10 najkrajších pláži v okolí Barcelony, Valencie a Cádizu

Keď niekomu poviem, že žijem v Španielsku, hneď si všetci predstavia, že bývam v domčeku pri pláži, každý deň popíjam na terase sangriu a kúpem sa v Stredozemnom mori. Nie, nebývam pri mori, ale na mieste, ktoré skôr pripomína Saharu a kde duje silný vietor cierzo. Namiesto sangrie si doprajem španielske víno z oblasti Cariñena a keď zatúžim po mori, vyberieme sa autom na pláže v blízkosti Barcelony alebo Valencie.

Španielsko je tak veľké, že ak chceme zo Zaragozy zájsť na najbližšiu pláž do La Pineda, Salou alebo Cambrils, pocestujeme si okolo 240 km. Väčšinou odchádzame na víkend, aby sa nám oplatilo merať dlhú cestu a spoznávame okolie Španielska podľa mojej aktuálnej životnej filozofie: Necestuj do vzdialených zemí, keď všetko, čo potrebuješ objaviť, máš vo svojom okolí. Alebo žeby to bolo kvôli tomu, aby som mala o čom písať na blog Life is a Journey.sk?

Jedno aj druhé je pravda a preto spoznávame krásy celého Španielska postupne. Voľný víkend, sviatky, či dovolenky. Minulý rok sme preskúmali pláže na juhovýchodnom pobreží Costa de la Luz v Andalúzii a tri najkrajšie som vám vybrala nižšie aj do tohto článku. Pred dvoma rokmi sme autom aj po vlastných spoznali druhý najväčší ostrov Baleárov, zaradený do zoznamu prírodných biosférických rezervácií, kde som si všetko zapisovala do dovolenkového denníka a pripravila článok Menorka a jej skryté pláže.

Španielsko v auguste radšej nie

Poďme si však spolu pocestovať na miesta v Španielsku, na ktoré môžete prísť zo Slovenska, Česka, Španielska alebo iných kútov sveta. Objavte čaro veľkomiest, ako je Barcelona, Valencia, či Cádiz a odskočte si na ich neďaleké pláže. K tomu všetkému si pribaľte praktický slovník: Španielčina na dovolenku a skúste sa vyhnúť dovolenkovému mesiacu – august. V tomto mesiaci si všetci Španieli berú 2 až 3 týždne voľna a vám sa pokojne môže stať, že aj na tých najodľahlejších plážach nebudete sami.

Nezabudnite ani na to, že niektoré pláže bývajú preľudnené v okolí sviatku Fiesta de San Juan, kedy sa všetci Španieli rozhodnú vítať príchod leta na pláži. V Alicante sa oslavy chystajú 23. júna 2019, v iných mestách sa oslavuje počas najbližšieho víkendu alebo dokonca celý týždeň. Tradícia hovorí o tom, aké bude počasie v tento deň, také bude aj počas celého leta. Odkiaľ bude fúkať vietor, tak zafúka aj nasledujúce 3 mesiace. Ak vietor veje od východu, nazýva sa „levante“ a ak od západu, ide o „poniente“.

Plaz Playa de Sancti Petri Spanielsko
Pláž Playa de Sancti Petri je obľúbená u milovníkov vodných športov.

Barcelona (Španielsko)

Let: Viedeň – Barcelona-El Prat (Ryanair) alebo Bratislava – Girona (Ryanair)

Autobus: Barcelona – Tossa de Mar

Regionálny vlak (Renfe.com): Barcelona – Blanes, Barcelona – Sitges, Barcelona – Calafell, Barcelona – Cambrils

Pláže severne od Barcelony:

1. CALA TREUMAL (Blanes)

2. PLAYA DE TOSSA DE MAR (Tossa de Mar)

Pláže južne od Barcelony:

3. PLAYA DE SAN SEBASTIÁN (Sitges)

4. PLAYA CALAFELL (Calafell)

5. PLAYA CAMBRILS (Cambrils)

V prípade, že poletíte z Bratislavy do Girony, pár metrov od letiska môžete nastúpiť na autobus spoločnosti Sagales, ktorý vás za 75 minút odvezie na autobusovú stanicu Barcelona Nord. Druhou možnosťou je zájsť taktiež autobusom do mesta Girona a odtiaľto smerovať do dovolenkovej destinácie regionálnym vlakom spoločnosti Renfe. Tretia možnosť je prenajať si auto priamo na letisku, odkiaľ sa môžete vydať na prieskum viacerých pláži či už na pobreží Costa Brava, Costa Dorada alebo Costa de Garaff. Pri cestovaní sa vám možno zídu aj moje rady pre cestovateľov po Španielsku.

