Tradičné španielske slávnosti očami Slovákov a Čechov

Prijmite preto pozvanie na tradičné španielske slávnosti po Španielsku a ostrovoch, ktoré vám sprostredkujú Slováci a Česi žijúci v tejto krajine. Španielske fiesty si zažili na vlastnej koži, videli na vlastné oči a radi vám svoje zážitky vyrozprávajú. Možno vás aj inšpirujú, aby ste sa do jednotlivých kútov Španielska vybrali. Veď, kde na svete nájdete fontánu, z ktorej tečie víno.

AKTUALIZOVANÉ 6. apríla 2020. Španielsko je veľmi rozmanitá krajina a každý kúsok tejto zeme si prežil svoju históriu. Španieli si taktiež ako my Slováci uchovávajú svoje tradície a veľa z nich prežilo do dnešného dňa v podobe slávnosti, ktoré sa poväčšine konajú nielen jeden deň, ale aj týždeň alebo skoro dva týždne. Doteraz som neprišla na to, prečo to tak je, ale domnievam sa, že takýmto spôsobom majú všetci pracujúci možnosť zúčastniť sa aspoň jedného dňa osláv. Ľudia sa zabávajú na ulici, doprajú si dobré jedlo a víno a často žúrujú až do rána.

Napriek tomu, že som si pred životom v Zaragoze precestovalo naprieč skoro celé Španielsko, nie vždy sa mi podarilo dostať v danom termíne na tradičnú fiestu. Preto, historicky po prvýkrát dávam na mojom blogu Life is a Journey.sk v tomto článku priestor aktívnym a podnikavým Slovákom a Čechom, ktorí sa podelia o svoje zážitky z tradičných španielskych slávností. Som veľmi rada, že z viacerými môžem spolupracovať a aj keď sa z viacerými osobne nepoznáme, vieme, že sme na rovnakej lodi s názvom Španielsko.

Spolu navštívime mestá, ako je Barcelona, Cádiz, Córdoba, Madrid, Cartagena, Logroño, Zaragoza, biele pobrežie „Costa Blanca“, ako aj ostrovy Malorka a Gran Canaria. Vďaka tradičným španielskym slávnostiam sa môžete preniesť do doby, kedy medzi sebou bojovali Kartáginci a Rimania, zabaviť sa v karnevalovom sprievode v Cádize alebo sa aj napiť červeného vína z miestnej fontány v  meste Logroño. Ak by vám nestačila táto dávka inšpirácie na dovolenku v Španielsku, pozrite si aj článok z minulého roka Vyberte sa na tradičnú fiestu.

Cibuľová slávnosť „Calçotada“ v Barcelone

Dátum: 26. januára 2020
Miesto: Barcelona, Valls (Katalánsko, Španielsko)

Keď som sa presťahoval do Barcelony, tak som bol v šoku, koľko osláv a festivalov sa tu koná. Katalánci sú v tomto experti a každý festival sprevádza skvelá organizácia, choreografie a veľa zábavy. Jeden takýto festival sa volá Calçotada. Je to cibuľová slávnosť, ktorú môžete zažiť iba v tejto časti Španielska. Každý rok v zime, väčšinou v januári alebo vo februári sa ulice Barcelony premenia na cibuľové ulice, kde sú rozložené grily. Na nich sa pripravuje calçots, čo je typ zelenej cibule s dĺžkou okolo 15 až 25 cm a chuťovo oveľa jemnejšou od klasickej cibule.

Calçots sa grilujú na otvorenom ohni, potom sa zabalia do novín a vy ich jednoducho holými rukami jete. Najskôr stiahnete začmudenú šupku, namočíte ju do vynikajúcej omáčky prezývanej romesco a potom vložíte rovno do úst. Je to trochu boj a vyžaduje si to koordináciu, ale je to zážitok a ozajstná pochúťka.

