AKTUALIZOVANÉ 28. augusta 2020. V Španielsku po viac ako 3 mesiacoch skončil v nedeľu 21. júna mimoriadny stav a otvorili sa hranice s krajinami schengenského priestoru. Od tohto dňa je možné cestovať medzi všetkými autonómnymi spoločenstvami. Vstup zahraničných turistov povolilo Španielsko od 1. júla, avšak naďalej je povinné nosenie rúšok na ulici, ak nie je možné dodržať 2-metrovú bezpečnostnú vzdialenosť, v hromadnej doprave a v uzatvorených priestoroch. Pri vstupe do krajiny je potrebné vyplniť online formulár o zdravotnom stave
V tomto článku som mapovala situáciu ohľadom koronavírusu v celom Španielsku a v regióne Aragónsko, v ktorom žijem. Nájdete tu prehľad udalostí od 10. marca až do 21. júna 2020, kedy sa krajine skončil núdzový stav. Už na začiatku celej situácie som si dovolila tvrdiť, že je potrebné správať sa zodpovedne. Je jedno, v akej krajine sa nachádzate. Zodpovednosť by mala prichádzať zhora, od nariadených, šéfov, vlády. Tá sa ďalej prenáša na zamestnávateľov a z nich na bežných občanov. Španieli mali podľa môjho názoru reagovať omnoho skôr na situáciu s koronavírusom a nenechať ju zájsť až tak ďaleko. Najväčší kameň úrazu nastal hneď na začiatku celého vývoja, kedy Španielsko prehlásilo, že nie je potrebné nosiť ochrané rúška.
Obsah článku
Zaragoza (región Aragónsko)
Ešte v stredu minulý týždeň (4. marca) som cestovala na Slovensko. V tom čase sa v Zaragoze hovorilo o prvom možnom prípade nakazenej mladej dievčiny, ktorá priletela z Bergama v Taliansku do Zaragozy. Neskôr však koronavírus nebol potvrdený. Prvý oficiálny prípad zaznamenali v regióne Aragónsko až o deň neskôr (5. marca). Bol ním 79-ročný pán. Vráťme sa však k môjmu cestovaniu.
Keďže sa v médiách spomínalo, že ide o vážnejšiu chrípku, nebála som sa cestovať. Preventívne som však dodržiavala hygienické pokyny. Je pravda, že rúško som nemala, ale umývala som si ruky tak často ako to bolo možné a používala dezinfekčný gél. Snažila som sa vyhýbať aj ľuďom. Nuž v lietadle to však nebolo možné. V nedeľu (8. marca) som sa vrátila naspäť letom z Viedne do Barcelony a odtiaľ rýchlovlakom AVE do Zaragozy. Situácia v tom čase nebola tak vážna, ako sa začala vyvíjať a naberať na obrátkach od pondelka, respektíve utorka (10. marca) tohto týždňa.
9. – 15. marec
Aktuálne udalosti 11. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Utorok (10. 3.)
V Aragónsku sa počet nakazených osôb koronavírusom vyšplhal na 39 a 3 úmrtí . V tento deň som začala mať vážne obavy. Sledovala som vývoj situácie na Slovensku. Po sobotňajšom oznámení prvého potvrdeného prípadu koronavírusom sa od pondelka začali zatvárať škôlky, školy a univerzity. V pondelok bolo na Slovensku potvrdených už 5 prípadov a tak som logicky čakala, že k tomuto kroku príde aj v regióne Aragónsko v Španielsku. Nestalo sa tak.
Namiesto toho mi prišlo iba oznámenie od 2 agentúr, pre ktoré učím tanečné hodiny pre deti, aby sme dodržiavali základné hygienické návyky a že do jednotlivých centier a škôl bude rozdistribuované mydlo a dezinfekčné gély. Máme dodržiavať bezpečnostnú vzdialenosť medzi deťmi, nedotýkať sa a umývať si ruky pred a po hodine. Nuž reálna situácia bola taká, že deti som o situácii oboznámila, ale aj tak bolo veľmi ťažké zabezpečiť, aby sa medzi sebou nebláznili a nevešali sa mi na krk. Pozitívum tohto dňa bolo, že sa zrušilo veľké tanečné podujatie pre deti „Festival de baile“, na ktorom mali vystúpiť všetky deti z jednotlivých kurzov po celej Zaragoze a okolí.
V utorok som odučila 3 tanečné hodiny, v stredu 1 hodinu a vo štvrtok ďalšie 2 hodiny. Už vo štvrtok som písala agentúre, či sa hodiny nerušia, ale všetci akoby čakali nie na zásah vyššej moci ale na oficiálne oznámenie Aragónskeho parlamentu. Mala som pocit, že jednotlivec a teda ako zamestnanec nič nezmôžem. Mohla som zakročiť a nesúhlasiť s odučením hodín. Tým pádom by som ich nemala zaplatené. Vedenie agentúry nezakročilo. Čakalo na oficiálne stanovisko svojich nadriadených, v tomto prípade mestskú radnicu „Ayuntamiento“. Zo sledovania okolia mám doteraz pocit, že situáciu berú na ľahkú váhu. Osobne sa snažím k veciam pristupovať zodpovedne a tak som aspoň zasiahla tam, kam som mohla. Ešte v utorok som mojim kamarátkam zo Slovenska navrhla zrušiť plánový výlet do Valencie na konci marca. Súhlasili.
Piatok (13. 3.)
80 nakazených ľudí koronavírusom a 7 úmrtí v Aragónsku. V piatok ráno som držala v ruke telefón, aby som agentúre oznámila, že v záujme môjho zdravia a zdravia ostatných „vstupujem“ dobrovoľne do domácej karantény. Chvalabohu ma však môj zamestnávateľ v danej sekunde predbehol a poslal všetkým učiteľom správu, že od piatkového poobedia sa rušia voľnočasové aktivity pre deti až do odvolania. Od pondelka (16. marca) sa v Zaragoze po dobu dvoch týždňov zatvárajú škôlky, školy aj univerzity. Ale aká je však reálna situácia? Dá sa mať šírenie koronavírusu pod kontrolou, keď sa niektorí jedinci nesprávajú zodpovedne?
Mám ešte jedného zamestnávateľa. Robím babysitterku malej Španielke. Jej rodičia sú učitelia, mamina je univerzitná profesorka a otec učiteľ telesnej výchovy na základnej škole. Dnes (teda piatok) mi oznámili, že nemusím prísť starať sa o malú, ale cez víkend mi dajú vedieť, ako sa vyvinie situácia a či v pondelok budem musieť nastúpiť. Univerzitní profesori majú povinnosť odučiť hodiny online. Hodiny si môžu pripraviť z domu, ale dať z domu prednášku, aj za asistencie 2,5 ročného dieťaťa, nie je vôbec ľahké. Keby bol však aj druhý rodič s dieťaťom doma, bola by situácia zľahčujúca. To by však nemohol mať príkaz od riaditeľa základnej školy, že aj napriek zrušenej výučbe musia všetci učitelia prísť do práce a pripravovať si hodiny. Prosíííím? To myslíte vážne? Takto sa neakceptuje nariadenie vlády a kašle na celú karanténu?
A ja tiež momentálne stojím pred otázkou. Čo v prípade, ak mi zamestnávateľ nakáže nastúpiť do práce? V záujme zodpovedného správania som prípade príkazu ochotná riskovať a zostať v domácej karanténe. Je však možné, že sa budem musieť ísť nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná, aby za mňa štát platil sociálne poistenie.
Snažím sa na celú vec pozerať pozitívne. Najbližšie 2 týždne (a možno aj viac) nezarobím ani cent, keďže som platená od počtu odpracovaných hodín, ale uvedomila som si, že zdravie mám len jedno a to si kúpiť nemôžem. Viem, že veľa ľudí nemá ľahkú situáciu, ale ak je to len možné, prosím BUĎME ZODPOVEDNÍ VOČI SEBE A SVOJMU OKOLIU. Máme možnosť voľby. Prídeme o peniaze (možné zisky), ale na druhej strane nie je vôbec na škodu veci, ak zostaneme doma. Konečne sa môžeme venovať sebe, svojim blízkym, a dať do poriadku veci, ktoré sme doma dlho odkladali. A hlavne necestujme!
Situácia, ktorá bola pred týždňom a pol na Slovensku, dorazila až teraz do Španielska. Opatrenia sa začínajú zavádzať neskoro. Problémom je, že územie Španielska spravuje 17 autonómnych spoločenstiev, ktoré samostatne prijímajú rozhodnutia a v niektorých sú závislí od španielskej vlády. Doteraz sa čakalo na vyjadrenia vlády a neskôr každý región vydal vlastné rozhodnutie. O vývoji situácie v 5. najväčšom meste Španielska – Zaragoze vás budem informovať a tento článok aktualizovať.
Sobota (14. 3.)
121 nakazených koronavírusom, 7 úmrtí v Aragónsku. V sobotu ráno sme sa vybrali na prechádzku do prírody. Detské ihriská v parku už boli uzatvorené. Prechádzali sme cez kanál, až na koniec mesta Zaragoza. Domácich obyvateľov, ktorí zvyčajne húfne vykračujú po tejto ceste, dnes bolo veľmi málo, skoro nikde nikoho. To sme však ešte netušili, že v čase našej prechádzky bolo vydané ďalšie nariadenie španielskej vlády. Od pondelka (16. 3.) ôsmej hodiny ráno vstupuje do platnosti zákaz vychádzania z domu. Možnosť vyjsť z domu je povelené iba na nákupy potravín, do lekárne, trafiky, na pracovisko, k lekárovi a v mimoriadnych situáciách. O desiatej hodine večer sme ešte potleskom z okna vyjadrili vďaku a obdiv všetkých zdravotníckym pracovníkov za ich obetavosť a záchranu ľudských životov. Ďakujeme!
Nedeľa (15. 3.)
147 nakazených koronavírusom, 7 úmrtí v Aragónsku. Dnes ráno môj partner Victor využil možnosť voľného pohybu ôsob na nákup potravín. Počet ľudí v obchodoch v Zaragoze bol už limitovaný na 40. Po ceste vyhodil do smetiakov separovaný odpad a to bola jeho posledná „voľná“ prechádzka. Veľa krokov síce nespravil, keďže obchod máme rovno pod nosom. Celý deň sme zostali doma, dezinfikovali každú jednu kľúčku, vyčistili povrchy a dlážky. Od pondelka nás čaká ťažká skúška. Od ôsmej hodiny ráno začína platiť oficiálny zákaz vychádzania z domu. Chvalabohu to platí aj pre mňa (minimálne na týždeň). Dostala som informáciu od môjho zamestnávateľa (babysitting), že celý týždeň nemusím ísť varovať malú Španielsku.
16. – 22. marec
Aktuálne udalosti 12. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Čo sa deje v mojom okolí (v Zaragoze)?
- Ľudia, začínajú pracovať z domu. Aspoň tí, ktorí môžu a ich pracovným nástrojom je počítač. Majú povinný home office 2 týždne.
- Ľuďom pracujúcim v oblasti poskytovania služieb, ktorí majú zmluvu na dobu určitú „contrato temporal“, vypovedajú zamestnávatelia zmluvy a sú povinní sa registrovať na úrad práce „INAEM“. Tí, ktorým vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti, môžu požiadať o dávku „prestación“. Po opätovnom nastúpení ich zamestnávatelia znova prihlásia do sociálneho systému „Seguridad Social“ a obnovia pracovnú zmluvu.
- Lekári, ktorí pred rokom odišli do dôchodku, sú opäť povolaní, aby prišli pracovať do nemocníc na výpomoc.
- V obchodoch sa musí dodržiavať rozostup pri pokladni cca 1 meter. Do nášho menšieho obchodu môže vstúpiť limitovaný počet ľudí, t.j. 40. Predavačky pri blokovaní tovaru v potravinách sú chránené plexisklom.
- Venčiť psa je možné iba pod domom, do maximálnej vzdialenosti 100 metrov a to iba za účelom vykonanie fyziologických potrieb.
Aká je situácia v celom Španielsku?
- Od piatka (13. 3.) sa rušia všetky voľnočasové aktivity v Aragónsku. Od tohto dňa platí zákaz sedenia na terasách, hranie sa na detských ihriskách a cvičiskách.
- Od soboty (14. 3.) sa zatvárajú lyžiarske strediská v Pyrenejach (Astún, Candanchú).
- Od pondelka (16. 3.) je zrušená výučba v škôlkach, školách a univerzitách po celom Španielsku. Od tohto dňa platí nielen v Aragónsku, ale aj celom Španielsku zákaz vychádzania z domu. Počet ľudí v obchodoch sa limitoval na 40 v závislosti na veľkosti prevádzky.
- Od štvrtka (12. 3.) prerušujú na 2 týždne španielsku futbalovú ligu „La Liga“.
- Španielska vláda v piatok (13. 3.) poobede oznámila mimoriadnu situáciu v celej krajine.
- Od soboty (14. 3.) spoločnosť Inditex, ktorá vlastní sieť obchodov (Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius, atď.) a ďalšie veľké značky a obchodné domy (El Corte Inglés) zatvárajú svoje brány.
- Od pondelka (16. 3.) platí v celom Španielsku prísny zákaz vychádzania z domu. Vyjsť je možné iba do potravín, lekárne, trafiky, do práce, k lekárovi a v prípade mimoriadnej situácie, ktorá si to vyžaduje.
