Prave Spanielsko Fiestas

Ak sa chystáte na dovolenku v Španielsku a rozmýšľate kedy vycestujete, rozhodnite sa nielen podľa ceny leteniek, ale aj tradičnej slávnosti v danom mesiaci. Zažite pravé Španielsko na vlastnej koži. Fiesty sa konajú každú chvíľu a ja vám z nich vyberám tu najzaujímavejšiu z každého mesiaca.

Otvorene sa priznám, že nie na všetky slávnosti „las fiestas“ som sa v Španielsku dostala. Tento článok je preto aj takou mojou motiváciou a zoznamom miest, ktoré sa určite chystám navštíviť. Verím, že aj vám pomôže v rozhodovaní sa, v akom mesiaci sa vybrať na dovolenku do Španielska. Aby som čo najdôveryhodnejšie dokázala opísať atmosféru na každej jednej fieste, na ktorej som sa nezúčastnila, opýtala som sa domáceho Španiela. Na konci článku prikladám zoznam klasických štátnych sviatkov v Španielsku.

Január: Príchod Troch Kráľov

Día de los Reyes Magos

Miesto: celé Španielsko, Kanárske ostrovy, Baleárske ostrovy

Dátum: 6. 1. 2019

Deň pred príchodom Troch kráľov je v celom Španielsku a na ostrovoch zvykom vítať kráľov na ulici. Vo veľkých mestách, ako je Madrid, Barcelona, Valencia, Malaga, Zaragoza, sa koná trojkráľový sprievod „la cabalgata“, ktorý má svoju predpísanú trasu. Okrem Troch kráľov prichádzajú na alegorických vozoch rôzni kúzelníci, zázračné víly, či rozprávkové postavy. Všetkým dobrým deťom sa ujdú cukríky, ktoré rozhadzujú zo svojich vozov Traja králi.

Sviatok Troch Kráľov patrí medzi tradičné sviatky v Španielsku. Ráno si deti nachádzajú darčeky pod vianočným stromčekom (tie mimochodom nenosí Ježiško, ale Traja Králi) a pri slávnostnom obede sa zíde celá rodina. Ako dezert nesmie chýbať klasická torta „Roscon de Reyes“, v ktorej vnútri sa nachádza figúrka a ten kto ju nájde musí zaplatiť za tortu.

Prichod Troch Kralov Zaragoza
Príchod Troch Kráľov sa koná 5. januára aj v Zaragoze.

Február: Karnevaly

Carnaval de Cadíz, Carnaval de Santa Cruz de Tenerife

Miesto: Španielsko (Cadíz), Kanárske ostrovy (Santa Cruz de Tenerife)

Dátum: 28. 2.- 10. 3. 2019 (Carnaval de Cadíz), 27. 2.-10. 3. 2019 (Carnaval de Santa Cruz de Tenerife)

Karnevaly sa v mesiacoch február a marec konajú po celom Španielsku. Najznámejšie z nich sú však v Cadíze a na ostrove Tenerife. Španielske karnevaly sú o dobrej hudbe, zábave a pití. Zábava trvá skoro dva týždne a kto môže zúčastňuje sa jej každý deň. Veselí sa prevažne v uliciach a preto, ak sa vydáte za davom domácich, mali by vás doviesť na správne miesto. Rozhodne by ste si nemali nechať ujsť alegorický sprievod „La Gran Cabalgata de Carnaval“. V Cadíze sú veľmi známe aj hudobné zoskupenia „Las Chirigotas“, ktorých predstavitelia pomocou piesní reflektujú aktuálnu situáciu v politike, ekonomike a spoločnosti. Je to ich akási forma satiry na domáce a zahraničné dianie.

Karnevaly Španielsko
Najlepšie v karnevaly v Španielsku sa oplatí navštíviť v Cádize a v Santa Cruz de Tenerife.

