Playa de las Catedrales Ribadeo

Ak by ste chceli dokonale spoznať Španielske kráľovstvo a jeho gastronómiu, potrebovali by ste minimálne týždeň dovolenky na jedno autonómne spoločenstvo. V Španielsku je ich dokonca sedemnásť, čo by predstavovalo viac ako 4 mesiace cestovania. Ak však túžite iba po krátkej zastávke na Pyrenejskom polostrove, po ktorej kráčali králi, odporúčam vám navštíviť majestátne katedrály v oblasti Kastília-León a Galícia. Jedna z nich sa dokonca nachádza na samotnej pláži.

Najrýchlejšie sa na okruh po kráľovskej ceste v Španielsku dostanete letom z Bratislavy alebo iného mesta do hlavného mesta Španielska Madridu leteckou spoločnosťou Ryanair. Priamo na letisku si požičiate auto, ktoré odporúčam objednať cez webstránku autopožičovne dopredu a vydať sa na kráľovskú cestu smerom na sever Španielska cez mestá Segovia, Valladolid a León. Kráľovskú zastávku si môžete spraviť na severe, na pláži Playa de las Catedrales. Z pláže zamierte opäť do vnútrozemia, do pútnického mesta Santiago de Compostela a študentského mesta Salamanca, z ktorého sa vrátite späť do Madridu.

Turistické informačné centrum

V jednotlivých spomenutých mestách Španielska nájdete aj množstvo ďalších zaujímavých pamiatok. Ak sa vám nechce strácať čas hľadaním informácií, kde sa nachádzajú, vaše prvé kroky po príchode do mesta nasmerujte do turistického informačného centra „Oficina de turismo“, ktoré nájdete v centre každého mesta. Takto budete mať všetko pripravené, ako na kráľovskom podnose. V rukách mapu aj so zakrúžkovanými najatraktívnejšími pamätihodnosťami.

Španielska siesta

V prípade, že sa chystáte navštíviť majestátny interiér v katedrálach, majte na pamäti, že Španieli majú obedňajšiu prestávku „siestu“. Zatvorené majú nielen obchody, ale aj kultúrne pamätihodnosti. Preto vám odporúčam, aby ste si návštevu katedrál neplánovali medzi 13:30 hod a 16:00 hod. Vstupy do katedrál v jednotlivých mestách sa môžu trochu líšiť.

Po stopách nádherných katedrál: Segovia, Valladolid, León, Playa de las Catedrales, Santiago de Compostela, Salamanca

Let: Bratislava-Madridu (Ryanair)

Celková dĺžka okruhu: Madrid, Segovia, Valladolid, León, Playa de las Catedrales, Santiago de Compostela, Salamanca, Madrid: 1423 km

Segovia, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

Katedrála v Segovii „Catedral de Segovia“ je elegantná katedrála, ktorá vyčnieva pomedzi strechy domov mesta a domáci ju nenazývajú inak ako „katedrálová dáma“. Určite ju neprehliadnete, keďže sa nachádza priamo na hlavnom námestí Segovie „Plaza Mayor“ a je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Katedrála Segovia
Katedrála v Segovii „Catedral de Segovia“, Španielsko

Valladolid, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

V meste, v ktorom žil spisovateľ slávneho románu Don Quijote de la Mancha Miquel de Cervantes, sa týči majestátna Valladolidská katedrála „Catedral de Nuestra Señora de la Asunción“. Nachádza na ulici Calle Ariibas 1 v centre Valladolidu a pôvodne sa mala pýšiť názvom najväčšia katedrála v Európe.

Katedrála Valladolid
Katedrála vo Valladolide „Catedral de Nuestra Señora de la Asunción“, Španielsko

León, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

Levie mesto. Aj takto by sa dal preložiť názov španielskeho mesta León, v ktorom po prechode cez mestské hradby, natrafíte v centre mesta na mohutnú gotickú katedrálu „Catedral de León“ na námestí „Plaza Regla“.

katedrala leon
Katedrála v Leóne „Catedral de León“, Španielsko

Playa de las Catedrales, Španielsko (turistický názov)

Playa de Aguas Santas (oficiálny názov), v blízkosti dediny Ribadeo

Autonómne spoločenstvo Galícia

Na pláži v provincii Lugo sa síce žiadna gotická, baroková, ani renesančná katedrála nenachádza. Nachádza sa tu však veľká kráľovská pláž „Playa de las Catedrales“, ktorú vytvorila samotná príroda vďaka pôsobeniu síl vĺn v Kantábrijskom mori a vetru v podobe chrámových oblúkov. Je to krásny prírodný úkaz, do ktorého môžete vstúpiť iba počas odlivu. Najlepšie je prísť skoro ráno, keď jednotlivé miestnosti „katedrály“ nie sú zaliate morom.

Playa de las Catedrales Ribadeo
Chrámová pláž „Playa de las Catedrales“ v Ribadeo, Španielsko
Playa de las Catedrales Ribadeo
Chrámová pláž „Playa de las Catedrales“ v Ribadeo, Španielsko

Santiago de Compostela, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Galícia

Nemusíte byť pútnik, ktorý prišiel po mesiaci púte na vrchol svojej pútnickej cesty. Stačí, ak budete iba obyčajný návštevník, ktorý príde na niekoľkých koňoch, teda tých motorových, do mesta Santiago de Compostela. Na námestí plnom energie Praza do Obradoiro sa nachádza Katedrála Santiago de Compostela „Catedral de Santiago de Compostela“, v ktorej sú uložené pozostatky sv. Jakuba, jedného z apoštolov. Preto táto púť dostala pomenovanie Svätojakubská cesta.

Katedrála Santiago de Compostela
Katedrála „Catedral de Santiago de Compostela“, Španielsko

Salamanca, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

Hovorí sa, že ak raz vstúpite do španielskeho mesta Salamanca, nemôžete z neho odísť, pokiaľ nenájdete žabu na stene miestnej univerzity. Žaba, po španielsky „la rana“ sa stala symbolom mesta a nájdete ju na priečelí najstaršej univerzity z 15. storočia „Universidad de Salamanca“. Ak ju objavíte, môžete sa ísť spokojne najesť do baru s najlepším tapasom v meste „Bar la Viga“ alebo si ísť pozrieť novú katedrálu „Catedral de Salamanca“.

Katedrála Salamanka
Katedrála v Salamance „Catedral de Salamanca“, Španielsko

Láka vás navštíviť juh Španielska? Vydajte sa na cestu krížom krážom po Španielsku: Andalúzia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.