vínna cesta cariñena

Milovníčkou vína som sa nestala zo dňa na deň. Skôr by som povedala, že z roka na rok som si začala viac vážiť pestovateľov vína a ich produkciu. Čím viac informácií som sa dozvedala, tým väčšiu cenu malo pre mňa víno. A čím dlhšie to zrelo v mojej hlave, tým viac som pociťovala lásku ku kvalitnému vínu a k dobrému jedlu.

Dnes môžem povedať, že mám za sebou dve ochutnávky vín (cata de vino) z vínnych pivníc Aragónska a pár malých ochutnávok zo španielskej Zaragozy. Nie som expertkou na víno a preto sa nejdem pýšiť tým, čo vlastne neviem. Rada by som vám však odovzdala cenné informácie, ktoré som sa dozvedela pri ochutnávkach. Určite sa vám zídu, ak zavítate na dovolenku do Španielska a v reštaurácii vám ponúknu vína z rôznych oblastí (D.O. – Denominación de Origen – označenie pôvodu vína). A aby ste si to víno dokázali vypýtať, použite malú nápovedu – Praktický slovník: Španielčina na dovolenku.

Vínna cesta v Španielsku: Aragónsku

Ak ste pravým milovníkom vína, odporúčam vám vydať sa na vínnu cestu (ruta de vino) po vinných pivniciach (bodegas) a vínnych múzeách autonómneho spoločenstva Aragónska. V provincii Zaragoza, 50 km od mesta Zaragozy sa nachádza obec Cariñena, ktorá je známa pestovaním odrody vína Garnacha Tinta a kúsok na juhozápad od tejto obce leží kláštor Monasterio de Piedra a Monasterio de Veruela. Sú to známe oblasti, v ktorých začali produkciu vína jej pôvodní obyvatelia – mnísi v kláštoroch.

Ďalšou oblasťou Aragónska, známou pestovaním a spracovaním hrozna doma aj v zahraničí je provincia Huesca. Priamo v obci Barbastro sa nachádza niekoľko vinných pivníc. Mne sa podarilo aj so spolužiakmi z jazykovej školy (Escuela Oficial de Idiomas Nº 1 de Zaragoza) navštíviť vínnu pivnicu Bodegas Pirineos, ktorej vína nájdete pod označením pôvodu D.O. Somontano.

vínna cesta aragónsko
Vínna Cesta v Aragónsku

Zaujímavosti o víne:

  • Na to, aby odrody vína dozreli a mali správnu chuť a kyslosť je potrebná kombinácia mikroklímy, dostatočný počet zrážok v danej oblasti a taktiež slnečných dní.
  • Šupka hrozna dodáva vínu farbu. Na prípravu ružového vína stačí 8 hodín macerácie a na prípravu červeného vína je potrebných až niekoľko dní.
  • Vína vyššej kvality sa lisujú jedenkrát a väčšinou sa distribuujú do dobrých reštaurácii. Vína nižšej kvality sa lisujú dvakrát a distribuujú sa do potravín a veľkých obchodných reťazcov.

Vína podľa stupňa zrelosti:

  • Joven – mladé víno zreje okolo 5 dní v sudoch a odporúča sa ho skonzumovať do jedného roka od výroby
  • Crianza – v sudoch zreje okolo 6 mesiacov a rovnaký počet mesiacov je uskladnené vo fľaši
  • Reserva – zreje okolo 12 mesiacov a 12 mesiacov vo fľaši
  • Gran reserva – víno zreje približne 2 roky v sudoch a 2 roky vo fľaši

Cariñena (D.O. Cariñena)

V obci Cariñena sa nachádza niekoľko vinných pivníc. My sme s priateľom začali vínnu cestu kúsok od Zaragozy, kde sídli vínna pivnica Bodegas Care. Názov Care je odvodený od anglického slova care = starostlivosť a každá etiketa vína má svoj vlastný dizajn tváre. Preto je toto víno neprehliadnuteľné na pultoch. Hroznu sa tu darí vďaka vyššej polohe viníc a suchému podnebiu – chladným nociam a silnému vetru. Zreje veľmi rýchlo a s minimálnou starostlivosťou. Hrozno z oblasti Cariñena má vysoký stupeň pigmentácie a obsah cukru. Vína tak majú veľmi intenzívnu farbu a vysoký obsah alkoholu. Charakteristické pre túto oblasť je aj červenkasté zafarbenie pôdy s minerálnymi kameňmi.

