AKTUALIZOVANÉ 31. júla 2020. Španielsko sa vrátilo do normálneho stavu v nedeľu 21. júna, pričom každý región môže rozhodovať o vlastných obmedzeniach v závislosti od vývoja situácie s koronavírusom. Od tohto dátumu je možné cestovať medzi jednotlivými autonómnymi spoločenstvami a zároveň krajina otvorila hranice s krajinami schengenského priestoru, s výnimkou Portugalska, s ktorou tak urobí 1. júla.
Španielsko otvorilo hranice pre turistov z Európskej únie a schengenského priestoru, pričom pôvodný termín otvorenia zahraničného cestovného ruchu bol naplánovaný na 1. júla. V nedeľu 21. júna už v krajine pristálo okolo 1000 lietadiel, pričom by mala letecká doprava fungovať na pravidelnej báze prvý júlový deň.
Cestujúci prichádzajúci z krajín schengenského priestoru do Španielska budú na letisku prechádzať viacerými kontrolami, ako je vizuálna kontrola, vyplnenie dotazníka o mieste pobytu, či prípadné prekonanie ochorenia Covid-19 (Passenger Location Card – PLC), a meranie teploty na letisku. Test na koronavírus sa pri vstupe do Španielska nevyžaduje.
Pri návrate na Slovensko odporúčam sledovať aktuálne informácie na stránke Ministerstva zahraničných vecí.
V nedeľu 21. júna sa zrušila povinná karanténa pre všetkých cestujúcich do Španielska. Naďalej je však potrebné dbať na zvýšené bezpečnostné predpisy. V krajine je povinnosťou nosenie rúška na ulici (od 6 rokov), ak nie je možné dodržať 2-metrovú bezpečnostnú vzdialenosť (ZMENA od 13. júla – viď. info nižšie), v prostriedkoch hromadnej dopravy, ako aj v uzatvorených priestoroch.
Obsah článku
Cestovanie do ŠPANIELSKA
AKTUÁLNE INFORMÁCIE (od 1. júla 2020)
Od 1. júla 2020 zaviedlo Španielsko prísne kontroly pre všetkých cestujúcich vstupujúcich do krajiny cez letiská. Okrem kontroly dokladov, meraniu telesnej teploty a vizuálnej kontroly, musia všetci pasažieri vyplniť online formulár (FCS) o zdravotnom stave na stránke spth.gob.es, alebo si stiahnuť aplikáciu Sp Th (Spain Travel Health).
- Následne obdržia QR kód, ktorý musia predložiť pri vstupnej kontrole do Španielska.
- Do 31. júla 2020 bude možné predložiť dokument o zdravotnom stave aj v papierovej forme.
- Nariadenie platí pre všetky národností bez rozdielu veku, či ďalších hľadísk.
- Formulár je neprenosný a slúži iba na 1 cestu.
- V prípade mladších osôb alebo ľudí, ktorí pre svoj zdravotný stav nemôžu vyplniť formulár, tak môžu urobiť ich poručníci.
Dokumenty alebo aplikáciu si stiahnete zo stránky spth.gob.es.
Cestovanie zo Španielska na SLOVENSKO
AKTUÁLNE INFORMÁCIE (od 6. júla 2020): Od pondelka 6. júla 2020 Slovensko zaradilo Španielsko do zoznamu menej rizikových krajín na cestovateľskom semafóre. Od tohto dátumu nie je potrebné preukázať sa negatívnym testom na Covid-19 (PCR) ani zostať v karanténe. Tieto informácie mi telefonicky poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave (ÚVZ SR).
V prípade, že zo Španielska priletíte do inej krajiny, ako napríklad do Viedne alebo Budapešti, treba si sledovať podmienky vstupu do týchto krajín na stránke príslušných veľvyslanectiev. Osobne som pricestovala zo Španielska do Viedne 19. júla, kedy Rakúsko vyžadovalo preukázať sa negatívnym testom na koronavírus a zostať v karanténe. Keďže som však cez krajinu iba prekázala (tranzitná krajina), nemusela som predložiť negatívny test. Ďalej som pokračovala na Slovensko. Moju skúsenosť s cestovaním v čase koronakrízy som opísala aj v doleuvedenom článku.
Moje cestovanie zo Španielska na Slovensko v čase koronakrízy
Do termínu 5. júla bolo potrebné preukázať sa negatívnym testom na Covid-19. V Španielsku bol však problém dať sa otestovať pred cestou na Slovensko, preto ÚVZ SR poskytoval možnosť testovania na 1. deň po príchode na Slovensko. V deň príletu bolo potrebné zavolať na Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo vašom meste a objednať sa na test. Ďalej bolo potrebné zostať 5 dní v karanténe a test opätovne zopakovať.
Telefónne čísla na Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo vašom meste, nájdete na stránke UVZSR.sk.
Rovnaký postup platí aj pre občanov Španielska. Po vstupe na Slovensko sa môžu dať otestovať v meste, v ktorom pobudnú.
