Skrytá pláž na Menorke

Koľko ľudí, toľko chutí alebo koľko dní, toľko pláži. Asi takto by som definovala moju dovolenku na ostrove Menorka a prinášam vám z nej môj dovolenkový denník. UNESCO zaradilo druhý najväčší ostrov Baleárov do zoznamu prírodných biosférických rezervácií. Na tie najkrajšie pláže prídete jedine po vlastných. Menorka je malý ostrov, autom sa dostanete všade rýchlo, len na najskrytejšie pláže by ste mali vyraziť s batohom na chrbte.

Každý jeden ostrov patriaci Španielsku má svoje čaro. Každý je iný. Každý vás opantá svojou nezameniteľnou atmosférou. Na mojich cestách po Španielsku som pochodila Kanárske ostrovy (Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote) ako aj Baleárske ostrovy (Malorka a Ibiza). Moju ostrovnú púť teda uzatváral naposledy navštívený ostrov Menorka. Môžem vám povedať, že ma prekvapil najviac zo všetkých vymenovaných ostrovov svojou panenskou prírodou.

Ak sa na Menorke dostanete na vytúženú pláž alebo zátoku, je to ako za odmenu, že ste sa museli brodiť dunami piesku, skalnými útesmi, lesnou húštinou a mnohými ďalšími prekážkami. Menorka naopak ponúka aj pláže, ktoré sú ľahko dostupné priamo z parkoviska, takže na ceste k nej nemusíte absolvovať veľkú turistiku. Je to výhodné pre rodiny s malými deťmi. Treba však počítať s tým, že za pohodlnosť sa platí a na týchto plážach sa nachádza najviac ľudí. My sme sa na Menorke vybrali hľadať skryté pláže a zátoky a niektoré dni aj tie viac turistické.

8 praktických rád na dovolenku na Menorke

  1. Na Menorke si jednoznačne prenajmite auto, aby ste navštívili rôzne pláže (playas) a zátoky (calas), ktoré sú roztrúsené po celom ostrove. Menorka je malý ostrov, takže sa na každú jednu pláž dostanete relatívne rýchlo. Dĺžka ostrova je 47 km.
  2. Na tie najkrajšie a najskrytejšie pláže Menorky sa dostanete po chodníku, kde kedysi chodili kone – Camí de Cavalls. Táto konská cesta má okolo 150 km a ostrov by ste peši prešli za 7 dní.
  3. Na dovolenku na Menorke si neberte plážovú tašku, ale batoh. Dostatočne veľký, aby ste si do neho zbalili: plážovú osušku, opaľovací krém, jedlo a pitie na celý deň.
  4. Stredozemné more na Menorke je nádherné čisté, tak ak máte možnosť, do kufra si pribaľte potápačské okuliare, šnorchel, poprípade potápačské plutvy.
  5. Na tie krásne odľahlé pláže si určite obujte pevnú obuv a do batohu si pribaľte plážovú obuv.
  6. Ak chcete zaparkovať auto blízko turistickej pláže, buďte tu už o 9:00 hod., aby ste našli voľné miesto na parkovanie. V opačnom prípade vás na viacerých frekventovaných plážach čakajú kolóny na parkovanie.
  7. Ubytujte sa v hlavnom meste Mahón. Pre mňa osobne má centrum mesta Mahón väčšie čaro ako mesto na opačnej strane ostrova Cuitadela de Menorca.
  8. Na Menorke si môžete prenajať aj loď a vydať sa na prieskum pobrežia po Stredozemnom mori.

Pre koho je dovolenka?

  • Pre ľudí, ktorí majú radi akčnú dovolenku a vedia vypnúť aspoň na 3 hodiny denne.
  • Pre všetkých, ktorí majú radi dobré jedlomorské plody.
  • Pre tých, ktorých zaujíma kultúra, večerné vysedávanie pri dobrom vínku, či počúvanie gitarového koncertu na ulici.

Dovolenkový denník z Menorky

Ak sa vám nechce vymýšľať žiaden program, inšpirujte sa programom, ktorý sme si vymysleli s priateľom počas dovolenky na Menorke. Aj keď obyvatelia Menorky majú svoj vlastný dialekt, dohovoríte sa španielsky. Možno sa vám preto zíde praktický slovník: Španielčina na dovolenku.