- Od nedele (26. 4.) môžu vyjsť na prechádzku deti do 14 rokov aj s jedným rodičom a to iba 1 km od domu a v čase od 9:00 do 21:00 hod.
- Od soboty (2. 5.) do nedele (24. 5.) bolo možné vyjsť von na prechádzku alebo si individuálne zašportovať iba vo vymedzených časoch (uvádzam ich pri dni 30. 4.). Každá skupina ľudí mala stanovené časy navrhnuté španielskou vládou.
Pondelok (16. 3.)
174 nakazených koronavírusom, 11 úmrtí v Aragónsku. Dnes v celom Španielsku vstúpil do platnosti oficiálny zákaz vychádzania. Na niektorých miestach v uliciach Zaragozy boli údajne nasadení príslušníci armády, ale popravde ani neviem, ako to vyzerá vonku. Z okna vidím maximálne susedom do bytu a do vnútorného bloku. Mojim „oknom“ do sveta je môj počítač, na ktorom pripravujem veselý článok o zaujímavostiach španielskeho jazyka a slovných hračkách. Obmedzenia prichádzajú aj v doprave, ktorá bude vyťažená iba na 50 %. Najdôležitejšou informáciou dnešného dňa je, že Španielsko kvôli koronavírusu o polnoci zatvára svoje pozemné hranice. Vstúpiť na územie krajiny môžu iba španielski občania, rezidenti, obyvatelia žijúci na pohraničí, diplomatickí pracovníci a občania, ktorí preukážu zásah vyššej moci.
Utorok (17. 3.)
207 nakazených koronavírusom, 12 úmrtí v Aragónsku. Sedíme doma na zadku v Zaragoze a ani nás nenapadne vykročiť z prahu bytu. Polícia už začala s pokutami na ulici. Ak niekto nemá potvrdenie z práce, dostáva pokutu. Tá sa môže vyšplhať od 100 eur až do 30-tisíc eur, v závislosti od priestuku. Čas strávený doma efektívne využívam na prácu na mojom blogu. Rozposlala som historicky 1. newsletter a budem rada, ak sa prihlásite k odberu aj vy. Nájdete ho na hlavnej stránke Life is a Journey.sk. Keby ma tak niekto doma videl. V rámci každodennej prechádzky si na seba „oblečiem“ hodinky a na chodbe prejdem 2000 krokov. Po práci si večer pustím v telke cvičenie a striedam si rôzne hodiny (Pilates, Yoga, cvičenie na ruky, nohy, zadok) a takto pekne každý deň.
Streda (18. 3.)
226 nakazených koronavírusom, 13 úmrtí v Aragónsku. Mám pocit, že tento stav (zákaz vychádzania), aký máme v celom Španielsku, nebude trvať iba 15 dní, t.j. do 30. marca, ale minimálne mesiac alebo dva. Jeden zamestnávateľ mi už vypovedal zmluvu a momentálne čakám na reakcie ďalších dvoch. Údajne budú mať všetci ľudia nahlásení na úrad práce „INAEM“ nárok na dávku v nezamestnanosti, aj napriek tomu, že nemajú dostatočný počet odpracovaných dní na vznik dávky. Uvidíme. Všetko je zatiaľ neoficiálne.
Štvrtok (19. 3.)
281 nakazených koronavírusom, 15 úmrtí v Aragónsku. Priemerný vek ľudí nakazených ochorením COVID 19 je 61 rokov a 79,7 % prípadov pochádza z hlavného mesta autonómneho spoločenstva a z mesta v ktorom žijem, zo Zaragozy. Čím ďalej tým viac sa začína skloňovať slovo kríza a dopad na celkovú ekonomiku Španielska. Podľa španielskeho denníka El País, vláda na čele s premiérom Pedrom Sánchezom vyčlenila 200-tisíc miliónov eur na boj proti ekonomickému a sociálnemu dopadu koronavírusu. Hovorí sa aj o podpore živnostníkov a podnikateľov „autónomos“, ktorým by mala vláda odpustiť platenie mesačných odvodov a podpore vo výške 700 eur.
Piatok (20. 3.)
360 nakazených koronavírusom, 17 úmrtí v Aragónsku. Sme týždeň doma a čísla majú neustále stúpajúcu tendenciu. Neoficiálne správy hovoria o tom, že školské zariadenia v celom Španielsku otvoria najskôr až po Veľkej noci, t.j. 20. apríla. Takže ešte mesiac si pobudneme doma, aj so zákazom vychádzania. K dnešnému dňu mi vypovedali ďalší 2 zamestnávatelia pracovnú zmluvu. Takže som oficiálne nezamestnaná. Samozrejme, ak sa všetko vráti do starých koľají, pracovné zmluvy sa opätovne obnovia. Ešte šťastie, že v Španielsku nie je potrebné hlásiť sa osobne (a to nielen v čase koronavírusu) na úrad práce ako nezamestnaná. Automaticky sa stávam poistencom štátu.
Sobota (21. 3.)
424 nakazených koronavírusom, 22 úmrtí v Aragónsku. Po týždni sme dnes „vyzbrojení“ šatkou cez ústa a nos, a s rukavicami na rukách, vyšli von na nákupy. Neuveriteľné, ale uvidela som slnko a spravila pár krokov po zemi. Paradoxne, ale bol to úžasný pocit. Keďže sa jednej rodine neodporúča ísť spolu nakúpiť, úlohy sme si s mojim partnerom prerozdelili. Victor zašiel do potravín rovno pod domom a ja som spravila o niečo viac krokov. Vyhodila som triedený odpad (plasty a papier) a zašla do zelovocu. Na piatich metroch som stretla každého deviateho s rúškom, ostatní sa „tvárili“ ako nesmrteľní. V zelovoci sme mali našťastie všetci natiahnuté rukavice, ale z dvoch predavačov sa rúškom chránil iba jeden. Ach jaj, prečo všetci nedodržiavame povinné opatrenia? Dokedy budeme ešte doma kvôli nedisciplinovanosti ostatných?
Nedeľa (22. 3.)
532 nakazených koronavírusom, 24 úmrtí v Aragónsku. Španielska vláda v nedeľu (22. 3.) oznámila predĺženie stavu núdze „estado de alarma“ do 11. apríla, čo znamená zákaz vychádzania z domu. Povolený je iba nákup v potravinách, lekárni, chovateľských potrebách, trafike, ako aj povinnosť ísť do práce v nevyhnutných prípadoch. Polícia, ktorá kontroluje pohyb občanov v uliciach však môže vyžadovať dokument o povolení ísť do práce od zamestnávateľa. V prípade nedodržania hrozí každému, kto poruší zákaz, pokuta.
Španielska vláda naďalej obmedzuje cestovanie osôb do tretích krajín. Vojenské zložky prítomné na pozemných komunikáciách, ako aj v kritických oblastiach, budú pomáhať s prevozom chorých a zdravotníckeho materiálu na pevnine, a medzi ostrovmi. Ako oznámil španielsky premiér Pedro Sánchez na tlačovej konferencii pred novinármi, pre ľudí, ktorí patria do rizikovej skupiny je zriadená služba rozvozu potravín a lekárenských produktov priamo do ich domovov.
23. – 29. marec
Aktuálne udalosti 13. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (23. 3.)
638 nakazených koronavírusom, 32 úmrtí v Aragónsku. Situácia je veľmi kritická hlavne v Madride. Aktuálnu štatistiku koronavírusu v celom Španielsku uvádzam nižšie. Pohrebné služby nestíhajú spaľovať telá mŕvych ľudí nakazených vírusom Covid-19. Pre účel ich uskladnenia boli ich telá prenesené do krasokorčuliarskej haly Palacio de Hielo v Madride.
Utorok (24. 3.)
758 nakazených koronavírusom, 37 úmrtí v Aragónsku. Po iniciatíve autonómneho spoločenstva v Andalúzii, Aragónsko sa rozhodlo s vykonávaním autotestov na identifikovanie ochorenia Covid-19. V prvom rade je potrebné stiahnutie aplikácie Salud Informa a odpovedať na 9 otázok. V prípade, ak zdravotnícky personál identifikuje všetky symptómy koronavírusu o žiadateľa, pozve ho na absolvovanie autotestu na miesto (napríklad parkovisko) pri zdravotnom stredisku alebo nemocnici. Rýchly test na prítomnosť koronavírusu sa vykonáva priamo v aute. Odobratie vzorky trvá 3 až 5 minút a do 20-tich minút by mali byť známe výsledky. V prípade pozitívneho nálezu bude pacient okamžite izolovaný.
Streda (25. 3.)
907 nakazených koronavírusom, 40 úmrtí v Aragónsku. Zaragoza otvorila vzdušný priestor, aby v hlavnom meste Aragónska mohli v utorok pristáť 4 lietadlá spoločnosti Inditex z Číny a Kataru, ktoré doviezli zdravotnícke pomôcky pre všetky autonómne spoločenstvá. Hovorí sa o tom, že pandémia šírenia vírusu môže trvať až do 1. júna a jej kulminácia bude na konci apríla. Jednou z ďalších diskutovaných tém španielskej vlády je ukončenie školského roka 2019/2020, ktorý môže pripadať až na koniec septembra.
Štvrtok (26. 3.)
1 116 nakazených koronavírusom, 48 úmrtí v Aragónsku. Minulý týždeň bol španielskou vládou schválený balík opatrení na tlmenie sociálnych a ekonomických účinkov koronavírusu. Tento balík zahŕňa pomoc pre najzraniteľnejšie rodiny. Začalo sa hypotekárne moratórium a v prípade neplatenia sa zakazuje prerušenie dodávok elektriny, plynu, vody a telekomunikačných služieb do týchto domácností.
Piatok (27. 3.)
1 338 nakazených koronavírusom, 58 úmrtí v Aragónsku. Až 90 % hospitalizovaných pacientov v tomto autonómnom spoločenstve má nad 50 rokov a 94 % zosnulých je nad 70 rokov. Dnes nemám veľkú chuť rozpisovať sa, keďže táto epidémia sa priblížila do našej španielskej rodiny nečakane a omnoho viac sa ma to dotýka, ako by som chcela. Je možné, že Španielsko predbehne onedlho v smutných štatistikách Taliansko. Očakáva sa, že vrchol pandémie budeme mať v polovici apríla.
Sobota (28. 3.)
1 592 nakazených koronavírusom, 93 mŕtvych v Aragónsku. V Zaragoze sa zatvorili parky, aby ľudia nechodili venčiť svojich švornohých miláčikov na dlhé prechádzky.
Nedeľa (29. 3.)
1 858 nakazených koronavírusom, 104 úmrtí v Aragónsku. Ako tak pozerám na štatistiku úmrtí za posledné 2 dni, vyzerá to tak, že sa nárast spomaľuje. Oficiálne čísla z denníka El País hovoria o počte mŕvych 832 (28. marca) a 836 (29. marca). Od pondelka 30. marca začne v celom Španielsku platiť ďalšie nariadenie, ktoré hovorí o zákaze činnosti, ktorá nie je nevyhnutná alebo prvoradá „actividades no esenciales“ a platiť bude do 9. apríla. Presne ktoré sú to, španielsky premiér Pedro Sánchez na tlačovej konferencii nespomenul. Ide o tie činnosti, ktoré sú uvedené v kráľovskom dekréte „real decreto“.
30. marec – 5. apríl
Aktuálne udalosti 14. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (30. 3.)
2 078 nakazených koronavírusom, 106 úmrtí v Aragónsku. Ide o prvý deň, kedy v celom Španielsku klesol počet úmrtí (812 ľudí) na koronavírus oproti predchádzajúcemu dňu (838 ľudí). Od dnes začína platiť nové nariadenie španielskej vlády, ktoré zakazuje činnosť všetkým odvetviam, ktorých činnosť nie je nevyhnutná. Obmedzenie sa netýka zdravotníckeho personálu, zamestnancov bánk a telekomunikácií, ľudí pracujúcich pre donáškové služby a distribučné spoločnosti, pracovníkov v doprave, ako aj zamestnancov potravín. Všetci títo musia naďalej vykonávať svoju prácu. Ďalej ide o právnikov, advokátov, prekladateľov, tlmočníkov, ako aj advokátske kancelárie, ktoré poskytujú právnu podporu pre firmy a jednotlivcov v súvislosti s koronavírusom.
Utorok (31. 3.)
2 272 nakazených koronavírusom, 138 úmrtí v Aragónsku. Živnostníci a malé a stredné firmy „pymes“ v Španielsku musia naďalej platiť odvody do sociálneho systému „Seguridad Social“, aj napriek tomu, že v týchto mesiacoch nemajú žiaden príjem. Asociácia životníkov ATA „Asociación de Trabajadore Autónomos“ už podala žiadosť o pozastavenie platieb, ale španielska vláda im zatiaľ v tejto veci nevyhovela. Rada ministrov tvrdí, že nie je vylúčené, že schváli moratórium na platenie odvodov do sociálneho systému pre živnostníkov a firmy na obdobie 6 mesiacov. Uvádza to dnes aragónsky denník Heraldo. Pre informáciu uvádzam, že živnostníci po 3 rokoch činnosti platia minimálne odvody štátu 286 eur, a to aj v prípade, ak nemajú žiaden zisk v danom mesiaci.
