Na začiatku mojej „dovolenky“ v Španielsku sa mi zdalo všetko iné. Odlišne fungujúce od slovenského systému. Kultúrne rozdiely som videla vo všetkom. Týkalo sa to naozaj úplných maličkostí. Nechápala som, prečo je tovar v potravinách po desiatej hodine večer drahší a prečo vám po tejto hodine nepredajú ani fľašu vína k večeri. Nie že by to bolo dôležité, ale je to taký dobrý španielsky zvyk. S komickými situáciami som sa stretávala na každom rohu.
Keby som myšlienkami zostala v potravinách, čudovala by som sa, prečo predávajú v jednom balení pomaranče na konzumáciu a pomaranče na odšťavenie. Ak by ste chceli ušetriť, tak tie druhé sú lacnejšie. Zdalo sa mi úžasné, že veľké potravinové reťazce, majú oddelenie – mäsiarstvo, v ktorých vám mäsiar nakrája mäso podľa želania. V Španielsku ma prekvapilo aj to, prečo sa do autobusu nastupuje cez dvere vodiča a vystupuje z ostatných dverí. Dokonca som sa neprestala čudovať, prečo Španieli chodia po byte obutí v topánkach. Spain is different alebo veď Španielsko trochu inak.
Kultúrne rozdiely alebo odlišnosti
Rozdielov medzi Španielskom a Slovenskom je naozaj neúrekom. Či už sa to týka pracovného trhu, školského systému, zdravotníctva a mnohých ďalších odvetví. Aby som v španielskej Zaragoze dokázala prežiť, tak veľa rozdielov, ktoré vychádzali v neprospech Španielska som musela prijať, inak by sa mi tu ťažko žilo. Nie všetky kultúrne rozdiely sú však negatívne. Tento článok má byť naozaj odľahčujúci, tak pridávam pár mojich ďalších postrehov zo života v Španielsku.
1. Španieli meniny neoslavujú
Z historického hľadiska meniny oslavovali. Teraz však na tento ich starodávny zvyk už zabudli a Španieli meniny neoslavujú. Deťom zvykli dávať mená buď podľa rodičov alebo podľa dátumu narodenia. Nakukli do cirkevného kalendára a dieťa dostalo meno podľa svätca, ktorý bol uvedený v daní deň. Niekedy mali šťastie a mali na výber z viacerým mien. Odkedy však prestalo byť Španielsko ultrakresťanské, tento zvyk sa jednoducho vytratil. Ešte šťastie, že narodeniny sa oslavujú, ale Španieli v Zaragoze si pri gratulácii nepodávajú ruky.
2. Cestovné poriadky na zastávke nenájdete
Neviem, ako je to v iných španielskych mestách, ale v Zaragoze klasické cestovné poriadky s uvedenými časmi odchodov autobusov nenájdete. Na autobusovej zastávke je uvedený iba interval odchodov autobusov (napríklad každé 3 minúty). Na zastávke električky nájdete digitálnu tabuľu, ktorá informuje o najbližšom príchode dopravného prostriedku.
3. Vyhradené parkovisko pre psov
V španielskej Zaragoze sa môžete vybrať na nákupy s vašim štvornohým miláčikom a „zaparkovať“ ho pred obchodom na vyhradenom „parkovisku“ pre psov. Toto miesto je označené tabulou s nápisom P. Keď som bývala v Bratislave, tak som svojho psa Fénixa nepriväzovala o žiadne miesto, ale ak má niekto tento zvyk, bez problémov môže pred viacerými obchodmi uchytiť psiu vôdzku o skobu.
4. Obedňajšia prestávka pre deti
Deti v španielskej škôlke (colegio de educación infantil) a na základnej škole (colegio de educación primaria) majú obedňajšiu prestávku približne od 12:30 do 15:00 hod. V tomto čase majú možnosť obedovať v školskej jedálni a vybrať si mimoškolské aktivity, niečo na štýl slovenských družín alebo obedovať doma. Zo svojich školských čias si pamätám, že som chodila do rannej a poobednej družiny, pokiaľ ma rodičia nevyzdvihli. Niektoré španielske deti vyzdvihnúť počas obedňajšej prestávky rodičia alebo starí rodičia. Obedujú doma a potom ich opäť odvedú o tretej do školy, kde pobudnú až do piatej.
5. Výplata chodí v rovnaký mesiac
Systém vyplácania mesačnej mzdy sa mi v Španielsku vážne páči. Za odpracovaný mesiac vám príde výplata v rovnaký mesiac. Teda za september dostanete zaplatené posledný deň v septembri. Žiadne také, ako na Slovensku, že čakáte do 15-teho alebo 20-teho dňa v mesiaci. A keď ste živnostník, nikdy neviete, kedy a či vám vôbec zaplatia.
Prečítajte si aj ďalšie články o rozdieloch medzi Španielskom a Slovenskom: