Picos de Europa

Dnes vás pozývam na cestu do Kantábrie a Astúrie v Španielsku, kde nebudú chýbať jazerá, jaskyne, kravy a sidra. Najlepšie urobíte, ak so sebou vezmete batoh a vydáte sa na netradičnú cestu. Španieli majú na to krásny výraz „callejear“, čo znamená prechádzať sa po ulici a vychutnávať si život. K tomuto životnému štýlu si spravte rezerváciu netradičného ubytovania s označením Albergue alebo Casa Rural a môžete sa nazvať batožkárom.

Netradičné ubytovanie v Španielsku

Ubytovanie s označením casa rural sa väčšinou nachádza v horách, ďaleko od mesta. Počula som o tom, že kedysi vláda na podporu cestovného ruchu finančne prispievala ľuďom, ktorí sa rozhodli prevádzkovať ubytovanie a gastro služby v menej zaľudnených oblastiach alebo miestach mimo civilizácie. Niet na to, sa ráno zobudiť, otvoriť okno a kochať sa krásnym výhľadom na ladne pohybujúce sa koníky a vôňou z pastvín. Ak radšej zvolíte lacné ubytovanie v meste, alebo v jej okrajových častiach, hľadajte v Španielsku ubytovanie s označením albergue.

Casa Rural
Ubytovanie na španielskom vidieku v casa rural.

Fazuľovica z Astúrie

Zatiaľ nikde na svete som nevidela predávať toľko druhov fazule, ako v španielskej Astúrii. Z bielej veľkej fazule sa tu pripravuje tradičný pokrm „fabada asturiana“, po slovensky hustá fazuľová polievka. Aby mala silnú chuť, pridáva sa do nej španielska klobása „chorizo“, bravčové mäso „cerdo“, kúsok slaniny „tocino“ alebo krvavnica „morcilla“. Určite vás zasýti tak, že minimálne 5 hodín vydržíte bez jedla.

Fabada Asturiana
Španielska fazuľovica „fabada asturiana“

Likér z Kantábrie

Pri návšteve Španielska a špeciálne Kantábrie určite neodmietnite klasický španielsky digestív „orujo“. Je to likér, ktorý vám po jedle v reštaurácii ponúknu v dvoch príchutiach. Buď krémový likér „orujo de crema“ alebo bylinkový likér „orujo de hierbas“. Osobne som na sladšie chute, tak preto vždy volím krémový likér, ktorý mi pripomína niekdajšie časy pitia Baileys. Ak ste milovníkom likérov, určite nezmeškajte likérový festivalFiesta del Orujo“ v meste Potes v Kantábrii. Koná sa každý rok, druhý víkend v novembri.

Kantábria a Astúria: Objavte sever Španielska

Let: Viedeň – Santander (letia sem spoločnosti Vueling a Iberia)

Dĺžka trasy (Santander): Santander, Santillana del Mar, Pechón, Cueva el Soplao, Potes: 142 km

Dĺžka trasy (Astúria): Cangas de Onis, Covadonga, Santa Cueva do Covadonga, Lagos de Covadonga, Llanes, Ribadesella, Llanes: 108 km

Kantábria, Španielsko

Kantábria je jedna zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska a jej metropolou je Santander. Z tohto mesta prejdeme cez obec Santillana del Mar do Pechónu, navštívime banskú oblasť a schováme sa v štôlni Cueva el Soplao, odkiaľ sa vydáme do Potes.

Santander

V každom väčšom španielskom meste si môžete požičať mestské bicykle. Tridsať minút bicyklovania máte zdarma, po tomto čase platíte minimálny poplatok. V Santanderi nájdete bicyklové stanoviská s označením TusBic. Ak sa bicyklom vyberiete na okruh mestom, vyrazte cez kasíno Gran Casino del Sardinero popri pláži, až k polostrovu „Peninsula de la Magdalena“. Na jeho konci nájdete palác „Palacio de la Magdalena“, kde sa pravidelne konajú svadby a výhľady počas tejto cesty bicyklom naozaj stoja za to.