Na cibuľovej slávnosti Calçotada okrem cibule nájdete aj šumivé španielske víno vyrábané v regióne Cava a kvalitné víno. V pozadí slváností vyhráva živá hudba a taktiež sa grilujú klobásy prezývané butifarras. Calçots si môžete v zime objednať aj v reštauráciách, kde dostanete na ich konzumáciu podbradník, ale Calçotadu zažijete iba raz za rok. Oplatí sa preto zájsť na tradičnú oslavu do týchto ulíc v Barcelone: Travessia de Sant Antoni, Poble Espanyol, Calle Ciudad Real en Gracia.

Miroslav Stibůrek (autor textu) je český dizajnér, umelec, fotograf a vynálezca žijúci v Barcelone od roku 2016. Jeho tvorbu nájdete na stránke Miroslavo.

Cibuľová slávnosť „Calçotada“ v Barcelone
Cibuľová slávnosť „Calçotada“ v Barcelone.

Karneval v Cádize „Carnaval de Cádiz“

Dátum: 20. februára – 1. marca 2020
Miesto: Cádiz (Andalúzia, Španielsko)

Najhlavnejší a zároveň najzaujímavejší deň karnevalu v Cádize je nedeľa (23.2. 2020). Na programe je karnevalový sprievod, ktorý stojí za pozretie. Prezentujú sa tu rôzne skupiny, ktoré predvádzajú svoje umenie. Či už tanečné, akrobatické alebo komediálne. Každý návštevník sa môže zúčastniť sprievodu zdarma. Stačí prísť na dlhú promenádu „La Avenida“, ktorá vás vtiahne do karnevalovej atmosféry a dostane do víru medzi ľuďmi. Na ulici je možné zažiť vystúpenia rôznych skupín, ale zaujímavý program nájdete aj v baroch alebo iných miestach v meste. Závisí od konkrétneho miesta, kde môžu vyberať vstupné. Na ulici je to však oveľa väčší zážitok, takže vrelo odporúčam.

Karneval v Cádize „Carnaval de Cádiz“
Na promenáde La Avenida v Cádize sa koná typický karnevalový sprievod.

Slávnosť nádvorí „Fiesta de los Patios“ v Córdobe

Dátum: 4. – 17. mája 2020 (Slávnosť je zrušená kvôli situácii s koronavírusom v Španielsku a bude presunutá na október.)
Mesto: Córdoba (Andalúzia, Španielsko)

Slávnosť „Fiesta de los Patios“ je deň otvorených dverí domov počas 2 týždňov v andalúzskom meste Córdoba. Majitelia majú počas týchto dní svoje nádvoria domov prístupné verejnosti a zvedavým očiam turistov. A to každý deň od 11:00 do 14:00 hod a od 18:00 do 22:00 hod. Sú to oficiálne otváracie hodiny, avšak niektoré „patios“ môžu byť otvorené aj dlhšie. Máte dve možnosti, ako ich navštíviť. Buď zablúdite do ulíc mesta a necháte sa zlákať dovnútra nádvoria, alebo si vyzdvihnete mapu nádvorí z turistickej kancelárie. Ešte je tu aj tretia možnosť, mapu si môžete stiahnuť z oficiálnej stránky mesta Córdoba.

Každé nádvorie „patio“ ukrýva nejednu zaujímavosť, o ktorej by vedeli porozprávať ich majitelia. Niektoré patia sú napríklad známe tým, že majú najstaršiu studňu v meste, alebo najstarší strom a podobne. Domáci dokonca často strávia aj 3 hodiny denne polievaním kvetov. Takisto majú špeciálny pomôcku na ich polievanie. Je to dlhá trstinová palica s nádobou, ktorá vyzerá ako konzerva. Vďaka nej môžu polievať aj tie kvetináče, ktoré sú vysoko. Veľmi zaujímavé sú aj domy, ktoré z ulice vyzerajú ako obyčajné byty, a ak človek vojde cez ich vstupnú bránu, tak sa zrazu objaví „akoby na dedine“.

