Areál Expo 2008 v Zaragoze, Parque de Agua

Moje prvé kroky po príchode do Španielska viedli na úrady. Čakali ma papierovačky v krajine kvôli získaniu čísla cudzinca NIE a malej zelenej kartičky, vďaka ktorej ma zapísali do Centrálneho registra cudzincov. Druhé kroky viedli do „španielskej dediny“. Na vlastnej koži som si totižto vyskúšala, ako funguje španielske zdravotníctvo a prihlasovanie do systému sociálneho zabezpečenia.

Po dvoch týždňoch práce v Španielsku som ochorela. Aj napriek snahe vyležať chorobu po práci, sa moje telo nespamätalo a potrebovalo väčšiu dávku oddychu a účinné lieky. Úplne som stratila hlasivky a k tomu sa pridala zvýšená teplota. Ako na potvoru som bola v procese vybavovania dokladov a čakania na vydanie preukazu sociálneho poistenia (Tarjeta de la Seguridad Social). Zdravotné a sociálne poistenie majú Španieli v jednom balíku. Takže prvé papierovačky v Španielsku som ešte nemala úplne za sebou.

Výber všeobecného lekára

V jeden večer, keď som už zo seba nevedela vydolovať ani „kúsok“ hlasu, voľba padla na návštevu najbližšej pohotovosti v jednom zdravotnom stredisku v Zaragoze (Centro de Salud), ktoré otvára svoje brány o ôsmej hodine večer. K obvodnému lekárovi počas dňa som nemohla ísť, pretože som nemala priradeného svojho obvodného doktora (Medico de cabecera), pretože som nemala kartičku poistenca (iba číslo sociálneho poistenia), a pretože som nebola prihlásená na pobyt v Španielsku. Jednoducho začarovaný kruh. 

Ošetrujúci lekár na pohotovosti ma ošetril, avšak potvrdenie o práceneschopnosti vydať nemohol. Preto som na druhý deň musela navštíviť obvodného lekára v zdravotnom stredisku podľa miesta bydliska, aby mi vystavil PN-ku. To som však ešte nevedela informáciu, že ak ste v Španielsku 3 dni práceneschopní (de baja), nepotrebujete papier o práceneschopnosti, iba potvrdenie z pohotovosti o návšteve lekára.

Nahlásenie na pobyt

K registrácii v zdravotnom stredisku som však potrebovala potvrdenie o nahlásení trvalého bydliska (Empadronamiento) a až potom som si mohla vybrať doktora podľa svojho gusta a čas návštev v dopoludňajších alebo popoludňajších hodinách. Úrad, ktorý vydáva potvrdenie (Unidad de Estadística y Gestión Padronal, Ayuntamiento) o  pobyte v Španielsku funguje rovnako ako cudzinecká polícia. Musíte si dopredu dohodnúť schôdzku (cita previa).

Keď som prišla na vyššie uvedený úrad (bez termínu na schôdzku), úradníčka nemala nikoho v kancelárii a keď videla, ako zúbožene vyzerám, súhlasila, že potvrdenie o tom, s kým bývam na danej adrese jej môžem obratom poslať elektronicky. Španieli majú „krásny“ výraz na to, keď niekto vyzerá veľmi zle. „Estas echo polvo.“ Čo v preklade znamená: Vyzeráš hrozne alebo zúbožene.

Po zápise na trvalý pobyt som sa s radosťou mohla vrátiť do zdravotného strediska, kde mi pani na recepcii dala termín k lekárke, aj s presným časom. Opäť som mala druhé veľké šťastie, že som dostala termín stretnutia o 3 hodiny. A teda v rovnaký deň, v aký som podala žiadosť. Za normálnych okolností je možné objednať sa u lekárky až na druhý deň.

Nie je to žiaden žart, ak človek toto všetko vybavuje v chorobe a teplote a pozerá na nich ako puk (že vlastne, kto je Španiel). Čo všetko si ešte nevymyslia, kým mi konečne lekár otvorí dvere svojej ambulancie. Ešteže sa za objednanie u lekára neplatí.

Pri chorobe, ktorá trvá 3 dni, nepotrebujete v Španielsku PN-ku. Postačí potvrdenie o návšteve pohotovosti.

