Vikendovy vylet v Madride

Prívlastok mesta, ktoré nikdy nespí by pokojne mohol získať aj Madrid, nielen New York alebo Nueva York, ako ho Španieli prezývajú. Španielske hlavné mesto vás dokáže veľmi rýchlo vtiahnuť do svojho spoločenského diania. Je to mesto, v ktorom život prúdi omnoho rýchlejšie, ako by ste si stihli uvedomovať. Má dokonca aj svoj tep šíriaci sa vibráciami po uliciach hlavného mesta. Len, čo vkročíte do Madridu, unáša vás svojou atmosférou cez pamiatky, parky, bary a fiesty.

Atmosférou veľkomesta sme sa nechali vtiahnuť aj my hneď na začiatku nášho víkendového pobytu. Už po vkročení do madridského metra som mala pocit, že som prišla nie z 5. najväčšieho mesta Španielska – Zaragozy, ale z malej španielskej dediny. Ľudia v Madride sa v piatok večer náhlili z práce domov alebo na stretnutia s kamarátmi. Ich krokomer by určite ukazoval rýchlosť 5 km za hodinu, čím by sa pokojne mohli prihlásiť na maratón.

Za tapasom do centra Madridu

Keďže „ručička“ na mobile ukazovala skoro desať hodín večer, rozhodli sme sa, že sa trochu zahráme na backpackerov (batôžkarov). S ruksakmi na chrbte sme si to namiesto do vzdialeného hotela Ibis Budget, zamierili do tapasovej štvrte Barrio de Cortes v centre Madridu. Po ceste z metra sme míňali ikonický park Madridu Retiro, jednu z piatich historických brán mesta „La puerta de Alcalá“ a nové sídlo Madridskej burzy „Bolsa de Madrid“.

Spomedzi toľkých barov, nám do oka padla taberna Dis Tinto Taberna (Calle de Duque de Medinaceli 12, Madrid), v ktorej ponúkali oku lahodiace a chuťovým bunkám vyrážajúce dych tapasy. Jeden z nich bol lososový tartar naservírovaný na limetke s jemne pikantnou omáčkou a na vrchu zdobenými malými tykadlami pripomínajúce šafran. Ochutnať sa oplatí aj panvička „sartén“ so zemiakmi, s vajíčkom na mäkko, šunkou jamón serrano a hľuzovkou. Čašník vám všetky ingredencie pred vami zamieša. Aj keď to nevyzerá lákavo, nebo na jazýčku vám určite vyčarí.

Zo Zaragozy do Madridu

V Madride som už nejednu návštevu absolvovala, či už ako prestupnú stanicu na jazykový pobyt do Valladolidu, pri pokračovaní cesty do historického mesta Merida, či počas koncertu Marca Anthonyho. Akokoľvek filozoficky to znie, Madrid som však zatúžila vidieť aj viac do hĺbky. Odkedy som sa stala sprievodkyňou v španielskej Zaragoze, na budovy a pamiatky som sa začala pozerať trochu inými očami. Jednoducho, čím viac o pamiatke vieš, tým ťa viac zaujíma. A tak sme sa dohodli s Madridčankou – sprievodkyňou Alexandrou, s ktorou sme sa už pred pár mesiacmi stretli v meste Zaragoza, že nám svoj druhý domov – Madrid ukáže zblízka.

Zo Zaragozy do Madridu Andreita Miklas Alexandra Madridcanka
Z 5. najväčšieho mesta Španielska Zaragozy som prišla navštíviť Alexandru do Madridu.

Rýchly život veľkomesta

Stretli sme sa pri hlavnej obchodnej tepne Madridu, známej ulici Gran Vía, v bode, kde sa nachádza mega kino „Cine Callao“ a odtiaľto pokračovali do srdca mesta. Zastavovali sa pri známych i menej známych atrakciách a nevynechali ani 2 bary, aby sme sa osviežili pivom a tintom de veranom, a niečím malým pod zub – tapasom.

