Za normálnych okolností sú niektoré veci v Španielsku iné. Odlišné od zvykov, tradícií a noriem na Slovensku. Napríklad za šoférovanie v šľapkách tu hrozí vysoká pokuta. Zubári sú súkromníci a návštevné hodiny v nemocniciach sú až do ôsmej hodiny večer. Keď si chcete kúpiť byt alebo si nájsť prenájom, stačí sa vydať na potulky mestom a pri vchodoch do obytných domov sledovať informačné tabule. Možno pri takejto obchôdzke získate kontakty aj na súkromných lekárov, právnikov alebo interiérových dizajnérov.
Nechce sa vám čítať text? Môžete ma počúvať.
O tom, že v Španielsku je momentálne všetko inak asi netreba ani veľmi spomínať. Momentálne sme doma už tretí týždeň a zatiaľ sa to dá zvládnuť. Chýba mi hlavne čerstvý vzduch a akási osobná sloboda. Slobodne vyjsť z domu kamkoľvek. Na ulicu, do parku alebo iba za roh domu. Nemôžeme. Máme zákaz vychádzania. Aj keď vyjdeme raz za týždeň do obchodu, ktorý máme doslova pod nosom, musíme sa s mojim partnerom rozdeliť. Victor odchádza nakúpiť do potravín a ja do zelovocu za domom. V tej neslobode ma možno ešte brzdí fakt, že neviem, dokedy bude tento stav trvať a netuším, kedy sa dostanem za hranice. Domov na Slovensko.
Nechám situáciu ohľadom koronavírusu v Španielsku bokom a vydám sa na „potulky“ do mojej pamäte. Skúsim si zaspomínať na zaujímavé situácie zo života v Španielsku. Na také, pri ktorých som si povedala, že Spain is different alebo teda Španielsko je iné. Odlišné od slovenských zvykov pri šoférovaní, nakupovaní, hľadaní bytu alebo návšteve lekára. Takto to vidím z môjho pozorovania z 5. najväčšieho mesta Španielska – Zaragozy, kde žijem už pomaly 3 rok. Ak máte iné skúsenosti, pokojne ich napíšte do komentára pod článkom. Ďakujem aj všetkým, ktorí komentovali môj príspevok v skupine Slováci a Česi v Španielsku na Facebooku a tak prispeli k ďalších informáciám.
1. Číslo dva sa neukazuje ako na Slovensku
O Španieloch je známe, že sú veľmi hluční v reštauráciách. Vedeli ste však o tom, že za akýchkoľvek okolností pijú všetko chladené? Dokonca ani v zime neodolajú dobre chladenému pivu a keď sa budú triasť od zimy, ani ich nenapadne, aby si dali varené vínko. Podľa ich názoru by iba tým znehodnotili kvalitu vína. V reštaurácii ešte chvíľu zostaneme. Ak si od čašníka vypýtate v Španielsku napríklad dve pivá a ich počet ukážete zdvihnutím palca a ukazováka, možno sa španielsky čašník začuduje. Španieli totižto číslo 2 ukazujú zdvihnutím ukazováka a prostredníka.
Možno vás zaujme: Španielsko trochu inak 1
2. Bageta na obed ako príloha
Okolo obedňajšej prestávky je celkom vtipné pozorovať Španielov, ktorí si „hrdo“ pod pazuchou alebo v ruke nesú čerstvú bagetu „barra de pan“ z malej pekárničky „panadería“ domov. Táto ich „príloha“ k jedlu nesmie chýbať na stole počas každodenného obeda okolo druhej hodiny poobede. Bagetu konzumujú k akémukoľvek pokrmu. Zajedá sa ňou rizoto a iný zeleninový alebo mäsový obed. Veď, keby sa nehodila k hlavnému jedlu, aspoň by sa ňou dalo pekne vytrieť tanier po zjedení. Bagetou Španieli zajedajú aj zemiaky. Napríklad taká španielska klasika „tortilla de patata“, ktorá obsahuje zemiaky a vajcia, sa zvykne jesť (pred obedom alebo na večeru) taktiež s bagetou.
Možno vás zaujme: Španielsko trochu inak 2
3. Pekárničky, mäsiarstvá a zelovoce na každom rohu
V Španielsku sa mi páčia malé kryté tržnice „mercados“ v každej štvrti, kde sa dá nakúpiť čerstvé mäso, ryby, ovocie, zelenina, ako aj ďalšie produkty. Každá štvrť v meste má svoje mini obchodíky. Odkedy žijem v Zaragoze mám svojho mäsiara (ktorý mi automaticky nakrája mäso podľa požiadavky), svoju pekáreň (kam chodím na chleba a sobotňajšie croissanty), aj svoj zelovoc (kde mi predavač zdarma prihodí petržlenovú vňať). Presne viem, kam čo pôjdem nakúpiť. V prípade ak nestíham, sem-tam nakúpim všetko pod jednou strechou, v klasických potravinách „supermercados“. Stále tu mám však pocit, že veľké reťazce nezvalcovali malých súkromníkov.