Streda (1. 4.)
2 491 nakazených koronavírusom, 169 úmrtí v Aragónsku. Napriek zvyšujúcemu sa počtu úmrtí na koronavírus v celom Španielsku, vám dnes prinášam jednu pozitívnu správu. Prvú pacientu s koronavírusom, ktorú hospitalizovali v provincii Huesca, včera prepustili z nemocnice. Vyliečená pani Encarna Buísan v nemocnici „oslávila“ 101 rokov. Takže aj zázraky sa dejú v týchto neľahkých časoch.
Štvrtok (2. 4.)
2 700 nakazených koronavírusom, 200 úmrtí v Aragónsku. Počet nezamestnaných v Španielsku sa (oproti februáru 2020) v marci zvýšil o viac ako 302-tisíc a dosiahol tak rekord 3,54 miliónov nezamestnaných, uvádza v dnešnom článku denník El País. Do počtu nezamestnaných však neboli započítaní tí zamestnanci, s ktorými firmy prerušili pracovnú zmluvu kvôli aktuálnej situácii ohľadom koronavírusu, tzv. ERTE (Expediente de Regulación Temporal de Empleo).
Najväčší prepad pracovných miest bol zaznamenaný v oblasti hotelierstva, v stavebníctve a v oblasti organizovania voľnočasových aktivít. Banky, ktoré spolupracujú s úradom práce, sa budú snažiť o skoršie vyplatenie dávok v nezamestnanosti a sociálnych dávok. Namiesto avizovaného termínu 9. apríla, by mali odísť už tento piatok 3. apríla.
Piatok (3. 4.)
2 889 nakazených koronavírusom, 224 úmrtí v Aragónsku. Nemyslela som si, že to do tohto článku napíšem. Včera nás opustila priateľova babka Mercedes. Česť jej pamiatke. Prežila rôzne choroby, operácie, smrť svojho syna a dožila sa krásnych 93 rokov. Je mi veľmi ľúto, že musela prísť o život kvôli hrôzne týchto dní – pandémii koronavírusu. Či ste už v Španielsku, na Slovensku, v Čechách, Rakúsku alebo iných krajinách, dávajte si na sebe pozor a na vašu rodinu. Zostaňte prosím doma, ak môžete. V Španielsku to vyzerá tak, že zákaz vychádzania z domu sa predĺži minimálne do 26. apríla 2020.
Sobota (4. 4.)
3 078 nakazených koronavírusom, 251 úmrtí v Aragónsku. Španielska vláda konečne po troch týždňoch pochopila, že nosenie rúšok má nejaký význam. A nielen pre nich, ale aj pre všetkých občanov, aby sa zabránilo šíreniu vírusu medzi obyvateľmi. Doposiaľ španielska vláda iba odporúčala nosenie rúšok pre ľudí so symptómami a tým, ktorí sa starajú o starších ľudí. Nosenie rúšok bude pravdepodobne odporúčané pre všetkých. Konečne! Ďalšou novinkou dnešného dňa je, že vláda poobede predĺžila zákaz vychádzania z domu v celom Španielsku do 26. apríla.
Nedeľa (5. 4.)
3 232 nakazených koronavírusom, 270 úmrtí v Aragónsku. Nárast počtu infikovaných a počtu mŕtvych v Španielsku sa za posledných 24 hodín (konečne) znížil. K dnešnému dňu bolo potvrdených 6 023 nových prípadov koronavírusom a 674 ľudí podľahlo vírusu Covid-19. Španielsko však už od piatku tohto týždňa predbehlo v počte nakazených koronavírusom Taliansko a stalo sa krajinou s najväčším počtom mŕtvych na 100-tisíc obyvateľov.
6. – 12. apríl
Aktuálne udalosti 15. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (6. 4.)
3 347 nakazených koronavírusom, 284 úmrtí v Aragónsku. Čísla v celom Španielsku sa znižujú. Počet úmrtí na koronavírus bol v dnešný deň najnižší od 24. marca a pandémii podľahlo 637 ľudí. S povinnou karanténou, ktorú máme nariadenú v Španielsku od 16. marca a ktorá bude trvať minimálne do 26. apríla, sa hovorí o duševnom zdraví občanov. Doslova uväznenie vo vlastnom byte môže niektorým jedincom spôsobovať pocity úzkosti a vyvolať katastrofické scenáre alebo depresie. Ako som spomínala v najnovšom článku na blogu 7 odlišností zo života v Španielsku, mne osobne chýba akási osobná sloboda. Slobodne vyjsť z domu kamkoľvek. Pohnúť sa z miesta domu.
Utorok (7. 4.)
3 449 nakazených koronavírusom, 312 úmrtí v Aragónsku. Posledné tri dni Španielsko zaznamenlo zníženie počtu nakazerných a úmrtí na koronavírus. Dnešný deň sa však počet nakazených (5 478) a mŕtvych (743) koronavírusom opätovne zvýšili. Údajne za to môže nedostatočná oznamovacia povinnosť počas uplynulého víkendu.
Streda (8. 4.)
3 549 nakazených koronavírusom, 349 úmrtí v Aragónsku. Väčšina odborníkov v celom Španielsku tvrdí, že počet nakazených koronavírusom je omnoho vyšší, ako ukazujú aktuálne čísla (146 690). Hovorí sa dokonca až o miliónoch, čo znamená, že počet infikovaných by mal byť až o 90% vyšší. Počet nakazených (6 180) a úmrtí (757) sa v dnešný deň opäť zvýšil. V Španielsku platí až do 26. apríla zákaz vychádzania. Či sa tento stav núdze „estado de alarma“ opätovne predĺži alebo nastane postupné uvoľňovanie a vrátenie života do starých koľají, rozhodnú experti. Ak by sa život postupne vracal do španielskych ulíc, budú prijaté výrazné opatrenia, tvrdí španielska ministerska hospodárstva María Jesús Montero.
Štvrtok (9. 4.)
3 685 nakazených koronavírusom, 385 úmrtí v Aragónsku. Počet úmrtí na ochorenie Covic-19 sa dnes v Španielsku znížil oproti predchádzajúcim dvom dňom na 683, ale podľa môjho názoru ide stále o veľmi vysoké číslo. Počet úmrtí je možné porovnať na obdobie spred 2 týždňov, kedy ochoreniu podľahlo 655 osôb. Za posledných 24 hodín klesol aj počet nakazených osôb na 5 756. Ako dnes vo svojom prejave povedal španielsky premiér Pedro Sánchez, vďaka stavu núdze (zákazu vychádzania) sa podarilo šírenie vírusu spomaliť. Ja iba dodám, že uvidíme, ako sa bude nasledujúce dni situácia v Španielsku vyvíjať.
Piatok (10. 4.)
3 831 nakazených koronavírusom, 409 úmrtí v Aragónsku. Počet úmrtí (605) na koronavírus v Španielsku opätovne druhý deň po sebe klesol na najnižšie číslo od 24. marca. Zo strany španielskej vlády konečne prichádza pozitívna správa. Od pondelka (13. 4.) budú v dopravných prostriedkoch distribuované ochranné rúška. Je to po prvýkrát, kedy vláda zmenili svoje stanovisko k noseniu rúšok. Ministerstvo zdravotníctva teraz odporúča ich nosenie na miestach, na ktorých sa zdržiava viac ľudí a taktiež na pracoviskách, ktoré neumožňujú dodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti.
Doteraz španielska vláda iba odporúčala nosenie rúšok pre ľudí so symptómami a tým občanom, ktorí sa starajú o starších. Experti z oblasti verejného zdravotníctva tvrdia, že návrat do normálneho života bude veľmi pomalý. Na zastavenie šírenia koronavírusu bude potrebná kolektívna imunita obyvateľstva, kedy si až 60 % ľudí prejde týmto ochorením alebo s vynájdením očkovacej látky, čo môže byť o niekoľko mesiacov alebo rok.
Sobota (11. 4.)
3 969 nakazených koronavírusom, 425 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 4 830 nových prípadov nakazenia koronavírusom a znížil sa počet úmrtí na 510. Španielska vláda vydala nové nariadenia, ktoré majú dodržiavať všetci pracovníci, ktorí nastupujú v pondelok do práce. Ide o zamestnancov fabrík v priemysle a stavebníctve. Dodržiavať by mali 2-metrový odstup od svojich kolegov a oblečenie prať pri 60 stupňov Celzia. Vláda taktiež oznámila, že od pondelka bude distribuovať 10 miliónov rúšok vo verejnej doprave.
Nedeľa (12. 4.)
4 070 nakazených koronavírusom, 450 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 4 167 nových prípadov nakazenia koronavírusom a zvýšil sa počet úmrtí na 619 oproti predchádzajúcemu dňu.
13. – 19. apríl
Aktuálne udalosti 16. týždňa v Zaragoze a Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (13. 4.)
4 187 nakazených koronavírusom, 464 úmrtí v Aragónsku. Počet ľudí nakazených koronavírusom klesol za posledných 24 hodín v Španielsku na 3 477. Zároveň klesol aj počet úmrtí oproti predchádzajúcemu dňu na 517. Dnes sa v krajine vrátili do práce ľudia pracujúci v odvetví priemyslu a stavebníctva. Španielska polícia v skorých ranných hodinách začala s rozdávaním 10 miliónov rúšok na hlavných staniciach verejnej dopravy. My „šťastnejší“ zostávame už 5. týždeň doma. Kto môže, naďalej pracuje z domu a dodržiava zákaz vychádzania.
Utorok (14. 4.)
4 245 nakazených koronavírusom, 492 úmrtí v Aragónsku. Počet ľudí nakazených koronavírusom klesol za posledných 24 hodín v Španielsku na 3 045. Počet úmrtí sa však zvýšil oproti predchádzajúcemu dňu na 567. Ľudia, ktorí sa ocitli na úrade práce kvôli strate zamestnania spojeného s koronavírusum (je ich okolo 3 miliónov), by sociálnu dávku od štátu mali dostať najskôr začiatkom mája. Úrady práce po celej krajine nestíhajú spracovávať žiadosti o uznanie tejto dávky. Medzi nimi som aj ja. V Španielsku sa hovorí aj o možnom systéme výučby detí počas letných prázdnin. Tlaky na ministerku školstva vyvíja 40 organizácii a experti, ktorí žiadajú, aby deti mohli dohnať zameškané učivo. Doposiaľ nie je jasné, akým hodnotením prejdu žiaci na konci školského roka.
Streda (15. 4.)
4 338 nakazených koronavírusom, 514 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín sa enormne zvýšil počet nakazených koronavírusom v celom Španielsku na 5 092, čo predstavuje nárast o viac ako 2 000 infikovaných v porovnaní s predchádzajúcim dňom. Španielsky premiér Pedro Sánchez na najbližšom zasadnutí vlády na budúci týždeň v stredu (22. 4.) pravdepodobne oznámi ďalšie predĺženie mimoriadneho stavu „estado de alarma“ do 10. mája. Čo znamená, že v Španielsku budeme mať naďalej zákaz vychádzania.
Vyzerá to tak, že v Španielsku sa bude všetko vracať do „normálneho“ stavu spred vypuknutím koronavírusu veľmi pomaly. Hovorí sa o postupnej normalizácii v dvoch fázach. Jedna by mala začať v júni alebo v júli a druhá by mala potrvať až do konca roka. Počíta sa s obmedzeným pohybom osôb vrámci krajiny, ako aj s možným scenárom zatvorenia hraníc počas leta.
Štvrtok (16. 4.)
4 566 nakazených koronavírusom, 543 úmrtí v Aragónsku. Počet ľudí nakazených koronavírusom sa mierne zvýšil za posledných 24 hodín v Španielsku na 5 183. Počet úmrtí (551) taktiež zaznamenal mierny nárast oproti predchádzajúcemu dňu. Drvivá väčšina aragónskych študentov ukončí školský rok 2019/2020 a bude tak môcť prejsť do ďalšieho školského roka. Je však na učiteľoch a profesoroch, či pripustia všetkých žiakov. Vo výnimočných prípadoch sa môžu rozhodnúť, že žiaka nepripustia do ďalšieho ročníka. S informáciou prišla španielska ministerka školstva Isabel Celaá.
Piatok (17. 4.)
4 664 nakazených koronavírusom, 562 úmrtí v Aragónsku. Počet ľudí nakazených koronavírusom, ako aj počet úmrtí v Španielsku sa mierne zvýšil za posledných 24 hodín. Zákaz vychádzania z domu v krajine momentálne platí do 26. apríla. Aj keď sa stav núdze s najväčšou pravdepodobnosťou predĺži do 10. mája, španielska vláda zvažuje alternatívu, kedy by po tomto termíne mohli vyjsť z domu deti v sprievode jedného rodiča na krátku prechádzku v okolí. Španielska ministerka práce Yolanda Díaz uviedla, že vláda pracuje na obnovení činnosti cestovného ruchu, kultúry a voľnočasových aktivít. Ten by sa mal opätovne obnoviť v Španielsku až koncom roka.
Sobota (18. 4.)
4 761 nakazených koronavírusom, 601 úmrtí v Aragónsku. Za 24 hodín pribudlo v Španielsku 4 499 nových prípadov infikovaných koronavírusom a 565 úmrtí. O ôsmej hodine večer by mal španielsky premiér Pedro Sánchez oficiálne potvrdiť predĺženie mimoriadneho stavu „estado de alarma“ do 10. mája 2020.