Na nádvoriach sa kvety nedajú kúpiť. Nie je to výstava kvetov, ale ukážka španielskej tradície a priestoru, kde žijú. Domáci takisto nič neponúkajú. Ale napríklad v časti San Basilio v Córdobe sa dá kúpiť lístok s ochutnávkou miestnych vín, či syrov. Dá sa teda zažiť aj niečo navyše. Najznámejšie córdobské nádvoria sú rozmiestnené asi v 4 štvrtiach, v centre mesta. Nachádza sa tam preto plno reštaurácii a barov, ktoré sú takisto postavené v patio štýle.

Sandra (autorka textu) žije v meste Córdoba od júna 2019, ale Španielsko má precestované vďaka viacerým výletom a dokonca si prešla pešo aj Svätojakubskú cestu „Camino de Santiago“. Venujem sa správe sociálnych sieti, koordinácii eventov v jednom zo združení karnevalových skupín v Córdobe a vlastnému blogu Pútnička.

Slávnosť nádvorí „Fiesta de los patios“ v Córdobe
Aj takéto malé fontány nájdete na nádvoriach domov v Córdobe.

Oslavy sv. Izidora „Fiestas de San Isidro“ v Madride

Dátum: Dátum: 12. – 17. mája 2020 (hlavný deň 15. mája) – (Slávnosť je zrušená kvôli situácii s koronavírusom v Španielsku)
Miesto: Madrid (Madrid, Španielsko)

Jeden z najobľúbenejších dní Madridčanov je bezpochyby 15. máj. Nielen preto, že počasie je fantastické, ale aj preto, že celé mesto oslavuje patróna Madridu, svätého Izidora. To, že netreba ísť do roboty je jedna vec. Ale to, že Madrid sa premení na obrovský open air festival je vec druhá. Pódia sa rozmiestnia na námestie Plaza Mayor a do parku Las Vistillas, odkiaľ je krásny výhľad na Katedrálu svätej Almudeny, takže svätého Izidora si užijete aj v centre.

Oslavy takéhoto kalibru, ktoré trvajú 5 dní, a ktorých sa zúčastnia milióny Madridčanov ale potrebujú priestor! Kde? V parku, ktorý nesie názov patróna, “Parque de San Isidro”. Vedeli ste, že ho nájdeme na desiatkach obrazov od maliara Francisca Goyu? Táto rozľahlá lúka na kopci západne od rieky Manzanares je ideálna na piknik. A práve preto si mnohí Madridčania prinesú jedlo so sebou, vysedávajú, klebetia a tešia sa zo života. Tí, ktorí sa prídu na svätého Izidora zabávať bez prípravy, môžu v niektorom z mnohých stánkov ochutnať španielske údeniny a mäsá na grile, ako je španielska klobása „chorizo“, jaternička „morcilla“ alebo kotlety „chuletas“, a ak sa odvážia, tak dokonca aj gallinejas, entresijos alebo chicharrones, teda rôzne časti jahňacích vnútorností.

Čo sa týka dezertu, tak ako mnohé iné sviatky v Madride, ako napríklad Vianoce alebo Veľká Noc, aj San Isidro má svoju tradičnú sladkosť. Venčeky „rosquillas“ sa predávajú na každom rohu. Pôvod tohto sladkého vysmážaného cesta s anízom vo forme donatu sa datuje do čias Rímskej Ríše. Podľa toho, čím ho obalia, májú rosquillas aj zvláštny prívlastok. Tonta (obyčajná), Lista (sladká, citrónová a vajíčková), De Santa Clara (s vaječným bielkom) alebo Francesa (mandľová).

S plnými žalúdkami sa teda môže začať oslavovať! Zatancujeme si “chotis”? Je to typický madridský tanec, ktorý vyzerá najkrajšie, keď ho tancujú “chulapos”. Teda Madridčania oblečení tak, ako spoločenská trieda zo začiatkov XX. storočia, ktorá bývala vo štvrti Malasaňa. Počas osláv svätého Isidora si na svoje prídu aj deti, keďže na obrovskom otvorenom priestranstve sa nájde miesto aj na kolotoče. Dospelí sa potom zabávajú pod pódiom s takzvaným “mini” v ruke. Ale nenechajte sa pomýliť. Hoci v baroch Madridčania preferujú 200 mililitrové pivá “caňas”, na takýchto veľkých oslavách si v stánkoch kupujú litrové plastové poháre plné piva alebo letného vína “tinto de verano”.

