Výhľad z veže baziliky El Pilar

Dôvodov na návštevu unikátneho mesta v Španielsku sa vždy nájde. Zaragoza toho ponúka naozaj veľa. Čo by ste povedali na potápanie so sladkovodnou obludou z Južnej Ameriky, ktorá meria 2 metre? Maliara Francisca Goya-u tu už bohužiaľ nestretnete, ale za to jeho fresky a obrazy zdobia nejeden chrám. Ak je vám aj to málo, zájdete vo štvrtok na juepincho – štvrtkový tapas za dve eurá aj s nápojom. 

1. Zaplávate si s amazónskymi cicavcami

Ak sa vám žiada schladiť sa vo vode, môžete si zaplávať aj s prístrojom v najstaršom sladkovodnom akváriu v Európe Acuario de Zaragoza v areáli expa, kde sa pred desiatimi rokmi konala svetová výstava EXPO 2008. Akvárium má hĺbku 8 metrov a obsahuje viac ako 1,6 miliónov litrov vody. Ak sa nezľaknete, tak vo vode stretnete najväčšiu sladkovodnú rybu arapaimu z Amazonky. Pre lepšiu predstavu meria viac ako 2 metre.

2. Vo štvrtok si lacno nasýtite žalúdok

Tak, ako je dobrým zvykom na juhu Španielska dostať k nápoju zdarma niečo malé pod zub, v Zaragoze môžete dostať jeden nápoj (väčšinou víno alebo pivo) a malý tapas za 2 eurá. Pozor však, akcia je limitovaná iba na štvrtok, ktorý ma názov juevepincho. Ostatné dni si môžete zájsť tiež na tapas, ale už za bežnú cenu. Bary nájdete vo všetkých štvrtiach mesta. Ak prídete na juepincho odporúčam zájsť do štvrti Magdalena a Heroísmo. V každom bare si objednáte jeden až dva tapasy a presuniete sa do ďalšieho baru. Tak ich môžete vystriedať 3 až 4, podľa vášho hladu.

Môj obľúbený bar ponúka veľký výber krokiet (croquetas). Volá sa Bar Entalto a nájdete ho na ulici Calle Mayor 50 v Zaragoze. Ak ste milovníkom syrov, určite navštívte Bar Estudios na ulici Calle Estudios 15. Ktorýkoľvek iný deň môžete navštíviť aj bar Méli Mélo na hlavnej ulici Calle Mayor 45 alebo Bar Cervino (Calle Ainsón 18) v blízkosti unikatného palácu Aljafería.

Bar Estudios
V podniku Bar Estudios neponúkajú iba syrové tapasy, ale aj mäsové a rôzne druhy pomazánok.

3. Nikde inde nenájdete mudejarský štýl

Arabi, kresťania a židia zanechali svoju kultúru na každom rohu v Zaragoze. Zmiešaním viacerých etník vznikol jedinečný mudéjarský štýl (el arte mudéjar), ktorými sú zdobené viaceré pamätihodnosti. Patrí sem dominanta mesta Bazilika El Pilar, s farebnými vežičkami. ako aj Katedrála La Seo, na ktorej stavbu bola použitá tehla, zdobená farebnými sklíčkami a keramikou. Stopy mudéjarského štýlu nájdete aj na Kostole Iglesia de la Magdalena s krásnou zdobenou vežou, nachádzajúca sa v štvrti, kde sa štvrtok koná tapasová udalosť „juepincho“, ale aj na Kostole San Pablo, či v arabskom paláci Palacio de la Alfafería, kde momentálne sídli aragónsky parlament.

Katedrála El Seo v mudejarskom štýle, Zaragoza, Španielsko
Stena katedrály La Seo je celá zdobená v mudejarskom štýle.

4. Môžete stretnúť maliara Goyu

Kráľovského maliara Francisca Goyu stretnete hneď na viacerých miestach v Zaragoze. Jeho majstrovské diela môžete obdivovať na dvoch kupoliach v Bazilike El Pilar (Freska La adoración del Nombre de Dios a freska Regina Martirum), vkročiť môžete do jeho múzea Museo de Goya, neďaleko baziliky a o niečo ďalej od Zaragozy sa nachádza kláštor Cartuja de Aula Dei, v ktorom kedysi francúzsky mnísi vyrábali víno a v 20. storočí sa toto miesto premenilo na fabriku hodvábu. Teplom z neďalekej práčovne sa zničili 4 obrazy, ale zvyšných 7 sa zachovalo.

5. Stretnete pohostinných ľudí

Nepoznáte cestu? Hľadáte bar alebo sa chcete spýtať na nejaké odporúčanie? Na každom rohu stretnete nápomocných ľudí. Ak viete aspoň pár slovíčok po španielsky, určite von s nimi. Ľudia v Zaragoze vás ešte pochvália, ako dobre rozprávate ich rodnou rečou. Tu je pár španielskych slovíčok, ktoré by vám nemali chýbať v konverzácii.

Pohostinni ludia
Pohostinných ľudí stretneme napríklad aj v mojom obľúbenom podniku La Taskería.

Tak kedy prídete? Napíšte mi email (andreita@lifeisajourney.sk) alebo zatelefonujte (+421 911 123 465), aby som vám mohla spraviť turistického sprievodcu (mám na to aj certifikát :).

Letecké spojenie do Zaragozy

Niekoľko rokov dozadu bolo možné veľmi pohodlne a ekonomicky letieť priamo do Zaragozy s leteckou spoločnosťou Ryanair. Z Bratislavy cez Bérgamo, až do Zaragozy ste mohli mať štyri letenky za 60 eur. Nadväznosti letov sa zhodovali v dni aj čase. Najideálnejším riešením bol výlet do Zaragozy od stredy do pondelka. Od marca 2019 však letecká spoločnosť zmenila letový poriadok a bohužiaľ nadväznosti letov nie sú vôbec zosúladené.

Z Bratislavy je momentálne výhodné letieť do Madridu alebo Barcelony. Odtiaľto potom nasadnúť na rýchlovlak AVE spoločnosti Renfe až do Zaragozy na stanicu Delicias. V cene lístka na vlak máte aj lístok na prímestský vlak Cercanías (po katalánsky Rodalies), ktorý vás dovezie z letiska až na vlakovú stanicu (Atocha v Madride, Sants v Barcelone). Lístok na Cercanías si však treba vytlačiť v samoobslužných automatoch na lístky. Stačí zadať číslo (Localizador), ktoré je uvedené na lístku na vlak AVE.

Ak by ste do Zaragozy radi doleteli z iného miesta na tejto zemeguli, uvádzam vám všetky letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú lety. Patrí sem:

  • Air Europa
  • Evelop
  • Iberia
  • Orbest
  • Ryanair
  • Volotea
  • Vueling
  • Wizz Air

Prečítajte si ďalších 5 dôvodov, prečo navštíviť Zaragozu.