Nedeľa (19. 4.)
4 831 nakazených koronavírusom, 619 úmrtí v Aragónsku. Počet nových prípadov nakazenia koronavírusom v Španielsku sa zvýšil o 4 218 a počet úmrtí klesol na 410 (najnižší počet úmrtí za predchádzajúce 4 týždne) za uplynulých 24 hodín. Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu večer na tlačovej konferencii pred novinármi potvrdil predĺženie stavu núdze „estado de alarma“ do 9. mája, čo znamená, že naďalej platí zákaz vychádzanie z domu. Premiér ohlásil aj novinku týkajúcu sa vychádzok detí (do 12 rokov) v sprievode rodiča. Od pondelka 27. apríla pravdepodobne budú môcť vyjsť deti v Španielsku von na maximálne 1 hodinu v blízkosti svojho domu. Nebude však možné ísť do mestských parkov.
20. – 26. apríl
Aktuálne udalosti 17. týždňa v Zaragoze a celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (20. 4.)
4 886 nakazených koronavírusom, 637 úmrtí v Aragónsku. Počet nakazených koronavírusom prekročil v celom Španielsku 200-tisíc a po prvýkrát po dátume 22. marec sa znížil počet úmrtí pod úroveň 400 za posledných 24 hodín.
Utorok (21. 4.)
4 938 nakazených koronavírusom, 643 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 3 968 nových prípadov koronavírusu a počet úmrtí sa zvýšil oproti predchádzajúcemu dňu na 430. Španielska vláda v dnešný deň predĺžila platnosť zákazu cestovania (t.j. uskutočnenie cesty, ktorá nie je nevyhnutná) do krajín Európskej únie, ktoré sú v schengenskom priestore do 15. mája. Výnimku pohybu cezhraničného priestoru majú diplomatickí pracovníci, ľudia žijúci a pracujúci pri pohraničí, zdravotnícki personál, ako aj ľudia zabezpečujúci prepravu tovaru.
Streda (22. 4.)
5 054 nakazených koronavírusom, 656 úmrtí v Aragónsku. Rada by som verila tomu, že situácia s koronavírusom sa v Španielsku vyvíja k lepšiemu. Pozrela som sa na počet nakazených osôb spred 3 týždňov, 2 týždňov a k dnešnému dňu. K 8. aprílu bolo infikovaných 6 180, k 15. aprílu 5 092 a k dnešnému dňu, t.j. za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 4 211 nových prípadov. Hádam to pôjde dole každý týždeň o tisícku, až skončíme na nule.
Najväčšiu diskusiu za posledné obdobie spôsobila včera informácia z dielne španielskej vlády, že deti nebudú môcť ísť na prechádzku od nedele 26. apríla, ale sprevádzať svojich rodičov do obchodu, lekárne alebo banky áno. Toto nariadenie však španielska vláda stihla ešte včera vo večerných hodinách pozmeniť a deťom do 14 rokov povolila vychádzky na čerstvom vzduchu v okolí domu a v sprievode jedného rodiča.
Štvrtok (23. 4.)
5 237 nakazených koronavírusom, 681 úmrtí v Aragónsku. Podľa štatistiky, až 75 % ľudí zo 656 (úmrtí), ktorí zomreli na dôsledky koronavírusu v autonómnom spoločenstvo Aragónsko, pochádzali z domovov dôchodcov. Dnes oslavuje tento región svojho patróna, sv. Juraja alebo po španielsky San Jorge. Počas tohto dňa „Día de Aragón“ sa hlavná ulica v centre mesta zvykne zaplaviť domácimi aj vďaka tomu, že sa oslavuje Svetový deň kníh „Día mundial del libro“ a ulice zdobili stánky s knihami pre malých i veľkých čitateľov.
Späť však k situácii s koronavírusom v Španielsku. Za posledný 24 hodín sa zvýšil počet nakazených na 4 635 a taktiež počet úmrtí na 440 oproti predchádzajúcemu dňu.
Piatok (24. 4.)
5 295 nakazených koronavírusom, 695 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín sa v celom Španielsku zvýšil počet nakazených osôb na 5 229. Na druhej strane sa znížil počet úmrtí na 367.
Sobota (25. 4.)
5 382 nakazených koronavírusom, 709 úmrtí v Aragónsku. V Španielsku pribudlo za jeden deň 3 995 nových prípadov infikovaných koronavírusom a 378 úmrtí. Dobrou správou je, že deti do 14 rokov budú môcť ísť od nedele 26. apríla na prechádzku s jedným rodičom. Môžu tak urobiť od deviatej hodiny rána do deviatej hodiny večer. Vychádzka je limitovaná na 1 hodinu a maximálne 1 km od domu. Taktiež môžu vyjsť z domu s bicyklom alebo kolobežkou. Ak bude budúci týždeň pozitívna štatistika ohľadom vývoja koronavírusu, španielska vláda uvoľní reštrikcie a od 2. mája dovolí obyvateľom v Španielsku ísť behať alebo na prechádzku.
Nedeľa (26. 4.)
5 456 nakazených koronavírusom, 712 úmrtí v Aragónsku. Autonómne spoločenstvo Aragónsko zaznamenalo najnižší počet úmrtí (3) za posledných 24 hodín a pribudlo tu 74 nových prípadov nakazenia koronavírusom. V dnešný deň po prvýkrát od začiatku karantény v Španielsku (16. marca) vyšli do ulíc rodičia s deťmi. Podľa obrázkov, ktoré kolovali na internete a ktoré publikovali viaceré denníky, tak si niektorí rodičia spravili namiesto prechádzky posedenie so známymi v parku, zatiaľ čo sa ich deti hrali.
27. apríl – 3. máj
Aktuálne udalosti 18. týždňa v Zaragoze a celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (27. 4.)
5 504 nakazených koronavírusom, 726 úmrtí v Aragónsku. Španielske ministerstvo zdravotníctva zmenilo od 26. apríla zverejňovanie výsledkov počtu nakazených na koronavírus. Do štatistiky zahŕňajú iba prípady, ktorým vyšiel pozitívny test na ochorenie COVID-19 a teda je u nich priamo dokázaný vírus v tele (nazýva sa PCR). Zo štatistík vylúčili ľudí, ktorým test ukázal protilátky, ktoré proti vírusu produkuje naše telo. Preto je už druhý deň v Španielsku počet nových prípadov omnoho nižší. Štatistika Ministerstva zdravotníctva hovorí o počte 1 831 nových prípadov za uplynulých 24 hodín. Počet úmrtí sa znížil na 331 za deň. Zdroj: El País.
Utorok (28. 4.)
5 557 nakazených koronavírusom, 735 úmrtí v Aragónsku. V celom Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil počet ľudí, ktorým vyšiel pozitívny test na ochorenie COVID-19 na 1 308 a pribudlo 301 úmrtí. Na vlastnej skúsenosti som si otestovala ako fungujú lekárne s vydávaním rúšok a chirurgických rukavíc v španielskej Zaragoze. V sobotu (25. 4.) som po prvýkrát zbehla do najbližšej lekárne a keďže nemali žiadne rúška na sklade, objednali mi. Na jednu osobu je možné kúpiť 2 rúška a ich cenu stanovila vláda na 0,96 eur/rúško. Už v pondelok som si ich mohla vyzdvihnúť nielen pre seba, ale aj pre partnera. Dnes, t.j. utorok mi opäť volali z tej istej lekárne, aby mi oznámili, že mi prišli chirurgické rukavice a môžem si ich prísť vyzdvihnúť. Predávajú sa po balení 100 ks a ich cena je okolo 8,90 eur.
Streda (29. 4.)
5 652 nakazených koronavírusom, 736 úmrtí v Aragónsku. Pozitívny test na Covid-19 vyšiel za posledných 24 hodín 2 144 ľuďom v celom Španielsku a na ochorenie podľahlo 325 ľudí. Španielska vláda v utorok oznámila plán postupného uvoľňovania v 4. fázach, rozdeleného podľa provincií a ostrovov, ktorý bude závisieť od epidemiologickej a zdravotníckej situácie. Do „normálneho“ stavu by sa krajina mala vrátiť koncom júna. Rozpísanie jednotlivých fáz uvoľňovania, ako aj povolené aktivity v daných dátumoch, som vám priniesla v samostatnom článku 4 fázy uvoľňovania opatrení počas koronavírusu v Španielsku.
Štvrtok (30. 4.)
5 971 nakazených koronavírusom, 739 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 1 309 nových prípadov koronavírusu a 268 úmrtí. Dobrou správou je, že od soboty 2. mája sa v krajine uvoľňujú reštrikcie. Konečne budeme môcť zdvihnúť zadok a ísť športovať a prechádzať sa mimo domu, avšak s časovými obmedzeniami, ktoré stanovila španielska vláda. Ako píše aragónsky denník Heraldo, von môžeme ísť v týchto časoch:
Športovci: od 6:00 do 10:00 hod. a od 20:00 do 23:00 hod. (vykonávanie individuálnych športov bez obmedzenia vzdialenosti vo vlastnom meste alebo obci)
Ľudia nad 70 rokov alebo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu: od 10:00 do 12:00 hod. a od 19:00 do 20:00 hod.
Prechádzajúci sa ľudia: od 6:00 do 10:00 hod. a od 20:00 do 23:00 hod. (max. 1 km od domu/1 raz za deň)
Deti do 14 rokov: od 12:00 do 19:00 hod. s doprovodom 1 dospelej osoby (podľa doterajších obmedzení – max. 1 km od domu a v čase 1 hodiny)
Obce do 5 000 obyvateľov: bez obmedzení
Piatok (1. 5.)
6 103 nakazených koronavírusom, 749 úmrtí v Aragónsku. V celom Španielsku za posledný deň pribudlo 1 309 nových prípadov koronavírusu a ochoreniu podľahlo 268 ľudí. K postupnému uvoľňovaniu doterajších opatrení v Španielsku patrí otvorenie malých prevádzok, hotelov a znovuotvorenie terás od 11. mája. Ide o 1. fázu uvoľňovania, kedy však veľké prevádzky zostanú naďalej zatvorené. Terasy sa budú môcť opäť otvoriť, ale počítať môžu iba s 30-percentnou kapacitou. Španielska vláda vyčlení presné časy pre najzraniteľnejšiu skupinu ľudí nad 65 rokov.
Sobota (2. 5.)
6 164 nakazených koronavírusom, 761 úmrtí v Aragónsku. Za posledný deň pribudlo v Španielsku 1 147 nových prípadov ochorenia COVID-19 a 276 úmrtí. Dnes bol prvý deň, kedy sme mohli v Španielsku vyjsť von vo vymedzených časoch (uviedla som ich vo štvrtok 30. 4.). S partnerom sme sa chceli vyhnúť „pešej a športovej špičke“, tak sme si v sobotu ráno privstali s východom slnka o siedmej hodine a o 7:30 hod. sme už kráčali smerom do mestského parku „Parque Grande“ v Zaragoze. Bol to úžasný pocit, byť opäť slobodne na čerstvom vzduchu a vidieť aspoň kúsok prírody v meste. Síce nakrátko, ale aj to sa počítalo po 48 dňoch zavretých doma v karanténe.
Španielsky premiér Pedro Sanchéz dnes oznámil, že opätovne požiada o predĺženie stavu núdze „estado de alarma“ v Španielsku do 24. mája, aby sa udržalo pod kontrolou šírenie koronavírusu. V 1. fáze uvoľňovania opatrení sa počíta s tým, že od 11. mája sa budú môcť navštevovať rodiny a kamaráti z rovnakej provincie, buď doma alebo na čerstvom vzduchu. Od rovnakého dátumu by sa mali otvoriť aj terasy reštaurácií, ktoré môžu naplniť kapacitu až do 50 %. Sedenie na terasách bude možné za predpokladu dodržania všetkých opatrení. Musí byť dodržaná minimálna 2-metrová bezpečnostná vzdialenosť a nie viac ako 10 ľudí pokope.
Nedeľa (3. 5.)
6 208 nakazených koronavírusom, 761 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 838 nových prípadov koronavírusu a 164 úmrtí, čo je najnižšie číslo za posledných štyridsať dní. Aragónsku v dnešný deň po prvýkrát od 17. marca nezaznamenali žiadne úmrtie na ochorenie COVID-19.
4. – 10. máj
Aktuálne udalosti 19. týždňa v Zaragoze a v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (4. 5.)
6 239 nakazených koronavírusom, 762 úmrtí v Aragónsku. V Španielsku bol za posledných 24 hodín zaznamenaný najnižší počet infikovaných ľudí od 8. marca. Nových prípadov oproti včerajšiemu dňu pribudlo 356 a počet úmrtí (164) bol rovnaký ako v nedeľu.
Od pondelka 4. mája vstupujú do platnosti nové opatrenia v Španielsku, ktoré patria k fáze uvoľňovania 0. Patrí sem napríklad povinnosť nosiť rúška v dopravných prostriedkoch a postupne sa otvárajú viaceré prevádzky. O jednotlivých fázach si môžete prečítať v samostatnom článku 4 fázy uvoľňovania opatrení počas koronavírusu v Španielsku.
