Ak sa chystáte na dovolenku do Španielska a rozmýšľate kedy vycestujete, rozhodnite sa nielen podľa ceny leteniek, ale aj tradičnej slávnosti v danom mesiaci. Zažite pravé Španielsko na vlastnej koži. Fiesty sa konajú každú chvíľu a ja vám z nich vyberám tu najzaujímavejšiu z každého mesiaca.
AKTUALIZOVANÉ 18. marca 2020. Otvorene sa priznám, že nie na všetky slávnosti „las fiestas“ som sa v Španielsku dostala. Tento článok je preto aj takou mojou motiváciou a zoznamom miest, ktoré sa určite chystám navštíviť. Verím, že aj vám pomôže v rozhodovaní sa, v akom mesiaci sa vybrať na dovolenku do Španielska. Aby som čo najdôveryhodnejšie dokázala opísať atmosféru na každej jednej fieste, na ktorej som sa nezúčastnila, opýtala som sa môjho Španiela. Na konci článku nájdete zoznam štátnych sviatkov v Španielsku, s ktorými by ste na dovolenke mali počítať. Ak sa napríklad budete chcieť vybrať nakúpiť do potravín.
Obsah článku
Január: Príchod Troch kráľov
Día de los Reyes Magos
Miesto: celé Španielsko, Kanárske ostrovy, Baleárske ostrovy
Dátum: 6. 1. 2020
V Španielsku, ako aj na španielskych ostrovoch, je zvykom vítať príchod Troch kráľov deň dopredu. Vo večerných hodinách (5.1.) sa vo veľkých mestách, ako je Madrid, Barcelona, Valencia, Málaga, Zaragoza a iné, koná trojkráľový sprievod. La cabalgata, ako sa nazýva v španielskom jazyku, ktorý má svoju predpísanú trasu. Okrem Troch kráľov prichádzajú na alegorických vozoch rôzni kúzelníci, zázračné víly, či rozprávkové postavy. Všetkým dobrým deťom sa ujdú cukríky, ktoré rozhadzujú zo svojich vozov králi.
Sviatok Troch Kráľov patrí medzi tradičné sviatky v Španielsku. Ráno si deti nachádzajú darčeky pod vianočným stromčekom (tie mimochodom nenosí Ježiško, ale Traja Králi) a pri slávnostnom obede sa zíde celá rodina. Ako dezert nesmie chýbať klasická torta „Roscon de Reyes“, v ktorej vnútri sa nachádza figúrka. Ten, kto ju nájde, musí zaplatiť za tortu.
Február: Karnevaly
Carnaval de Cadíz, Carnaval de Santa Cruz de Tenerife
Miesto: Španielsko (Cadíz), Kanárske ostrovy (Santa Cruz de Tenerife)
Dátum: 20. 2.- 1. 3. 2020 (Carnaval de Cadíz), 21. 1.-1. 3. 2020 (Carnaval de Santa Cruz de Tenerife)
Karnevaly sa v mesiacoch február a marec konajú po celom Španielsku. Najznámejšie z nich sú však v Cádize a na ostrove Tenerife. Španielske karnevaly sú o dobrej hudbe, zábave a pití. Zábava trvá skoro dva týždne a kto môže, zúčastňuje sa jej každý deň. Veselí sa prevažne v uliciach a preto, ak sa vydáte za davom domácich, dovedie vás na miesto zábavy.
V Cadíze sú veľmi známe hudobné zoskupenia „Las Chirigotas“, ktorých predstavitelia pomocou piesní reflektujú aktuálnu situáciu v politike, ekonomike a spoločnosti. Je to ich akási forma satiry na domáce a zahraničné dianie. Rozhodne by ste si nemali nechať ujsť ani alegorický sprievod „La Gran Cabalgata de Carnaval“ so živou hudbou a tanečníkmi poobliekaných v maskách.
Marec: Slávnosť pálenia figurín na sv. Jozefa
Festival de Fallas
Miesto: Valencia
Dátum: 15. – 19. 3. 2020 (Tento dátum je zrušený a bude presunutý na 15. – 19. 7. 2020 kvôli situácii s koronavírusom.)