Informácie sa však môžu každé 2 týždne meniť, preto odporúčam sledovať či už stránku uvzsr.sk alebo Ministerstvo zahraničných (stránka mzv.sk – sekcia Cestovania a konzulárne info.).
Čo je v Španielsku iné po vrátení sa do normálneho stavu?
- Keď si ideme sadnúť na terasu baru (do vnútra reštaurácie sa ešte neodvážime), čašníci dezinfikujú stôl a stoličky po predchádzajúcich hosťoch.
- V niektorých baroch vám prinesú zabalený umelohmotný príbor a servítku v plastovom sáčku. Takto si môžete byť istí, že nikto pred vami nepoužíval príbor a mal by byť teda čistý.
- Pri vstupe do akéhokoľvek obchodu alebo zariadenia je pri dverách k dispozícii dezinfekčný gél. A vlastne nielen tam, ale aj v električke. Veľa ľudí si dezinfikuje ruky po odchode z dopravného prostriedku.
- V našom fitku si dezinfikujem aj skrinku, pred príchodom, ako aj po odchode. Rovnako je to aj s plážovými lehátkami pri vonkajšom bazéne. Fitko nám otvorili iba pred 2 týždňami a postupne sa až teraz zaplňuje ľuďmi.
- Rúška sú povinné na ulici (ak nie je možné dodržať 2 metrovú bezpečnostnú vzdialenosť) a naozaj ich všetci nosia, aj napriek horúčave, ktorá vládne posledné dni. Povinnosťou sú aj v dopravných prostriedkoch a v interiéroch.
Nosenie rúšok je povinné (13. júla 2020)
AKTUÁLNE INFORMÁCIE (od 13. júla 2020)
Od pondelka 13. júla je nosenie rúšok povinné v ôsmich regiónoch Španielska. Doteraz platidlo pravidlo, že v prípade možnosti dodržania 2-metrovej bezpečnostnej vzdialenosti na ulici, rúško nebolo povinné. Jeho nosenie však bolo a stále je povinné vo verejnej doprave, ako aj v uzavretých miestnostiach.
Výnimku na nosenie rúšok tvoria miesta, ako sú pláže, kúpaliská a športové centrá. Rúško nemusí byť nasadené pri vykonávaní vonkajších športových aktivít alebo pri konzumácii v reštauráciách, baroch, či na terasách.
Regióny v Španielsku, v ktorých je nosenie rúšok povinné od 13. júla:
- Murcia
- Aragónsko
- La Rioja
- Navarra
- Asturias
- Andalúzia (povinné od 15. júla – aj pri prechádzkach na pláži)
Regióny v Španielsku, v ktorých je nosenie rúšok povinné od minulého týždňa:
- Katalánsko
- Balerárske ostrovy
- Extremadura
Rúška musia v celom Španielsku nosiť deti od veku 6 rokov. V prípade nedodržania novej povinnosti, hrozí každému pokuta vo výške 100 eur.
Regióny v Španielsku a ich nariadenia
Každé autonómne spoločenstvo v Špranielsku (región) môže nariadiť vlastné špecifické predpisy podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. Niektoré z nich uvádza aragónsky denník Heraldo. Ktoré sú to, vám prinášam na nasledujúcich riadkoch.
Aragónsko
V Aragónsku akákoľvek terasa, podnik, kultúrne zariadenie alebo verejné kúpaliská, môžu mať vyťaženosť 75 %. Až do septembra 2020 sa pozastavuje konanie akýchkoľvek slávností a v prípade konania udalosti pre viac ako 1000 účastníkov, musia mať organizátori povolenie zo strany verejného zdravotníctva.
Madrid
Madridské autonómne spoločenstvo vstupuje do normálneho stavu v dvoch etapách. Od 21. júna do 5. júla a od 6. júla, kedy sa predpokladá zvýšenie kapacity v uzatvorených priestoroch zo 60 % až na 80 %. V 1. etape zostanú diskotéky zatvorené. Kúpaliská však môžu otvoriť s kapacitou 50 % a taktiež sú povolené turistické aktivity. Svadby, pohreby a bohoslužby je možné vykonávať pri vyťaženosti 75 %.
Galícia
Región Galícia vstúpila do normálneho stavu už v pondelok 15. júna, pričom je možné obsadiť 75 % kapacít všetkých zariadení. Povolený je aj vstup na detské ihriská.
Kráľovská cesta po Španielsku: Po stopách nádherných katedrál
Katalánsko
Katalánsko vstúpilo do normálneho stavu od piatku 19. júna a riadi sa dekrétom Generalitat, v ktorom sa uvádza, že v uzatvorených priestoroch je kapacita obmedzená na 50 % a v otvorených priestranstvách 75 % maximálnej vyťaženosti. Toto pravidlo už nebude platiť od 25. júna, kedy v uzatvorených priestranstvách bude musieť byť priestor oddelený.