Santillana del Mar

Zatúlajte sa v malých uličkách v jednom z najkrajších miest Španielska a objavte čaro obchodíkov, ktoré lemujú ulice v centre mestečka. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí si chcú oddýchnuť od ruchu veľkomesta. Ak viete po španielsky, nenechajte sa zmiasť názvom tohto mesta „Santillana del Mar“. Mestečko nie je ani sväté a ani sa nenachádza pri mori, ako to z názvu vyplýva. Neďaleko mesta Santillana del Mar však môžete navštíviť známu jaskyňu Altamira a jej prehistorické jaskynné maľby.

Santillana del Mar
Kamenné mestečko Santillana del Mar, Španielsko

Pechón

Objavte nádhernú pláž s tyrkysovou vodou po ceste z mesta San Vicente de la Barquera do mesta Pechón. Fotografiu, ktorú som spravila počas cesty sa mi tak páčila, že som ju použila na hlavnej stránke môjho blogu pre kategóriu Cestuj po Španielsku.

San Vicente de la Barquera, Pechón
Na ceste zo San Vicente de la Barquera do obce Pechón, Španielsko

Cueva el Soplao

V Kantábrii môžete navštíviť aj baňu Cueva el Soplao v obci Celis. Na začiatku prehliadky jaskyne nasadnete na banský vláčik, ktorý vás odvezie do štôlne La Isidra. Ďalej už pokračuje po vlastných, až do jaskynných galérií. Nezabudnite si so sebou zobrať aj teplejšie oblečenie a pevnú obuv. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 12 ° C.

Cueva el Soplao
Baňa Cueva el Soplao, Španielsko

Potes

O obci Potes sa hovorí, že sú balónom Kantábrijských vrchov „Picos de Europa“. Z každej strany sú totižto obklopené vrcholkami hôr. Potes je miesto, ktoré v sebe nesie kus stredovekej histórie. Kamenné ulice tu dláždia cestu k domom postavených z tohto stavebného materiálu. Ak sa sem vyberiete začiatkom novembra, určite nevynechajte oslavy likéra „Fiesta del Orujo“.

Astúria, Španielsko

Astúria sa rozprestiera na severe Španielska a jej metropolou je Oviedo.

Basílica de Santa María la Real de Covadonga

Z Potes môžete vyraziť na severozápad a nocovať v obci Cangas de Onís alebo Covadonga. Ak do týchto miest prídete večer, určite si s reštaurácii vypýtajte sidru. Tradičný nápoj z Astúrie, známy ako jablkové víno. Hneď ráno vám určite zrak padne na nádhernú baziliku Santa María la Real de Covadonga, od ktorej sa vydajte na cestu k „vrcholom Európy“ – Picos de Europa.

Santa Cueva de Covadonga (Picos de Europa)

Santa Cueva de Covadonga je katolícka svätyňa v Astúrskom kniežatstve, ktorá patrí farnosti Cangas de Onís. Očarí vás malá kaplnka v jaskynnom výklenku, z ktorej vyviera prameň priezračnej vody.

Santa Cueva de Covadonga
Jaskynný výklenok Santa Cueva de Covadonga, Španielsko

Lagos de Covadonga

Z kaplnky Santa Cueva si to namierte priamo do centra panenskej prírody. Cestu vám budú určite „spríjemňovať“ kravičky, ktoré sa doslova motajú do cesty. Je len na vás, pri ktorom z nespočetne veľa jazier sa zastavíte. Absolvovať môžete aj tzv. okruh jazerami „Ruta de los Lagos“.

Lagos de Covadonga
Jedno z jazier Lagos de Covadonga, Španielsko

Llanes

Pri obci Llanes sa nachádzajú nádherné pláže Astúrie, ktoré sú vyhľadávané aj surfermi. Toto je jeden z mojich snov, naučiť sa surfovať. Ak aj vy vyhľadávate „malé“ adrenalínové dobrodružstvo, vyskúšajte surfovaciu školu Escuela de Surf Llanes alebo Escuela Surf Camp Ribadesella.

Pláž Llanes
Jedna z najkrajších pláži v Astúrii pri obci Llanes, Španielsko

Ak vás článok zaujal, budem rada za zdieľanie na sociálnej sieti Facebook. Gracias!

2 thoughts on “Kantábria a Astúria: jazerá, jaskyne, kravy a sidra”

  1. Vyborne Adi, dakujem ze tolke informacie. Do tej jaskyne by som sa vybrala hned a bez vahania! Well done! xx

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.