Slávnosť pálenia figurín na sviatok sv. Jozefa „Festival de Fallas“, patróna tesárov, sa každoročne koná v uliciach Valencie. Tieto obrovské figuríny „ninots“, čiastočne postavené z dreva, reprezentujú rôzne postavy z politického alebo kultúrneho života a za sprievodu hudby putujú mestom s nadšeným davom ľudí. Na každom rohu znie hudba pouličných kapiel „bandas de música“ a vybuchujú petardy. Typickými postavami týchto slávností sú žienky „las falleras“ oblečené vo folklórnych kostýmoch, ktoré asistujú pri pálení figúr. Len jednu jedinú figúru počas týchto slávností nezapália. Tú najkrajšiu, ktorá vyhrala konkurz.
Apríl: Veľká noc
La Semana Santa
Miesto: Sevilla
Dátum: 5. – 12. 4. 2020 (Dátum je zrušený kvôli situácii s koronavírusom.)
Veľká noc „La Semana Santa“ je jeden z najväčších sviatkov pre Španielov. Počas celého týždňa sa konajú podujatia vo viacerých španielskych mestách. Z nich by som napríklad spomenula procesiu v meste Sevilla „La madrugá“. Počas nočného sprievodu zo štvrtka na piatok, miestami pripomínajúcu stredovekú inkvizíciu, sa jednotlivé bratské spoločenstvá premiestňujú ulicami Sevilly. Počas procesie stvárňujú výstup na kalváriu a v piatok ráno za svitania predstupujú pre Piláta Ponstského, ktorý vynesie rozsudok smrti pre Ježiša. Je to veľká divadelná šou konajúca sa v uliciach mesta.
Máj: Slávnosti v Seville
La Feria de Abril
Miesto: Sevilla
Dátum: 26. 4. – 2. 5. 2020 (Dátum je zrušený kvôli situácii s koronovírusom a a slávnosti sa presunuli od 19. do 26. septembra 2020.)
Slávnosť La Feria de Abril v Seville je tradičná andalúzska slávnosť, ktorá sa väčšinou koná dva týždne po Veľkej noci v apríli. Tento rok však dátum padol na máj. Hudba, flamenco, gastronómia, zábava. Pod týmto mixom si hádam všetci predstavíte tradičné Španielsko. Slávnosť sa koná na mieste výstaviska, kde pri tejto príležitosti postavia velikánske stánky a zábavné atrakcie – kolotoče.
Keď sa rozhodnete navštíviť túto tradičnú sevillskú fiestu, najprv sa povozte na kolotočoch a potom sa pustite do ochutnávania typických andalúzskych špecialít: tradičných studených polievok, ako je „el gazpacho“ alebo „el salmorejo“, vysmážaných rybičiek „las frituras de pescado“, alebo duseného mäsa so zeleninou „guisos“, či klasickej šunky jamón serrano alebo jamón ibírico. Podobnú zábavu môžete zažiť aj počas slávností Feria de Málaga, ktorá sa koná od 15. do 22. augusta 2020.
Jún: Príchod leta a ohňostroje
Fiesta de San Juan/Hogueras de San Juan
Miesto: Alicante
Dátum: 23. 6. 2020 (Slávnosť, ktorú najprv presunuli na september 2020, nakoniec úplne zrušili.)
V prípade, že by ste sa do Španielska radi vybrali k moru, môžete si túto dovolenku spojiť aj s plážovou slávnosťou Fiesta de San Juan. Počas prvej letnej noci sa na pláži oslavuje, hlavne v oblasti Alicante, Barcelony a Valencie. My sme sviatok spojený s príchodom leta zažili v malej turistickej obci Cambrils pri Tarragone. Po ceste z večere k plážovému baru, nám pri nohách vybuchovali malé petardy a na pláži sme pozorovali ohňostroj a svetlice. Zvykom počas tejto noci je aj založenie vatry na pláži a piknikovanie s kamarátmi priamo pri mori.
