Katedrála El Seo v mudejarskom štýle, Zaragoza, Španielsko

Dôvodov na návštevu unikátneho mesta v Španielsku sa vždy nájde. Zaragoza toho ponúka naozaj veľa. Čo by ste povedali na potápanie so sladkovodnou obludou z Južnej Ameriky, ktorá meria 2 metre? Spisovateľa Francisca Goyu tu už bohužiaľ nestretnete, ale za to jeho obrazy zdobia steny viacerých historickým budov. Ak je vám aj to málo, zájdete vo štvrtok na juepincho – tapas za dve eurá aj s nápojom. 

5 dôvodov na návštevu Zaragozy

 1. Zaplávate si s amazónskymi cicavcami

  Ak sa vám žiada schladiť sa vo vode, môžete si zaplávať aj s prístrojom v najstaršom sladkovodnom akváriu v Európe Acuario de Zaragoza (acuariodezaragoza.com/buceo), ktoré sa nachádza v areáli, kde sa konala svetová výstava EXPO 2008. Akvárium má hĺbku 8 metrov a viac ako 1,6 miliónov litrov vody. Ak sa nezľaknete, tak vo vode stretnete najväčšiu sladkovodnú rybu arapaimu z Amazonky. Pre lepšiu predstavu meria viac ako 2 metre.

 2. Vo štvrtok si lacno nasýtite žalúdok

  Tak, ako je dobrým zvykom na juhu Španielska dostať k nápoju zdarma niečo malé pod zub, v Zaragoze môžete dostať jeden nápoj (väčšinou víno alebo pivo) a jeden malý tapas za 2 eura. Pozor však, akcia je limitovaná iba na štvrtok, ktorý ma názov juevepincho. Bary nájdete v centre mesta, v štvrti Magdalena a Heroísmo. Odporúčam navštíviť aspoň 3-4 bary. Môj obľúbený bar ponúka veľký výber krokiet (croquetas). Volá sa Bar Entalto a nájdete ho na ulici Calle Mayor 50 v Zaragoze. Ak ste milovníkom syrov, určite navštívte Bar Estudios na ulici Calle Estudios 15.

 3. Nikde inde nenájdete mudejarský štýl

  Arabi, kresťania a židia zanechali svoju kultúru na každom rohu v Zaragoze. Zmiešaním viacerých kultúr vznikol jedinečný mudejarský štýl (el arte mudéjar), ktorými sú zdobené viaceré pamätihodnosti. Už spomínaná Bazilika El Pilar, Katedrála La Seo, Kostol Iglesia de la Magdalena s krásnou zdobenou vežou, Kostol San Pablo, či arabský palác Palacio de la Alfafería (sídli tu aragónsky parlament).

 4. Môžete stretnúť maliara Goyu

  Kráľovského maliara Francisca Goyu môžete stretnúť hneď na viacerých miestach v meste. Obdivovať môžete kupolu v Bazilike El Pilar, navštíviť múzeum Goya alebo Kláštor Cartuja de Aula Deiv ktorom ešte prednedávnom žili mnísi. Od Zaragozy je vzdialený 12 km.

 5. Stretnete pohostinných ľudí

  Nepoznáte cestu? Hľadáte bar alebo si len chcete niečo objednať v podniku? Na každom rohu stretnete nápomocných ľudí. Ak viete aspoň pár slovíčok po španielsky, určite von s nimi. Ľudia v Zaragoze vás ešte pochvália, ako dobre rozprávate ich rodnou rečou.

Tak kedy prídete? Napíšte mi, aby som vám mohla spraviť miestneho sprievodcu (andreita@lifeisajourney.sk).

Neprečítali ste si prvých 5 dôvodov, prečo navštíviť Zaragozu? Napravte to hneď teraz.

Letecké spojenie

Najpohodlnejšie (2 lety – jeden smer) a najekonomickejšie (cca 100 eur – spiatočná letenka) spojenie vychádza cez leteckú spoločnosť Ryanair. Uvádzam príklad: Bratislava – Bergamo (Miláno) – Zaragoza

11.-15. apríla 2018 (103,57 eur). Pozor! Táto cena bola platná v čase písania článku. Ryanair mení ceny leteniek rýchlo.

Bar Estudios, Zaragoza