ako je cuketa, baklažán alebo paprika. V Španielsku ju vždy ponúkajú v zelovoci a aj vo veľkých potravinách. Zvykne sa tu pripravovať na tisíc spôsobov. Pečie sa v trúbe a naplniť sa môže sušenou šunkou jamón serrano alebo hríbmi.

2. Príšerky, ktoré nemajú meno

Donedávna som všetky mušle hádzala do jedného vreca. Boli pre mňa mušle. Ešte menšie odlišnosti som vďaka viacerým návštevám v Taliansku rozoznala „vongole“ (venušine mušle) a „cozze“ (slávky) a tým to pre mňa skončilo. V Španielsku sa volajú almejas (mušľa) a mejillones (slávky). Avšak spomedzi toho množstva príšeriek sa mi v Zaragoze podarilo ochutnať aj „britvovku atlantskú“ (navajas) a „hrebenatku“ (venera). Ak poznáte dobrý lexikón morských príšer aj s obrázkami, sem s ním do komentára.

3. Petržlenová vňať sa pýta v rybe

Ak si na rybacom trhu v Španielsku (pescadería) kúpite morskú príšerku, ktorú vám aj naporcujú, môžete si k nej vypýtať aj petržlenovú vňať (perejil). Ten dostanete zdarma. Nie je to však železným zvykom v každom stánku s rybou, ale vyzerá to na historický zvyk. Ak vám ju neponúknu, tak si ju rovno vypýtajte. Pred kúpou ryby si však nezabudnite zobrať poradový lístok.

Rybí trh v Mercado Gran Via, Zaragoza
Rybí trh v Mercado Gran Via, Zaragoza

4. Do autobusu iba cez dvere vodiča

Aby sme sa stále nemotali okolo témy jedla, prejdeme do autobusu. Konkrétne do mestskej dopravy. Nech vás ani len nenapadne nastúpiť do hocijakých dverí autobusu. V Španielsku sa nastupuje cez dvere vodiča, ktorý má takto všetkých cestujúcich pod kontrolou. Ak máte mestskú kartu, označíte si ju v termináli pri vodičovi alebo si priamo u vodiča kúpite lístok. Nezabudnite, že na vystupovanie použijete všetky dvere, okrem tých vodičových. Tie slúžia iba na nastupovanie.

Čo ma prekvapilo po 2 mesiacoch v Španielsku, sa dočítate v článku Španielsko trochu inak.

Basílica de Nuestra Señora del Pilar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.