Všetky Baleárske ostrovy patria do skupiny tých ostrovov, na ktorých by bolo hriechom zostať iba na jednej pláži počas dovolenky a nespoznávať nádherné miesta, ktoré ponúkajú ich pobrežia. Či už je to Malorka, Menorka alebo Ibiza, každý z ostrovov poskytuje vynikajúci kokteil zážitkov, ktorého zloženie už závisí na vás, čo si do neho primiešate.
Pre mňa osobne je dovolenka spojená so spoznávaním. Spoznávanie je pre mňa niečo ako darček z dovolenky. Bez darčeka jednoducho neodídem a tak nasávam atmosféru, chodím s otvoreným očami, chuťové bunky zamestnávam na plné obrátky, aby som z dovolenky mohla čerpať energiu na nasledujúce dni. Preto môj namiešaný kokteil vyzerá podľa toho, koľko dní dovolenky mám na jednotlivý ostrov.
Nevyhnutnou súčasťou aktívnej dovolenky je prenajaté auto alebo motorka a vzdialenosti sa hneď rýchlejšie prekonávajú. Ubytovanie volím cez Airbnb a výlučne komunikujem v španielčine. Úradným jazykom na Baleároch je katalánčina a španielčina. Väčšina názvov je síce uvedená v katalánskom jazyku, avšak všetci bez problémov rozumejú kastílčine, preto sa vám možno zíde pár užitočných slovíčok a fráz: Španielčina na dovolenku. Slnečné počasie na ostrovoch je 300 dní v roku a preto, ak sa na Malorku, Menorku alebo Ibizu vyberiete v júni, júli a auguste, zaručene vám nepadne z oblohy ani kvapka vody.
Ži, Cestuj a Objavuj Španielsko
Keby som pred niekoľkými rokmi vedela, že budem mať založený blog Life is a Journey.sk, poctivo by som si všetky informácie zapisovala. Teraz mi však neostáva nič iné iba zaloviť v pamäti a z nejakej poslednej „zásuvky“ v mozgu vytiahnuť informácie o dovolenke na Malorke a Ibize. Možno, že to k tomu netradičnému kokteilu patrí. (Veď nie všetky ingrediencie je možné zohnať v prvom obchode.) Preto začnem poslednou spomienkou, ktorú mám ešte v čerstvej pamäti – Menorkou.
Menorka
Menorka patrí medzi môj najobľúbenejší ostrov z Baleárskych ostrovov. Leží iba 124 km vzdušnou čiarou na severovýchod od Malorky v Baleárskom mori a je najvzdialenejším ostrovom od Iberského polostrova. Je to nádherný chránený ostrov, na ktorom sa dodnes namiesto tých asfaltových ciest, zachovali pôvodné konské cesty „Camí de Cavalls“. Hlavná cestná tepna (Carretera Me-1) vedie iba z východu (Mahón) na západ (Cuitadella de Menorca), do malých obcí smerujú obyčajné cesty (2. triedy) a na skryté zátoky sa dostanete iba po vlastných.
Odporúčané pláže na Menorke:
Cala Escorxada
Cales Coves
Cala Binisafúller
Menorka je najvýchodnejší ostrov zo súostrovia Baleárov, na ktorý ako prvý z celého Španielska dopadajú slnečné lúče. My sme k nemu doleteli leteckou spoločnosťou Volotea zo Zaragozy a usídlili sa v hlavnom meste Mahón, z ktorého sme podnikali „nájazdy“ na jednotlivé zátoky „calas“ a pláže. Z nich by som vám rada predstavila pieskovú zátoku Cala Escorxada pri obci Santo Tomas, na ktorú dôjdete ako za odmenu. Hodina ľahkej turistiky cez les, skaly a pláž rozhodne stojí za to.
Vynechať by ste nemali ani skalnatú zátoku Cales Coves, ktorá sa nachádza v urbanizácii s rovnomerným názvom. Cesta k nej od púštneho „parkoviska“ trvá okolo 20 minút a rozhodne vám odporúčam, aby ste zostali pri prvej zátoke. Iba pár vyvoleným sa ujde miesto na pieskovom povrchu, ostatní sa musia rozložili na skalnatých výbežkoch. Celá zátoka Cales Coves je obkolesená útesmi s desiatkami malých prehistorických jaskýň. Na ich prieskum sa môžete vydať vo večerných hodinách a ak budete mať pevnú obuv, tak si vybehnite aj na vrchol útesu odkiaľ je nádherný výhľad aj na vedľajšiu zátoku, v ktorej kotvia lode.
