Bazilika El Pilar, Zaragoza (Španielsko)

Začiatok života v novej krajine nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Skôr by som to nazvala, že sú to opletačky s úradmi. Miestami má človek pocit, akoby mal osemnásť rokov a vybavoval si potrebné povolenia k štúdiu na vysokej škole. V mojom prípade som sa ocitla v Španielsku tvárou tvár realite a potrebné dokumenty k práci a životu v krajine som si musela vybaviť čo najskôr.

Európska únia udáva podmienky. Tri mesiace môže občan Slovenskej republiky pobudnúť v krajine Európskej únie, a teda aj v Španielsku bez povolenia. Po tomto termíne je potrebné, aby prvé kroky každého cudzinca viedli na cudzineckú políciu „Oficina de Extranjeros“. Pri vybavovaní odporúčam, aby mal človek aspoň základnú úroveň španielskeho jazyka a dokázal bez problémov porozumieť, čo od neho vyžadujú príslušné inštitúcie. Pre ľahšiu orientáciu vám preto rada poskytnem návod, kde, čo, ako vybaviť bez pátrania na internete.

Cudzinecká polícia

Keďže som mala začať pracovať v jednej akadémii v Zaragoze a k vypracovaniu pracovnej zmluvy som potrebovala číslo cudzinca NIE (Número de Identidad de Extranjero), išla som rovno na vec. Moja prvá zastávka smerovala na cudzineckú políciu. Tu som mala „šťastie“, že od 2. novembra 2017 sa zmenili podmienky. Namiesto okamžitého podania žiadosti o pridelenie cudzineckého čísla, som dostala termín oficiálneho predvolania (cita previa) až o 2 týždne. Pozitívom však bolo, že som sa dozvedela informáciu o tom, že pracovná zmluva sa v Španielsku môže vypracovať aj s číslom pasu. Po získaní čísla cudzinca NIE sa musí nahlásiť zamestnávateľovi. A tak som o tejto skutočnosti informovala aj zamestnávateľa.

Úrad sociálneho zabezpečenia

Ďalší úrad, ktorý nasleduje po cudzineckej polícii Oficina de Extranjeros je podobný slovenskej Sociálnej poisťovni Oficina Nacional de Seguridad Social. Tu som požiadala o číslo poistenca (Número de la Afiliación). Keďže som mala opäť to veľké šťastie, že ani na tomto úrade nevedeli o legislatívnej zmene, žiadali odo mňa číslo NIE, ktoré som však nemala. Celú situáciu som vysvetlila riaditeľovi pobočky, ktorý nakoniec súhlasil, že ma zaregistrujú pod číslom pasu. Avšak s dole uvedenou podmienkou.

Ak vás na úrade sociálneho zabezpečenia Instituto de la Seguridad Social zaregistrujú s číslom pasu, ihneď po prijatí čísla cudzinca (NIE), ho musíte ísť dodatočne nahlásiť do poisťovne.

Cudzinecká polícia ešte raz

Môj príbeh pokračuje ďalej. Na cudzineckú políciu som sa víťazoslávne dostavila ešte raz. Tentokrát som už totižto mala oficiálne predvolanie na daný termín a čas. Bola som aspoň vynikajúco pripravená so všetkými potrebnými dokumentmi: s dvakrát vyplneným tlačivom – Žiadosť o zapísanie do Centrálneho registra cudzincov, oskenovaným pasom a prineseným originálom na kontrolu. Po odovzdaní týchto dokumentov som už len čakala, kedy mi príde na španielsku adresu list s potvrdením o prijatí všetkých dokladov a ďalšie inštrukcie.

Policajná stanica na registráciu do Centrálneho registra

A tak sa aj stalo. List prišiel do troch týždňov, kde ma informovali, aby som si dohodla ďalší termín (cita previa) na ústredí ministerstva vnútra (Jefatura superior de policía, Unidad documentación extranjeros) a zaplatila správny poplatok 10,71 eur. Ak máte všetko v poriadku, priamo na tomto mieste vám vydajú malú zelenú kartičku (Certificado de registro de ciudadano de la unión). Termín stretnutia na tomto úrade je možné získať so šťastím o mesiac. Aspoň v Zaragoze to takto funguje. Je však možné, že vo väčších mestách, ako je Madrid alebo Barcelona, majú termíny nabité a stretnutie získate o dva až tri mesiace.

Tri základné kroky po príchode do Španielska:

1. Cudzinecká polícia „Oficina de Extranjeros“

Potrebujete vypísať:
2x Žiadosť o zapísanie do Centrálneho registra cudzincov
– Solicitud de instripción en el Registro Central de Extranjeros_Residencia ciudadano de la EU (Real Decreto 240/2007), dokument Modelo EX-18 (klik na Modelo sa otvorí dokument). Toto tlačivo si môžete stiahnuť priamo z internetu alebo vám ho vydajú na cudzineckej polícii.


1x sken dokumentu totožnosti (pas alebo občiansky preukaz)

2. Úrad sociálneho zabezpečenia „Instituto de la Seguridad Social“

Vypíšete si dokument Modelo TA.1(klik na Modelo sa otvorí dokument) a na mieste vám priradia číslo poistenca (Número de seguridad social o Número de Afiliación). Do dvoch týždňov by vám poštou mali zaslať kartičku poistenca na adresu bydliska v Španielsku.

3. Policajná stanica na registráciu do Centrálneho registra cudzincov „Jefatura superior de policía, Unidad documentación extranjeros“

V dokumente Modelo 790, código 012 (klik na Modelo sa otvorí dokument) vypíšte svoje osobné údaje, zaškrtnite možnosť Certificado de registro de residente comunitario o Tarjeta de residencia de familiar de un ciudadano de la Unión a tlačivo vytlačte. Automaticky by sa vám v dokumente mala objaviť čiastka 10,71 eur na zaplatenie. Tento správny poplatok môžete uhradiť v akejkoľvek banke. Potvrdenie musíte predložiť na polícii aj so skenom pasu a jeho originálom.

Po vybavení týchto 3 základných bodov vás čakajú ďalšie vybavovačky ohľadom získania zdravotného preukazu a výberu lekára. Celý postup som opísala v ďalšom článku v doleuvedenom článku.

Papierovačky v Španielsku: Zdravotníctvo a lekárske ošetrenie

Ak budete mať vybavený aj predchádzajúci krok, potom by ste nemali zabúdať vybavenie telefónneho čísla, digitáleho certifikátu, otvorenie bankového účtu, homologovanie vysokoškolského titulu a ak chcete vedieť viac, ako vystavovať faktúry popri hlavnom zamestnaní, všetko sa dozviete v ďalšom článku:

Papierovačky v Španielsku 3: Telefónne číslo, bankový účet a homologácia titulu

One thought on “Papierovačky v Španielsku: Prvé kroky po príchode do krajiny”

  1. Aktualne castellon ziadost ex18 zaplateny poplatok dokaz ze mate adekvatne zdravotne poistenie cize seguridad social alebo sukromne pracovna zmluva s elektronickym identifikacnym cislom a kopia dokladu totoznosti. Samozrejme cita previa cez internet ako comunitarios vybavuju kazdy den od 12:00 do 14:00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.