Už si ani nepamätám, ako som sa dopátrala k informácii, že v Španielsku sa nachádza budhistický chrám v obci Panillo. Dokonca som ani netušila, že ho budem mať skoro pod nosom. Nie tak úplne, ale vzhľadom na to, že Španielsko je desaťkrát väčšie ako Slovensko, budhistický chrám „Templo Budista“ je čo by kameňom dohodil. Iba 167 km od Zaragozy. Ak sa budete túlať v oblasti francúzskych hraníc alebo Pyrenejí, odporúčam vám spraviť si jednodňový výlet aj do dedín Aínsa a Graus.
Do Pyrenejí sa môžete vydať nielen na lyžovačku, alebo turistiku, ale aj na poznávací výlet po okolitých krásnych dedinkách. Nenazývam ich krásnymi, aby som im dala superlatívny prívlastok, ale preto, že titul „Los pueblos más bonitos de España“ – Najkrajšie dediny Španielska získali právom. Sú to dediny, ktoré si uchovali svoje kultúrne dedičstvo a zveľaďujú ho aj pre ďalšie generácie. V Aragónsku sa medzi ne radí aj kamenná dedina Aínsa.
Najkrajšie dediny Španielska: Aínsa
Do historického centra dediny Aínsa vstupujeme cez jednu z piatich zachovalých brán „Portal de Afuera“. Motáme sa kamennými uličkami a obdivujeme architektúru starých kamenných domov. Je úžasné, že v takejto malej dedinke žijú ľudia, ktorí vyrábajú bio produkty. V jednom z obchodíkov, ktorý má „výklad“ priamo na ulici, je možné kúpiť víno, med, zeleninu a dokonca aj hľuzovky (trufas) priamo z Pyrenejí.
Z obchodíku máme namierené cez hlavné námestie „Plaza Mayor“, až k zrúcanine hradu „Castillo de Aínsa“. Priamo v tejto časti sa nachádza aj turistická informačná kancelária, kde sa dozvedám jednu zaujímavosť. V oblasti Aínsa je možné absolvovať geologickú turistickú trasu „Los ríos trenzados“. Dalo by sa to preložiť ako spletité rieky, ktoré mali kedysi svoj vlastný život, ale ľudia spravili zásah do prírody a prirodzený tok rieky už dnes neexistuje.
Budhistický chrám v Španielsku
Budhistický chrám „Templo Budista“ Dag Shang Kagyu v obci Panillo sa nachádza iba 39 km od dediny Aínsa. Leží na tichom mieste v horách, ktoré by ste len ťažko našli bez GPS. Je to nenápadné miesto, na míle vzdialené od budhistických chrámov v rušnom Bangkoku. Možno je to aj tým, že toto miesto sme navštívili chladný novembrový deň. Kto vie. Jedno je však isté, že to ticho v spojitosti s jednotlivými svätyňami pôsobilo na mňa upokojujúco.
Pri prechádzke jednotlivými časťami som si spomenula na jedno úžasné budhistické príslovie. Ži tu a teraz. Nepozeraj sa do minulosti, ani do budúcnosti. Ži pre tento daný okamih. V danom okamihu som si uvedomovala, že to ide. Čo i len na chvíľu, ale v dennodennom živote je omnoho ťažšie uplatniť tento princíp. A tak sa aspoň v bežnom živote snažím nájsť pokoj a rovnováhu, a to vo všetkom, čo robím.
Dosť bolo filozofovania, veď treba sa ísť poobhliadnuť okolo budhistického chrámu. Je jedno akého ste vierovyznania, zatočiť si modlitebnými mlynčekmi môžete aj vy a popri tom si opakovať vašu modlitbu. Môže byť spojená aj s prosbou alebo túžbou. Máte na to dostatok času, kým obehnete celý jeden chrám.
V budhistickom chráme v španielskej obci Panillo sa nachádza aj veľký „modliaci“ mlynček, v ktorého vnútri je schovaných viacero prepísaných mantier, a tak nie je potrebné, aby ste ich všetky vyslovili. Stačí roztočiť veľkým mlynčekom a popritom odriekať vaše želanie, aby bola napríklad vaša rodina jednotná a všetci jej členovia a priatelia spokojní a šťastní.
Info o budhistickom centre
- Vstup: zdarma
- Návštevné hodiny: Každý deň okrem stredy. Od 10:30 do 13:30 hod a od 17:00 do 20:00 hod.
- Adresa: Calle Única, 22430 Panillo, Huesca
- Hodiny: absolvovať tu môžete aj hodiny jogy a meditácie, obrad uctievania je o 18:30 hod. v zime a o 19:00 hod. v lete
- Komentované prehliadky: počas víkendov a sviatkov o 11:30, 13:00 a 17:30 hod.
Posledná zastávka: Graus
Dosť bolo celodenného chodenia a je čas zaobstarať niečo chutné na večeru. Preto posledná zastávka viedla do domáceho obchodíku s údeninami, mäsom a inými dobrotami. Mestečko Graus je vzdialené od budhistického chrámu v Panillo iba necelých 11 km. Rozhodne by ste sa v obchode pri hlavnej ceste „Embutidos Aventín de Graus“ mali zastaviť aj vy a nakúpiť mieste špeciality, ktoré sú preslávené v celom Aragónsku (možno aj Španielsku).
Medzi známe mäsové výrobky v Graus patrí longaniza plnená mäsom (nazvala by som ju sladká klobása vďaka koreninám), tozino (slanina) a secallona (saláma). Akýkoľvek produkt, na ktorý vám padne zrak, je zaručene vynikajúci. Takže už len prísť domov a vychutnať si nakúpené špeciality. My sme už veľa síl na chodenie po meste nemali, ale aspoň jedným očkom sme hodili pohľad na nádherné budovy na hlavnom námestí „Plaza Mayor“ v Graus, ulice zdobené kvetinovými kvetináčmi a baziliku „Basilica de Virgen de la Peña“.