Ako tretiu, odporúčam navštíviť rodinnú zátoku Cala Binisafúller v obci Binisafua. Kedysi malá rybárska obec sa premenila na miesto s luxusnými apartmánmi. Ak však hľadáte vhodnú pláž pre deti, táto je ideálna, pretože priezračná voda siahla kilometer po kolená. Aktívni dovolenkári si od nej môžu odbehnúť na skrytú zátoku pri majáku. V pravo od pláže Binisafúller sa nachádza vstup do lesného porastu, ktorý vás dovedie až k malej zátoke (viď foto nižšie) s priezračne čistou vodou, kde zaručene nebude ani živej duše. Lákajú vás aj ďalšie pláže? Pár tipov, ako stráviť aktívnu dovolenku vám prinášam v článku Menorka a jej skryté pláže.
Odporúčané ubytovanie na Menorke:
Na Menorke sme boli ubytovaní cez Airbnb 1888 Special Unique House Ka v historickom centre mesta Mahón, v tichej lokalite a zaujímavom dome, ktorý bol postavený v roku 1888. Na stole nás čakalo množstvo materiálov o Menorke, mapa a brožúrky, takže sme počas raňajok študovali a vyberali z množstva pláži a zátok.
Malorka
Ostrov Malorka je podľa môjho názoru rajom pre cyklistov. V živote som nevidela toľko cyklistov na cestách, ako práve na tomto ostrove. Od Menorky je Malorka vzdialená iba 124 km a je to najväčší ostrov Baleárov. Z hlavného mesta Palma de Mallorca sme podnikali výlety do vzdialenejších častí, samozrejme k moru. Aj keď štyri dni boli na tento ostrov naozaj málo, snažili sme sa vybrať tie najzaujímavejšie miesta v okolí Palmy.
Odporúčané pláže na Malorke:
Playa de Sant Elm
Playa de Alcúdia
Napriek tomu, že je tento článok zameraný na pláže, nedá mi nespomenúť dedinku s nezameniteľným čarom a nádhernými výhľadmi Valldemossa. Obklopuje ju pohorie Serra de Tramuntana a najlepšiu výzdobu mu dodávajú mandľovníky, olivovníky a kvetinová výzdoba vo všetkých zákutiach obce, na čele ktorého sa vyníma kartuziánsky kláštor z 13. storočia.
Jeden deň na Malorke sme sa vydali na prieskum južnej pláže vzdialenej iba 36 km od hlavného mesta Palma de Mallorca. Sant Elm je útulná obec s gréckym nádychom. Rámy okien pomaľované na modro, obchodíky s vystaveným tovarom na ulicu, ktoré lákajú turistov zastaviť sa pri farebných drobnôstkach a malou plážou Playa de Sant Elm (alebo po katalánsky Platja de Sant Elm). Dedinku chráni skalnaté pobrežie a panorámu mu dokresľuje malý výbežok v mori a ostrovček La Illa Pantaleu. Ak by ste predsa len zatúžili po lepších výhľadoch z vtáčej perspektívy, vybehnite si na vežu hradu Castillo Sant Elm vzdialeného 1,1 km od obce.
Druhý deň sme sa si to zamierili na sever ostrova Malorka, do 60 km (50 min. autom) vzdialeného mesta, ktoré od 14. storočia chránil unikátny múr vystavaný okolo celej obce. Mesto Alcúdia bola takto aspoň čiastočne chránená pred nájazdmi pirátov. V 16. storočí dokonca hrozilo, že z mesta zmizne život pre masový únik jeho obyvateľov. Pred úplným pádom ho zachránila až výstavba prístavu Port de Alcúdia, kde sa dnes nachádza pláž Playa de Alcúdia. Presne na túto pláž s bielym pieskom a priezračnou tyrkysovou vodou sme sa vybrali aj my. Večerné výhľady sme nakoniec zakončili na samotnom cípe Malorky v Cap de Formentor, kde je možné pozorovať silu mora a pomalý západ slnka.
Odporúčané ubytovanie na Malorke:
Dovolenku na Malorke sme absolvovali v apríli a preto sme namiesto ubytovania pri mori zvolili apartmán v samotnom srdi hlavného mesta Palma de Mallorca. Iba pár metrov od ubytovania sa nachádzalo námestie Plaza Mayor a priamo z okna sme mali výhľad na katedrálu. Odporúčam vám ubytovanie Living Place in old town (4.) cez Airbnb.
