Život a práca v Španielsku

Máte už v Španielsku dohodnutú sezónnu prácu? Chystáte sa na krátkodobú stáž? Idete kupovať alebo predávať nehnuteľnosť? Potrebujete si otvoriť bankový účet? Ak ste na jednu z týchto otázok odpovedali áno, článok je šitý na mieru práve vám. Ak ste odpovedali nie, článok si môžete prečítať aj tak, aby ste poradili vašim kamarátom a známym, ktorí sa chystajú do Španielska za prácou alebo štúdiom.

Osobne som si identifikačné číslo cudzinca (NIE) vybavovala priamo v Španielsku. Môj postup bol taký, že som najprv išla na pracovný pohovor, zobrali ma do práce a k vypracovaniu pracovnej zmluvy som potrebovala NIE. Údajne by mi na začiatok postačilo aj číslo cestovného pasu, ale o tom môj zamestnávateľ nevedel. O mojich vybavovačkách v španielskej Zaragoze som sa rozpísala v článku Prvé kroky po príchode do krajiny.

Získanie NIE na Slovensku

Ak už sezónnu prácu alebo stáž máte v Španielsku dohodnutú a váš pobyt nepresiahne 90 dní, o identifikačné číslo cudzinca NIE môžete požiadať na Španielskom veľvyslanectve na Slovensku (v Bratislave). Číslo NIE by vám malo byť vydané do 2 až 3 týždňov.

Dôvody, pre ktoré môžete požiadať o NIE na Španielskom veľvyslanectve:

  • Sezónna práca
  • Stáž
  • Prenájom a kúpa nehnuteľnosti
  • Dedičské konanie
  • Otvorenie bankového účtu
  • Iné dôvody

Život a práca v Španielsku

Získanie NIE v Španielsku

Dôležitá informácie je, že ak bude dĺžka vášho pobytu v Španielsku kratšia než 90 dní, môžete si vybaviť NIE na Španielskom veľvyslanectve. Ak váš pobyt presiahne 90 dní, musíte sa obrátiť na príslušné okresné Oddelenie cudzineckej polície priamo v Španielsku a požiadať o zápis do Centrálneho registra cudzincov. V tomto prípade číslo cudzinca NIE dostanete priamo v Španielsku. Ďalej sa musíte ísť nahlásiť na pobyt a ak vám zamestnávateľ nevybaví číslo pre Sociálnu poisťovňu, tak vás čaká ďalší úrad – Tesorería de la Seguridad Social.

TIP: Prečítajte si aj o tom, ako si v Španielsku vybaviť zdravotnú kartu poistenca a vybrať si obvodného lekára, aby ste v prípade choroby mali nárok na lekárske ošetrenie.

Práca a štúdium v Španielsku

Tlačivá potrebné k vybaveniu NIE na Španielskom veľvyslanectve:

1. Tlačivo EX-15

Tlačivo s názvom Solicitud de Número de Identidad de Extranjero (NIE) y Certificados si stiahnite (klik na názov tlačiva), vyplňte v počítači, vytlačíte iba prvé 2 strany a podpísané odovzdáte na Veľvyslanectve Španielska v Bratislave. Pri odbornej stáži uveďte v časti „Practicas profesionales“ dĺžku trvania stáže. Taktiež je potrebné predložiť aj dohodu o stáži.

2. Tlačivo Modelo 790

Tlačivo s názvom Tasa modelo 790 Código 012: Reconocimientos, Autorizaciones y Concursos si stiahnite do počítača (klik na názov tlačiva), vyplňte a podpíšte.

3. Originál cestovného pasu alebo občianskeho preukazu

So všetkými vyplnenými a podpísanými tlačivami zájdete na Španielske veľvyslanectvo v Bratislave (Prepoštská 2090/10). Úradné hodiny majú od pondelka do piatku, od 9:00 do 14:00 hod. Za vybavenie sa platí poplatok 9,64 eur v hotovosti (platobné karty neprijímajú). Lehota na vybavenie žiadosti je cca 3 týždne a po schválení políciou vám identifikačné číslo cudzinca NIE bude zaslané na emailovú adresu uvedenú v žiadosti. V prípade neschválenia žiadosti vám poplatok nebude vrátený.

UPOZORNENIE: Číslo NIE sa prideľuje raz za život. Ak ho raz dostanete, máte ho na celý život.

Práca a štúdium v Španielsku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.