Alexandra (autorka textu) už 6 rokov žije v Madride a venuje sa sprevádzaniu turistov po madridskej metropole a jej okoliu. Jej odporúčania, ako aj zážitky z ciest po Španielsku nájdete na jej stránke Madridčanka.

Oslavy sv. Isidra „Fiestas de San Isidro“ v Madride
Park sv. Isidra v Madride sa počas večerných hodín zaplní ľuďmi, ktorí sem prídu piknikovať.

Svätojánska noc na Malorke „La noche de San Juan“

Dátum: 23. júna 2020
Miesto: Malorka (Baleáry)

Svätojánska noc „La noche de San Juan“ je jednou z najpopulárnejších slávností v Španielsku. Pýtate sa, ako taká slávnosť prebieha na Malorke? V uliciach to začína žiť po zotmení a malé námestia na dedinách sa zapĺňajú stánkami, kde si každý príde na svoje. Prvú letnú noc odštartujú španielski čerti „demonis a correfocs“ (muži v kostýmoch). Tancujú okolo ohňa a púšťajú rôzne petardy a svetlice. Sú tu z jednoduchého dôvodu. Za úlohu majú odstrašiť všetko zlé a ohňom, ktorý im sála z pusy, vyčistiť prostredie od zlých energií.

Potom sa slávnosť „fiesta“ premiestňuje na pláž. Tu si každá skupina ľudí založí oheň, takže je pláž doslova posiata táborákmi. Pri ohnisku sa kamaráti za zvuku šumenia mora bavia až do ranných hodín a nesmie tu chýbať niečo dobré na pitie a jedenie, jako je napríklad sladký koláč „coca mallorquina“ alebo mandľový koláč „gato de almendras“. Svätojánska noc na Malorke je tiež typická svojimi rituálmi. Hovorí sa, že keď před polnocou preskočíte oheň a potom sa vykúpete v mori, všetky zlé energie odídu a budete jako znovuzrodení.

Tomáš Naňák (autor textu) žije na ostrove Malorka okolo roka a pol. Presťahoval sa sem z Madridu kvôli nádherným plážam a pokojnému životu pri mori. Pracuje v holistickom hoteli a zároveň je majiteľom stránky Likexpats, ktorá ponúka zaujímavé výlety a komentované prehliadky uskutočňované Čechmi a Slovákmi žijúcimi v danej destinácii.

Svätojánska noc na Malorke „La noche de San Juan“
Svätojánska noc na Malorke „La noche de San Juan“.

Oslavy patrónky ostrova Gran Canaria „Fiesta del Pino“

Dátum: 8. septembra 2020
Miesto: Gran Canaria (Teror, Kanárske ostrovy)

Zažiť fiestu na Gran Canarii nie je až taký veľký problém. Neprejde pomaly týždeň, aby sa v niektorej časti ostrova nejaká fiesta nekonala. Väčšina z nich má samozrejme spojitosť s nejakým svätým alebo patrónom obce, pričom najväčšou sú tradičné oslavy patrónky ostrova a provincie Las Palmas „Fiestas de Nuestra Señora del Pino“. Tieto oslavy sa konajú na začiatku septembra a program osláv trvá dva týždne.

Celé mestečko Teror sa “oblečie” do slávnostného odevu. Tradície osláv siahajú až do 17. storočia a od 18. storočia sú organizované celoostrovné púte do Teroru. Tisíce veriacich a pútnikov sa počas noci zo 7. na 8. septembra postupne sústreďujú do Teroru, aby sa ráno mohli zúčastniť veľkolepých osláv, ktoré trvajú po celý deň. Oslavy sa začínajú už tradičnou prehliadkou 50. pešieho vojenského pluku, ktorá je súčasťou uvítania zástupcov kráľovskej rodiny, predsedu vlády Kanárskych ostrovov, predstaviteľov ostrova ako aj mnohých zahraničných hostí.