- kaviarne a reštaurácie, ktoré môžu predávať cez okienko (klienti musia uskutočniť objednávka dopredu telefonicky alebo cez internet)
- kníhkupectvá, železiarstvá, kaderníctva, krajčírstva, oprava obuvi môžu obslúžiť jedného klienta po dohode „cita previa“ (telefonicky alebo cez internet), pričom jedného zákazníka môže obsluhovať jeden predávajúci
Prednosť majú ľudia nad 65 rokov, ktorí majú povolený vychádzkový čas medzi 10:00 a 12:00 hod. a medzi 19:00 a 20:00 hod.
- povoľujú sa aj individuálne tréningy profesionálnych športovcov, v jednej provincii a bez časového obmedzenia, a taktiež sa povoľujú tréningy paralympionikom s doprovodom
- na 4 španielskych ostrovoch (Formentera, Hierro, La Graciosa a La Gomera) vstupuje do platnosti fáza uvoľňovania 1, kedy sa povoľuje osobný kontakt osôb v malých skupinách, umožňuje sa cestovať autom (a obsadiť všetky sedadlá vo vozidle) pre ľudí, ktorí žijú v jednej domácnosti. Povoľuje sa aj otvorenie terás podľa nariadení vlády, ako aj kultúrnych zariadení s obmedzenou kapacitou
Utorok (5. 5.)
6 282 nakazených koronavírusom, 770 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 867 nových pozitívnych prípadov a 187 úmrtí. Španielsky premiér Pedro Sánchez na dnešnom zasadnutí vlády uviedol, že jediným nástrojom ako spomaliť ochorenie COVID-19 je opätovne predĺžiť stav núdze v Španielsku. Aktuálne je mimoriadny stav v krajine do 10. mája a po schválení by mal byť opätovne predĺžený do 24. mája.
Streda (6. 5.)
6 382 nakazených koronavírusom, 788 úmrtí v Aragónsku. V celom Španielsku pribudlo za 24 hodín 685 nových pozitívnych prípadov na koronavírus a ochoreniu podľahlo 244 ľudí. Dnes sa v španielskom parlamente hlasovalo o predĺžení mimoriadnej situácie „estado de alarma“. Španielsky premiér Pedro Sánchez si nakoniec po tvrdom boji presadil jeho predĺženie do 24. mája.
Štvrtok (7. 5.)
6 516 nakazených koronavírusom, 800 úmrtí v Aragónsku. V celom Španielsku bolo za uplynulých 24 hodín potvrdených 754 nových prípadov (test PCR) infikovaných koronavírusom a 213 úmrtí. V pondelok 11. mája by malo Španielsko (s výnimkou 4 ostrovov) vstúpiť do fázy 1 uvoľňovania opatrení, avšak viaceré autónmne spoločenstvá v Španielsku (okrem Katalánska a Kastílie-León) žiadajú vládu o preskočenie z fázy 1 do fázy 2.
Piatok (8. 5.)
6 575 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 815 úmrtí v Aragónsku. Ako som včera avizovala v odseku (Štvrtok 7. 5.), viaceré regióny Španielska by chceli prejsť do ďalšej fázy uvoľňovania opatrení počas koronavírusu. Podľa oficiálnych údajov majú na to najlepšie predpoklady Murcia, Andalúzia, Astúria, Kanárske ostrovy a Baleárske ostrovy. Vo fáze 1, ktorá by mala začať v pondelok 11. mája, sa povoľuje stretávanie s rodinou a kamarátmi do maximálne 10 ľudí, otvorenie terás barov s maximálnou kapacitou do 50 % a ďalšie aktivity spomenuté v článku 4 fázy uvoľnovania opatrení v Španielsku.
Na to, aby jednotlivé autonómne spoločenstvá mohli „preskočiť“ do ďalšej fázy, musia spĺňať viaceré podmienky, ktoré bude španielska vláda posudzovať na základe oficiálnych štatistík o počte úmrtí na ochorenie Covid-19, počte hospitalizácií a prijatí nových prípadov na Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) za stanovené obdobie. Informácie uvádza na svojej stránke španielsky denník El País.
Za vyššie spomenutými regiónmi s najlepšími výsledkami a predpokladmi vstupu do fázy 1, sa v strednej časti bodového hodnotenia nachádza Valencia, Aragónsko, Extramadura, Astúria a Galícia. Na jeho chvoste zaostáva autonómne spoločenstvo Navarra, Baskicko, La Rioja, Madrid, Kastília-León, Kastília-La Mancha a Katalánsko.
Sobota (9. 5.)
6 656 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 823 úmrtí, 3 006 vyliečených v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 604 nových prípadov nakazenia koronavírusom a o život prišlo 179 ľudí. Iba túto stredu španielsky priemiér Pedro Sánchez oznámil predĺženie mimoriadneho stavu v Španielsku do 24. mája a už teraz sa rozpráva o ďalšom predĺžení.
Od pondelka 11. mája vstupuje polovica miest v Španielsku do fázy 1 uvoľňovania opatrení. Ide o 11 autonómnych spoločenstiev, ako aj autonómne mestá Ceuta a Melilla a ostatné oblasti prejdu čiastočne, alebo zostanú vo fáze 0. Aké aktivity budú povolené, sa dočítate v článku 4 fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku.
Do fázy 1 vstupuje:
- Aragónsko
- Galícia
- Astúria
- Kantábria
- Baskicko
- La Rioja
- Navarra
- Extramadura
- Murcia
- Kanárske ostrovy
- Baleárske ostrovy
- ostatné ostrovy, ktoré už boli vo fáze 1 sa iba pridávajú
Autonómne spoločenstvá v Španielsku, ktoré prechádzajú čiastočne do fázy 1 sú:
- Kastília a León
- Kastília-La Mancha
- Katalánsko
- Valencia
- Andalúzia
Ministerstvo zdravotníctva tento piatok zamietlo žiadosti Andalúzie, ktorá žiadala o posunutie do ďalšej fázy provincie Malagu a Granadu. Vo fáze 0 zostávajú aj 3 provincie (Toledo, Ciudad Real a Albacete) regiónu Kastília a León, ako aj autonómne spoločenstvo Madrid, 3 mestá spoločenstva Valencia (Valencia, Alicante a Castillón), a taktiež veľká časť Katalánska (okrem oblastí Terres de l’Ebre, Camp de Tarragona a Alt Pirineu-Aran), a regiónu Kastília a León. Informácie, ako aj doleuvedenú grafiku uvádza na svojej stránke španielsky denník El País.
Nedeľa (10. 5.)
6 702 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom a 824 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 621 nových prípadov nakazenia koronavírusom a o život prišlo 143 ľudí.
11. – 17. máj
Aktuálne udalosti 20. týždňa v Zaragoze a v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (11. 5.)
6 731 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom a 825 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 374 nových prípadov nakazenia koronavírusom a o život prišlo 123 ľudí. Španielsky premiér dnes spolu s odbormi a podnikateľmi podpísal dekrét, ktorým predlžuje mimoriadnu situáciu do konca júla pre všetkých zamestnávateľov, ktorí museli vyhodiť svojich zamestnancov kvôli situácii spojenej s koronavírusom, tzv. ERTE (Expediente de Regulación Temporal de Empleo).
Utorok (12. 5.)
6 797 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom a 828 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 426 nových prípadov nakazenia koronavírusom a o život prišlo 176 ľudí.
V oficiálnom dokumente španielskej vlády „Boletín Oficial del Estado“ bola minulú sobotu pridaná položka, ktorá hovorí o zákaze poskytovať zľavy v obchodoch. Zľavy a iné promo aktivity je možné poskytovať iba pri nákupoch cez internet. Obchody mohli prevádzkovatelia otvoriť od pondelka 11. mája, ak sa ich provincia nachádza vo fáze uvoľnenia opatrení 1. Ide o prevádzky do 400 metrov štovorcových, ktoré môžu byť naplnené do kapacity 30% a pri dodržaní hygienických predpisov a rozostupov 2 metre.
Od piatka 15. mája vstupuje do platnosti nariadenie pre ľudí, ktorí pricestujú zo zahraničia do Španielska. V takomto prípade musia podstúpiť 14-dňovú karanténu domácom prostredí a presunúť sa môžu iba do obchodu, lekárne alebo k lekárovi, kedy sú povinní nosiť rúška. Toto nariadenie platí počas celej doby vyhlásenia mimoriadneho stavu „estado de alarma“ v Španielsku a v prípade potreby sa môže predĺžiť.
Streda (13. 5.)
6 856 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom a 836 úmrtí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 439 nových prípadov nakazenia koronavírusom a o život prišlo 184 ľudí. Španielske Ministerstvo zdravotníctva zvažuje povinné nosenie rúšok na verejnosti. Aktuálne túto problematiku rieši s jednotlivými autonómnymi spoločenstvami.
Štvrtok (14. 5.)
6 943 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 836 úmrtí a 3 371 vyliečených ľudí v Aragónsku. V hlavnom meste provincie Zaragoza, v ktorom žije, mestská radnica prisľúbila namontovanie dezifekčných gélov do všetkých autobusových liniek a električiek mestskej hromadnej dopravy.
Dobrou správou je, že zo Zaragozy začnú postupne od 28. mája operovať lety viacerých leteckých spoločností, ako je Vueling, Wizz Air, Ryanair, Air Europa. Nová letecká linka Zaragoza – Viedeň (Viedeň – Zaragoza) spoločnosti Ryanair, ktorá nestihla pre koronavírus premávať od konca marca, by mala byť od 2. júla obnovená. Píšu v aragónskom denníku Heraldo.
Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 560 nových prípadov nakazenia koronavírusom a o život prišiel vyšší počet ľudí, ako v predchádzajúci deň, až 217 ľudí.
Piatok (15. 5.)
7 015 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 837 úmrtí a 3 534 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 549 nových prípadov nakazenia koronavírusom a počet úmrtí oproti predchádzajúcemu dňu sa znížil na 138 ľudí.
Od dnešného dňa, t.j. 15. mája platí v Španielsku nariadenie, ktoré ukladá povinnosť všetkým cestujúcim zo zahraničia podstúpiť 14-dňovú karanténu doma alebo v inom zariadení. Vyjsť z domu môžu iba za účelom nákupu v potravinách a lekárni, v prípade návštevy lekára alebo nevyhnutnej situácie zásahom vyššom moci.
Od soboty 16. mája až do 15. júna sa predlžuje zákaz vstupu na územie Španielska z krajín mimo schengenského priestoru. Do krajiny môžu vstúpiť iba španielski občania, občania (rezidenti s kartou Certificado de registro de ciudadano de la Unión) prihlásení na pobyt v Španielsku alebo občania z iných krajín Európskej únie alebo schengenského priestoru. Výnimku prechodu cez španielske hranice majú cezhraniční pracovníci, zdravotnícky personál alebo odborníci pracujúci v oblasti starostlivosti o staršie osoby, alebo osoby, ktoré zdokumentujú príčiny vyššej moci. Akceptované sú aj humanitárne dôvody. Informuje o tom dnes španielsky denník El País.
Španielska vláda pripravila zoznam vstupných miest (letiská a prístavy) do krajiny, kam patria letiská Josep Tarradellas Barcelona-El Prat, Adolfo Suárez Madrid-Barajas, Málaga-Costa del Sol, Gran Canaria a Palma de Mallorca a prístavy v meste Barcelona, Bilbao, Las Palmas de Gran Canaria, Malaga, Palma de Mallorca, Tenerife, Valencia a Vigo.
Sobota (16. 5.)
7 125 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 838 úmrtí a 3 655 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 539 nových prípadov nakazenia koronavírusom a počet úmrtí oproti predchádzajúcemu dňu sa znížil na 102 ľudí. V Španielsku je aktuálne stav núdze „estado de alarma“ vyhlásený do 24. mája. Už teraz sa však hovorí o tom, že španielsky premiér Pedro Sánchez požiada kongres o opätovné (5.) predĺženie mimoriadneho stavu. Tentokrát by však nemalo ísť o dvojtýždňové obdobie, ale trvať by malo mesiac a zároveň bude posledné. Píše dnešné vydanie aragónskeho denník Heraldo.
Nedeľa (17. 5.)
7 177 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 838 úmrtí a 3 727 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 421 nových prípadov nakazenia koronavírusom a počet úmrtí oproti predchádzajúcemu dňu sa znížil na 87 ľudí, pričom ide o najnižšie číslo evidované od 16. marca 2020.
18. – 24. máj
Aktuálne udalosti 21. týždňa v Zaragoze a v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (18. 5.)
7 201 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 838 úmrtí a 3 772 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 285 nových prípadov nakazenia koronavírusom a počet úmrtí sa znížil na 59. Ide o najnižšie číslo za posledné 2 mesiace v Španielsku.
Od pondelka 18. mája sa v 1. fáze uvoľňovania opatrení v Španielsku nachádzajú všetky provincie, okrem mesta Barcelona, autonómneho spoločenstva Madrid a veľkej časti regiónu Kastília a León. Štyri ostrovy Baleárskych (Formentera) a Kanárskych ostrovov (La Graciosa, El Hierro y La Gomera) prešli v dnešný deň už do 2. fázy uvoľňovania opatrení počas koronavírusu.
Španielska vláda dnes oznámila, že okrem povinnosti nosiť rúška v dopravných prostriedkoch, ich bude mať potrebné mať na sebe aj v zatvorených priestoroch a na otvorených priestranstvách, ak nebude možné dodržať dvojmetrovú bezpečnostnú vzdialenosť.