Marec: Slávnosť pálenia figurín na sv. Jozefa

Festival de Fallas

Miesto: Valencia

Dátum: 15.-19. 3. 2019

Slávnosť pálenia figurín na sviatok sv. Jozefa „Festival de Fallas“, patróna tesárov, sa každoročne koná v uliciach Valencie. Tieto obrovské figuríny „ninots“, čiastočne postavené z dreva, reprezentujú rôzne postavy z politického alebo kultúrneho života a za sprievodu hudby putujú mestom s nadšeným davom ľudí. Na každom rohu znie hudba pouličných kapiel „bandas de música“ a vybuchujú petardy. Typickými postavami týchto slávností sú žienky „las falleras“ oblečené vo folklórnych kostýmoch, ktoré asistujú pri pálení figúr. Len jednu jedinú figúru počas týchto slávností nezapália. Tú najkrajšiu, ktorá vyhrala konkurz.

Slavnost palenia figurin na sv. Jozefa Valencia
Vo Valencii je známa slávnosť pálenia figurín. Iba jednu z nich nepodpália.

Apríl: Veľká noc

La Semana Santa

Miesto: Sevilla

Dátum: 14.-21.4. 2019

Veľká noc „La Semana Santa“ je jeden z najväčších sviatkov pre Španielov, kedy sa počas celého týždňa konajú podujatia vo viacerých španielskych mestách. Z nich by som spomenula procesiu v meste Sevilla „La madrugá“. Počas nočného sprievodu zo štvrtka na piatok, miestami pripomínajúcu stredovekú inkvizíciu, sa jednotlivé bratské spoločenstvá premiestňujú ulicami Sevilly. Počas procesie stvárňujú výstup na kalváriu a v piatok ráno za svitania predstupujú pre Piláta Ponstského, ktorý vynesie rozsudok smrti pre Ježiša. Je to veľká divadelná šou konajúca sa v uliciach mesta.

La Semana Santa Sevilla
Veľká noc „La Semana Santa“ v Seville miestami pripomína sprievod Kukluxklan.

Máj: Slávnosti v Seville

La Feria de Abril

Miesto: Sevilla

Dátum: 4.-11.5. 2019

Slávnosť La Feria de Abril v Seville je tradičná andalúzska slávnosť, ktorá sa väčšinou koná dva týždne po Veľkej noci v apríli. Tento rok však dátum padol na máj. Hudba, flamenco, gastronómia, zábava. Pod týmto mixom si hádam všetci predstavíte tradičné Španielsko. Slávnosť sa koná na mieste výstaviska, kde pri tejto príležitosti postavia velikánske stánky a zábavné atrakcie – lunapark.

Keď sa rozhodnete navštíviť túto tradičnú sevillskú fiestu, najprv sa povozte na kolotočoch a potom sa pustite do ochutnávania typických andalúzskych špecialít: tradičných studených polievok, ako je „el gazpacho“ alebo „el salmorejo“, vysmážaných rybičiek „las frituras de pescado“,  alebo do duseného mäska so zeleninou „guisos“, či klasickej šunky jamón ibérico. Podobnú zábavu môžete zažiť aj počas slávností Feria de Malaga, ktorá sa koná od 10. do 19. augusta 2019.

La Feria de Malaga Španielsko
Ak vám nevyhovuje prísť v máji na slávnosti v Seville, v auguste vás čaká Feria de Malaga.

Jún: Príchod leta a ohňostroje

Fiesta de San Juan/Hogueras de San Juan

Miesto: Alicante

Dátum: 23. 6. 2019

V prípade, že by ste sa do Španielska radi vybrali k moru, môžete si túto dovolenku spojiť aj s plážovou slávnosťou. Počas prvej letnej noci sa na pláži oslavuje, hlavne v oblasti Barcelony, Valencie a Alicante. My sme sviatok spojený s príchodom leta zažili v malej turistickej obci Cambrils pri Tarragone. Po ceste z večere  k plážovému baru, nám vybuchovali pod nohami malé petardy a na pláži sme pozorovali ohňostroj a svetlice. Zvykom počas tejto noci je aj založenie vatry na pláži a piknikovanie s kamarátmi priamo pri mori .

Prichod leta a ohnostroje
Ľudia na pláži v Cambril vítajú príchod leta ohňostrojmi a svetlicami.