Pláže severne od Barcelony

Napriek tomu, že všetci klasickí „zájazdoví“ dovolenkári smerujú väčšinou na pobrežie Costa Brava, aj tu je možnosť objaviť krásne zákutia menej turistických pláži. V obci Blanes sa v píniovom lesíku nachádza malá zátoka „Cala Treumal“, ktorá v polovici mája zívala prázdnotou, ale zato s otvoreným barom. O 15 km severnejšie priamo v obci Tossa de Mar leží ďalšia zátoka „Bahía de Tossa de Mar“. Od nej po cestičke napravo je možné vyšľapať pár metrov do výšin, odkiaľ je nádherný výhľad na more a zrúcaninu hradu „Castillo de Tossa de Mar“.

Cala Treumal Spanielsko
Zátoka Cala Treumal sa nachádza v obci Blanes v blízkosti mesta Girona.
Playa de Tossa de Mar
Po vylihovaní na pláži Playa de Tossa de Mar sa popri hradbách môžete vybrať na hrad Castillo de Tossa de Mar, ktorý sa vypína na kopci.
Castillo de Tossa de Mar Spanielsko
Z hradu Castillo de Tossa de Mar je nádherný výhľad na pobrežie Stredozemného mora.

Pláže južne od Barcelony

Južne od Barcelony nájdete väčšie pobrežné mesto Sitges, ktoré má niekoľko mestských pláži. Z nich vám odporúčam pláž „Playa de San Sebastián“ obklopenú krásnymi prímorskými domčekmi. Osobne som si túto pláž zažila na konci septembra a teda už po hlavnej turistickej sezóne. Takže ak milujete ten pocit, že si z pláže môžete odskočiť rovno do reštaurácie, určite navštívte pláže v Sitges. Keď už budete sedieť v jednej z nich, k obedu si vypýtajte „paella de fideos“. Je to variácia paelli, ktorá namiesto ryže obsahuje hrubšie slíže.

Sitges Spanielsko
V Sitges nájdete niekoľko mestských pláži, množstvo reštaurácií a kus histórie.
Palau de Maricel Sitges Spanielsko
Palác Palau de Maricel v Sitges je emblematická stavba, v ktorej vnútri je možné obdivovať nádherné nádvorie vyzdobené azulejos kachličkami.
Fideos s morskymi plodmi Sitges Spanielsko
Takto vyzerajú Fideos s morskými plodmi, ktoré sme si objednali pri pláži Playa de San Sebastián v Sitges.

Na pobreží Costa de Garaff sa nachádza aj ďalšia obec – Calafell. Jej mestskú pláž „Playa Calafell“ sme si vychutnali až po krátkej bicyklovej „túre“. Ako prvé sme sa vydali na prieskum pobrežia, smerom k obciam Segur de Calafell a Cunit. Tam, kde asfaltový chodník popri pláži končil, tam sme to stočili späť a vrátili sa na pláž Playa Calafell.

Calafell Spanielsko Andreita Miklas
Z Calafellu sme vyrazili popri pláži na bicykloch až do obce Cunit.

Pod Sitges a Calafell sa na zlatom pobreží „Costa Dorada“ rozprestiera obec Cambrils. Na jej mestskej pláži „Playa Cambrils“ (katalánsky Platja Cambrils) sme minulý rok vo večerných hodinách oslávili príchod leta, ktorý je spojený so zakladaním ohňa na pláži a o ktorom som už spomínala vyššie. Večerný piknik sme si tu s kamarátmi nerozložili, ale za to, sme navštívili jeden z typických plážových barov „chiringuitos“ a pozorovali malé súkromné ohňostroje na pláži.