Ibiza
Ibiza je ostrov v Stredozemnom mori, ktorý sa nachádza najbližšie k pevnine. Od pobrežia Valencie ho delí iba 213 km. Z jednej strany susedí s Malorkou (154 km) a z južnej strany s ostrovom Formentera. Tak, ako v prípade Malorky, tak aj ostrov Ibiza by si zaslúžil na prieskum viac ako 4 dni a to jedine s motorkou. Hovorím to ja, čo som v živote nejazdila na motorke a po prvýkrát v mojom živote som sa odvážila nielen nasadnúť na motorku ako spolujazdec, ale ako hlavný „komidelník“. Jedinou podmienkou na požičanie motorky je vodičský preukaz skupiny B do 3,5 tony, ktorý oprávňuje jazdiť na skútri s objemom motora do 125 cm3. Takže za zálohu som dostala striebornú Hondu a mohli sme vyraziť na cesty.
Moja jazda na motorke vyzerala naozaj vtipne. Necítila som sa mocná ako šofér okapotovaného auta, ale ako cyklista, ktorý jazdí po pravej krajnici cesty, aby nezavadzal ostatným. Až neskôr som pochopila, že sa musím chovať „drsnejšie“ a pred zastavením na semafore nestáť na ceste zaradená za autami, ale predrať sa pekne dopredu. Nuž trvalo mi to, kým som zmenila mentalitu šoféra auta. Pri vrátení motorky je potrebné doplniť chýbajúce palivo do nádrže. Avšak najprv na benzínovej pumpe treba zaplatiť a potom tankovať. Takýto skúter nezožerie veľa a ak si správne pamätám, tak sme mu dopriali palivo v hodnote 10, max. 15 eur.
Odporúčané pláže na Ibize:
Playa d’en Bossa
Playa de las Salinas
Cala Vadella
Poďme však pekne na pláže ostrova Ibiza. Ak chcete žiť na Ibize vo dne i v noci, tak pre vás je určená žúrovacia pláž Playa d’en Bossa. Bez problémov tu priamo na pláži ponúkajú nejaký povzbudzovák a z okolitých hotelov pri pláži a barov preniká tuc tuc hudba, ktorá sa zlieva do jedného veľkého ibizáckého kokteilu.
O poznanie pokojnejšia pláž s tyrkysovou vodou a bielym pieskom sa nachádza iba 9 km od hlavného mesta Ibiza, pri meste Sant Josep de sa Talaia. Playa de las Salinas (Platja des es Salines, po katalánsky) leží v prírodnom parku Parque Natural de Ses Salines d’Eivissa i Formentera s unikátnym ekosystémom, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Saliny – soľné polia založili Kartáginci v 5. storočí p. n. l. a soľ sa tu nielen ťaží, ale aj vyváža hlavne do severných zemí.
Juhozápadne, 36 km od hlavného mesta Ibiza leží malá zátoka Cala Vadella s jemným pieskom. Obkolesená je skalnatými útesmi, od ktorých sa rozbíjajú vlny a naberajú na sile. Najlepšie sa k nej dostanete na motorke, s ktorou nebudete mať problém zaparkovať. Parkovisko pre autá môže byť preplnené, ale miesto na skúter sa vždy nájde. Na pláži sa určite oplatí počkať na západ slnka a potom sa vydať späť cez mesto Sant Josep do hlavného mesta Ibiza.
Odporúčané ubytovanie na Ibize:
Na Ibizu sme išli nielen kvôli plážam, ale aj nočnému životu. Aj preto sme volili ubytovanie kúsok od najznámejšieho ibizáckeho podniku Pacha. Z Airbnb ubytovania Double bedroom next to beach, Pacha and town sme to mali asi 20 minút pešo a pekne sme si mohli odbehnúť na koncert Martina Solveiga. O niečo ďalej, na známej pláži Playa d’en Bossa sa nachádza druhý známy podnik Ushuaia, kde nám počas koncertu Pitbulla preletovali pristávajúce lietadla nad hlavami. Domov sme sa však už museli vrátiť taxíkom.
Formentera
Od Ibizi je to na skok na ostrov Formentera. Štyridsaťdva kilometrov je možné prejsť loďou za 45 minút z prístavu La Savina. Za návštevu údajne stojí najvyššie položené miesto a zároveň hlavné mesto ostrova San Francesc, a maják Faro de la Mola. Keďže mi tento ostrov chýba, aby som mohla uzatvoriť kapitolu o Baleárskych ostrovoch, odporučiť vám môžem iba nádherné pláže s tyrkysovou modrou vodou, o ktorých som čítala: Playa de Llevant, Playa des es Illetes, Cala Saona.
Peknú dovolenku želám!
Andreita