Utorok (19. 5.)
7 218 nakazených (PCR + rýchlotest) koronavírusom, 843 úmrtí a 3 772 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 295 nových prípadov nakazenia koronavírusom a počet úmrtí sa oproti prechádzajúcemu dňu zvýšil na 83. Španielska vláda sa dnes s politickou stranou Ciudadanos dohodla na predĺžení mimoriadneho stavu v Španielsku nie o mesiac, ako pred pár dňami avizoval španielsky premiér Pedro Sánchez, ale o 15 dní. Stav núdze je v krajine oficiálne vyhlásený do 24. mája, čím sa predĺži do 7. júna 2020.
Streda (20. 5.)
5 551 nakazených (PCR) koronavírusom, 847 úmrtí a 3 563 vyliečených ľudí v Aragónsku. Od dnešného dňa začal aragónsky denník Heraldo zverejňovať iba počty ľudí, ktorým vyšiel pozitívny test na ochorenie COVID-19 a teda je u nich priamo dokázaný vírus v tele (PCR).
Za posledných 24 hodín sa v Španielsku zvýšil počet nových prípadov nakazenia koronavírusom na 416 a počet úmrtí sa oproti prechádzajúcemu dňu zvýšil na 95.
Dnešný deň viaceré autonómne spoločenstvá (regióny) požiadali španielsku vládu o vstup do 2. fázy uvoľňovania opatrení. Či budú môcť prejsť do ďalšej fázy sa rozhodne pravdepodobne v piatok. Znamenalo by to, že pohyb osôb, aj napriek aktuálnemu mimoriadnemu stavu v Španielsku, bude voľnejší. Ľudia budú môcť vyjsť na ulicu kedykoľvek počas dňa, s výnimkou 3 hodín. Od 10:00 do 12:00 hod. a od 19:00 hod. do 20:00 hod. sa ponecháva čas na prechádzky pre ľudí nad 70 rokov.
Štvrtok (21. 5.)
5 588 nakazených (PCR) koronavírusom, 848 úmrtí a 3 618 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín sa v Španielsku oproti predchádzajúcemu dňu znížil počet nových prípadov nakazenia koronavírusom na 344 a pandémia si vyžiadala 48 ľudských životov.
Od dnešného dňa je v Španielsku povinnosťou nosiť rúška v uzavretých priestoroch a na ulici, ak nie je možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 2 metre. Nosenie rúšok je, podľa oficiálneho úradného vestníka (BOE) Španielska, povinné od veku 6 rokov. Deťom od 3 do 5 rokov sú iba odporúčané.
Výnimku nosenia rúšok majú osoby s dýchacími ťažkosťami, ktorých stav sa použitím rúška môže zhoršiť, ďalej osoby, ktoré majú riadne odôvodnené zdravotné dôvody, ako aj tie, ktoré nemôžu vykonávať činnosť s použitím rúšok a posledným dôvodov je zásah vyššej moci. Doteraz bolo v Španielsku nosenie rúšok povinné iba vo verejnej doprave a nosenie v uzavretých priestoroch alebo na ulici dobrovoľné.
Piatok (22. 5.)
5 618 nakazených (PCR) koronavírusom, 858 úmrtí a 3 639 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín sa v Španielsku oproti predchádzajúcemu dňu zvýšil počet nových prípadov nakazenia koronavírusom na 446 a pandémia si vyžiadala 56 ľudských životov.
Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa dnes na tlačovej konferencii pred novinármi oznámil, ktoré provincie prechádzajú od pondelka 25. mája do 2. fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku. Osobne sa veľmi teším, že celé autonómne spoločenstvo Aragónsko, v ktorom žijem, prechádza so všetkými provinciami (Zaragoza, Teruel, Huesca) do ďalšej fázy.
Medzi regióny, ktoré prechádzajú do 2. fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku sú:
- Andalúzia (okrem miest Granada a Malaga)
- Aragónsko
- Astúria
- Baleárske ostrovy (Ibiza, Menorca a Malorka)
- Kantábria
- Kastília-La Mancha (Cuenca a Guadalajara)
- Extremadura
- Galícia
- Kanárske ostrovy
- Murcia (s výnimkou obce Totana)
- Navarra
- Baskicko
- La Rioja
- autonómne mestá Ceuta a Melilla
- sanitárne oblasti Katalánska, ako je Camp de Tarragona, Terres de l’Ebre a Alt Pirineu
Mestá Madrid, Barcelona a celé autonómne spoločenstvo Kastília a León prechádzajú od 25. mája do 1. fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku. V tejto fáze naďalej zostávajú mestá: Valencia, Alicante, Castellón. Ak neviete, v akej fáze sa nachádza vaše mesto, či provincia, zistíte to z vyhľadávača na stránke denníka El País.
Najväčšou zmenou v 2. fáze uvoľňovania opatrení je zrušenie stanovených časov na vykonávanie športových aktivít a prechádzok (max. 10 ľudí v skupine), ako aj prechádzok pre deti (obidvaja rodiča môžu ísť na prechádzku), s výnimkou 3 hodín. Španielska vláda vyčlenila 3 hodiny pre najzraniteľnejšiu skupinu ľudí nad 70 rokov. Pre seniorov ponechala časy od 10:00 do 12:00 hod. a od 19:00 do 20:00 hod. Aké aktivity je možné vykonávať v 2. fáze uvoľňovania opatrení uvádzam v tomto článku:
Sobota (23. 5.)
5 627 nakazených (PCR) koronavírusom, 858 úmrtí a 3 666 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín sa v Španielsku oproti predchádzajúcemu dňu o niečo znížil počet nových prípadov nakazenia koronavírusom na 361 a pandémia si vyžiadala 48 ľudských životov.
V sobotu španielský premiér Pedro Sánchez oznámil, že v júli sa Španielsko otvorí zahraničnému cestovného ruchu. Nešpecifikoval však presný termín, ani, za akých okolností budú môcť zahraniční turisti vstúpiť na územie Španielska. Všetko bude závisieť na dohode medzi krajinami. Aktuálne platí 14-dňová karanténa pre všetkých, ktorí pricestujú do Španielska, ktorá by mala trvať počas celej doby vyhlásenia mimoriadneho stavu „estado de alarma“ v krajine.
Nedeľa (24. 5.)
5 646 nakazených (PCR) koronavírusom, 858 úmrtí a 3 666 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín sa v Španielsku oproti predchádzajúcemu dňu znížil počet nových prípadov nakazenia koronavírusom na 246 a pandémia si vyžiadala až 70 ľudských životov.
Viac ako polovica Španielska vstúpi v pondelok 25. mája do 2. fázy uvoľňovania opatrení. Aktivity, ktoré je možné vykonávať v tejto fáze, uvádzam v článku 4 fázy uvoľňovania opatrení počas koronavírusu v Španielsku. Informácie čerpám zo španielskeho denníka El País a aragónskeho denníka Heraldo. Podľa mojich doterajších skúseností budú jednotlivé autómne spoločnosti upresňovať niektoré aktivity ako sa hovorí za pochodu. Nie je totižto jasné, či deti do 14 rokov budú môcť ísť von v doterajších časoch (od 12:00 do 19:00 hod.) alebo kedykoľvek počas dňa. Španielski politici vo svojich prejavoch častokrát nešpecifikú dané informácie. Oficiálnym zdrojom vlády je úradný vestník Španielska (BOE), kde sú vymenované všetky aktivity, ktoré sa však dajú interpretovať viacerými spôsobmi.
25. – 31. máj
Aktuálne udalosti 22. týždňa v Zaragoze a v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (25. 5.)
5 650 nakazených (PCR) koronavírusom, 859 úmrtí a 3 722 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 132 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala až 50 ľudských životov. V dnešný deň španielske ministerstvo zdravotníctva zmenilo systém uvádzania počtu úmrtí v štatistikách. Od tohto dňa sa úmrtia počítajú nie na deň (ako tomu bolo doteraz), ale za posledných 7 dní. Oficiálne počty ľudí, ktorí sa z koronavírusu vyliečili, zostávajú už niekoľko dní nezmenené. Predpokladám, že ide o chybu, ale pobuhžiaľ ani oficiálna stránka ministerstva sociálnych vecí neaktualizuje každý deň informácie.
Väčšina územia Španielska dnes prešla do 2. fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku. Ak neviete, v akej fáze sa nachádza vaše mesto, či provincia, zistíte to z vyhľadávača na stránke denníka El País.
Španielske pláže budú v lete dostupné, avšak ich správu budú mať pod dozorom miestne samosprávy, ktoré môžu limitovať počet ľudí na plážach, dĺžku pobytu, ako aj rozmiestnenie osušiek alebo lehátok. Jedna osoba by mala okupovať 4 metre štvorcové s rozostupom 2 metre od „suseda“. Rozložiť sa bude možné 6 metrov od brehu. Miestne plážové bary budú môcť otvoriť za rovnakých podmienok ako hotelové zariadenia. Taktiež bude možný prenájom vodných bicyklov, ako aj motorových člnov, ktoré sa budú musieť dezinfikovať pred každým použitím. Dezinfikovať sa budú musieť aj prenajímané ležadlá a slnečníky.
Od 1. júla 2020 sa ruší aktuálne povinná karanténa pre zahraničných turistov vstupujúcich na územie Španielska.
Utorok (26. 5.)
5 672 nakazených (PCR) koronavírusom, 859 úmrtí a 3 722 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 194 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 35 ľudských životov za posledných 7 dní.
Streda (27. 5.)
5 665 nakazených (PCR) koronavírusom, 860 úmrtí a 3 722 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 231 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 39 ľudských životov za posledných 7 dní.
Španielsko vyhlásilo od dnešného dňa 10-dňový štátny smútok za všetky obete koronavírusu v krajine. Pandémia si doteraz vyžiadala 27 117 obetí, ktorí podlahli ochoreniu Covid-19. Počas štátneho smútku budú vlajky na štátnych budovách na pol žrde a zármutok nad obeťami bude vyjadrení ceremóniou, ktorú prevedie kráľ Filip VI.
Štvrtok (28. 5.)
5 705 nakazených (PCR) koronavírusom, 863 úmrtí a 3 847 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v Španielsku 182 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 38 ľudských životov za posledných 7 dní.
Európska komisia v rámci plánu hospodárskej obnovy štátov Európskej únie uvoľnila 750 miliárd eur. Španielsko by z tohto balíka malo dostať finančnú injekciu vo výške 140 miliárd na naštartovanie ekonomiky v koronakríze. Z toho 77 miliárd dostane Španielsko ako nevratnú dotáciu a 63 miliárd vo forme pôžičky. Píše o tom denník El País.
Niektoré oblasti a regióny Španielska požiadali centrálnu vládu o postup do 3. fázy uvoľňovania opatrení v krajine od najbližšieho pondelka. Baleárske ostrovy Malorka, Menorka, Ibiza a Formentera majú tendenciu vstúpiť do tejto fázy o týždeň skôr, t.j. od 1. júna. Informuje taktiež španielsky denník El País.
Piatok (29. 5.)
5 722 nakazených (PCR) koronavírusom, 863 úmrtí a 3 847 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 187 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 39 ľudských životov za posledných 7 dní.
Sobota (30. 5.)
5 731 nakazených (PCR) koronavírusom, 863 úmrtí a 3 939 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 271 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 43 ľudských životov za posledných 7 dní.
Nedeľa (31. 5.)
5 743 nakazených (PCR) koronavírusom, 863 úmrtí a 3 946 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 96 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 39 ľudských životov za posledných 7 dní.
Španielsky premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že na budúci týždeň požiada vládu o opätovné predĺženie stavu núdze v krajine. Pôjde tak o 6. predĺženie, ktoré by malo trvať do 21. júna 2020 a počas ktorého budú mať jednotlivé autonómne spoločenstvá voľnú ruku v rozhodovaní. Momentálne platí v Španielsku stav núdze do 7. júna.
1. – 7. júna
Aktuálne udalosti 23. týždňa v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (1. 6.)
5 748 nakazených (PCR) koronavírusom, 863 úmrtí a 3 972 vyliečených ľudí v Aragónsku. Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 71 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 35 ľudských životov za posledných 7 dní.
Od pondelka 1. júna vstupujú:
Do 2. fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku región Valencia, provincie Málaga, Granada, Toledo, Ciudad Real a Albacete a 4 zóny Katalánska (Gerona, centrálna časť Katalánska, Alt Penedés a El Garraf), 1 oblasť Kastílie a León (El Bierzo) a mesto v regióne Murcia (Totana)
Do 3. fázy uvoľňovania opatrení v Španielsku ostrovy La Gomera, El Hierro, La Graciosa a Formentera. Informuje aragónsky denník Heraldo.
Kúpaliská a športové centrá môžu od pondelka 1. júna otvoriť svoje brány v Španielsku, avšak s maximálnou kapacitou do 30 percent. Platí to pre všetky mestá a provincie, ktoré sa nachádzajú v 2., ako aj 1. fáze uvoľňovania opatrení, pričom sa musí dodržiavať 2-metrová bezpečnostná vzdialenosť. Uviedol na svojej stránke aragónsky denník Heraldo.