Po omši nasleduje tradičný sprievod mestom. V čele sprievodu je umiestnená 144 cm vysoká socha Nuestra Seňora del Pino, ktorá sa počas roka nachádza na hlavnom oltári v bazilike. Počas sprievodu, za sochou nesenou na slávnostnom podstavci nasledujú tisícky obyvateľov zo všetkých oblastí ostrova. Na ulici sa striedajú folklórne súbory, alegorické vozy ale aj kravy, kozy alebo ovce, všetko ako symbol vďaky za ochranu ostrova.

Oslavy patrónky ostrova Gran Canaria „Fiesta del Pino“
Oslavy patrónky ostrova na Gran Canarii „Fiesta del Pino“.

Fiesta del Charco v La Aldea de San Nicolas

Iba niekoľko dní po oslave patrónky ostrova, 11. septembra, nasleduje ďalšia slávnosť, ktorá má taktiež veľmi dlhú históriu. Na rozdiel od osláv v Terore, Fiesta del Charco v mesta La Aldea de San Nicolas je omnoho bláznivejšia. Táto skôr zábavná akcia sa datuje do roku 1766, kedy biskup nachytal v miestnom rybníku kúpajúcich sa naháčov.

Každý rok 11. septembra o piatej popoludní starosta obce vydá výstrelom rakety povel na začatie rybolovu. Od tohto okamihu sa začína „závod“ účastníkov, ktorí sa okamžite hádžu do vody aby chytili ryby holými rukami alebo do prútených košov. Tí, ktorí váhajú hodiť sa do vody, obyčajne majú smolu. Vždy sa nájde niekto, kto do nej váhavcov strhne.

Martin Smolen (autror textu) žije na Gran Canarii skoro 2 roky, ale ostrov ho zlákal už dávno predtým na cestovanie a objavovanie jeho nádherných zákutí. Od roku 2015 píše svoj blog Canaria Guide a robí komentované prehliadky ostrova v slovenčine. V roku 2017 vydal knihu Život so slnkom v srdci alebo prečo je Gran Canaria taká úžasná. Na ostrove pracuje ako cestovný agent a predajca exkurzií a výletov.

Fiesta del Charco v La Aldea de San Nicolas
Fiesta del Charco v La Aldea de San Nicolas na Gran Canarii.

Slávnosť Kartáginci a Rimania “Las Fiestas de Carthagineses y Romanos”

Dátum: 18. – 27. septembra 2020
Miesto: Cartagena (Murcia, Španielsko)

Aj keď sa oplatí vidieť Cartagenu počas celého roka, posledné dva septembrové týždne sú predsa len o niečo špeciálnejšie ako pre obyvateľov Cartageny, tak aj pre turistov. Konajú sa vtedy slávnosti Kartáginci a Rimania “Las Fiestas de Carthagineses y Romanos”. Pre Španielov je akýkoľvek motív dostačujúci motív na otvorenie fľašky vína a aj v tomto prípade oslavujú vlastne fiestu, ktorú v minulosti s Rimanmi prehrali.

Oblečú sa do starovekých kostýmov a okolo 4 000 účastníkov je zoradených do skupín kráčajúc ulicami Cartageny 10 dní. Počas týchto dní sa konajú rôzne divadelné predstavenia, ktoré umožnujú návštevníkom vcítiť sa do starovekých čias. Nesmie chýbať ani autenticky vyzerajúca bitka medzi Cartágincami a Rimanmi konajúca sa v impozantnom koloseu. Počas celých dvoch týždňov sa účastníci, ako aj pozorovatelia presunú do tábora, ktorý sa dá prirovnať k nášmu jarmoku a tam pokračujú s oslavami až do rána.

Čo ma najviac prekvapilo a stále vie v Španielsku zaskočiť je, že ľudia všetky fiesty berú tak vážne, že sa na ne pripravujú niekoľko mesiacov, kostýmy si kupujú za vyše 200 eur a organizujú stretnutia, kde si všetko pripravujú do posledného detailu. Možnosťou je zúčastniť sa tejto udalosti v Cartagene. Stačí sa prihlásiť a stať sa súčasťou veľkolepého pochodu (samozrejme za nemalý peniaz – zápisné). Počas týchto dní mávam pocit, že som jediná mladá na ulici, ktorá nemá žiaden kostým. Nuž, Španieli vedia ako si užívať život plnými dúškami.