Hneď po slávnostiach Hogueras de San Juan v Alicante, sa od 25. až do 29. júna, začína na pláži „Playa del Cocó“, ďalšia svetelná šou. Každý deň o polnoci je pripravený 15 minútový ohňostroj, ktorý je najlepšie pozorovať z pláže „Playa del Postiguet“.
Júl: Sviatok San Fermin a beh s býkmi
San Fermin
Miesto: Pamplona
Dátum: 7. 7. 2020 (Pravdepodobne bude tento termín presunutý.)
Ak ste milovníkom adrenalínových športov, tak si rozhodne nenechajte ujsť oslavy sviatku San Fermin konajúce sa od 6. do 14. júla. Dňa 7. júla okolo 18:30 hod. začínajú v uliciach Pamplony preteky o život. Býkov „toros de lidia“, alebo prezývaných aj „toros bravos“ vypustia do ulíc a všetci čo majú dve nohy pred nimi utekajú hlava nehlava 849 metrov. Teda, nie úplne všetci, ale minimálne tí, ktorí sa pre túto „zábavu“ dobrovoľne rozhodli a majú na sebe biele oblečenie a červenú šatku (môže byť aj červené tričko). Aby boli býky viac rozzúrenejší, uštedria im pár úderov po zadku s novinami. Slávnosť sa končí na námestí „Plaza de Ayuntamiento“, kde sa všetci zúčastnení lúčia piesňou „Pobre de mi“.
August: Bitka s rajčinami
La Tomatina
Miesto: Buñol
Dátum: 26. 8. 2020
August je dovolenkovým mesiacom všetkých Španielov. Väčšina z nich si berie počas dvoch týždňov dovolenku a vydávajú sa smerom k moru. Ako aj my, tento rok sme sa vybrali na pobrežie Costa Brava a minulý rok na Svetelné pobrežie „Costa de la Luz“. August je zároveň mesiacom, kedy sa koná najviac slávností z celého roka. Fiestas de los Pueblos sú tradičné oslavy obcí, ktoré niekedy trvajú celý týždeň a vrcholia cez víkend. Počas fiestas si Španieli uctievajú patróna dediny klasickou zábavou a dobrým jedlom na námestí. V auguste sa koná aj La Feria de Málaga, čo je podobná slávnosť ako v Seville (viď mesiac máj) a ohadzovanie rajčinami La Tomatina.
La Tomatina je tradičný španielsky sviatok, o ktorom ste už určite počuli. Bitka s rajčinami sa koná poslednú augustovú stredu v uliciach obce Buñol, kde vo veľkých nákladných autách dovážajú rajčiny, špeciálne dopestované na túto príležitosť. Ak vám je vám predstava ohadzovania rajčín milá, zájdite do Buñolu, 40 km od Valencie a dajte mi vedieť, aký ste mali zážitok. Nezabudnite si obliecť staré oblečenie a topánky, ktoré čo-to pamätajú. Podobná akcia sa koná aj posledný augustový pondelok v Tarazone – El Cipotegato.
September: Vinný festival
Fiestas de San Mateo
Miesto: Logroño
Dátum: 19. – 26. 9. 2020
Keďže Španielsko je krajinou dobrého a kvalitného vína, nechýbajú mu vínne slávnosti. Vinobrania „Las vendimias“ sa konajú v rôznych oblastiach, kde sa pestuje víno. Najznámejšie alebo skôr vo svete viac preslávené španielske víno pochádza z autonómneho spoločenstva La Rioja, vďaka ktorému nesie aj toto označenie.
Na tradičných pouličných slávnostiach počas vinného festivalu v meste Logroño nechýba dobrá hudba, víno a gastronomické špeciality. Na námestí sa konajú tradičné ukážky spracovania muštu, kde vo veľkých sudoch vlastnými nohami udupávajú vinné bobule. Nechýbajú koncerty a pravá španielska zábava.
