Areál Expo 2008 v Zaragoze, Parque de Agua

Moje prvé kroky po príchode do Španielska viedli na úrady. Čakali ma papierovačky v krajine kvôli získaniu čísla cudzinca NIE a malej zelenej kartičky, vďaka ktorej ma zapísali do Centrálneho registra cudzincov. Druhé kroky viedli do „španielskej dediny“. Na vlastnej koži som si totižto vyskúšala, ako funguje španielske zdravotníctvo.

Po dvoch týždňoch práce v Španielsku som ochorela. Aj napriek snahe vyležať päť dní po práci, sa moje telo nespamätalo a potrebovalo väčšiu dávku oddychu a účinné lieky. Úplne som stratila hlasivky a k tomu sa pridala zvýšená teplota. Ako na potvoru som bola v procese vybavovania dokladov a čakania na vydanie preukazu sociálneho poistenia (Tarjeta de la Seguridad Social). Zdravotné a sociálne poistenie majú Španieli v jednom balíku. Takže prvé papierovačky v Španielsku som ešte nemala úplne za sebou.

Výber všeobecného lekára

V jeden večer, keď som už zo seba nevedela vydolovať ani „kúsok“ hlasu, voľba padla na návštevu najbližšej pohotovosti v jednom zdravotnom stredisku v Zaragoze (Centro de Salud), ktoré otvára svoje brány o ôsmej hodine večer. K obvodnému lekárovi počas dňa som nemohla ísť, pretože som nemala priradeného svojho doktora, pretože som nemala kartičku poistenca (iba číslo sociálneho poistenia), a pretože som nebola prihlásená na pobyt. Jednoducho začarovaný kruh. 

Ošetrujúci lekár na pohotovosti ma ošetril, avšak potvrdenie o práceneschopnosti vydať nemohol. Preto som na druhý deň musela navštíviť obvodného lekára (médico de cabecera) v zdravotnom stredisku podľa miesta bydliska, aby mi vystavil PN-ku. To som však ešte nevedela informáciu, že ak ste v Španielsku 3 dni PN (baja), nepotrebujete papier o práceneschopnosti, iba potvrdenie z pohotovosti o návšteve lekára.

Nahlásenie na trvalý pobyt

K registrácii v zdravotnom stredisku som však potrebovala potvrdenie o nahlásení trvalého bydliska (Empadronamiento) a až potom som si mohla vybrať doktora podľa svojho gusta a čas návštev v dopoludňajších alebo popoludňajších hodinách. Úrad, ktorý vydáva potvrdenie (Unidad de Estadística y Gestión Padronal, Ayuntamiento) o trvalom pobyte v Španielsku funguje rovnako ako cudzinecká polícia. Musíte si dopredu dohodnúť schôdzku (cita previa).

Keď som prišla na vyššieuvedený úrad (bez termínu na schôdzku), úradníčka nemala v kancelárii žiadnu návštevu a keď videla, ako zúbožene vyzerám, súhlasila, že potvrdenie o tom, s kým bývam na danej adrese jej môžem obratom poslať elektronicky. Španieli majú „krásny“ výraz na to, keď niekto vyzerá veľmi zle. „Estas echo polvo.“ Čo v preklade znamená: Vyzeráš hrozne (alebo doslovný preklad znie: Si na prášky).

Po zápise na trvalý pobyt som sa s radosťou mohla vrátiť do zdravotného strediska, kde mi pani dohodla stretnutie s lekárkou na presný deň a hodinu. Opäť som mala druhé veľké šťastie, že som dostala termín o 3 hodiny. A teda v rovnaký deň, v aký som žiadala o termín. Za normálnych okolností je možné objednať sa u lekárky až na druhý deň.

Nie je to žiaden žart, ak človek toto všetko vybavuje v chorobe a teplote a pozerá na nich ako puk (že vlastne, kto je Španiel). Čo všetko si ešte nevymyslia, kým mi konečne lekár otvorí dvere svojej ambulancie. Ešteže sa za objednanie u lekára neplatí.

Pri chorobe, ktorá trvá 3 dni, nepotrebujete PN-ku. Postačí potvrdenie o návšteve pohotovosti.

Po príchode do Španielska: Ako si vybaviť lekára a zdravotnú kartu poistenca?

1. Trvalý pobyt „Unidad de Estadística y Gestión Padronal, Ayuntamiento“

Aj na tomto úrade musíte mať dopredu dohodnuté stretnutie (cita previa). K nahláseniu trvalého bydliska vyplníte tlačivo, kde a s kým bývate v domácnosti a totožnosť preukážete platným pasom. V prípade, ak bývate v domácnosti so Španielmi, toto tlačivo vám musí potvrdiť jedna z nahlásených osôb na danej adrese.

2. Zdravotné stredisko „Centro de Salud“

Na základe potvrdenia o trvalom pobyte vás môžu zaregistrovať do systému a zároveň požiadate o vystavenie zdravotného preukazu, ktorý vám príde na adresu bydliska asi do jedného mesiaca.

3. Úrad sociálneho zabezpečenia „Instituto de Seguridad Social“

Európska zdravotná kartička sa vám určite zíde, ak pôjdete na Slovensko a budete potrebovať ošetrenie, alebo vycestujete na dovolenku mimo Španielska. O jej vystavenie žiadate na Úrade sociálneho zabezpečenia „Seguridad Social“, v mieste vášho bydliska.

Sociálne poistenie a nezamestnanosť

Ak v Španielsku nepracujete a ste prihlásení na úrade práce (INAEM), sociálne poistenie za vás platí štát. V takomto prípade vám však nevydajú európsky preukaz zdravotného poistenia.

V prípade vycestovania zo Španielska, musíte navštíviť pobočku Úradu sociálneho zabezpečenia a nahlásiť im, kam sa chystáte v danom období. Vydajú vám doklad (obyčajný papier), ktorý vás oprávňuje navštíviť lekára v danej krajine. Dĺžka vášho pobytu v zahraničí však nemôže presiahnuť viac ako 14 dní. Také je nariadenie úradu práce.

Ako som si vybavovala číslo cudzinca NIE (Número de Identidad de Extranjero) v Španielsku, si môžete prečítať v článku Prvé kroky po príchode do krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.