Výhľad z veže baziliky El Pilar

Dôvodov na návštevu unikátneho mesta v Španielsku sa vždy nájde. Zaragoza toho ponúka naozaj veľa. Čo by ste povedali na potápanie so sladkovodnou obludou z Južnej Ameriky, ktorá meria 2 metre? Maliara Francisca Goyau tu už bohužiaľ nestretnete, ale za to jeho fresky a obrazy zdobia nejeden chrám v meste. Ak je vám aj to málo, zájdite vo štvrtok na juepincho – štvrtkový tapas za dve eurá aj s nápojom. 

1. Zaplávate si s amazónskymi cicavcami

Ak sa vám žiada zažiť netradičné dobrodružstvo, príďte si zaplávať aj s prístrojom do najstaršieho sladkovodného akvária v Európe Acuario de Zaragoza. Nachádza sa v mieste duchov, v skoro opustenom areáli, kde sa pred viac ako desiatimi rokmi konala svetová výstava EXPO 2008. Akvárium má hĺbku 8 metrov a obsahuje viac ako 1,6 miliónov litrov vody. Ak sa nezľaknete, tak vo vode stretnete najväčšiu sladkovodnú rybu arapaimu z Amazonky. Pre lepšiu predstavu meria viac ako 2 metre.

2. Vo štvrtok si lacno nasýtite žalúdok

Tak, ako je na juhu Španielska dobrým zvykom dostať k nápoju zdarma niečo malé pod zub, v Zaragoze získate malý tapas a nápoj (väčšinou víno alebo pivo) za špeciálnu cenu – poväčšine 2 eurá. Pozor však, akcia je limitovaná iba na štvrtky s názvom juevepincho. Ostatné dni si môžete zájsť tiež na tapas, ale už za bežnú cenu.

Bary nájdete vo všetkých štvrtiach mesta. Ak prídete vo štvrtok na juepincho, odporúčam vám zájsť do štvrti La Magdalena (Calle Mayor) a na ulicu Calle del Heroísmo, kde sa nachádzajú podniky so zvýhodnenou ponukou. Nezabudnite však na to, že ste v Španielsku, kde je zvykom chodiť od baru do baru. Za večer môžete vystriedať tri až štyri podniky, podľa „veľkosti“ hladu.

Môj obľúbený bar ponúka veľký výber krokiet (croquetas). Volá sa Bar Entalto a nájdete ho na ulici Calle Mayor 50 v Zaragoze. Ak ste milovníkom syrov, určite navštívte Bar Estudios na ulici Calle Estudios 15, ktorý je prevoňaný syrovým parfumom. Na ceste za dobrým tapasom by ste namali vynechať ani bar Méli Mélo na hlavnej ulici Calle Mayor 45 alebo Bar Cervino (Calle Ainsón 18) v blízkosti unikatného palácu Aljafería.

Bar Estudios
V podniku Bar Estudios neponúkajú iba syrové tapasy, ale aj mäsové a rôzne druhy pomazánok.

3. Nikde inde nenájdete mudejarský štýl

Arabi, kresťania a židia zanechali svoju kultúru na každom rohu v Zaragoze. Zmiešaním viacerých kultúr vznikol jedinečný mudéjarský štýl (el arte mudéjar) deklarovaný UNESCOm ako Svetové dedičstvo. Medzi pamiatky s mudejarským štýlom patrí dominanta mesta Bazilika El Pilar, ako aj  Katedrála La Seo, na ktorej stavbu bola použitá tehla, zdobená farebnými sklíčkami a keramikou. Stopy mudéjarského štýlu nájdete aj na Kostole Iglesia de la Magdalena s krásnou zdobenou vežou, nachádzajúca sa v štvrti, kde sa štvrtok koná tapasová udalosť „juepincho“, ale aj na Kostole San Pablo v štvrti El Gancho, či v arabskom paláci Palacio de la Alfafería, kde momentálne sídli aragónsky parlament.

Katedrála El Seo v mudejarskom štýle, Zaragoza, Španielsko
Stena katedrály La Seo je celá zdobená v mudejarskom štýle.