Júl: Sviatok San Fermin a beh s býkmi

San Fermin

Miesto: Pamplona

Dátum: 7. 7. 2019

Ak ste milovníkom adrenalínových športov, tak si rozhodne nenechajte ujsť sviatok San Fermin. O ôsmej hodine večer začínajú v uliciach Pamplony preteky o život. Býkov „toros de lidia“, alebo prezývaných aj „toros bravos“ vypustia do ulíc a všetci čo majú dve nohy pred nimi utekajú hlava nehlava. Teda, nie úplne všetci, ale minimálne tí, ktorí sa pre túto „zábavu“ dobrovoľne rozhodli a majú na sebe biele oblečenie a červenú šatku (môže byť aj červené tričko). Aby boli býky viac rozzúrenejší, uštedria im pár úderov po zadku s novinami. Slávnosť sa končí na námestí „Plaza de Ayuntamiento“, kde sa všetci zúčastnení lúčia piesňou „Pobre de mi“.

San Fermin Pamplona
Takto nejako vyzerá sviatok San Fermin v Pamplone.

August: Ohadzovanie rajčinami

La Tomatina

Miesto: Buñol

Dátum: 28. 8. 2019

August je dovolenkovým mesiacom všetkých Španielov. Väčšina z nich si berú počas dvoch týždňov dovolenky a vydávajú sa smerom k moru. August je zároveň mesiacom, kedy sa koná veľa slávností. Fiestas de los Pueblos sú tradičné slávnosti obcí, ktoré trvajú celý týždeň, ale vrcholia počas víkendov. Počas slávností si uctievajú patróna dediny klasickou zábavou a dobrým jedlom na námestí. V auguste sa koná aj La Feria de Malaga, čo je podobná slávnosť ako v Seville (viď mesiac máj) a ohadzovanie rajčinami La Tomatina.

La Tomatina je tradičný španielsky sviatok, o ktorom ste už určite počuli. Ohadzovanie rajčinami sa koná v uliciach obce Buñol, kde vo veľkých nákladných autách prinášajú rajčiny, ktoré sa neexportovali. Mne je vážne ľúto tých rajčín, keď si predstavím, že ich dopestovali a počas Tomatiny ich takto likvidujú. Nuž, každopádne, ak je vám predstava ohadzovania rajčín milá, zájdite do Buñolu, 40 km od Valencie a dajte mi vedieť, aký ste mali zážitok. Nezabudnite si obliecť staré oblečenie a topánky, ktoré čo-to pamätajú. Podobná akcia sa koná aj posledný augustový pondelok v Tarazone – El Cipotegato.

Ohadzovacka rajcin Bunol
Takto dopadnete, ak sa vydáte na ohadzovačku rajčín v Bu

September: Vinný festival

Fiestas de San Mateo

Miesto: Logroño

Dátum: 20.-27. 9. 2019

Keďže Španielsko je krajinou dobrého a kvalitného vína, nechýbajú mu vinné slávnosti. Vinobrania „Las vendimias“ sa konajú v rôznych oblastiach, kde sa pestuje víno. Najznámejšie alebo skôr vo svete viac preslávené španielske vína pochádzajú z autonómneho spoločenstva La Rioja, vďaka ktorému nesú aj vína toto označenie. Na tradičných pouličných slávnostiach v meste Logroño nechýba dobrá hudba, víno a gastronomické špeciality. Na námestí sa konajú tradičné ukážky spracovania muštu. Vo veľkých sudoch vlastnými nohami udupávajú vinné bobule. Nechýbajú koncerty a pravá španielska zábava.

Vinny festival Logrono
Tradičný vinný festival sa koná v mestečku Logroño na severe Španielska.

Október: Slávnosti Panny Márie

Fiestas del Pilar

Miesto: Zaragoza

Dátum: 5.-13. 10. 2019

Španieli oslavujú 12. októbra ich najväčší sviatok – Dni hispánskej kultúry „Día de la hispanidad“. V meste, v ktorom žijem, v Zaragoze, sú oslavy dvojnásobné, keďže tu oslavujú aj sviatok Panny Márie „Día de la Virgen del Pilar“. Panenka Mária je patrónkou mesta a zároveň ochrankyňou Španielska a celého hispánskeho národa. Počas tohto dňa nosia jednotlivci, ako aj rôzne skupiny ľudí oblečení vo folklórnych kostýmoch, dary Panny Márie na námestie Plaza del Pilar v Zaragoze. Po niekoľkých hodinách je z darov kvetín postavená pyramída „ofenda de flores“, ktorú je možné ešte týždeň obdivovať. Zároveň sa počas týždňa konajú rôzne kultúrne podujatia a koncerty. Ulice zdobia stánky s rôznymi predmetmi a dobrým jedlom a oslavná atmosféra sála od každého.

