Vianocne trhy Zaragoza

Španielske vianočné trhy majú inú príchuť, ako tie slovenské. V rodnej Bratislave mi stačí „zamiešať“ jeden pohárik dobrej medoviny alebo vareného vína, jednu cigánsku pečienku, makovú lokšu, k tomu pridať ostrý studený vzduch, pár vločiek snehu na nose a atmosféra je skoro „upečená“.

V španielskej Zaragoze, kde žijem, mojim chuťovým bunkám chýbajú tradičné slovenské trhové dobroty, zima v kostiach a vianočné koledy v ušiach. Nuž, vybrala som sa vyhľadať, čo by mi tu pripomínalo najviac Vianoce. Nenadarmo stále tvrdím, že Španielsko je iné. Veľké kultúrne rozdiely sa dajú nájsť na každom rohu. Poďme však na vianočné trhy „mercado de navidad“, ktoré sa každý rok konajú na námestí Plaza del Pilar.

Vianočné trhy v Zaragoze

Vianočné trhy majú pre mňa nezameniteľné čaro, ak ich navštívim večer. Pri večernom osvetlení a trblietavých svetielkach mi najviac pripomínajú tradičnú vianočnú atmosféru. Veľmi ma teší, že unikátne námestie v Zaragoze má svoje vianočné čaro. Je to jediné námestie v Európe, kde sa nachádza bazilika (El Pilar) aj katedrála (La Seo). Dva veľké chrámy, medzi ktorými sa rozprestierajú stánky s hand-made výrobkami, sušenými čajmi a bylinkami, sladkosťami rôznych tvarov, stánky ponúkajúce syry z okolia, šunky jamón serrano a k tomu pár stánkov s občerstvením a atrakciami pre deti.

Vianocne trhy v Spanielsku
Vianočné trhy na námestí Plaza del Pilar v Zaragoze (Španielsko) sú otvorené až do 12. januára 2020.

Varené víno Španieli nemusia

Prvé, po čom som na vianočných trhoch v Zaragoze pátrala bol stánok s vareným vínom. Keďže väčšina Španielov nepozná treskúcu zimu a teda nikdy neboli odkázaní zahrievať sa horúcim vínom. Sú však veľkými milovníkmi vín, ale nad tým vareným vám ohrnú nosom. Keď som našla stánok s vareným vínom „vino caliente“, veľmi som sa potešili. Avšak po prvom glgu prišlo veľké sklamanie. Napila som sa tak sladkého vína, že hladina cukru v krvi mi okamžite stúpla a zasvietila červená kontrolka. Potrebujem niečo slané!

Vianočné trhy Zaragoza varené víno
Ak ochutnáte varené víno na trhoch, dajte mi vedieť, ako vám chutilo.

Niečo slané pod zub

Keď už mám mať vianočnú atmosféru, rada by som ochutnala niečo špeciálne. Niečo, čo som celý život ešte neochutnala. Do očí mi udrel tehotenský chleba – Preñao lomo. Teda v jeho doslovnom preklade. Preñao je typ pečiva, do ktorého sa balí akákoľvek údenina. Jednoducho hutný chlebík, ktorý nasýti do sýtosti. Po slanom kúsku som si povedala, že ak si mám vychutnať vianočné trhy, tak naplno a so zavŕšením niečoho sladkého. (Áno, na to víno som už zabudla, usadilo sa mi niekde na spodku žalúdka.)

Vianočné trhy Zaragoza prenao
Preñao je špecialita – údenina (klobása, saláma) v upečenom chlebe

Ako som tak prechádzala popri jednotlivých stánkoch, uvedomila som si, že mi tu chýba melódia tradičných kolied. Aj keď Španieli majú svoje nádherné koledy „villancicos“, nepočula som ich znieť zo stánkov, ani hlavného pódia. Namiesto kolied sa z každej strany ozývala hlasitá španielska konverzácia a detský krik. Nič to, idem sa poobzerať po stánkoch s umeleckými predmetmi a možno mi aj vytrávi na to sladké.

Vianočné trhy Zaragoza šperky z medu
Nádherné šperky z medu nájdete na vianočných trhoch v Zaragoze.
Maziare vianočné trhy
Na vianočných trhoch v Zaragoze som obdivovala drevené mažiare.

Zvončeky v Španielsku nie sú veľkým zvykom na Vianoce, ani anjeličkovia. A tak som na vianočných trhoch obdivovala nádherné šperky vyrobené z medu, drevené mažiare, drevené hračky a krútila hlavou nad aromatickými tyčinkami „difusors“, ktoré všetci Španieli vo veľkom milujú. Nechýbajú v každej domácnosti, na každej poličke a aj ten najviac uprataný byt musí ešte viac voňať. Mne osobne postačí vôňa uprataného bytu a pár kvapiek levanduľového oleja v olejovej lampe. To je vôňa môjho domova.