Andrea Dujčáková (autorka textu) pracuje ako vedúca laboratória vo farmaceutickej spoločnosti, ktorá sa zaoberá rastlinnou biotechnológiou. Okrem života v prímorskom mestečku Cartagena si na pár mesiacov vyskúšala aj život vo vnútrozemí, v meste Murcia.

Slávnosť Kartáginci a Rimania “Las Fiestas de Carthagineses y Romanos”
Slávnosť Kartáginci a Rimania “Las Fiestas de Carthagineses y Romanos” v Cartagena.

Slávnosti sv. Mateja „Fiestas de San Mateo“ v Logroño

Dátum: 19. – 26. septembra 2020
Miesto: Logroño (La Rioja, Španielsko)

Mestečko Logroño je metropolou regiónu La Rioja, známeho vo svete hlavne výrobou kvalitného vína pod rovnomennou značkou. Už od 12. storočia sa tu každý september koná slávnosť “Fiestas de San Mateo”. Svätý Matej bol pôvodne vyberač daní pre Kráľovnú Alžbetu II., neskôr sa z neho stal patrón obchodníkov a na jeho počesť sa tak nazýva aj táto oslava. Na tento sviatok sa oslavuje zber úrody, začiatok spracovania plodov a ďakuje sa patrónom a svätým za “božie dary”. Oslavy trvajú celých sedem dní, počas ktorých majú všetci voľno, takže ulice sú preplnené a ľudia sa prichádzajú zabávať aj z okolitých dedín.

Celú slávnosť odštartujú tri salvy z dela a slávnosť sprevádzaná koncertami, ochutnávkami tradičných vín a rôznorodých tapasov môže začať. Zaujímavosťou sú prehliadky lokálnych “peñas”, čo sú akési klubovne alebo združenia priateľov, ktorí medzi sebou súťažia o to, ktorá skupina má najhlasnejšiu dychovku, najkrajšie kostýmy a alegorické vozy, či najchutnejší nápoj “zurracapote” (taká trošku tvrdšia sangria).

Oslavy „Fiestas de San Mateo“ prebiehajú na rôznych miestach v meste. Dav ľudí sa presúva medzi radnicou s koncertným pódiom, kolotočmi, hlavným námestím s malými stánkami a lokálnym občerstvením, až po arénu so zápasmi býkov, pri ktorej sa takmer každý večer koná naozaj veľkolepý ohňostroj. Každý jeden kút je vyzdobený viničom, symbolmi hrozna a najväčšia fontána v meste namiesto vody vypúšťa červené víno. Celá slávnosť sa končí v sobotu večer rituálnym spálením prázdneho dubového suda „cuba“ na námestí, mesto sa vyľudní a život sa následne vráti späť do pôvodných koľají.

V uliciach Logroña vidno všetky generácie od maličkých bábätiek s rodičmi, cez školákov a mladých ľudí oblečených v rovnakých tričkách (podľa toho k akému “gangu” patria), až po staré babičky a deduškov, ktorí v pivniciach „bodegách“ vyspevujú a hrajú karty, alebo sa prechádzajú spoločne s rodinou. Nesmú chýbať pouliční predavači balónov a rôzni zabávači. Symbolom osláv San Mateo je aj “sprievod obrov” obľúbený najmä medzi deťmi. Mestom na chodúľoch prechádza desať figurín s obrovskými hlavami, ktoré reprezentujú významné osobnosti tunajšej histórie.

Annu Deak (autorka textu) priviedla do Španielska láska, kde žije spolu s mužom a ich 3-ročnou dcérou. Podniká v oblasti grafického dizajnu a tvorí pod vlastnou značkou šperkov Helmona.

Slávnosti sv. Mateja „Fiestas de San Mateo“ v Logroño
Počas slávnosti sv. Mateja „Fiestas de San Mateo“ v Logroño strieka z fontány víno.