1. deň – Mahón (Menorka)

  • Mesto: Mahón
  • Navštívené miesta:
    Poblat de Trepuco – návšteva pôvodného osídlenia z neoletickej doby.
    Es Claustre – koncertné nádvorie v centre mesta Mahón. Vynikajúci zážitok som mala z flamenco koncertu, počas ktorého som popíjala typický nápoj Pomada. Je to mix citronády s drveným ľadom a ginom.
Mahón prístav
Výhľad na prístav v hlavnom meste Menorky – Mahón.

2. deň – Es Grau (Menorka)

  • Pláž: Sa Torreta
  • Typ pláže: piesková
  • Vzdialenosť od Mahón: 9,6 km (14 min. autom)

Bezproblémovo môžete zaparkovať pri obci Es Grau, pri ktorej sa nachádza turistická pláž Playa Es Graus. My sme sa však vydali na opustenú pláž nad hornatým výbežkom hory. Vedie tu bývalá konská cesta Camí de Cavalls, ktorá vás dovedie až k skrytej pláži Sa Torreta. Čakajú vás po nej nádherné výhľady a divoká príroda.

Sa Torreta
Pláž Sa Torreta v Es Grau na Menorke

3. deň – S´Algar (Menorka)

  • Zátoka: Cala Rafalet
  • Povrch: kamenistý
  • Vzdialenosť od Mahón: 10,8 km (17 min. autom)

V malej obci S´Algar sa nachádza najskrytejšia zátoka celej Menorky – Cala Rafalet. Je to miesto, ktoré sme aj s ďalšími návštevníkmi hľadali asi hodinu. Ešte šťastie, že nám v lese poskytovali tieň ihličnaté stromy, inak by sme horúčavu na Menorke znášali naozaj veľmi ťažko. Nakoniec cestu k zátoke sa nám podarilo objaviť. Stačilo vojsť cez otvor v múre pri značení chodníka s číslom 053. Panovala tu vynikajúca atmosféra aj vďaka nadšencom, ktorí si v lese a cez útesy natiahli akrobatické laná.

Cala Rafalet
Chodník Cami de Cavalls k pláži Cala Rafalet
Cala Rafalet
Zátoka Cala Rafalet na ostrove Menorka

4. deň – Cales Coves (Menorka)

  • Zátoka: Cales Coves
  • Typ pláže: kamenistá
  • Vzdialenosť od Mahón: 11,3 km (19 min. autom)

Pri urbanizácii Cales Coves sa nachádza moja obľúbená zátoka Cales Coves. Táto zátoka nenápadne pripomína pirátsky prístav so zakotvenými loďami obďaleč. Zátoka je obkolesená útesmi s desiatkami malých prehistorických jaskýň. Tie sa v dobe železnej využívali ako pohrebisko a v 60. rokoch ako sídlo prívržencov hippies. Tých neskôr vyhnala vláda a tak sú dnes iba pastvou pre oči turistov. Voda v zátoke je nádherne priezračná a rybičky v nej vám budú jesť kúsky chleba priamo z ruky. Počítajte, že od parkoviska vás čaká cca. 20 min. prechádzka ku kamenistej zátoke.

Cales Coves
Zátoka Cales Coves na Menorke

5. deň – Cuitadella de Menorca

  • Mesto: Cuitadella de Menorca
  • Navštívené miesta:
    Catedral de Menorca – katedrála v centre mesta, ktorá bola v 13. a 14. storočí prestavaná z mešity na gotickú stavbu.
    Castillo de San Nicolas – z prístavbu sa vydajte až na koniec promenády, kde vás prekvapí malý hrad, ktorý kedysi slúžil na obranu prístavu mesta.
    Punta Nati – nádherný záver dňa môžete ukončiť pozorovaním západu slnka za horizontom mora pri majáku Punta Nati. Toto miesto sa nachádza 6,3 km od Cuitadella de Menorca (14 min. autom). Odporúčam vám pozrieť na webe presný čas západu slnka a prísť sem aspoň hodinu pred samotným západom. Cesta k majáku je veľmi úzka a ak sa chcete dostať čo najbližšie, jedinou možnosťou je prísť skôr a zaparkovať bez problémov.
Catedral de Menorca
Catedral de Menorca v Cuitadella de Menorca
Punta Nati
Západ slnka v Punta Nati

