Playa de las Catedrales Ribadeo

Ak by ste chceli dokonale spoznať Španielske kráľovstvo a jeho gastronómiu, potrebovali by ste minimálne týždeň dovolenky na jedno autonómne spoločenstvo. V Španielsku je ich dokonca sedemnásť, čo by predstavovalo viac ako 4 mesiace cestovania. Ak však túžite iba po krátkej zastávke na Pyrenejskom polostrove, po ktorej kráčali králi, odporúčam vám navštíviť majestátne katedrály v regióne Kastília-León a Galícia. Jedna z nich sa dokonca nachádza na samotnej pláži.

Najrýchlejšie sa na okruh po kráľovskej ceste v Španielsku dostanete letom z Bratislavy alebo z Viedne (alebo iného mesta na svete), až do hlavného mesta Španielska – Madridu. Priamo na letisku Barajas si požičiate auto, ktoré odporúčam zarezervovať si cez webstránku autopožičovne dopredu a vydať sa na kráľovskú cestu smerom na sever Španielska. Prechádzať budete cez mestá Segovia, Valladolid, León, až prídete do obce Ribadeo, pri ktorej sa nachádza nádherná katedrálová pláž „Playa de las Catedrales“. Z pláže zamierte opäť do vnútrozemia, do pútnického mesta Santiago de Compostela a študentského mesta Salamanca, z ktorého sa vrátite späť do Madridu.

Turistická kancelária

V jednotlivých spomenutých mestách Španielska nájdete aj množstvo ďalších zaujímavých pamiatok. Ak sa vám nechce strácať čas hľadaním informácií, kde sa nachádzajú, vaše prvé kroky po príchode do mesta nasmerujte do turistickej kancelárieOficina de turismo“, ktorá sa nachádza v každom centre mesta. Takto budete mať všetko pripravené, ako na kráľovskom podnose. V rukách mapu aj so zakrúžkovanými najatraktívnejšími pamätihodnosťami.

Španielska siesta

V prípade, že sa chystáte navštíviť majestátny interiér v katedrálach, majte na pamäti, že Španieli majú obedňajšiu prestávku „siestu“. Zatvorené majú nielen obchody, ale aj kultúrne pamätihodnosti. Preto vám odporúčam, aby ste si návštevu katedrál neplánovali medzi 14:00 hod až 17:00 hod. Vstupy do katedrál v jednotlivých mestách sa môžu trochu líšiť. Ak budete rozmýšľať, čo dobrého si dať pod zub, v regióne Kastília-León by ste mali ochutnať mladé prasiatko „cochinillo“ a v Galícii chobotnicu „pulpo gallego“. Ako si to všetko vypýtať? Pomôže vám praktický slovník: Španielčina na dovolenku.

Po stopách nádherných katedrál Španielska

Let: Bratislava-Madrid (Ryanair)

Trasa cez mestá: Madrid, Segovia, Valladolid, León, Ribadeo (Playa de las Catedrales), Santiago de Compostela, Salamanca, Madrid

Celková dĺžka okruhu: 1423 km

Segovia, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

Katedrála v Segovii „Catedral de Segovia“ je elegantná katedrála, ktorá vyčnieva pomedzi strechy domov mesta a domáci ju nenazývajú inak ako „katedrálová dáma“. Určite ju neprehliadnete, keďže sa k nej dostanete aj cez hlavné námestie v Segovii „Plaza Mayor“ a vďaka svojej unikátnosti sa dostala do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pri vstupe do mesta vám taktiež určite opantá jeden z najlepšie zachovalých rímskych akvaduktov v Španielsku.

Katedrála Segovia
Katedrála v Segovii „Catedral de Segovia“, Španielsko

Valladolid, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

V meste, v ktorom žil spisovateľ slávneho románu Don Quijote de la Mancha Miquel de Cervantes, sa týči majestátna Valladolidská katedrála „Catedral de Nuestra Señora de la Asunción“. Nachádza na ulici Calle Ariibas 1 v centre Valladolidu a pôvodne sa mala pýšiť názvom najväčšia katedrála v Európe.

Katedrála Valladolid
Katedrála vo Valladolide „Catedral de Nuestra Señora de la Asunción“, Španielsko

León, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

Levie mesto. Aj takto by sa dal preložiť názov španielskeho mesta León, v ktorom po prechode cez mestské hradby natrafíte v centre mesta na mohutnú gotickú katedrálu „Catedral de León“ na námestí „Plaza Regla“.

katedrala leon
Katedrála v Leóne „Catedral de León“, Španielsko

Playa de las Catedrales, Španielsko

Playa de Aguas Santas (oficiálny názov), v blízkosti dediny Ribadeo

Autonómne spoločenstvo Galícia

Na pláži v provincii Lugo sa síce žiadna gotická, baroková, ani renesančná katedrála nenachádza, ale natrafíte tu na kráľovskú pláž „Playa de las Catedrales“, ktorú vytvorila samotná príroda vďaka pôsobeniu vĺn v Kantábrijskom mori a sile vetra, čím v skalách vytvorila „chrámové“ oblúky. Nájdete tu krásny prírodný úkaz, do ktorého môžete vstúpiť iba počas odlivu, kedy jednotlivé miestnosti „katedrály“ nie sú zaliate morom. Počas Veľkej noci a leta (júl, august, september) si nezabudnite spraviť rezerváciu, aby ste na pláž s oficiálnym názvom „Playa Aguas Santas“ mohli vstúpiť. Na ich stránke taktiež nájdete presný čas odlivu a prílivu v deň rezervácie.

Playa de las Catedrales Ribadeo
Chrámová pláž „Playa de las Catedrales“ pri obci Ribadeo, Španielsko
Playa de las Catedrales Ribadeo
Názov pláže Playa de las Catedrales je iba turistický názov.

Santiago de Compostela, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Galícia

Nemusíte byť pútnik, ktorý prišiel po mesiaci chodenia pešo na vrchol svojej pútnickej cesty „Camino de Santiago„. Stačí, ak budete iba obyčajný návštevník, ktorý príde na niekoľkých koňoch (myslím tých motorových) do mesta Santiago de Compostela, aby tu poobdivoval skvosty miestnej architektúry. Na námestí plnom energie Praza do Obradoiro sa nachádza Katedrála Santiago de Compostela „Catedral de Santiago de Compostela“, v ktorej sú uložené pozostatky sv. Jakuba, jedného z apoštolov. Preto táto púť dostala pomenovanie Svätojakubská cestaCamino de Santiago. Mimochodom, púť vedie dokonca aj zo Slovenska.

Katedrála Santiago de Compostela
Katedrála „Catedral de Santiago de Compostela“, Španielsko

Salamanca, Španielsko

Autonómne spoločenstvo Kastília-León

Hovorí sa, že ak raz vstúpite do španielskeho mesta Salamanca, nemôžete z neho odísť, pokiaľ nenájdete žabu na stene miestnej univerzity. Žaba, v španielskom jazyku „la rana“ sa stala symbolom mesta a schováva sa na priečelí najstaršej univerzity z 15. storočia „Universidad de Salamanca“. Ak ju objavíte, môžete sa ísť spokojne najesť do baru s najlepším tapasom v meste „Bar la Viga“ alebo si ísť pozrieť novú katedrálu „Catedral de Salamanca“.

Katedrála Salamanka
Katedrála v Salamance „Catedral de Salamanca“, Španielsko

Láka vás navštíviť juh Španielska? Vydajte sa na cestu krížom krážom po Španielsku: Andalúzia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.