Areál Expo 2008 v Zaragoze, Parque de Agua a nefunkčný vodný mlyn
Par Parque de Agua a nefunkčný vodný mlyn.

Ako si vybaviť lekára a zdravotnú kartu poistenca?

1. Nahlásenie na pobyt

Na úrade Unidad de Estadística y Gestión Padronal (patriaci pod Ayuntamiento) musíte mať dopredu dohodnuté stretnutie (cita previa). K nahláseniu bydliska v Španielsku vyplníte tlačivo, kde a s kým bývate v domácnosti a totožnosť preukážete platným pasom. V prípade, ak bývate v domácnosti so Španielmi, toto tlačivo vám musí potvrdiť jedna z nahlásených osôb na danej adrese.

Ešte malá poznámka. Španieli nerozlišujú medzi trvalým pobytom a prechodným. Preto chápte, že ak sa v Španielsku nahlasujete na pobyt, znamená to prechodný pobyt, nie trvalý.

2. Zdravotné stredisko „Centro de Salud“

Na základe potvrdenia o pobyte v Španielsku (empadronamiento) vás môžu zaregistrovať do ich sociálneho systému a zároveň konečne môžete požiadať o vystavenie preukazu poistenca v zdravotnom stredisku „Centro de Salud“ (v mieste bydliska), ktorý vám príde poštou asi do jedného mesiaca. Ku dňu, kedy budete zaregistrovaní do sociálneho systému v Španielsku, sa môžete odhlásiť zo svojej zdravotnej poisťovne na Slovensku. Ak teda nechcete naďalej navštevovať lekárov v rodnej vlasti. Slovenský systém dovoľuje mať zdravotné poistenie v jednej aj druhej krajine. Tým pádom si však na Slovensku platíte zdravotné preddavky ako samoplatiteľ, čo je 66, 78 eur mesačne (01/2019).

3. Úrad sociálneho zabezpečenia

Európsky preukaz zdravotného poistenia sa vám určite zíde, ak pôjdete na Slovensko a budete potrebovať ošetrenie na pohotovosti, alebo vycestujete na dovolenku mimo Španielska. O jeho vystavenie žiadate na Úrade sociálneho zabezpečenia „Instituto de Seguridad Social“, v mieste vášho bydliska. Ak ste sa odhlásili zo zdravotnej poisťovne na Slovensku, slovenský preukaz poistenca nemusíte odovzdávať, ale nechávate si ho. Je to asi kvôli tomu, že keď sa vrátiť naspäť na Slovensko, nemusia vám ju opätovne vystavovať.

Sociálne poistenie a nezamestnanosť

Ak v Španielsku nepracujete a ste prihlásení na úrade práce (INAEM), sociálne poistenie za vás platí štát. Ak končíte v práci, nemusíte sa ani registrovať na úrade práce. Poistenie automaticky za vás platí štát. Je to na vás, či máte záujem, aby vám úrad práce posielal ponuky práce. Avšak ako nezamestnanému vám Úrad sociálneho zabezpečenia nevydá európsky preukaz zdravotného poistenia.

V prípade vycestovania zo Španielska, musíte navštíviť pobočku Úradu sociálneho zabezpečenia a nahlásiť im, kam sa chystáte v danom období. Vydajú vám doklad (obyčajný papier), ktorý vás oprávňuje navštíviť lekára v danej krajine. Dĺžka vášho pobytu v zahraničí však nemôže presiahnuť viac ako 14 dní. Také je nariadenie úradu práce.

Ako som si vybavovala identifikačné číslo cudzinca NIE (Número de Identidad de Extranjero) v Španielsku, a čo všetko som si ako prvé musela zariadiť po príchode do krajiny, dozviete sa v nasledujúcom článku:

Papierovačky v Španielsku: Prvé kroky po príchode do krajiny

V prípade, ak si chcete otvoriť účet v banke, vybaviť španielske telefónne číslo alebo homologovať vysokoškolský titul, poradím vám krok za krokom v doleuvedenom článku.

Papierovačky v Španielsku 3: Telefónne číslo, bankový účet a homologácia titulu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.