Od 1. júna sa otvárajú aj pláže pre oblasti, ktoré sa nachádzajú v 2. fáze uvoľňovania opatrení. Od tohto termínu je možné kúpanie a slnenie sa na pláži pri dodržaní 2-metrovej bezpečnostnej vzdialenosti. Každá rodina si môže rozložiť osušky na území 2×2 metre a 6 metrov od pobrežia. Obsadenosť pláží môžu miestne radnice kontrolovať dronmi. Na pláži by sa mal vytvoriť aj koridor pre ľudí, ktorí sa prídu iba okúpať. Píše španielsky denník El Diario a 20 minutos.
Španielska vláda minulý týždeň schválila základný príjem pre najzraniteľnejšiu vrstvu obyvateľstva. Podpora bude určená pre jednotlivcov a rodiny, ktoré nedosahujú minimálnu výšku príjmu. Podpora sa bude posudzovať jednotlivo a platiť bude od 1. júna. Výška podpory pre dospelú osobu môže byť 461,50 eur a rodiny s dvoma deťmi môžu dostať 1 015 eur. Túto dávku bude spravovať Národný inštitút sociálneho zabezepčenia „El Instituto Nacional de Seguridad Social (INSS)“. Informuje španielsky denník El País.
Od septembra by sa mal v Španielsku otvoriť nový školský rok. V triede bude môcť byť 15 detí, ktoré budú sedieť oddelene. Ak nebude možné dodržať 2-metrovú vzdialenosť, deti budú musieť nosiť rúška. Zároveň sa zakazujú loptové hry na nádvorí školy. Píše dnešný denník El País.
Utorok (2. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 137 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 34 ľudských životov za posledných 7 dní. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 756 nakazených (PCR) koronavírusom, 870 úmrtí a 3 972 vyliečených.
Streda (3. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 219 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 63 ľudských životov za posledných 7 dní. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 776 nakazených (PCR) koronavírusom, 870 úmrtí a 3 972 vyliečených. V španielskom parlamente dnes schválili šieste predĺženie mimoriadneho stavu, ktoré bude v Španielsku trvať do 21. júna 2020.
Štvrtok (4. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 195 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 56 ľudských životov za posledných 7 dní. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 779 nakazených (PCR) koronavírusom, 893 úmrtí a 4 092 vyliečených.
Každá autonómne spoločenstvo v Španielsku môže samostatne rozhodovať o uvoľnení opatrení vo svojej oblasti. Aragónsko napríklad do júla neotvorí verejné kúpaliská, aj napriek tomu, že podľa Oficiálneho vestníka Španielska (BOE) môžu byť od 1. júna otvorené kúpaliská a športové centrá. Do septembra sa napríklad nebudú konať ani žiadne verejné slávnosti. Uviedla to poradkyňa prezidentky Aragónskeho parlamentu v denníku Heraldo.
Piatok (5. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 177 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 52 ľudských životov za posledných 7 dní. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 802 nakazených (PCR) koronavírusom, 893 úmrtí a 4 092 vyliečených.
Podľa štúdie uskutočnenej inštitútom Instituto Carlos III. sa preukázalo, že v priemere 5,2 % populácie Španielska má vytvorené protilátky na koronavírus. To znamená, že ich telo prekonalo infekciu, čo dokazuje uskutočnený test IgG daným osobám. Najvyšší podiel postihnutej populácie majú autonómne spoločenstvá Madrid (11,4 %), Kastília La Mancha (10,3 %), Kastília a León (7,5 %) a Katalánsko (7 %). Uvádza vo svojom článku španielsky denník El País.
Španielsko by malo 22. júna otvoriť hranice medzi Portugalskom a Francúzskom. Ide o predbežné otvorenie hraníc vzhľadom k situácii, že Španielsko má do 21. júna vyhlásený mimoriadny stav. Ich otvorenie musí ešte schváliť Ministerstvo zahraničných vecí Portugalska, informuje webový portál El Periódico.
Sobota (6. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 164 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 67 ľudských životov za posledných 7 dní. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 814 nakazených (PCR) koronavírusom, 893 úmrtí a 4 116 vyliečených.
V Španielsku akutuálne platí mimoriadny stav až do 21. júna. Po tomto termíne bude naďalej povinnosť nosiť rúška v uzavretých verejných priestranstvách, ak nebude možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 až 2 metre. Pri nedodržaní tohto nariadenia hrozí pokuta do výšky 100 eur. Otázne však zostáva, či po ukončení mimoriadneho stavu budú rúška povinné aj vonku alebo nie.
Nedeľa (7. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 102 nových prípadov nakazenia koronavírusom a pandémia si vyžiadala 72 ľudských životov za posledných 7 dní. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 825 nakazených (PCR) koronavírusom, 893 úmrtí a 4 116 vyliečených.
V pondelok 8. júna vstupuje do 3. fázy uvoľňovania opatrení 52 % populácie Španielska. Zvyšných 48 % sa naďalej bude nachádzať 2. fáze uvoľňovania. Ide o mestá Madrid a Valencia, časť Katalánska (Barcelona, Girona a Lleida), regióny Kastília La Mancha (s výnimkou miest Cuenca a Guadalajara) a Kastília a León, a autonómne mesto Ceuta.
Do 3. fázy uvoľňovania opatrení vstupujú regióny: Andalúzia, Aragónsko, Astúria, Baleárske ostrovy, Kanárske ostrovy, Kantábria, Galícia, Extremadura, La Rioja, Melilla, Murcia, Navarra a Baskicko. Do tejto fázy vstupujú aj mestá Cuenca a Guadalajara, zvyšná časť Katalánska (s výnimkou mesta Barcelona, Girona a Lleida), ako aj autonómne mesto Melilla.
Do normálneho stavu, odlišného však pred situáciou spojenou s koronavírusom, vstupujú ostrovy El Hierro, La Gomera a La Graciosa (Kanárske ostrovy) a ostrov Formentera (Baleárske ostrovy). Prevažná väčšina aktivít bude na týchto ostrovoch povolená, s výnimkou otvorenia nočných podnikov a diskoték. Naďalej tu však bude platiť dodržiavanie 2-metrovej bezpečnostnej vzdialenosti a limitácia miest. Informácie uvádza na svojej stránke španielsky denník El País.
8. – 14. júna
Aktuálne udalosti 24. týždňa v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (8. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 48 nových prípadov nakazenia koronavírusom a žiadne úmrtie. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 829 nakazených (PCR) koronavírusom, 893 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Od pondelka 8. júna je v Španielsku umožnený pohyb medzi provinciami v regiónoch, ktoré sa nachádzajú v 3. fáze uvoľnenia opatrení. Patrí sem Andalúzia, Aragónsko, Astúria, Baleárske ostrovy, Kanárske ostrovy, Kantábria, Galícia, Murcia, Navarra, Baskicko, La Rioja a autonómne mesto Melilla. Uvádza španielsky denník El País.
Utorok (9. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 84 nových prípadov nakazenia koronavírusom a žiadne úmrtie. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 835 nakazených (PCR) koronavírusom, 893 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Štátne múzeá v Španielsku, ktoré patria pod správu Ministerstva kultúry a športu, otvoria svoje brány pre verejnosť v utorok 9. júna a ich vstup bude až do 31. júla bezplatný. Zavítať do nich môžu individuálni návštevníci alebo rodiny s deťmi. Organizované skupiny momentálne nemajú povolený vstup.
Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa dnes uviedol, že vstupom do „normálneho stavu“ v krajine bude naďalej povinnosť nosiť ochranné rúška a dodržiavať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 metra.
Streda (10. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 167 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 40 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 851 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Štvrtok (11. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 156 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 32 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 859 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Letecká spoločnosť Ryanair začne v Španielsku prevádzkovať lety od 1. júla 2020. Pre všetkých klientov, ktorý si od 10. júna kúpia letenky na mesiace júl a august, spoločnosť poskytuje možnosť prebookovania letenky na iný termín zdarma. Klienti môžu túto zmenu vykonať bezplatne a s náhradným odletom do 31. decembra tohto roka. Uvádza na svojej stránke aragónsky denník Heraldo.
Medzi prvými zahraničnými turistami, ktorí budú môcť pricestovať do Španielska, budú obyvatelia Nemecka. Tí budú môcť vycestovať na Balerárske ostrovy (Malorka, Menorka, Ibiza a Formentera) už od pondelka 15. júna. Vďaka viac ako 10-tisíc turistom si toto autonómne spoločenstvo bude môcť vyskúšať všetky zavedené bezpečnostné opatrenia. Informuje španielsky portál CincoDías.
Zahraničný cestovný ruch by sa mal v Španielsku otvoriť až od 1. júla. Je to dátum, kedy krajina otvorí svoje hranice. Ostatné krajiny Schengenského priestoru by tak mali urobiť už od 15. júna.
Piatok (12. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 155 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 25 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 867 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Od pondelka 15. júna sa bude 70 percent Španielska nachádzať v 3. fáze uvoľňovania opatrení, s výnimkou miest Madrid, Salamanka, Ávila, Segovia a Soria, metropola Barcelony a časť provincie Lérida. Zároveň do normálneho stavu od tohto dátumu vstúpi autonómne spoločenstvo Galícia. Informuje o tom aragónsky denník Heraldo, ktorý vo svojom článku uvádza aj to, že od pondelka 22. júna bude možné cestovať medzi všetkými španielskymi regiónmi.
Španielsky minister zdravotníctva zároveň dnes znova zopakoval, že Španielsko otvorí svoje hranice 1. júla 2020, aj napriek odporúčaniam Európskej únie o otvorení hraníc medzi krajinami schengenského priestoru k dátumu 15. júna.
Sobota (13. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 130 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 27 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 869 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Nedeľa (14. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 48 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 26 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 874 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Predpokladaný termín otvorenia hraníc s krajinami Európskej únie bol predbežne avizovaný na 1. júla. Španielsko však nakoniec otvorí svoje hranice už 21. júna s výnimkou jednej krajiny – Portugalska. So susednou krajinou tak urobí až 1. júla. Dnes to oznámil španielsky premiér Pedro Sánchez na stretnutí s predstaviteľmi jednotlivých autonómnych spoločenstiev. Informuje španielsky denník El País.
15. – 21. júna
Aktuálne udalosti 25. týždňa v celom Španielsku ohľadom vývoja situácie s koronavírusom.
Pondelok (15. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 40 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 25 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 877 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Utorok (16. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 76 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 25 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 881 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 116 vyliečených.
Slovenské veľvyslanectvo v Španielsku odporúča zohľadniť kúpu letenky zo/do Španielska, pretože Rakúsko s platnosťou do 30. júna 2020 predĺžilo zákaz priamych letov zo/do Španielska. Uvádza na svojej FB stránke Slovenské veľvyslanectvo v Španielsku.
Streda (17. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 141 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 30 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 887 nakazených (PCR) koronavírusom, 901 úmrtí a 4 397 vyliečených.
Štvrtok (18. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 143 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 52 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 897 nakazených (PCR) koronavírusom, 905 úmrtí a 4 397 vyliečených.
Piatok (19. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 154 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 40 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 926 nakazených (PCR) koronavírusom, 911 úmrtí a 4 397 vyliečených.
Sobota (20. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 134 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 36 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 944 nakazených (PCR) koronavírusom, 911 úmrtí a 4 397 vyliečených.
Nedeľa (21. 6.)
Za posledných 24 hodín pribudlo v celom Španielsku 141 nových prípadov nakazenia koronavírusom a 29 úmrtí za posledný týždeň. V regióne Aragónsko, v ktorom žijem je celkovo 5 977 nakazených (PCR) koronavírusom, 911 úmrtí a 4 397 vyliečených.
V nedeľu 21. júna o 00:00 skončil v Španielsku núdzový stav „estado de alarma“. Od dnešného dňa je možné cestovať medzi jednotlivými autonómnymi spoločenstvami, pričom každý región môže mať v normálnom stave stanovené vlastné opatrenia proti ďalšiemu šíreniu koronavírusu.
V nedeľu o polnoci zároveň Španielsko otvorilo svoje hranice s krajinami schengenského priestoru, s výnimkou Portugalska. So susedným štátom tak urobí 1. júla. V dnešný deň už v krajine pristane okolo 100 lietadiel. Cestujúci prichádzajúci z iných krajín budú prechádzať viacerými kontrolami, ako je vyplnenie dotazníka s miestom pobytu, meranie teploty na letisku a taktiež budú pasažieri prechádzať vizuálnou kontrolou. Informuje španielsky denník El País.
V Španielsku skončil mimoriadny stav 21. júna. Od tohto dňa sa krajina vrátila do normálneho stavu spred koronakrízy, s minimálnymi opatreniami v každom autonómnom spoločenstve. Ruší sa aj povinná karanténa pre ľudí cestujúcich do Španielska. Naďalej je však povinnosť nosiť rúška v uzatvorených priestoroch, v hromadnej doprave, ako aj na ulici, ak nie je možné dodržať 2-metrovú bezpečnostnú vzdialenosť. Všetky aktuálne informácie zo Španielska odteraz nájdete na FB stránke Life is a Journey.sk a v doleuvedenom článku.
V článku Španielsko sa vrátilo do normálneho stavu, ale s obmedzeniami nájdete aj to, kde si môžete stiahnuť a ako vyplniť online formulár o zdravontom stave, potrebný pri vstupe do krajiny. Formulár v papierovej forme je možné predložiť na letiskách a v prístavoch, ale od 1. 8. bude potrebné preukázať cez aplikáciu.