6. deň – Binisafua (Menorka)

  • Zátoka: Cala Binisafúller
  • Typ pláže: piesková
  • Vzdialenosť od Mahón: 12,3 km (18 min. autom)

Zátoka Cala Binisafúller sa nachádza v malej obci Binisafua. Apartmánové domy tu majú pravdepodobne postavené bohatší obyvatelia Menorky a pláž je tu miniatúrna. Vhodná je pre rodiny s deťmi, keďže prístup do vody je podobný ako pri jazere Balatón. Pokiaľ sa celý ponoríte do vody, prejdete aj niekoľko metrov.

Binisafua
Pláž Binisafua

7. deň – Santo Tomas (Menorka)

  • Zátoka: Cala Escorxada
  • Povrch: pieskový
  • Vzdialenosť od Mahón: 28 km (31 min. autom)

Dostať sa k zátoke Cala Escorxada je ako zažiť ďalšie dobrodružstvo. Opäť vás čaká cesta cez pieskovú pláž, malý lesík a trochu aj lozenie po útesoch. Mne osobne takéto dobrodružstvo stojí za to. Tlačiť sa na pláži s hordami ďalších turistov ma vôbec neláka a tak si radšej dám malú túru, na ktorej konci ma čaká odmena – kúpanie sa v mori na malej pláži s pár turistami. Cesta od parkoviska v Santo Tomas až na pláž Cala Escorxada trvá okolo 1 hodiny.

Cala Escorxada
Zátoka Cala Escorxada na Menorke

8. deň – Alaior, Binimel.lá (Menorka)

  • Mesto: Alaior
  • Udalosť: Jaleo – je typická oslava jazdcov koní na ostrove Menorka. Koná sa každý týždeň počas leta v inej obci. Celá netradičná fiesta prebieha tak, že okolo obeda (12:00 hod.) vyjdú do ulíc majitelia koní, ktorí koníkov vystavujú na obdiv zvedavým turistom. Po omši v hlavnom koste sa všetci obyvatelia, ako aj turisti presúvajú pred miestnu radnicu (Ayuntamiento). Za sprievodu orchestra prichádzajú jazdcovia, ktorých úlohou je postaviť koňa na zadné nohy, pričom mu pri tejto ceremónii pomáhajú miestni obyvatelia. Podopierajú mu predné nohy, aby v tejto polohe vydržal čo najdlhšie.
Jaleo Alair
Predné nohy koníka pridržiavajú domáci obyvatelia Alaior
  • Pláž: Playa de Binimel.lá
  • Typ pláže: piesková s drobnými kamienkami (s minimom ľudí)
  • Vzdialenosť od Mahón: 32 km (42 km autom)
Binimel.lá
Pláž Binimel.lá na Menorke

9. deň – Playa Es Grau, Albufera des Grau (Menorka)

  • Pláž: Playa Es Grau
  • Typ pláže: piesková
  • Vzdialenosť od Mahón: 9,6 km (14 min. autom)

Opäť sme sa vrátili na pláž Playa Es Grau, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Mahón a vydali sa na prieskum okolia z vodnej hladiny. Na kajaku sme oboplávali malý ostrov, kým nás vlny nevyhodili ako stroskotancov na opustenom ostrove. My sme to však nevzdali a s menšími škrabancami tento boj vyhrali. Oboplávali sme ostrov z druhej strany na kajaku a narazili na osídlenú časť ostrova. V azúrovo čistej vode sme sa okúpali a vydali naspäť na stanovište – do požičovne kajakov Menorca en Kayak. Z pláže Es Grau je to ešte na skok do neďalekého prírodného parku S´Albufera des Grau. Ak budete mať väčšie šťastie ako my, možno z piesku vystrčí hlavu aj korytnačka.