Španieli milujú vonné tyčinky do bytu.

Niečo sladké pod zub

Vianočné trhy som nakoniec zavŕšila poriadnou dávkou gofry s džemom, čokoládou a šľahačkou. Ako za mojich starých detských čias. Boli vynikajúce a pri dojedaní posledných kúskov som sa obzerala po pokladoch vianočných trhov v Zaragoze. Nachádza sa tu 9 metrov vysoký vianočný strom „Árbol de los Deseos“, so želaniami všetkých ľudí. Každý návštevník môže napísať na lístoček svoje želanie, ktoré chce, aby sa mu splnilo v nasledujúcom roku. Hmm, ja si želám, aby Slováci (aj Česi) začali navštevovať Zaragozu a aby som im všetky poklady, ktoré sa tu nachádzajú mohla ukázať. Ďakujem.

Strom želaní Zaragoza
Strom želaní, na ktorý pripevňujú lístočky deti aj dospelí so svojimi želaniami.

Čo môžete ochutnať?

Preñao – údenina v upečenom chlebe

Cucurucho salchipapas – zemiakové hranolčeky s nakrájaným párkom v kornútku

Tortas de Chicharrónes – osúchy s bravčovou masťou

Churros – vysmážané cesto podobné šiškám, ktoré sa tu podáva s čokoládou

Gofres – gofry na rôzne spôsoby, s čokoládou, ovocím, džemom

Vianočné trhy Zaragoza churros
Churros je vysmažené cesto podobné šiškám, ktoré sa tu podáva s čokoládou.

Atrakcie pre deti

Kĺzačka pre deti, ktorá vyzerá ako z ľadu

Drevené malé ruské kolo pre deti

Klzisko pre deti a dospelých s možnosťou požičať si korčule na ľad

Kĺzačka pre deti Zaragoza
Kĺzačka pre deti na vianočných trhoch v Zaragoze.

Unikátny betlehem v Španielsku

V Zaragoze sa nachádza najväčší betlehem v celom Španielsku s postavičkami v životnej veľkosti. Na ploche 1000 metrov štvorcových je umiestnených 56 figúrok v životnej veľkosti. Pri prechode cez hlavnú bránu do betlehemu v Zaragoze máte pocit akoby ste vstupovali do deja filmu. Obyčajní pastieri, roľníci, hrnčiari, pekári, pocestní vandrovníci, Traja králi. Všetci hľadajú hviezdu, ktorá im ukáže cestu k Ježiškovi. Ten však na rozdiel od slovenských zvykov nenosí darčeky pod stromček. Nosia ich Traja králi „Los tres Reyes Magos“ každý rok 6. januára. Viac o tomto zvyku píšem v článku: Vyberte sa na tradičnú fiestu.

Betlehem Zaragoza
V betleheme v Zaragoze sa nachádza 56 figúrok v životnej veľkosti.
Postavičky v životnej veľkosti Betlehem Zaragoza
Aj takéto postavičky v životnej veľkosti nájdete v betleheme.
Betlehem v Zaragoze
V betleheme v Zaragoze treba trochu pomôcť.

Betlehem Zaragoza El Pilar

Unikátny betlehem v Španielsku
V Španielsku nosí darčeky nie Ježiško, ale Traja králi.

Kedy prísť na vianočné trhy do Zaragozy?

Vianočné trhy „Mercadillos de Navidad“ na námestí Plaza del Pilar v Zaragoze otvárajú svoje brány vo štvrtok 5. decembra 2019. Navštíviť ich môžete až do nedele 12. januára 2020 každý deň od pondelka do piatku od 11:00 do 22:00 hod. Soboty, nedele a sviatky od 11:00 do 24:00 hod. Unikátny Betlehem v Zaragoze je otvorený od 11:00 do 14:00 hod. a od 16:00 do 21:00 hod. každý deň od 5. decembra do 6. januára 2020, kedy je v Španielsku sviatok Troch kráľov.

Bethlehem v Španielsku Zaragoza
V Zaragoze sa nachádza najväčší betlehem v celom Španielsku.

Pokojné, láskavé a v kruhu rodiny strávené Vianoce vám želám!

Vianočné trhy v Zaragoze El Pilar
Vianočné trhy v Zaragoze, v Španielsku, sa konajú pred bazilikou El Pilar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.