Už na začiatku prehliadky mi Alexandra prezradila, že by sme s našim vychádzkovým tempom v Madride neprežili. Čím mi vlastne potvrdila môj dojem z predchádzajúce dňa. Keď vám teda Madridčan alebo Madridčanka povie, že nejaká atrakcia sa nachádza 5 minút cesty od vás, v skutočnosti musíte toto číslo zdvojnásobiť. On tam síce príde o päť minút, ale vy o desať. Pretože niet nad tempo domácich.

Cine Callao Madrid
Zastávka metra Callo sa nachádza priamo pri megakine Callao.

Z Puerta del Sol do baru La Campana

Puerta del Sol je možné považovať za strategické námestie, z ktorého všetky cesty vedú nie do Ríma, ale do celého Španielska. Nachádza sa tu slávny nultý kilometer, odkiaľ sa začína počítať kilometrovník španielskych diaľnic. Je to zároveň námestie so slávnymi hodinami, ktoré oznamujú príchod nového roka a posledných 12 sekúnd starého roka musí každý Španiel zjesť 12 bobúľ hrozna (každú sekundu 1 hrozno).

Z námestia Puerta del Sol je to na skok na hlavné námestie a zároveň ikonické námestie Plaza Mayor, kde práve v sobotu vrcholili prípravy na oslavy sviatku San Isidro, patróna Madridu. Aby sme ďalej vládali pokračovať, z námestia sme sa vydali na cestu cez ulicu „Calle de Toledo“ do baru La Campana. Ak by sme z nej neodbočili, ale pokračovali (skoro) stále rovno, prišli by sme až k bráne „La Puerta de Toledo“ a dostali sa aj do mesta Toledo, vzdialené 73 km od Madridu.

Nulty kilometer Madrid
Pod hodinami na námestí Puerta del Sol v Madride sa nachádza nultý kilometer.
Bar La Campana Calamares
Bar La Campana, kde ponúkajú „calamares“ sa nachádza v blízkosti Plaza Mayor.

Okolo najstaršej reštaurácie sveta Sobrino de Botín

Odtiaľto sme zamierili do ďalšej ulice „Calle de Cuchilleros“. Kedysi mali španielske ulice príznačný názov podľa remesiel, ktorým sa jej obyvatelia v danej ulici venovali. Táto ulica sa však okrem šikovných nožiarov preslávila aj najstaršou reštauráciou na svete Sobrino de Botín, založenej v roku 1725. Po Botínovej smrti prevzala reštauráciu rodina González, ktorá naďalej pripravuje jedlá s pôvodnou receptúrou a na špeciálnej peci, ako za dávnych čias. Aby ste sa poistili, že sa do reštaurácie dostanete, odporúčam vám spraviť si týždeň až dva týždne dopredu rezerváciu.

Sobrino de Botin Andreita Miklas Alexandra Madridcanka
Moja maličkosť (Andreita Miklas), domáca sprievodkyňa Alexandra – Madridčanka a za nami najstaršia reštaurácia na svete Sobrino de Botín.

Street food v tržnici Mercado de San Miguel

Popri ulici, kde sa zachovali staré hradby mesta sme sa pomaly dostali až na známy streetfoodový trh v Madride – Mercado de San Miguel. Aby trh, ktorý kedysi zíval prázdnotou a malým záujmom o lokálne potraviny, úplne nezanikol, v roku 2009 ho premenili na prvý trh s pouličným jedlom a jeho nový koncept zafungoval. Stalo sa to jedno z najnavštevovanejších turistických miest ponúkajúce vynikajúce španielske jednohubky, plnené šatôčky „empanadas“, olivy a ďalšie dobroty. V Madride je neskutočný počet barov a aby ste si vedeli vybrať ten správny, nechajte si poradiť od Alexandry, ktorá spísala TOP 10 barov v Madride.

Street food v tržnici Mercado de San Miguel
Pouličné jedlo „street food“ nájdete v tržnici Mercado de San Miguel v Madride.