4. Môžete stretnúť maliara Goyu

Španielskeho (kráľovského) maliara a grafika Francisca Goyu stretnete hneď na viacerých miestach v Zaragoze. Jeho majstrovské diela môžete obdivovať v Bazilike El Pilar (Freska La adoración del Nombre de Dios a freska Regina Martirum), v múzeu Museo de Goya neďaleko baziliky a v kláštore Cartuja de Aula Dei v blízkosti Zaragozy. Kedysi tu francúzski mnísi vyrábali víno a v 20. storočí sa toto miesto premenilo na fabriku hodvábu. Teplom z neďalekej práčovne sa síce zničili štyri fresky na stenách, ale zvyšných sedem sa zachovalo.

5. Stretnete pohostinných ľudí

Nepoznáte cestu, hľadáte bar alebo potrebujete získať nejaké odporúčanie? Na každom rohu stretnete nápomocných ľudí, tzv. maños (prezývajú sa tak obyvatelia Zaragozy, ktorí sa tu narodili). Ak viete aspoň pár slovíčok po španielsky, určite von s nimi. Domáci vás ešte aj pochvália, ako dobre rozprávate ich rodnou rečou. Tu je pár španielskych slovíčok, ktoré by vám nemali chýbať v konverzácii.

Pohostinni ludia
Pohostinných ľudí stretneme napríklad aj v mojom obľúbenom podniku La Taskería.

Tak kedy prídete? Napíšte mi email (andreita@lifeisajourney.sk) alebo zatelefonujte (+421 911 123 465), aby som vám mohla spraviť turistického sprievodcu po Zaragoze.

Letecké spojenie do Zaragozy

Najväčšou historickou udalosťou roka 2019 je oznámenie leteckej spoločnosti Ryanair, že od konca marca 2019 začne prevádzkovať lety Viedeň – Zaragoza. Letieť sa bude vždy vo štvrtok a v nedeľu. Tieto lety operuje spoločnosť Laudamotion, ale nájdete ich v predaji na stránke Ryanair.

Posledné roky bolo možné pohodlne a ekonomicky letieť do Zaragozy cez Bergamo (Bratislava-Bergamo-Zaragoza). Štyri letenky vychádzali okolo 60 eur a nadväznosti letov sa vynikajúco zhodovali. Najideálnejším riešením bol výlet do Zaragozy od stredy do pondelka. Od marca 2020 však letecká spoločnosť Ryanair zmenila letový poriadok a bohužiaľ nadväznosti letov nie sú zosúladené.

Ryanair ruší od 1. novembra linku Bratislava – Madrid a taktiež Bratislava – Girona (Barcelona). Možnosťou však stále ostávajú lety Viedeň – Madrid a Viedeň – Barcelona, odkiaľ je možné nasadnúť na rýchlovlak AVE spoločnosti Renfe až do Zaragozy na stanicu Delicias. V jeho cene je aj lístok na prímestský vlak Cercanías (po katalánsky Rodalies), ktorý vás dovezie z letiska na vlakovú stanicu Sants v Barcelone, kde nastúpite na rýchlovlak AVE. Lístok na vlak Cercanías si však treba vytlačiť v oranžových samoobslužných automatoch na lístky na vlakových staniciach. Najprv treba vybrať smer, kam idete (Aeropuerto), typ lístka, ktorý potrebujete (Combinat Rodalia – katalánsky) a potom zadať číslo (Combinado Cercanías) uvedené na lístku na vlak AVE.

Prehliadka Zaragozy
Prehliadka mesta Zaragozy trvá okolo 4 hodín.

Ak by ste do Zaragozy radi doleteli z iného miesta na tejto zemeguli, uvádzam vám všetky letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú lety. Patrí sem:

  • Air Europa
  • Evelop
  • Iberia
  • Orbest
  • Ryanair
  • Volotea
  • Vueling
  • Wizz Air

Prečítajte si ďalších 5 dôvodov, prečo navštíviť Zaragozu.