Slávnosti Panny Márie „Fiestas del Pilar“ v Zaragoze

Dátum: 10. – 18. októbra 2020 (12. októbra „Día del Pilar – hlavný deň)
Miesto: Zaragoza (Aragónsko, Španielsko)

Fiestas del Pilar sú najväčšie slávnosti mesta Zaragoza, ktoré každoročne začínajú veľkým ohňostrojom a trvajú nasledujúcich deväť dní. Doprevádza ich nepretržitá zábava, koncerty na rôznych miestach mesta, ako aj gastronomický festival a stánky s čačkami mačkami na promenáda „Paseo de la Indenpendencia“. Slávnosti sa konajú na počesť zjavenia Panny Márie „Virgen María del Pilar“ sv. Jakubovi (v roku 40) a vrcholia každý rok 12. októbra. Na deň Panny Márie „Día del Pilar“ a zároveň na Deň Hispánskych národov „Día de la Hispanidad“. Dvanásteho októbra je aj pamätný deň, kedy začala výstavba kostola na mieste, na ktorom dnes stojí slávna Bazilika El Pilar.

Od skorého rána, až do neskorej desiatej hodiny večer prúdi dvanásteho októbra okolo 300-tisíc ľudí na námestie „Plaza del Pilar“ v Zaragoze, aby Panne Márii priniesli dary v podobe kvetín a uložili ich na kovovú konštrukciu v tvare pyramíndy „ofrenda de las flores“, na ktorej vrchole sa nachádza soška Panny Márie (El Pilar). Ľudia prichádzajú oblečení v tradičnom kroji a zoskupení v rôznych skupinách podľa národnosti, spoločenstva alebo obce. V prípade, že sa slávnosti zúčastňujú iba ako pozorovatelia, majú okolo krku uviazanú červeno-čiernu károvanú šatku „cachirulo“.

Obyvatelia Aragónska majú aj svoj tradičný kroj známy pod názvom „traje de baturo“. Ženy sú oblečené v nádherných farebných sukniach, blúzkach, vestičkách a niektoré majú cez plecie prehodené pončo uviazané vzadu s mašľou. Pre mužov sú charakteristické háčkované biele podkolienky, ktoré vytŕčajú spod nohavíc, košeľa, vestička a šerpa previazaná okolo pása.

Čo by to boli slávnosti bez hudby, zábavy, jedla a pitia? Súčasťou slávnosti Fiestas del Pilar je preto aj gastronomický festival Ebro Food Truck. Stánky s rôznymi dobrotami španielskej, ale aj medzinárodnej kuchyne lemujú promenádu popri rieke Ebro. Z centra mesta je tento festival jedla vzdialený 10 minút chôdze. Vo večerných hodinách sa konajú koncerty (na námestí pred Bazilikou El Pilar, v štvrti Valdespartera, ako aj iných štvrtiach mesta) a čo by ste rozhodne mali ochutnať, je pivo značky AMBAR vyrábané priamo v Zaragoze.

Andreita Miklas (autorka textu) žije v Zaragoze vyše dvoch rokov a venuje sa copywritingu, babysittingu, učeniu moderných a latino tancov pre deti, sprevádzaniu turistov po Zaragoze a taktiež blogu o živote, cestovaní a objavovaní Španielska Life is a Journey.sk.

Slávnosti Panny Márie „Fiestas del Pilar“ v Zaragoze
Hlavný deň slávnosti „Día del Pilar“, počas ktorého prinášajú ľudia dary Panne Márie.

Novoročné oslavy na Bielom pobreží „Costa Blanca“

Dátum: 31. decembra 2020
Miesto: Moraira, Javea, Denia (rybárske mestečká v provincii Valencia, Španielsko)

Ak ste už zažili oslavy konca roka v južnej krajine, viete že klasickú snehovo bielu romantiku nezažijete, avšak nemusí to byť až taká nuda ako sa na prvý pohľad zdá. Aj palmy ovešané trblietajúcimi sa guľami a biely piesok majú svoje čaro. Keď Dedo Mráz „Papa Noel“ pridá k tejto scenérii príjemných 23 stupňov, aké väčšinou severné Biele pobrežie „Costa Blanca“ (stred Španielska) bežne v tomto období má, tak popíjanie sangrie namiesto vareného vína s výhľadom na okolitú krásu, sa bude zdať rovnako romantické.

