Námestie Plaza de España, Sevilla

Španielsko som mala precestované krížom krážom, cestou necestou. Dokopy som pred životom v španielskej Zaragoze podnikla asi 7 dobrodružných ciest po Španielsku, Kanárskych a Baleárskych ostrovoch. Medzi nimi bola aj Andalúzia. Farebná a plná života. Z Málagy sme si odbehli do Granady a vrátili sa späť, aby sme pokračovali v ceste cez Rondu, Cádiz, až do mesta Sevilla.

Moja životná cestovateľská filozofia počas života na Slovensku bola, že najprv precestujem vzdialený svet a keď sa „usadím“, s rodinou budem spoznávať svoje blízke okolie a Slovensko. Cestovanie po mojej rodnej vlasti sa mi nepodarilo naplniť, pretože som sa na istý čas usadila v Zaragoze a tak som si túto filozofiu prispôsobila na aktuálny stav. Spoznávam svoje okolie a krajinu, v ktorej žijem.

Krížom krážom po okolí

Je preto jedno, či žijete na Slovensku, v Čechách, v Španielsku alebo kdekoľvek na svete. Väčšinou malých výletov určite podnikáte vždy vo svojom okolí. Preto je dôležité mať oči otvorené, čítať, googliť a počúvať s nastraženými ušami. Lebo keď ste otvorení vyraziť na výlet, hoci aj v blízkosti svojho domova, nové tipy vám budú prichádzať samé.

Mne sa to v Španielsku naozaj osvedčilo. Vďaka novému podnetu preskúmať všetko vo svojom okolí, som sa častokrát aj z Facebooku (treba sledovať firemné profily cestovateľských spoločností) dozvedela o rôznych zaujímavých miestach. V blízkosti Zaragozy sme  napríklad navštívili zrúcaninu hradu Castillo de Cadrete, kráľovskú dedinu Sos del Rey Católico, kamenné mesto Albarracín, ktoré ukrýva príbeh lásky, či budhistický chrám Templo Budista v Panillo. Teraz sa poďme pozrieť čo vidieť v Andalúzii.

Farebné Španielsko

Rozhodla som sa, že si zaspomínam na svoje „prvé výpravy“ po Pyrenejskom polostrove, kedy som ešte netušila, že sa táto pevnina stane mojim druhým domovom. Španielsko som krížom krážom precestovala v cestovateľskom duchu „čím viac precestuješ, tým viac zažiješ“. Ži, cestuj, objavuj! Veď takto znie heslo na blogu Life is a Journey.sk.

Španielsko vnímam ako krajinu, ktorá je tak rôznorodá, ako čerstvo namiešané farby na maliarskej palete. Oranžová ako čerstvé dozreté pomaranče. Zelená ako olivy v miske s dobrým tapasom. Červená ako silno voňavá šunka jamón serrano. Modrá, ako obloha, ktorá je skoro každý deň jasná vďaka prenikavému slniečku. A mnoho ďalších farieb. S ich vymenúvaním by som mohla pokračovať donekonečna.

Krížom krážom po Španielsku

Farebné Španielsko som si pre vás pripravila v podobe fotografickej dokumentácie z mojich výprav, s minimálnym popisom. Pred 10 rokmi som si vážne nerobila žiadne zápisky, ale aspoň, že fotografie zostali. Ponúkam vám viaceré návrhy ciest, ako stráviť poznávaciu dovolenku v Španielsku, pri ktorej sa vám určite zíde praktický slovník: Španielčina na dovolenku.

Po stopách nádherných katedrál: Kráľovská cesta po Španielsku

Jazerá, jaskyne, kravy a sidra: Kantábria a Astúria

Dobrodružná dovolenka s malou turistikou: Menorka a jej skryté pláže

Dovolenka v Andalúzii: 8 najkrajších pláží Costa de la Luz

Netradičné atrakcie na skok od Madridu: Toledo

Najkrajšie dedina Španielska: Anento

Pinchos, Guggenheimové múzeum a gondolový most: Bilbao

Verím, že si každý z vás vyberie okruh Španielskom podľa svojho gusta a „farieb“, ktoré vás lákajú. Bienvenido a España! Vitajte v Španielsku! Teraz vás však pozývam do Andalúzie. Na tejto ceste navštívime mestá: Málaga, Granada, Ronda, Cádiz, El Puerto de Santa María, Sevilla.

Námestie Plaza de España, Sevilla

Let: Bratislava-Málaga (Ryanair)

Dĺžka trasy 1: Málaga-Granada: 126 km

Dĺžka trasy 2: Málaga, Ronda, Cádiz, El Puerto de Santa María, Sevilla: 372 km

Málaga, Španielsko

TIP na návštevu:

 1. Hrad „Castillo de Gibralfaro
 2. Býčia aréna „Plaza de Toros de la Malagueta
 3. Park v centre mesta „Parque de Málaga

Granada, Španielsko

TIP na návštevu:

 1. Stredoveký komplex kráľovských palácov a bývalých pevností maurských panovníkov „Alhambra“. Ak sa chcete dostať do Alhambri, odporúčam, aby ste si v dostatočnom predstihu niekoľkých mesiacov kúpili lístok online cez oficiálnu stránku Alhambragranada. Na Alhambru si vyčleňte celý jeden deň.
 2. Granadská katedrála „Catedral de Granada
 3. Arabský trh v centre mesta „Mercado Arabe“, Ulica „Calle Calderería Vieja 4“, Granada
 4. Arabské kúpele „Baños Árabes

Ronda, Španielsko

Hľadajte most v starobylom mestečku Ronda a pokochajte sa nádherným výhľadom. Tento most delí arabskú časť mesta od tej španielskej. Výhľady pri terase El balcón del coño určite stoja za to.

Cádiz, Španielsko

TIP na návštevu:

 1. Baroková katedrála „Catedral de Cádiz
 2. Cez park „Parque de Genovés“ sa dostanete až k hradu „Castillo de Santa Catalina„.
V pozadi katedrála "Catedrala de Cadiz", Španielsko
V pozadí katedrála „Catedrala de Cádiz“, Španielsko
El Mercado Andalusí Cádiz
Andalúzsky trh El Mercado Andalusí v meste Cádiz sa koná v auguste.

El Puerto de Santa María, Španielsko

TIP na návštevu:

 1. Kostol „Iglesia Mayoral Prioral„, na námestí Plaza de España
 2. Hrad „Castillo de San Marcos“ na námestí Plaza Alfonso X el Sabio 3
 3. Býčia aréna „Plaza de Toros

Sevilla, Španielsko

TIP na návštevu:

 1. Katedrála Panny Márie „Catedral de Santa María de la Sede“ je symbolom mesta Sevilla. Zároveň je to najväčšia gotická katedrála, kde sa nachádzajú pozostatky Krištofa Kolomba.
 2. Nádherné námestie „Plaza de España“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.