Plaz Playa Cambrils Spanielsko
Pláž Playa Cambrils v Španielsku je cez hlavnú sezónu „vyťažená“.
Cambrils Paella
Ak chcete, aby vám v reštaurácii v Cambrils pripravili paellu na obed, je dobré ak si ju objednáte jeden deň dopredu.

Valencia (Španielsko)

Let: Viedeň – Valencia (Ryanair)

Auto: Valencia – pláže

Pláže:

6. PLAYA PUIG (Puig)

7. PLAYA DEL SALER (El Saler)

Osemnásť kilometrov severne od Valencie, na Bielom pobreží „Costa Blanca“, sa ukrýva malá obec Puig a jej pláž Playa Puig. Podľa môjho názoru dosť veľká pláž, aby sa na ňu zmestili hordy turistov, avšak v júni tu vstúpili iba nohy domácich Španielov.

Na opačnom konci, iba 13 km južne od Valencie leží obec El Saler so svojou plážou Playa del Saler. Pripravujú tu najlepšiu paella-u v širokom ďalekom okolí (veď aj musia, keďže paella originál pochádza z Valencie) a v jej blízkosti sa nachádza unikátna prírodná rezervácia „Parque natural de Albufera“ s najväčšou biologickou rozmanitosťou.

Playa Puig Andreita Miklas
Pláž Playa Puig neďaleko Valencie zívala v júni prázdnotou.
Playa Puig Spanielsko
Toto sme my, klasickí domingueros…teda ľudia, ktorí si na pláž prinesú jedlo a „piknikujú“ s výhľadom na more.
Playa del Saler
Na pláži Playa del Saler bol s nami aj tento psík. Asi jediný zo psov, ktorých poznám a milujú slnko.

Cádiz (Španielsko)

Let: Bratislava – Madrid (Ryanair)

Rýchlovlak AVE: Madrid – Cádiz

Auto: Cádiz – pláže

Pláže:

8. PLAYA DE BOLONIA (Bolonia)

9. PLAYA DE SANCTI PETRI (Chiclana de la Frontera)

10. PLAYA DE CAÑOS DE MECA (Faro de Trafalgar)

Andalúzia je tak veľká, že zaberá celú južnú časť Španielska a zároveň ide o najviac zaľudnené autonómne spoločenstvo. Z tohto kúska regiónu som pre vás vybrala juhozápadné pobrežie tiahnuce sa od Tarify, až po mesto Cádiz. Za návštevu stojí 8 najkrajších pláži Costa de la Luz, z ktorých do tohto článku vyberám tri. Prvou z nich je pláž „Playa de Bolonia“, ktorej hlavnou atrakciou je piesková duna „Duna de Bolonia“, jedna z najväčších dún v Európe.

Plaz Playa de Bolonia Spanielsko
Výhľad z pieskovej duny na pláž Playa de Bolonia na Svetelnom pobreží Costa de la Luz v Španielsku.

Do užšieho zoznamu vyberám aj pláž „Playa de Sancti Petri“, ktorá poskytuje športové vyžitie všetkým milovníkov vodných športov. A nielen im. Vo večerných hodinách sa na tomto „polostrove“ konajú koncerty známych hudobníkov a kapiel, takže na svoje si prídu aj kultúrny „fajnšmekri“. Tretiu pláž dostupnú autom, odporúčam „Playa de Caños de Meca“, kde by ste nemali vynechať večernú prehliadku k majáku a koncert s drinkom v ruke priamo v bare Ohana pri pláži.

Playa de Sancti Petri Spanielsko Andreita Miklas
Moja (Andreita Miklas) obľúbená pláž Playa de Sancti Petri na pobreží Costa de la Luz.

Na svetelnom pobreží „Costa de la Luz“ sa majte na pozore pre silný vietor. Ak vám domáci ráno pred odchodom na pláž povedia, že fúka východný vietor „levante“, majte sa na pozore a radšej si vyberte inú pláž alebo skrytú zátoku, kde neodletíte aj so slnečníkom. Tak, ktorú pláž si vyberiete?

Plaz Playa Canos de Meca Spanielsko
Na pláž Caños de Meca v Andalúzii sa dostanete iba autom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.