Monasterio de Piedra (D.O. Calatayud)

Keď sa vyberiete do kláštora z 13. storočia Monasterio de Piedra, odporúčam vám vyčleniť si minimálne pol dňa, až celý deň na návštevu tohto krásneho miesta pri obci Nuévalos. Kláštor je súčasťou prírodného parku El Parque del Monasterio de Piedra a je to očarujúce miesto. Keď som vkročila do jeho vnútra, hneď som skonštatovala, že je tu najlepší vzduch, aký som kedy dýchala v celom Aragónsku. Nachádzajú sa tu vodopády, jazierka, jaskyňa pod vodopádom a dravé vtáky . Pre mňa najväčšia atrakcia bolo prechádzanie pod samotným vodopádom cez jaskyňu Gruta Iris. Tu počítajte s tým, že si vystojíte minimálne polhodinovú radu, až nie hodinovú. Stojí to však za to!

Ústrednou pamiatkou kláštora Monasterio de Piedra je kostol bez strechy so zachovalým barokových oltárom. Rovno pod holým nebom sa konajú svadby, ktoré nestoja málo peňazí. Koľko to presne je, som sa nedozvedela. Komentované prehliadky sa konajú každých 15 minút a prevedú vás kláštorom až do múzea vína (Museo del vino). Tu sa dozviete tradičný proces spracovania vína v oblasti Calatayud od doby dávnej minulej, až po súčasnosť. Zaujímavosťou tohto miesta je aj to, že v 16. storočí tu mnísi varili prvú čokoládu v Európe. Kakaové bôby priniesli zo zámorských objavov v Amerike. Víno, čokoládu a rôzne suveníry si môžete zakúpiť v miestnom obchodíku.

Kostol Monasterio de Piedra, Španielsko
Kostol, ktorý je súčasťou kláštora v Monasterio de Piedra

Monasterio de Veruela (D.O. Campo de Borja)

Kláštor Monasterio de Veruela sa nachádza pri obci Vera de Moncayo. Kopce, ktoré vyčnievajú na „stene“ oproti kláštoru sú súčasťou Iberského pohoria. Ak máte viac času, môžete podniknúť poldennú až celodennú túru (podľa toho, kde zaparkujete) na jeho najvyšší vrchol Moncayo, týčiaci sa až do výšky 2 214 m. Ak absolvujete iba prehliadku kláštoru Monasterio de Veruela nesmiete vynechať vínnu pivnicu, ktorá ponúka vína priamo z oblasti s označením krajiny pôvodu Campo de Borja. Na ich výrobu používajú odrodu vín „garnacha“a vína dostanú silnú príchuť. Degustačný pohárik vínka vás vyjde na 2 eurá.

Bodega Pirineos (D.O. Somontano)

V obci Barbastro sa nachádza vínna pivnica Bodega Pirineos, ktorá má 5. rok po sebe najpredávanejšie vína v Španielsku. Je dosť možné, že ich nájdete predávať aj v dobrých slovenských reštauráciách, keďže až 40 % produkcie sa vyváža do zahraničia. Ich vínu sa darí vďaka správnej mikroklíme v blízkosti Pyreneí. V noci býva pomerne dosť chladno a cez deň veľmi teplo. Ak spŕchne, je to poznať na veľkosti vínnych bobúľ. Ak svieti cez deň slniečko, dodá vínu tú správnu sladkosť. Strapce hrozna na prípravu vín ako je Cabernet, Merlot alebo Tempranillo, sa zbierajú mechanicky v noci, keď majú tú správnu teplotu. Odrody viniča modrého, kam patrí Moristel alebo Paraleta zbierajú naopak ručne, aby ich stroj nezničil.

Bodega Pirineos, Španielsko
So spolužiačkami z jazykovej školy v Bodega Pirineos.

TIP: Vínna cesta v Španielsku

Na vínnu cestu sa môžete vybrať vlastným autom. Priamo na stránkach vínnych pivníc sa dozviete, kedy sa koná ochutnávka vín alebo si zabezpečíte individuálnu prehliadku. Ďalšou možnosťou je organizovaný zájazd napríklad cez stránku Ruta del Vino Somontano. Od marca až do novembra uskutočňujú raz mesačne zájazdy autobusom z mesta Huesca a Zaragoza. Keď už budete v Zaragoze, tak mi napíšte a spravím vám miestnu sprievodkyňu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.