Es Grau kajak
Na kajaku okolo malého ostrova pri Es Grau
S´Albufera des Grau
Prírodný park S´Albufera des Grau
  • Hrad: Castillo de San Filipe
  • Vzdialenosť od Mahón: 5,2 km (11 min. autom)

Za nevšedný zážitok stojí 2-hodinová nočná prehliadka hradu alebo skôr pevnosti Castillo de San Filipe. Nočné prehliadky sa konajú každý deň o 20:30 hod. Treba však prísť skôr, aspoň o 20:15 hod. Počet miest je totižto obmedzený. Čaká vás prehliadka podzemných galérií hradu, kde sa kedysi nachádzali zásobárne pušného prachu, či tajné katakomby. Z obdobia 18. storočia sa zachovali aj kanóny, ktoré chránili mesto pred vpádom nepriateľov do prístavu Mahón.

10. deň: Cala Morell, Cala el Val, Cala des Bot (Menorka)

  • Pláž: Cala Morell
  • Typ pláže: z jednej strany pláž s betónovým pontónom a z druhej piesková pláž
  • Vzdialenosť od Mahón: 49,2 km (48 min. autom)

Malá útulná pláž, pri ktorej môžete bezproblémovo zaparkovať priamo v obci Cala Morell. Čím skôr prídete, tým bližšie zaparkujete. Je to pláž, kde strávite viac času vo vode, ako na súži. Pripravte sa na to, že osušku si môžete rozložiť na skaly, ale klasicky vylihovať tu určite nebudete. Priamo v obci Cala Morell sa nachádza aj pohrebisko Necropolis de Cala Morell, kde za čias talayotickej doby pochovávali mŕtvych. My sme ešte v rovnaký deň navštívili dve blízke pláže Cala el Val a Cala des Bot, ktoré sa mi v porovnaní s predchádzajúcimi navštívenými plážami na Menorke vôbec nepáčili. Vyzeralo to tu ako na verejnom kúpalisku.

Cala Morell
Zátoka Cala Morell

11. deň: Punta Prima (Menorka)

  • Pláž: Playa Punta Prima
  • Typ pláže: piesková pláž
  • Vzdialenosť od Mahón: 10,8 km (18 min. autom)

Pláž Playa Punta Prima sa nachádza priamo v obci Punta Prima a parkovacie miesto nájdete oproti pláže. Je to taká klasická, menej preplnená pláž turistami aj domácimi. Každý si tu prinesie chladiaci box, niečo pod zub, ovocie, chipsy a strávia tu celé popoludnie. Pláž Punta Prima odporúčam pre rodiny s deťmi.

Punta Prima
Pláž Punta Prima na Menorke

12. deň: Playa de Mahón (Menorka)

  • Pláž: Sa Mesquida
  • Typ pláže: piesková
  • Vzdialenosť od Mahón: 7,4 km (14 min. autom)

Posledný deň Menorky sme zostali takpovediac doma a s autom sme sa vybrali iba na neďalekú pláž Playa Sa Mesquida, ktorá je od hlavného mesta Mahón vzdialená iba 14 minút autom.

Sa Mesquida
Pláž Sa Mesquida na ostrove Menorka

Viac fotografií z dovolenky na Menorke nájde na mojom Facebooku Life is a Journey.skInstagrame @lifeisajourney.sk.

4 thoughts on “Dovolenkový denník: Menorka a jej skryté pláže”

  1. Vyborne a velmi zrozumitelne opisane!
    Viem si takto dovolenku dokonale predstavit.
    Este by Ma zaujimali priblizne cenové relácie ubytovaní a jedál….
    V chorvacku sa už dostávame nad hranicu… a pýtam sa: za čo?
    Tvoje informácie sú fantastické!!!
    Ďakujeme ?

    1. Dakujem pekne Dagi! Menorka nie je lacna v hlavnej turistickej sezone, co je jul-august. Oplati sa ist napriklad v juni, kedy ceny za ubytovanie nie su prehnane vysoke. My sme za 11 noci v hlavnej sezone zaplatili okolo 1100 eur (2 osoby) cez Airbnb. Da sa zohnat samozrejme aj lacnejsie. V auguste je Menorka preplnena Spanielmi, ktori povacsine maju 2 tyzdne dovolenky. Co sa tyka jedal, zavisi od toho, kam sa zvyknete chodite najest. Su tapas podniky, alebo bary, ktore ponukaju specialne menu alebo denne menu za cca 12 eur spolu aj s napojom. Potom plati zasada, ze treba vyhladavat podniky, kam chodia domaci a nie turisti 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.