Návod, ako sa naučiť španielčinu zábavne a efektívne

Za tie roky učenia sa španielskeho jazyka som pochopila, že štúdium jazyka ma musí jednoznačne baviť a musím mať v domácom štúdiu systém. Keďže neznášam drvenie sa gramatiky, povedala som si, že na to pôjdem prirodzenou cestou. Ako malé dieťa, ktorého nikto neučí gramatické javy, ale jednoducho sa mu do hlavy dostanú používaním. A tak som si vybrala knihy, filmy, seriály, počúvanie rádia, jazykový pobyt v Španielsku a návštevy rôznych pamätihodností a múzeí spojené s komentovanými prehliadkami. Inšpirujte sa mojim zoznamom!

V učení sa španielčiny som mala v mojom živote niekoľko míľnikov. Pravidelné hodiny španielčiny v Štátnej jazykovej škole v Bratislave mi poskytli prehľad o gramatických javoch. Jazykový pobyt vo Valladolide, v regióne Kastília a León, kde sa rozpráva najčistejšou španielčinou v celom Španielsku, ma zbavil najväčšieho strachu z rozprávania. A vďaka životu v Španielsku som pochopila, že španielčinu musím dostať do ucha a tak moje začiatky v Zaragoze vyzerali, že som niekoľko hodín so založenými rukami počúvala siahodlhé rozhovory Španielov pri vysedávaní na terasách počas víkendov.

Filmy

Film Campeones
Španielsky film Campeones nakrútili v roku 2018.

Pre mňa osvedčený a najlepší spôsob ako do hlavy dostať prirodzene španielčinu je jej počúvanie vo filmoch a zároveň čítanie španielskych titulkov. Nižšie vám ponúkam zoznam mojich obľúbených filmov (skoro všetko španielske komédie), z ktorých film Campeones si môžete pozrieť zdarma na stránke španielskej televízie RTVE. Zároveň tu nájdete aj ďalšie španielske filmy rôznych žánrov: komédie, drámy, akčné a historické filmy, filmy pre najmenších alebo také, ktoré získali prestížne ocenenie Goya v Španielsku.

Campeones

Film o tom, ako vedia ľudia s hendikepom zabojovať o úspech. Úsmevná komédia, pri ktorej som sa smiala cez slzy.

Perdiendo el norte

Film o dvoch mladých Španieloch, ktorí sa rozhodnú odísť za vidinou nájdenia dobrej práce v Nemecku (komédia).

Perdiendo el este

Pokračovanie príbehu mladých Španielov, ktorí sa tentoraz vyberú z Berlína na východ, za prácou do Hong Kongu. Film poukazuje na úsmevné multikultúrne rozdiely.

Ocho apellidos vascos

Film o tom, ako sa mladý chalan zo Sevilly, ktorý nikdy nevycestoval mimo Andalúziu, zaľúbi do dievčaťa z Baskicka a pricestuje za ňou, aby ju prekvapil. Romantická komédia aj o kultúrnych rozdieloch v rámci Španielska.

Tok tok

Komediálny príbeh o tom, ako sa v psychiatrickej ambulancii stretnú viacerí pacienti s rôznymi obsesívnymi poruchami. Každý z nich prišiel na konzultáciu k lekárovi, ktorý sa však na stanovený čas konzultácie nedostavil.

Dolor y gloria

Film Pedra Almódovara hovorí o kríze filmového režiséra, ktorý v stredných rokoch stráca inšpiráciu. Prejavuje sa to nielen na jeho psychickom, ale aj telesnom zdraví. Aj keď sa viaceré stretnutia odohrávajú v reálnom čase, v spomienkach sa retrospektívne vracia do svojho detstva.

Seriály

Seriál Casa de Papel
Španielsky seriál Casa de Papel má nakrútené už 4. série.

Španielske slovíčka, ako aj španielske frázy najlepšie odchytíte pri počúvaní a zároveň pri čítaní rovnakého textu, preto si taktiež pri pozeraní seriálov zapnite titulky. Seriály sú na učenie španielskeho jazyka ako stvorené. Podľa úrovne španielskeho jazyka odporúčam zvoliť seriál.

Friends

– pre začiatočníkov
Oddychový kultový seriál Friends (Priatelia) netreba špeciálne predstavovať. Kto by si predsa nepamätal šiestich kamarátov, ktorí viedli zábavné konverzácie zo života na sedačke v ich obľúbenom podniku alebo v obývačke v byte u Moniky a Rachel?

La Casa de Papel

– pre mierne pokročilých
Španielsky kriminálno dramatický seriál Papierový dom (La Casa de Papel), ktorého protagonisti sa skrývajú za maskami Salvadora Dalího sa stal veľmi rýchlo jeden z najobľúbenejších seriálov týchto čias.

Stranger Things

– pre mierne pokročilých
Americký sci-fi seriál, ktorého dej sa odohráva v 80. rokoch 20. storočia, nájdete aj s vyššie uvedenými seriálmi na Netflixe.

Isabel

– pre pokročilých
Milovníci španielskej histórie si zas prídu na svoje vďaka seriálu Isabel, ktorý rozpráva príbeh o kráľovnej Izabel II. Kastílskej. Pozrieť si ho môžete zdarma na stránke španielskej televízie RTVE.

Rádiá

Počúvanie rádia španielske slovíčka
Počúvanie rádia je jedným zo spôsobov, ako sa naučiť španielske slovíčka.

Priznám sa, že odkedy žijem v španielskej Zaragoze akosi menej počúvam zahraničnú sekciu slovenského rozhlasu Radio Slovakia International (RSI) – Program Eslovaquia hoy. Keď som žila v Bratislave, rádio mi robilo spoločnosť pri cestovaní v aute, pri varení alebo upratovaní. Odkedy sa však nachádzam v Španielsku, myslím si, že mám okolo seba dosť španielčiny. Tak aspoň vám môžem odporučiť španielske rádiá.