Španielsko sa vrátilo do normálneho stavu, ale s obmedzeniami
Aktuálna štatistika koronavírusu v Španielsku
(ku dňu 28. 8. 2020)
*údaje sa aktualizujú každý deň okolo 17:00 hod.
439 286 prípadov infikovaných koronavírusom (test PCR)
29 011 úmrtí
Zdroj: El País
Logroño (región La Rioja)
Ďakujem za opísanie situácie s koronavírusom v meste Logroño, v ktorom žije grafická dizajnérka a šperkárka Anna Deáková.
Koniec februára – začiatok marca
Prvý krát sa dozvedám, že koronavírus dorazil do Európy a Taliansko hlási stovky nakazených. Dovtedy som sa len vysmievala manželovi, ktorý to celé sledoval už od januára a referoval mi o situácií v Číne.
2. – 8. marca
Zbystrujem pozornosť, sledujem španielske, anglické, slovenské aj talianske médiá a snažím si utriediť myšlienky. Stále sa neviem rozhodnúť, čo je reálna hrozba a čo panika a senzácia. Smejem sa na srandovných obrázkoch, zľahčujem, čaká nás búrlivý víkend. Najprv narodeninová oslava kamošov o sile 200 ľudí, potom lokálny pochod mestom za práva žien. Neviem si predstaviť, že by teraz ľudia začali nosiť rúška, veď je to smiešne! Okrem toho to pred nákazou aj tak neochráni, no nie?
9. marca
Slovenské VÚC zatvárajú prvé školy, zatiaľ čo v Taliansku kolabujú nemocnice. Vo vedľajšom mestečku sa nákaza rozšírila na rómskom pohrebe, nakazení nespolupracujú a odmietajú karanténu. Čísla náš región vytlačili na druhý najpočetnejšie nakazený v celom Španielsku. Začína mi stískať zvierač, nechápem čo sa to za posledné tri dni zomlelo. Spísala som si nákupný zoznam na dva týždne. Moja 3 ročná dcéra ide normálne do školy. Nikto nehovorí o žiadnych opatreniach, všetci si idú ranné kávičky na terasách, abrazo beso beso a kultúra v plnom prúde.
10. marca
Školy a škôlky stále v plnom prúde, ale mesto Vitoria-Gasteiz (región Baskicko) už školy zavrelo. Nákaza sa rozšírila aj do oblasti v obci Haro, odkiaľ dochádza veľa ľudí denne za prácou do nášho mesta Logroño. Keďže som grafická dizajnérka a pracujem z domu, stále nechápem čo sa deje. Postupne si prechádzam všetkými fázami, bagatelizujem, zisťujem si informácie o víruse z rôznych zdrojov, najmä slovenských a dochádza mi, že tu asi končí sranda.
11. marca
Neverím – zavreli škôlku! Šéf môjho manžela je v Madride a dostal koronavírus. Všetci zamestnanci v jeho firme majú home office, ale je to skôr miestna výnimka. Deti síce nejdú do školy, ale zostávajú v opatere starých rodičov, takže všetky ihriská sú plné dôchodcov s vnúčatami, zatiaľ čo ich rodičia sú v práci.
12. – 14. marca
Chodíme s dcérou von, lebo je fakt pekne. Snažíme sa naskočiť do auta a odviesť priamo do lesa, ale cestou sa zastavíme v lekárni po lieky, lebo tie doma normálne nemáme. Pýtala som sa aj na rúška, zjavne som nebola prvá. Majú poradovník a tovar dostanú najskôr o 11 dní. Ihriská a ulice sú stále plné detí a starších, zjavne nikto nechápe čo sa deje. Videla som párik ľudí v ochranných rúškach, ale boli to čínski turisti. Všetci ostatní na nich len divne zazerali, alebo sa uškŕňali… ja už nie. Vyhrabala som nejaký starý dettol z domácich zásob a začínam dezinfikovať a používať na von silikonové rukavice.
15. marca
Vláda oznamuje pritvrdenie opatrení, zákaz vychádzania z domu. Rúška stále nikto nenosí, počasie sa zhoršilo a teplota klesla na krásnych koronoidných 9 stupňov Celzia. Padlo mi zopár jobov, ktoré boli orientované na eventy. Tie sa zrušili, takže moji klienti tiež prišli o prácu. Ľudia začali večer o ôsmej naraz tlieskať z okien na znak podpory všetkým zdravotníkom a záchranným zložkám, je to čarovné, tlieskame aj my.
16. marca
Tak dnes sme zložkám tiež zatlieskali, aj keď sa mi nepáči že v uliciach sú vojaci so samopalmi a kontrolujú ľudí aj autá, pýtajú sa ich prečo sú vonku a kam idú. Mrazivé. Podporujem celú karanténu, ale asi mám kultúrny šok z tejto demonštrácie silovej armády. Ako tak sledujem cez okno ľudí chodiacich po ulici, začínajú nosiť rúška… tak dvaja z desiatich. Veľa času trávim na internete – hľadám rôzne aktivity pre deti, recepty na varenie, zabudnuté filmy. Oprášila som šijací stroj a zvrtla 9 textilných rúšok pre nás doma, aj pre tety z lekárne v dome oproti… Môj manžel začal po dvoch rokoch znova fajčiť.
Madrid (13. marca)
Za nasledujúci text ďakujem sprievodkyni Alexandre, ktorá o pandémii v krajine slnka, spoločenských stretnutí a kreatívnych ľudí napísala na svojej stránke Madridčanka – Koronavírus v Madride.
Čoskoro bude celý Madrid v karanténe. Pred týždňom kolovali medzi Madridčanmi cez internet fóriky o tom, ako sa ľudia v Číne chránia pred vírusom plastovými fľašami na hlave.
- Minulú sobotu povzbudzovalo 65 000 divákov Atletico na štadióne Wanda Metropolitano. Medzi nimi aj môj priateľ Luis.
- Minulú nedeľu sa feministickej manifestácie #8m v Madride zúčastnilo 120 000 žien a predvčerom sa potvrdilo, že ministerka rovnosti Irene Montero je nakazená.
- Nakazení sú tiež hlavní predstavitelia extremistickej nacionalistickej strany VOX, Santiago Abascal a Javier Ortega Smith, ktorí v ten istý deň viedli stranícky meeting s viac ako 9000 účastníkmi.
V piatok (13.3.) sú už v Madride zatvorené všetky školy, športoviská, knižnice, múzeá, diskotéky, divadlá, kiná a zrušené boli aj verejné udalosti pre viac ako 1000 ľudí, ako napríklad pouličné trhy Rastro alebo zápasy španielskej futbalovej ligy. Ja len čakám, kedy zatvoria aj všetky bary a reštaurácie, metro a obchody a príde správa o karanténe pre celé mesto Madrid. Myslím si, že toto by bolo pre všetkých najlepšie.
Február bol pre moje podnikanie vynikajúci mesiac. Takmer každý deň mi prichádzali nové rezervácie na sprevádzanie po Madride a môj kalendár na marec, apríl a máj sa plnil takou rýchlosťou, že som začala cítiť potrebu moje podnikanie posunúť na ďalší level. Verila som, že Madridčanka sa čoskoro zmení na Madridčanky. V priebehu niekoľkých dní sa môj kalendár na marec vyprázdnil a ja neviem, dokedy budem bez roboty.
Netuším, aké následky bude táto pandémia mať. Kedy začnú ľudia opäť cestovať? Ako to ovplyvní Španielsko? Zvýšia nám dane? Čo sa stane s globálnou ekonomikou? Rozumiem, že je ťažké akceptovať v priebehu tak krátkeho času tak veľké zmeny v našich životoch, ale čím dlhšie budeme situáciu zamietať, tým horšie následky to bude mať do budúcnosti. Prosím vás ostaňte doma!
P.S. Ak ste aj vy v karanténe a máte veľa voľného času, s radosťou vám poskytnem hodiny španielčiny.
Valencia (13. marca)
Ďakujem za text Petre Nagyovej, ktorej sa Valencia stala jej druhým domovom.
Čakám až Valencia stíchne
Žijem vo Valencii. V meste, o ktorom sa hovorí, že je jedným z najlepších miest pre život. Človek v nej nájde všetko. Umenie a galérie, zábavu, more, bicykle, krásnych ľudí a veľa zelených parkov. Dodnes do polnoci v meste mohol nájsť aj naďalej otvorené kaviarne, bary a reštaurácie, v ktorých sa Španieli húfne stretávajú. A potom. Všetko stíchne.
Ešte uplynulú sobotu vo Valencii všetci oslavovali Fallas – tradičné dvojtýždňové oslavy plné hudby a zábavy, na ktoré sa zbiehajú ľudia z celého sveta. Akoby nič nenasvedčovalo tomu, že nejaký vírus visí vo vzduchu. V nedeľu som si uvedomila, že niečo je zle. Všetky autority mlčali a ak aj niekto v diskusiách na sociálnych sieťach namietal, aby sa masívna fiesta zrušila, u mnohých to vyvoláva hnev. Akoby si kompetentní odovzdávali loptičku zodpovednosti. Vláda na lokálne autonómne celky a tie sa zasa odvolávali na vyjadrenie vlády a ministerstiev.
Od nedele som zostala doma. Čakala som, čo sa bude diať. A nedialo sa vôbec nič. Pomaly tomu už bude týždeň, čo vychádzam jedine do obchodu a na našu strechu, ktorá je oddelená od okolitého sveta. Vydezinfikovala som byt, vyprala, nakúpila všetko potrebné a rozhodla som sa ostať v domácej izolácii a pracovať. Aj za cenu, že ma miestni alebo tunajší známi nepochopia. Impulzom bol môj kamarát Gábor, ktorý dlhé roky žije v Číne a už tento stav zažil. Vie, čo bude nasledovať. Každý deň sa o mňa zaujíma, dáva mi rady, ako postupovať a učí ma, ako informovať ďalších známych. Viem, že tomu mnohí ešte nerozumejú. Situácia naháňa mnohým strach.
Navyše, vonku svieti slnko, šéfovia nútia chodiť ľudí do práce a niektorí dokonca uverili konšpiráciám, že vírus vyrobili Američania, aby Európu dohnali do krízy. „Nikam nechoď. Nevymýšľaj, zostaň doma,“ píše mi Gábor. Keď sa pýtam, že neviem, čo urobiť, upokojí ma. „Bude dobre,“ povie. Nechce, aby som sa „mrvila“ medzi ľuďmi. Nebozkávam sa, neobjímam. V utorok konečne zrušili Fallas. Konečne. Dovtedy sa ulicami hmýrili stovky ľudí. Následne uzavreli všetky školy. Lenže, mnohí Madridčania si povyrazili z rizikovej oblasti do valenciánskej komunity na pláž. Vyhnať ich musela až polícia.
Dnes vyzerá situácia zasa o niečo inak. Niežeby sa to nedalo čakať, ale opatrenia prichádzajú pomaly. Hoci. Mnohí manažéri dnes v práci plakali, pretože museli zavrieť hotely alebo svoje prevádzky a dať výpovede ľuďom. Horšie je, že vonku pred úradom práce stoja ľudia a húfne čakajú, aby sa mohli zaregistrovať o podporu. Ďalší netušia, čo s nimi bude. A to všetko v čase pandémie. Akoby tu bolo všetko naopak. Akoby ekonomická kríza spred mnohých rokov vydesila Španielov natoľko, že si neuvedomujú hrozbu nákazy alebo jej prenášania na svojich blízkych.
Vláda zainvestovala, ale zabudla na to, že treba čím skôr konať. Že je dôležité ľudí včas informovať a prinášať núdzové opatrenia, aj keď sa nie všetkým budú páčiť. Premiér Španielska dnes vyhlásil núdzový stav. Predpovedá sa, že už na budúci týždeň by počet ľudí nakazených vírusom mohol narásť na viac ako 10 000 prípadov. Hovorí sa o tom, že do ulíc by mala vyjsť armáda. Napriek tomu sú ľudia stále v uliciach. Napriek tomu mnohí naďalej riskujú a napriek tomu čakám, kedy všetko stíchne.
Čo ma na tomto stave hnevá najviac? Že ani chorí ľudia, ktorí majú obyčajnú chrípku nezostávajú doma. Pobehujú a kašlú medzi ostatnými, akoby sa nič nedialo. Navyše majú mnohí blízko svojich starších rodinných príslušníkov. Na druhej strane ma teší, že tento týždeň dostávam veľa správ, skype callov a vediem tie najúprimnejšie rozhovory s mojimi priateľmi a blízkymi. Všetci si prajeme len to najlepšie. Medzitým píšem z domu články a informujem ľudí na Facebooku. Uvedomila som si, že hranice toho, čo považujem v súčasnosti za bezpečné a normálne, si nastavujem už len ja. Nech máme druhých akokoľvek radi. Každý z nás má na výber.
Zatiaľ budem vo svojom tichu a budem pomaly sledovať, ako sa Valencia stišuje. Budem informovať svojich známych, aby nepodceňovali svoje zdravie, ani zdravie svojich blízkych a ovplyvňovali ďalších.
Držte nám palce!
Ak bývate v iných španielskych mestách, budem rada, ak napíšete komentár pod článok a informujete ostatných o vašej situácii. Ďakujem pekne!
One thought on “Zo života v Španielsku: Koronavírus, bežný život a reakcia vlády”