Mníšky predávajúce koláče

Cez ulicu, ktorá pripomína lakeť a dokonca nesie aj tento názov „Calle del Codo“ sme sa dostali k historickému sídlu mestskej radnice „Ayuntamiento de Madrid“. Na lakťovej ulici sa však ešte zastavím, pretože sa tu nachádza kláštor, v ktorom mníšky predávajú koláče „pasteles“. Ak budú mať práve napečené a vy zaklopete na bránu kláštora, možno sa vám ujde aj kus pravého španielskeho sladkého pečiva.

Gigantes k sviatku San Isidro
Nadrozmerné postavy Gigantes vyrážali do mesta k sviatku San Isidro.

Ohnivý múr pred katedrálou La Almudena

Po ceste z námestia „Plaza de la Villa“ sme míňali nadrozmerné postavy Gigantes, ktoré sa práve vydávali do ulíc, aby v nich spolu s ľuďmi oslavovali patróna mesta Sv. Izidora, až sme sa dostali ku katedrále všetkých možných slohov „Catedral de la Almudena“. Jednotlivé architektonické slohy boli odlíšené iba rozdielnou farbou použitého stavebného materiálu. Ak by ste sa na megalomanskú stavbu pozreli z každej strany, mali by ste pocit, že sa pozeráte na rozličné kultúrne pamiatky.

Mohutnú katedrálu obopínal 8 metrov vysoký a 3 metre široký múr prezývaný aj Muro de Fuego. Vojaci sa cez neho plánovali dostať do pevnosti a tak použili meče, ktorými chceli rozbiť ťažkú kamennú stavbu. Namiesto úspechu však z múru začali šľahať iskry, preto dostal názov ohnivý múr. My sme sa našťastie nemali problém dostať sa cez múr, ani vyliezť po ňom, ako jeden zo statočných vojakov. Pekne peši, sme sa presunuli k predposlednej zastávke sprievodcovského programu – ku Kráľovskému palácu v Madride a zároveň najväčšiemu palácu západnej Európy „Palacio Real de Madrid“, ktorý je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa Filipa VI.

Katedrala La Almudena vyklad Alexandry
Katedrála La Almudena v Madride má niekoľko tvárí. Podľa toho, z akej strany sa na ňu pozeráte.

Sochy na streche paláca Palacio Real de Madrid

Na streche kráľovského paláca nás Madridčanka Alexandra upozornila na 8 sôch kráľov vládnucich na území Španielska. Bolo by ich tam aj oveľa viac, ale manželke kráľa Filipa V. sa opakovane sníval sen, že viac ako 100 zhotovených sôch sa na ňu rúcalo a tak sa kráľ rozhodol umiestniť iba časť z nich na strechu paláca a zvyšok na námestie „Plaza de Oriente“ pred palácom a do iných španielskych miest.

Kralovsky palac Palacio Real de Madrid
Kráľovský palác „Palacio Real de Madrid“
Sochy Filip V.
Tieto sochy na námestí „Plaza de Oriente“ dal postaviť kráľ Filip V.

Štvrť Barrio de las Letras a ulica Calle de las Huertas

Prehliadku mesta s Madridčankou sme nakoniec zakončili „mimo“ mesta. Ak by sme žili v dávnych dobách minulých, kedy po cestách premávali koče, ulica Calle de las Huertas by sa nachádzala na okraji mesta. Miesto plné čarovných záhrad, kde ľudia pestovali ovocie a zeleninu, kedysi žil aj markíz, ktorý predával svoj tovar na mieste, kde dnes stojí tržnica Mercado de San Miguel. Na ceste v tejto ulici nájdete aj pár veršov známych spisovateľov. Veď nenadarmo sa táto štvrť volá „Barrio de las Letras“.

Calle de las Huertas Madrid
Na ulici Calle de las Huertas v Madride sa nachádza niekoľko dobrých tapas podnikov.