Október: Slávnosti Panny Márie
Fiestas del Pilar
Miesto: Zaragoza
Dátum: 10. – 18. 10. 2020
Španieli 12. októbra oslavujú jeden z najväčších sviatkov – Deň hispánskych národov „Día de la hispanidad“. V meste Zaragoza, v ktorom žijem, sú oslavy dvojnásobné, keďže tu oslavujú aj sviatok „Día de la Virgen del Pilar“. Panenka Mária je patrónkou mesta a zároveň ochrankyňou Španielska a celého hispánskeho národa. Práve v tento deň vrcholia 9-dňové slávnosti „Fiestas del Pilar„.
Počas celého dňa 12. októbra nosia jednotlivci, ako aj rôzne skupiny ľudí oblečení v národných krojoch, dary v podobe kvetov Panne Márie na námestie Plaza del Pilar v Zaragoze. Po niekoľkých hodinách vznikne z týchto darov kvetinová pyramída „ofenda de flores“, ktorú je možné ešte týždeň obdivovať. Počas celého týždňa sa konajú sprievodné kultúrne podujatia, koncerty a trhy. Ulice zdobia stánky s rôznymi čačkami mačkami, dobrým jedlom (Food Truck Festival) a oslavná atmosféra sála z každého rohu.
November: Oslava likéra
Fiesta del Orujo
Miesto: Potes (Kantábria)
Dátum: 13. – 15. 11. 2020
Orujo je tradičný španielsky digestív, ktorý vám ponúknu po dobrom jedle v reštaurácii. Na výber máte z viacerých príchutí. Najčastejšie môžete ochutnať bylinkový likér „orujo de hierbas“ alebo krémový likér „orujo de crema“. Avšak originálny likér je bez príchute a nazýva sa „orujo blanco“. Ako väčšina španielskych slávnosti, tak aj táto, sa koná v uliciach mesta, kde nechýba ukážka spracovania destilátu ako za dávnych čias. Tu môžete vidieť, že originálny likér je po spracovaní v destilačnom prístroji bielej farby.
Slávnosť „Fiesta del Orujo“, ktorá sa koná v meste Potes v Kantábrii, môžete spojiť aj s výletom do národného parku Picos de Európa a do Astúrie. Presnú trasu tohto výletu som rozpísala v staršom článku na blogu: Jazerá, jaskyne, kravy a sidra.
December: Vianočná lotéria
El Gordo
Miesto: Španielsko
Dátum: 22. 12. 2020
Asi najväčší ošiaľ pred Vianocami paradoxne nespôsobuje v Španielsku zháňanie darčekov, ale nákup vianočnej lotérie El Gordo. Ak sa budete pred Vianocami nachádzať v jednom zo španielskych miest, zo srandy si kúpte jeden žreb „billete de lotería“ v kanceláriách s označením „Loterías y Apuestas del Estado“. Možno sa na vás šťastie usmeje a pretrhnete pravidlo, že keď jeden Španiel vyhral, musí aj jeho sused.
Podľa tohto pravidla sa totižto riadia všetci Španieli. Na vianočnú lotériu sú ochotní minúť naozaj veľa peňazí. Samotné žrebovanie sa koná 22. decembra v španielskej televízii je hlavnou udalosťou dňa. Vyžrebované čísla z osudia sa neprečítajú, ale spievajú. Preto celé žrebovanie trvá okolo 4 hodín. Výsledky zo žrebovania nájdete neskôr na internete.
Štátne sviatky 2019 v Španielsku
Španieli majú celoštátne sviatky, ako aj regionálne sviatky alebo sviatky v niektorých mestách. Oproti Slovensku, majú ich sviatky jednu veľkú výhodu. V prípade, ak sviatok padne na nedeľu, na 99 % sa presunie na pondelok. Počas sviatkov sú všetky obchody (s výnimkou čínskych obchodov) zatvorené. Otvorené sú iba reštaurácie a bary. Radi by ste sa vybrali do Španielska a spoznali miestnu kultúru? Prečítajte si aj ďalší článok Tradičné španielske slávnosti očami Slovákov a Čechov.
1. január – Nový rok
6. január – Traja králi
10. apríl – Veľká noc
1. máj – Sviatok práce
15. august – Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
12. októbra– Deň hispánskych národov
1. november – Sviatok všetkých svätých
6. december – Deň španielskej ústavy
8. december – Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie
25. december – Vianoce