Spanielska dedina Anento

V najkrajších dedinách Španielska „Los PUEBLOS más BONITOS de España“ sa akoby zastavil čas. Zub času poznačil iba materiál, z ktorého boli postavené domy. Väčšina dedín sa vyznačuje typickou architektúrou (tehlovými domami a farebnými stenami), úzkymi uličkami a zaujímavou atrakciou, či už kostolíkom v mudejarskom štýle, alebo hradom týčiaci sa nad dedinou a mohutnými hradbami. Nedá sa všeobecne opísať malebné španielske dedinky. Každá z nich má svoje nezameniteľné čaro, každá je jedinečná. Dnes vás pozývam do jednej z nich, do Anenta.

Španieli si kultúrne dedičstvo po svojich predkoch dobre uchovávajú. Viaceré pekné dedinky „los pueblos bonitos“ sú na kilometre vzdialené od veľkých miest a obcí a žijú si svoj vlastný život. Dominujú v nich malé obchodíky, ako sú typické rodinné pekárničky, miestne obchody so spomienkovými predmetmi, reštaurácie a bary. Okrem svojej rozmanitosti, každá dedinka ponúka aj pohľad na ňu z inej perspektívy. Uniknúť je možné do okolitej prírody a spoznať aj miestne veľhory, priehrady, jazierka alebo vodopády.

Najkrajšie dediny Španielska

Po vyše roku v Španielsku sa mi podarilo navštíviť 7 najkrajších dedín Španielska v provinciách Aragónsko, Extremadura a Andalúzia. Keďže žijem v Aragónskom kráľovstve, zatiaľ ich mám najviac navštívených práve v tejto oblasti. Rada vám ich priblížim jednu po druhej a rovno začnem poslednou navštívenou. Malou dedinkou Anento nachádzajúcou sa v údolí, 83 km od Zaragozy, 281 km od Madridu a 238 km od Valencie.

Najkrajšia dedina v Španielsku: Anento
Najkrajšia dedina v Španielsku: Anento

Krásna dedina Anento

Anento sa nachádza iba pár kilometrov od neplatenej diaľnice „autovía“. Na príjazdovej ceste do dediny nás skoro zlákala odbočka na miestny hrad „castillo“, ale nakoniec sme sa držali stanoveného cieľa: prehliadka dediny Anento, výlet po okolí, návšteva hradu a slávnostný 3-chodový španielsky obed (teda klasické denné menu).

Po príchode do Anenta sme zaparkovali na neplatenom parkovisku, hneď za tabuľou „Uno de los Pueblos más Bonitos de España“. Po otvorení dverí na aute ma ovanul chladný vzduch. Bola to poriadna zmena oproti Zaragoze. Anento sa totižto nachádza v údolí, v nadmorskej výške 919 metrov nad morom a ostrý chladný vzduch hneď udrie do nosa. Nevadí, povedala som si, mám termolegíny, ktoré ma musia zahriať.

Plán v dedine Anento

Keď sme vkročili do centra dedinky Anento, hneď na prvý pohľad som vytušila, že tu bude žiť viac mačiek, ako ľudí. Mačky som nestihla zrátať, ale o počte obyvateľov som sa dočítala neskôr. Žije tu iba 105 obyvateľov Anenta, z ktorých sme stretli asi troch. Ostatných som nepočítala, boli to turisti. Čo môžete teda zažiť počas jedného dňa v jednej z najkrajších dedín Španielska? Prichystala som vám malý plán.

Pekna dedina Anento
Pohľad na dedinu Anento. V pozadí na kopci sa týči hrad Castillo de Anento.

1. Turistická kancelária

Turistická kancelária „Oficina de Turismo“ priťahuje oko každého návštevníka vďaka malej (zvonku) útulnej budove ako z rozprávky, ktorá je obrastená lístím. Ak máte záujem o komentovanú prehliadku kostola, zaplatíte tu 2 eurá a ak nie, vypýtate si turistickú mapu a vydáte sa na prieskum okolia. Turistická kancelária je otvorená iba od stredy do nedele a prehliadky kostola sa konajú taktiež v týchto dňoch o 12:30 hod.

Turisticka kancelaria Anento
Turistická kancelária „Oficina de Turismo“ v dedine Anento.

2. Románsky kostol

V centre Anenta, skrytý medzi farebnými domčekmi, sa nachádza pôvodne románsky kostol „Iglesia de San Blas“ z 13. storočia. O storočie neskôr mu pribudla gotická sieť a v jeho vnútri sa nachádza krásny zdobený oltár. Ak chcete objavovať interiér kostola, jediná možnosť je ísť na komentovanú prehliadku, ktorá je v španielskom jazyku.

Romansky kostol Anento
Pôvodne románsky kostol v Anente.

3. Turistický okruh Aguallueve

Okolo krásnej dediny Anento je možné absolvovať malý turistický okruh smerom k miestu z ktorého „prší“, aj keď neprší. Je to prameň nazývajúci sa „Aguallueve“ z ktorého jednoducho kvapká. Trasa vedie od turistickej kancelárie, popri detskom ihrisku a jej cesta je sfarbená podľa ročného obdobia, v ktorom sa vyberiete. Nám opadané lístie začiatkom decembra vytváralo nádhernú atmosféru, aj spolu s rozprávkovými stromami obrastené lístím. Po ceste sme si pozbierali popadané orechy a kochali sa prírodou vôkol nás. Malý okruh má 2,5 km a počas veľkého okruhu (3,5 km) môžete zájsť až k hradu.

Turisticky okruh Aguallueve
Miesto z ktorého kvapká, aj keď neprší: Aguallueve.

4. Hrad Castillo de Anento

Na východ od údolia sa nachádza hrad Anento, alebo skôr už iba jeho pozostatky. Mohutná veža pripomína jeho dominantné postavenie na kopci, ktoré kedysi určite spĺňalo obrannú funkciu. Výstup na hrad „Castillo de Anento“ je označený z turistického chodníka. Do dediny späť je možné vrátiť sa z druhej strany. Stačí zísť popod malý most spájajúci les s hradom a pustiť sa dole schodmi po pravej strane hradu.

Hrad Castillo de Anento
Stačí vystúpiť po niekoľkých schodíkoch a ste na hrade „Castillo de Anento“.

 

Hrad Castillo de Anento, Španielsko
Hrad Castillo de Anento, Španielsko

5. Obed v reštaurácii

V obci Anento sa nachádzajú iba 2 reštaurácie. My sme si vybrali tú bližšie k parkovisku, nie kvôli blízkosti, ale vďaka dennému menu, ktoré uvádzali na tabuli. Zlákala ma tekvicová polievka s hľuzovkami a ryba so zeleninou. Reštaurácia sa volá Restaurante El Horno de Anento a denné menu tu stojí 18 euro (prvý chod, druhý chod, dezert, voda, víno a pečivo). Skoro by som aj zabudla, že sme dostali predjedlo, chutné mäsové krokety. Tie boli pozornosť podniku. Jedlo bolo také vynikajúce, že som ho musela zjesť a sýta som bola až do druhého rána.

TIP na záver

Čarovné zákutia Anenta môžete obdivovať, ak sa vydáte na cestu s označením „Ruta de los Rincones con encanto“. Ak sa vám tu zapáčilo a na poslednú chvíľu sa chcete ubytovať, v obci sa nachádza hostel Los Esquiladores. Telefónne číslo nájdete na fotografii (vpravo).

Anento Andreita Miklas
Malebné uličky v dedinke Anento a moja maličkosť (Andreita Miklas) s priateľom. Dovidenia Anento!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.