Španielske novoročné sviatky začínajú na Štedrý deň (24.12.) a končia Tromi kráľmi (6.1.). A keďže tu žijú prevažne katolíci, väčšina rodín sa  pripravuje na klasickú rodinnú oslavu. Upratovanie, vypekanie a zdobenie domov je súčasťou adventného obdobia rovnako ako u nás. V Deň svätých neviniatok „Día de los Santos Inocentes“ (28.12.) sa spomína na všetky deti, ktoré Herodes zabil po narodení Mesiáša. Ďalším a zároveň posledným sviatkom starého roka je silvestrovská oslava „Noche vieja“.

Vianoce v Spanielsku
Čo by ste povedali na vyzdobenú palmu namiesto ihličnatého stromčeka na Vianoce?

Na rozdiel od Vianoc je príchod Nového roka hlučnejší, možno porovnateľný s našimi Silvestrom. Ľudia sa zhromažďujú na uliciach, v baroch a tesne pred polnocou, keď party dostáva poriadne grády, na uliciach sa tancuje a organizujú sa súťaže a hry. Presne ako na Slovensku, ani na Bielom pobreží Španielska „Costa Blanca“ nesmie o polnoci chýbať ohňostroj. Rozlieva sa šampanské a všade dookola sa spieva.

Zaujímavým zvykom Španielov je jedenie dvanástich bobúľ hrozna odbitím dvanástej hodiny. Zvyk prežil dve storočia a či už ho majú na svedomí vinári, ktorí sa nemohli v zimných mesiacoch zbaviť zásob hrozna a začali ho predávať ako tzv. „uvas de la suerte“ tzv. šťastné hrozno, alebo je to kvôli folklóru, je jedno. Isté je, že ho budete v silvestrovský deň v obchodoch márne hľadať.

Ďalší zvyk, ktorý má priniesť šťastie a zdravie, pravdepodobne zaviedli cudzinci žijúci na pobreží. Okolo obeda na Nový rok sa na pláži v rybárskych mestečkách Moraira, Javea a Denia stretne mix národností, aby  spolu skočili do mora. Na tom by nebolo nič divné, ak by sa teplota vody približovala teplote v Karibskom mori. Stredozemné more však v tomto čase dosahuje maximálne 10 stupňov, brrrr. Nie všetci sa dajú na toto bláznovstvo nahovoriť. Španieli často zostávajú pozorujúcimi divákmi.

Pritom euforický, spoločný skok do mora, ktorý pre väčšinu zúčastnených trvá len niekoľko minút, nie je vôbec negatívnym zážitkom, práve naopak. Endorfíny, ktoré sa v tele vyplavujú najmä, keď sa niekto vo vode zabudne (ako sa to prvý rok stalo mne), kedy som sa nevedela ani po pol hodine nasýtiť tohto pocitu (a to bez Novoročného prípitku) sú neopísateľné. Po vylezení z nej, tak či tak odporúčam rezervovať si nejaký ten čas v kúpeľni pod horúcou sprchou, alebo vo vani. Vykročte teda aj vy tou správnou nohou no Nového roka, robte všetko správne a zostaňte nádherní!

Eva Mária Rohrman je slovenská autorka romantickej beletrie a posledného románu Zlato sa čistí ohňom. Evkiným prechodným domovom je už 4 rok pobrežie Costa Blanca a okrem písaniu sa venuje realitám vo vlastnej realitnej kancelárii Spain Life and Houses.

Novoročné oslavy na Bielom pobreží „Costa Blanca“
Takto vyzerajú novoročné oslavy na Bielom pobreží „Costa Blanca“ v Španielsku.

Pozrite si akciové letenky do Španielska!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.