Oslavy Fiestas de San Isidro

Našim ležérnym tempom sme nestihli celú plánovanú prehliadku Madridu, ale o to máme dôvod vrátiť sa opäť do kráľovského mesta plného histórie, 24-hodinovej zábavy a vynikajúcej gastronómie. Vlastne, som ani nestihla opísať, že v sobotu večer sme si zašli na kopec „La Pradera de San Isidro“, kde sa konala tradičná fiesta k sviatku San Isidro. Nechýbali koncerty, kolotoče, ani klasické stánky s občerstvením a večerné piknikovanie na tráve. Všetky zaujímavé informácie a detaily z histórie Madridu nám porozprávala Alexandra – Madridčanka, ktorá aj vás s radosťou povodí po svojom meste a prejdete si s ňou celú naplánovanú prehliadku.

Kralovske divadlo v Madride
Kráľovské divadlo v Madride bolo na 40 rokov uzavreté, pretože doň presahovala podzemná voda.

Blší trh El Rastro v La Latina

V nedeľu doobeda sme sa ešte s kamarátmi vydali do štvrte La Latina, ktorá je charakteristická pre svoju nezameniteľnú atmosféru. Tú dotvára klasický blší trh „El Rastro“, ktorý sa tiahne pozdĺž ulice Calle de la Ribera de Curtidores. Nakúpiť sa tu dajú čačky mačky od výmyslu sveta, starožitnosti, stolové hry, lacné handry, ale aj ručne vyrábané výrobky a oblečenie.

Ľudí je tu ako bĺch. Možno aj preto sa trhy volajú blšie trhy. Nemyslíte? Vybrať by ste sa sem mali v nedeľu doobeda alebo počas sviatkov. Ak sa vám už nebude chcieť predierať medzi ľuďmi, odskočte si do jedného z milióna tapas barov nachádzajúcich sa v tomto okolí. Tak, ako sme to spravili aj my a ukončili #tourpomadride. Pod týmto hashtagom nájdete fotografie z výletu v Madride na Instagrame.

El Rastro v La Latina
Takto vyzerá blší trh „El Rastro“ v štvrti La Latina v Madride.
Blší trh El Rastro v Madride
Po prehliadke blšieho trhu v Madride vám odporúčam odbehnúť si na dobrý tapas do jednej z priľahlých uličiek.

Ako prežiť v Madride počas víkendu:

  • Na eskalátoroch v metre stojte na pravej strane, aby mali náhliaci Madridčania možnosť rýchlejšieho prechodu po ľavej strane.
  • Pivo si pýtajte „doble“, čo je 0,3 l piva. V Zaragoze by vám možno nerozumeli, preto radšej použite ekvivalent, čo je copa alebo tubo.
  • V reštaurácii alebo v bare si vždy kontrolujte účet, či vám všetko správne zaúčtovali.
  • Najlepšia tapasová štvrť sa nachádza v štvrti Barrio de las Letras. Asi najdrahšie tapas podniky sú v La Latina, ale atmosféra tu stojí za to.

Lacné ubytovanie v Madride

Madrid je na ubytovanie veľmi drahé mesto, ale ak chcete bývať v čistom a lacnom hoteli, odporúčam vám Ibis Budget (Calle Alcalá, Madrid). Je síce vzdialený 20 minút metrom (zastávka Suanzes, zelené metro) od centra mesta, ale cena ubytovania stojí za to: 115 eur/2 noci/2 osoby aj s raňajkami.

Hotel Ibis Budget Madrid
Odporúčam ubytovať sa v hoteli Ibis Budget v Madride.

Výlet z Madridu do Zaragozy

Z Madridu si môžete spraviť jednodňový výlet do mesta rímskeho cisára Cézara Augusta – Zaragozy. Rýchlovlakom AVE zo stanice Atocha trvá cesta 1 hod. 20 minút, autobusom z ulice Avenida de América 3,5 hodiny alebo priamo z letiska Madrid Barajas cesta autobusom trvá iba 3 hodiny. Ak sa sem chystáte, tak mi napíšte a spravím vám sprievodkyňu po meste.

Zaragoza Andreita Miklas Alexandra Madridcanka
Aj Alexandre – Madridčanke som ukázala mesto Zaragoza, v ktorom žijem.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.