Španielsko: 10 najkrajších pláží v okolí Barcelony, Valencie a Cádizu
Kantábria
V regióne Kantábria je maximálna kapacita v baroch, hoteloch, obchodoch a nákupných centrách, knižniciach a kultúrnych strediskách 75 %. V nočných kluboch, baroch a nočných podnikoch sa však znížila na tretinu. Populárne tradičné slávnosti „fiestas“ sa nemôžu konať do 8. júla. Návštevy kultúrnych podujatí sú limitované max. počtom 25 osôb. V telocvičniach môže byť max. 30 ľudí a športové aktivity v športových centrách môže vykonávať maximálne 300 ľudí v interiéri a 1000 ľudí v exteriéri. V športových bazénoch je povolený max. počet 30 osôb a v plaveckých bazénoch je max. kapacita 75 %.
Navarra
V regióne Navarra môže byť maximálne vyťaženie bazénov do 75 % kapacity a terasy barov môžu byť obsadené na 100 %. Detské ihriská sú znova otvorené a deti do 3 rokov môžu opätovne navštevovať škôlku. Taktiež sa povoľujú kultúrne a športové aktivity s kapacitnými obmedzeniami (500 ľudí vnútri, 1000 ľudí vonku).
Kastília – La Mancha
Regionálna vláda stanovila maximálnu kapacitu 75 % v múzeách, knižniciach, výstavných sálach a na diskotékach, kde je však momentálne zakázané tancovanie. Vláda zároveň nedoporučuje konanie tradičných osláv do 15. júla.
Extremadura
V regióne Extremadura je možné konanie osláv na mieste výstaviska.
Andalúzia
Andalúzia od nedele povoľuje maximálnu kapacitu na 75 % v baroch a reštauráciách, a 100 % naplnenie stavu na terasách. Niektoré ďalšie opatrenia budú platiť do 8. júla a iné do konca mesiaca júl. Sprevádzať pacienta k lekárovi alebo na pohotovosť je povolené iba jednej osobe.
Baleárske ostrovy
Bary môžu obsluhovať hostí pri bare do 22:00 hod. a na terase budú mať neobmedzenú kapacitu, pričom musia zatvoriť o 2:00 hod. Od 1. júla budú povolené tradičné oslavy, sprievody hudobníkov po meste a večere pod holým nebom. Turistické atrakcie, ako je zoo alebo akvárium môžu prijímať 50 percent kapacity návštevníkov. Každá mestská rada môže obmedziť čas strávený na plážach. Povolené sú vonkajšie športové aktivity a maximálny počet 70 ľudí na pohreboch.
Baleárske ostrovy: Malorka, Menorka, Ibiza a ich tyrkysové more
Kanárske ostrovy
Podľa vyhlášky vydanej na Kanárskych ostrovoch sa bude merať teplota všetkým cestujúcim prichádzajúcim na ostrovy, ktorí budú mať zároveň povinnosťou vyplniť tlačivo o pobyte a zdravotnom stave. Gastronomické prevádzky, turistické ubytovacie zariadenia, ako aj kiná a divadlá nemajú žiadne obmedzenia. Vstup do obchodov a na bohuslužby bude limitovaný na 75 % maximálnej kapacity. Vstup na pláže a podmienky dodržiavania bezpečnostných vzdialeností majú v rukách jednotlivých obcí.
Murcia
Na plážach v regióne Murcia neexistujú žiadne obmedzenia. Maximálne naplnenie priestorov do výšky 75 % je stanovené iba pri vonkajších aktivitách do 500 ľudí a 200 ľudí v uzatvorených priestoroch, pričom sa môže stretávať skupina max. 30 osôb. Diskotéky zostávajú zatvorené a denné centrá sa začínajú otvárať.
Kastília a León
V regióne Kastília a León sú pozastavené všetky tradičné slávnosti. Pohreby nie sú povolené. Môžu sa však konať niektoré býčie zápasy, koncerty, športové súťaže a plavecké bazény môžu otvoriť do maximálnej vyťaženosti 75 % svojej kapacity. Diskotéky môžu otvoriť, avšak iba s tretinovou obsadenosťou.
Celý vývoj situácie ohľadom koronavírusu v Španielsku, od jej vzniku 10. marca, až do 21. júna, si môžete prečítať v doleuvedenom článku.
Zo života v Španielsku: Koronavírus, bežný život a reakcia vlády
Ahoj, nevieš náhodou kedy by bolo možné cestovať do Španielska (Madrid) a následného návratu na Slovensko bez povinnej karantény v SR? Myslíš, že po 5.7. by sa to mohlo nejak uvoľniť? Let klasicky Viedeň-Madrid spiatočne.
Ďakujem za super článok!
Hola Ivo! Som rada, že sa ti páčil článok :-). Aká bude situácia začiatkom júla si netrúfam zodpovedať. O tejto situácii rozhoduje slovenská vláda. Viedeň by mala povoliť lety do/zo Španielska od 1. júla. Dúfam, že tak urobí, ak momentálny zákaz opätovne nepredĺži. Situáciu môžeš sledovať aj na stránke Ministerstva zahraničných vecí mzv.sk. Na ich webe nájdeš aktuálne informácie o podmienkach vstupu do všetkých krajín: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach. Pekný deň!