Odlišné je aj správanie obchodníkov alebo predavačov v jednotlivých obchodoch. Väčšinou sa nikam neponáhľajú a bez problémov prehodia pár slov so zákazníkmi (hlavne v malých obchodoch) a opýtajú sa, či máte všetko, nepotrebujete s niečím pomôcť, alebo len tak, ako sa máte. Dlho predlho som v Zaragoze nevedela nájsť petržlenovú vňať. Až prednedávnom som ju znenazdajky objavila v mojom zelovoci. Ukrývala sa pri váhe obchodníka. Pýtam sa ho celá šťastná ako blcha, či mi môže nablokovať aj tú malú zelenú príšeru (bez koreňovej zeleniny) a on hovorí, že vňatku mi dá zdarma ako stálemu zákazníkovi. Naozaj ma toto gesto veľmi potešilo.
Možno vás zaujme: Španielsko trochu inak 3
4. Zákaz šoférovania v šľapkách v Španielsku
V Španielsku síce neplatí zákaz šoférovania v šľapkách, sandálkach alebo vo vysokých opätkoch, ale v prípade zastavenia španielskej polície hrozí pokuta až do výšky 200 eur. Tak isto polícia môže udeliť pokutu, ak vodič šoféruje bez trička, naboso, s lakťom podopretým o okno alebo niečo konzumuje. Ak teda budete jazdiť počas jarných a letných mesiacov v Španielsku, nezabudnite si do auta zbaliť náhradnú obuv na šoférovanie, napríklad také plátené tenisky. Slovenský zákon taktiež nezakazuje šoférovanie v šľapkách alebo v sandálach, ale odporúča nízku, pohodlnú a pevnú obuv. Keď sme už pri šoférovaní v Španielsku, majte sa na pozore aj pri prechádzaní cez kruhové objazdy. Španieli totižto (vo väčšine prípadov) nepoznajú smerovky a v kruháči jazdia ako v cirkuse. Ak z neho vychádzajú, tak najlepšie z vnútorného obvodu.
Možno vás zaujme: Zo života v Španielsku: Kultúrne rozdiely
5. Reklama pri vchodových dverách na domoch
V Španielsku existuje propagácia jednotlivcov a ich ponúkaných služieb pri vchodových dverách do obytných domov. Veľa živnostníkov pracuje z domu alebo si prenajíma malý byt na svoje podnikateľské aktivity. Nielen v okolí, v ktorom bývam, ale aj v iných častiach mesta visia nad hlavnými vchodmi do obytných domov tabule s menovkami a ich profesiami, telefónnym číslom a číslom poschodia. Či už ide o advokáta, právnika, fyzioterapeuta, psychológa, či interiérového dizajnéra. Sú to ľudia, ktorí legálne pracujú z domu a majú v bytovom dome prenajatú miestnosť.
Na domoch v Španielsku môžete nájsť aj tabule s informáciami o predaji alebo prenajímaní bytu. Chcete kúpiť byt v Španielsku? Jednoducho si zájdete do vášho obľúbeného mesta, vyberiete si lokalitu a už len chodíte po okolí a hľadáte tabuľu „Se vende“ alebo „Se alquia“. Opíšete si alebo si odfotíte do mobilu telefónne číslo a neskôr naň môžete zavolať.
Možno vás zaujme: 8 odlišností z oblasti života, práce a štúdia v Španielsku
6. Zubári sú v Španielsku súkromníci
Ak chcete ísť v Španielsku k zubárovi a máte „štátne“ zdravotné poistenie (ste zamestnaní alebo za vás štát platí poistenie ako za nezamestnaného), za úkony u zubára si zaplatíte. Zubári sú tu totižto súkromníci. Údajne existujú aj „neviditeľní“ štátni zubári, ktorí iba zuby trhajú. Majú však tak obsadené termíny, že zub vám rýchlejšie vypadne, ako sa dostanete k takémuto zubárovi.
V prípade, že si platíte súkromné zdravotné poistenie a výška vášho krytia vám pokrýva náklady u zubára, môže sa stať, že 1 čistenie zubov a 1 kontrolu v roku máte zdarma. Raz ročne nevynechávam návštevu zubára v Zaragoze ani ja. Čistenie zubov tu vykonáva dentálny hygienik, ktorý si na záverečnú „revíziu“ zavolá zubného lekára. Ten zhodnotí, či má pacient všetky zuby v poriadku. Ak nejaký kaz nájde, na recepcii zubnej ambulancie vás objednajú na ďalší termín.
Z mojej skúsenosti a skúsenosti môjho okolia môžem povedať, že pri plombovaní zubov pichajú zubári v Španielsku injekciu na znecitlivenie, aby mohli „pokojne“ pracovať. Na moje počudovanie som za čistenie zubov platila rovnako ako na Slovensku, t.j. 50 eur a za plombovanie 2 zubov (s malým kazom) okolo 60 eur.
Možno vás zaujme: Pozor na týchto 6 vecí v Španielsku
7. Neskoré návštevné hodiny v nemocnici
V čase pandémie koronavírusu sú návštevné hodiny vo všetkých nemocniciach a nemocničných zariadeniach v Španielsku zakázané. Avšak za normálnych okolností je možné navštíviť pacientov v nemocnici až do ôsmej hodiny večer. Nie ako na Slovensku, iba do piatej hodiny. O to viac som bola prekvapená, keď mi môj španielsky priateľ jedného dňa povedal, že po návšteve posilňovne pôjdeme pozrieť kamarátku Dopi, ktorá iba deň predtým porodila. S vypleštenými očami som mu povedala, že by sme jej mali dopriať čas a pozrieť ju neskôr, ale on len odvetil, že veď na 5 minút. Je to tradícia, pri ktorej sa stretnú viacerí kamaráti z partie. Táto návšteva však netrvala iba päť minút.