Slavnosti Panny Marie Zaragoza
Pre obyvateľov Zaragozy je slávnosť Panny Márie „El Pilar“ najväčším sviatkom.

November: Oslavy likéra

Fiesta del Orujo

Miesto: Potes (Kantábria)

Dátum: 8.-10. 11. 2019

Orujo je tradičný španielsky digestív, ktorý vám ponúknu po dobrom jedle v reštaurácii. Na výber máte z viacerých príchutí. Najčastejšie vám ponúknu bylinkový likér „orujo de hierbas“ alebo krémový likér „orujo de crema“. Pričom originálny likér je bez príchute „orujo blanco“. Slávnosť „Fiesta del Orujo“, ktorá sa koná v meste Potes v Kantábrii, môžete spojiť aj s výletom do národného parku Picos de Európa a do Astúrie. Presnú trasu tohto výletu som rozpísala v dávnejšom článku: Jazerá, jaskyne, kravy a sidra. Ako väčšina španielskych slávnosti, aj táto sa koná v uliciach mesta, kde nechýba ukážka spracovania destilátu ako za dávnych čias. Tu môžete vidieť, že originálny likér je po spracovaní v destilačnom prístroji bielej farby.

Oslavy likera Potes
Potes je malebná dedinka, kde sa konajú oslavy známeho lekára Orujo.

December: Vianočná lotéria

El Gordo

Miesto: Španielsko

Dátum: 22. 12. 2019

Asi najväčší ošiaľ pred Vianocami paradoxne nespôsobuje v Španielsku nákup darčekov, ale nákup vianočnej lotérie El Gordo. Ak sa budete pred Vianocami nachádzať v jednom zo španielskych miest, zo srandy si kúpte jeden žreb „billete de lotería“ v kanceláriách s označením „Loterías y Apuestas del Estado“. Možno sa na vás šťastie usmeje a pretrhnete pravidlo, že keď sused vyhral, musím aj ja. Podľa tohto pravidla sa totižto riadia všetci Španieli. Na vianočnú lotériu sú ochotní minúť naozaj veľa peňazí. Samotné žrebovanie sa koná 22. decembra v španielskej televízii je hlavnou udalosťou dňa. Vyžrebované čísla z osudia sa neprečítajú, ale spievajú. Preto celé žrebovanie trvá okolo 4 hodín. Výsledky zo žrebovania nájdete neskôr na internete.

Vianocna loteria
Vyskúšajte šťastie a kúpte si vianočnú lotériu v jednej z kancelárií „Loterías y Apuestas del Estado“.

Štátne sviatky 2019 v Španielsku

Španieli majú celoštátne sviatky, ako aj regionálne sviatky alebo sviatky v niektorých mestách. Oproti Slovensku, majú ich sviatky jednu veľkú výhodu. V prípade, ak sviatok padne na nedeľu, na 99 % sa presunie na pondelok. Počas sviatkov sú všetky obchody (s výnimkou čínskych obchodov) zatvorené. Otvorené sú iba reštaurácie a bary.

1. januára – Nový rok
6. januára – Traja králi
18. a 19. apríla – Veľká noc
1. máj – Sviatok práce
15. augusta – Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
12. augusta – Deň hispánskej kultúry a celonárodný sviatok
1. novembra – Sviatok všetkých svätých
6. decembra – Deň španielskej ústavy
8. decembra – Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie
25. decembra – Vianoce

Ak vás zaujal článok a už ste začali aj rozmýšľať o dovolenke v Španielsku, budem rada za jeho zdieľanie, či už na Facebook-u alebo iných sociálnych sieťach. Gracias!

Andreita Miklas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.