Španieli majú zvykom veľa rozprávať, tak ak máte viac chuť počúvať ich jazyk skoro nonstop, nalaďte si stanice:

  • Cadena Ser
  • Cadena Cope
  • Onda Cero
  • RNE (Radio Nacional de España)

Ak viac uprednostníte kombináciu hovoreného slova a dobrej hudby, skúste tieto stanice:

  • Los 40 principales
  • Europafm
  • Rockfm
  • Cadena dial (španielska tvorba)
  • Kiss FM
  • Radio3 (RNE)

Knihy

španielske knihy učenie španielčiny
Španielske knihy sú vynikajúcou pomôckou na učenie španielčiny.

Dvojjazyčné knihy (v mojom prípade rozprávky) poskytujú vynikajúci spôsob na učenie sa španielskych slovíčok a španielskych fráz. Na jednej strane knihy sa nachádza španielsky text a na protilahlej strane český (alebo slovenský) preklad. Ku knihe zároveň dostanete CD s audio záznamom vo formáte MP3. Mne sa osvedčilo prečítanie si textu v rodnom (alebo českom) jazyku a následne čítanie španielskeho textu, stranu po strane. Do tretice si môžete vypočuť nahovorenú audio knihu po ceste v dopravnom prostriedku.

Ak hľadáte zaujímavé knihy, objednajte si ich prostredníctvom stránky Bonipo, ktorá poskytuje rôzne zľavy a akcie pri nákupe v jednotlivých internetových obchodoch. Online kníhkupectvá nájdete na stránke v kategórii Hry, knihy a zábava.

komix Peracense
Španielsky komix o histórii aragónskeho hradu Peracense.

Tu sú moje obľúbené knihy na učenie:

Cuentos de Madrid „Madridské povídky“ – Daniel Vázquez

– pre študentov A2 a B1

Carmen „Karmen“ – Prosper Mérimée

– pre študentov B2 a C1

El coyote y el tlacuache y otros cuentos mexicanos „Kojot a oposum a jiné mexické pohádky“

– pre študentov B1 a B2 – nájdete tu výrazy používané v Latinskej Amerike

El pirata Garrapata – Juan Muñoz Martín

– kupované v Španielsku

Peracense – J. Franco – Moratha

–  komix o histórii hradu Peracense v Aragónsku, kupovaný v Španielsku

Valquirias – Paulo Coelho

Kultúra

Kultúra v Španielsku
Aj vďaka kultúrnym podujatiam sa španielsky jazyk dostáva pomaly pod kožu.

Aj vďaka kultúre som si mohla dostať do uší španielčinu. Viem však, že ak nebývate v Španielsku, možnosti ako sa vybrať za kultúrou v španielskom jazyku je náročné. Možno však prídete do krajiny na dovolenku a budete môcť zájsť na flamencový koncert, muzikál, komédiu, či burlesque do divadla.

Osobne milujem komentované prehliadky rôznych pamätihodností, ktoré mi dajú viac, akoby som sa vlastnými očami pozerala na históriu. Chodievame na ne aj do múzeí, kde nás kurátori alebo pracovníci múzeá informujú o zaujímavostiach z aktuálnej výstavy. Ak žijete na Slovensku a radi by ste si dostali do ucha španielčinu, čo tak vyskúšať komentovanú prehliadku mesta Bratislava (alebo iného mesta) v španielskom jazyku?

Opera

Počúvanie opery v španielskom jazyku je podľa mňa ten najvyšší level pri výučbe španielskeho jazyka. No nič, idem to vyskúšať. Ak by ste sa aj vy chceli započúvať alebo pokochať nádhernými kostýmami v opere Čarovná flauta „La Flauta Mágica“ od Wolfganga Amadeusa Mozarta, na stránke My Opera Player použite tento kód „OperaEnCasa“ a jeho pozeranie máte zdarma. Je možné, že kód bude platný iba počas situácie spojenej s koronavírusom a po vrátení sa do normálneho stavu v Španielsku, už nebude platný. Na výber máte aj ďalšie opery, ktoré sa nachádzajú na stránke.

Jazykový pobyt

Figúra Don Quijote de la Mancha vo Valladolide
Figúra Don Quijote de la Mancha vo Valladolide a moja maličkosť (Andreita Miklas).

Jazykové pobyty vo Valladolide sa bohužiaľ v roku 2020 nebudú konať kvôli situácii spôsobenej koronavírusom. Naplánovať si však môžete jazykový kurz v Španielsku na budúci rok. Nadácia „Fundación de la Lengua Española“ zvykne vypisovať nové štipendiá každý rok v januári. Stačí, ak budete sledovať ich stránku a budúci rok môžete študovať španielčinu zdarma vo Valladolide.

Fundación de la Lengua Española organizuje okrem kurzov pre všetky úrovne jazyka aj kurzy pre profesorov španielskeho jazyka, ako aj špecializované kurzy zamerané na štúdium španielskej kultúry, jazyka a umenia, či na zdokonalenie obchodnej španielčiny. Zoznam všetkých kurzov nájdete na stránke školy Fundación Lengua.

Možno vás zaujmú aj ďalšie články, vďaka ktorým si zdokonalíte vašu španielčinu.

Španielske frázy, ktoré sa vám zídu pri komunikácii

Španielske slovíčka, ktoré vám nesmú chýbať v konverzácii

2 thoughts on “Španielčina: Tipy na filmy, seriály, knihy, rádiá a jazykový pobyt”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.